Autor Wątek: Akwarium dla 5 aurantimaculata  (Przeczytany 9314 razy)

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Lutego 2019, 06:20 »
Myślę, że teraz zimowanie nie ma już sensu. Ja powoli będę już podnosił temp. u siebie tak żeby do końca lutego mieć 20 stopni. Zazdroszczę Ci tych kryptokryn u mnie rosną jakby chciały a nie mogły a wszędzie czytam, że to szybko rosnące rośliny.
Aurantii to raczej owadożercy ale u mnie wcinają karaczany, świerszcze, krewetkę i dendrobynę oraz żywe ryby.
Filet jakikolwiek czy stynka im nie podchodzi w ogóle
Pokarm jak zawsze im bardziej zróżnicowany tym lepiej.
Ryby wraz ze wzrostem temp. będą raczej miały szybszy metabolizm.
Co do ilości i częstotliwości to sam zaobserwujesz :) każdy z tego co czytam karmi ryby inaczej :)
Pysk tej aurantii - żal takiej rybki, ciekawe czy będzie pobierać normalnie pokarm.
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2019, 07:12 wysłana przez Matti »
Matti

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Lutego 2019, 08:10 »
Ryby bardzo ładne. Ta ze zdjęcia ma typową wędkarską bliznę, po wyrwaniu haczyka. Tak to wygląda.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Lutego 2019, 13:10 »
Przepiękne są te ryby. To właśnie ten gatunek poznałem (w opisach) jako pierwszy.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Lutego 2019, 14:01 »
W sklepie w ktorym kupuje nieraz ryby trzymaja drapiezniki osobno w takich jakby metalowych klatkach.
I nieraz widze iz niektore maja wlasnie podobne obrazenia pyskow wlasnie przez te klatki w ktore uderzaja jak sie przestrasza czy probuja uciekac.

Jak duze sa Twoje auranti?
Sprobuj je karmic wszystkim po trochu i zobacz co lubia a co nie.

Zamglone oko to drobnostka u tych ryb ;)

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Lutego 2019, 00:20 »
3szt mają kolo 16cm a 2szt około 20cm.

Fileta chętnie jadły tylko 2. Na aterynkę skusiła się jeszcze jedna. 2szt nawet nie patrzą na jedzenie. Temperatura 20*C.
Co do karmienia to trochę mnie martwi że te dwie (a to są te dwie mniejsze) nic nie ruszają.
Nie chcę kupować żywca bo później mogę ich nie przestawić.

Jedna tuba trafiła w akwarium. Moczyłem ją kilka dni później polałem wrzątkiem i do akwarium. REWELACJA! Dodaje klimatu bo tłumi światło. Teraz zostawiłem jedną świetlówkę LED 120cm ale kiedy dorzucę jeszcze dwie tuby to wróci też druga. Jak wracam z pracy to w tubie zawsze siedzi przynajmniej jedna auranti.

Pływają jak im się chce. Widziałem już kilka pokazów siły. Są trochę płochliwe ale dwie już czają kiedy będzie coś wrzucane i czekają przy szybie.

Ta sztuka z rozwalonym pyskiem mnie najbardziej boli. Jest duża, ma piękne ubarwienie, je wszystko i aktywnie pływa po całym akwarium. Tylko ten pysk... szkoda że dostałem takiego bubla. Mam nadzieję że nie będzie problemu z wymianą. 

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Lutego 2019, 12:12 »
Niekupuj zywca bo pozniej bedziesz tego zalowal ;)
Daj im wiecej czasu na aklimatyzacje.

Tuby sa mistrzowskie tak jak Ci mowilem :)

Co do tej sztuki z warga.
Jest po prostu unikatowa :)
Jesli jest najpiekniejsza,zdrowa i normalnie pobiera pokarm to swietnie.
Jak Ci jej niewymieni to tez bedzie dobrze.

Poprosze o nowe fotki :)

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Lutego 2019, 20:22 »
Żywca możesz im rzucić na spróbowanie jednorazowo i później jak przyzwyczaisz do innego jedzenia.
U mnie też od początku nie wszystkie jadły. Ponad tydzień głodówki i się przełamały.
Jak ta z wargą jest ładna to nie kombinuj. Zobaczysz z czasem jeszcze ją docenisz. Zresztą jak dojdzie do walk to obrażenia mogą być jeszcze gorsze.
Matti

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Lutego 2019, 00:44 »
Wczoraj nareszcie wszystkie zaczęły jeść  :) czerwony robak zachęcił też dwie najmniejsze. Ryby się tłuką niemiłosiernie, tylko dwie mają płetwy w całości, reszta poszarpane. Najbardziej dominująca (ta z ubytkiem na wardze) jest cała poszarpana jak i dwie najmniejsze, dwie średnie sztuki spokojnie pływają po baniaku ale nie atakują niczego ani nie są atakowane.
Z tego co zauważyłem siedząc przy baniaku to już widać hierarchie/charakter ryb.
"Warga" pływa po całym baniaku i właściwie chce tylko jeść lub gonić dwie mniejsze sztuki.
Druga jeśli chodzi o wielkość szuka jakiegoś kąta dla siebie ale nie goni się z nikim, siedzi raczej w tubie lub innym ustronnym miejscu.
Trzecia to wariat, żarcie i gonienie po całym akwarium tak bez powodu, szuka zaczepki u większych ale żadna jej nie rusza, czasem przegoni małe.
Dwie najmniejsze (ta sama partia ale trzymane u innego handlarza zanim trafiły do mnie) szukają tylko miejsca żeby odpocząć i przy jedzeniu czekają na swoją kolei.

Duże dysproporcje wagowe między największą a najmniejszą. Warga to kawał byka a najmniejsze to trochę plemniki.
Jakieś sugestie co do wyrównania wielkości? Oddzielić i futrować do pełna w sezonie te mniejsze?
Mam nadzieję że wielkość to nie wszystko i przy dobieraniu się w pary chłopcy nie zostaną pominięci.  ;D

Zdjęcia postaram się ogarnąć w wolnej chwili w nowym wątku.

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Lutego 2019, 01:16 »
Co do wielkości to trochę się pomyliłem.
Ryby mają: 25, 23, 20, 18, 18cm

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Lutego 2019, 11:05 »
U mnie jest bardzo bardzo podobnie z tym, że teraz jedna sztuka wielkościowo dogoniła największa i jest od niej bardziej agresywna. Dwie kolejne są tylko ciut mniejsze ale z nich jedna też zadziora i ostatni przecinek który odstaje wielkościowo znacznie. Coś tam je jak ją dopuszczą ale tak to tylko sie chowa i stara się nie wychylać bo od razu jest atak.
Matti

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Lutego 2019, 12:15 »
Niezłe emocje - szkoda, że stresujące  :(
Aż szkoda ryb, które na tym mogą poważnie ucierpieć.
Myślę, że trzeba już szukać nabywców na poszczególne sztuki.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Marca 2019, 12:27 »
Zaczelo sie ustalanie hierarchi wiec bedzie sie dzialo :)

A moze penseta dokarmiac te najmniejsze w jednym rogu kiedy reszta szamie w drugim rogu jak sie uda?

Stawiam na to iz "Warga" to bedzie Alfa jak u Raciczki z marudami ;)


Niezłe emocje - szkoda, że stresujące  :(
Aż szkoda ryb, które na tym mogą poważnie ucierpieć.
Myślę, że trzeba już szukać nabywców na poszczególne sztuki.

To normalne u tego gatunku wiec nieda sie tego ominac.
Ja bym wogole zadnych ryb niewylawial dopoki sie parka niedobierze.
To samo zaproponowalem Urwisowi z asiatica ale on mnie nieposluchal bo wyczul iz juz ma parke w akwa wiec odlowil pozostale sztuki.
No i dobrze ze mnie nieposluchal bo dobrze wyczul ;)
Ale u Ciebie to dopiero poczatek.

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Marca 2019, 17:33 »
Panowie a jakie ledy wsadzić żeby ryby najlepiej wyglądały?  Jaka barwa światła itp?
Teraz mam zwykłe ledy marketowi ale widzę że ich jakość jest słaba bo zaczęły wychodzić brunatnice. Poprzednie ledy były identyczne a problem nie występował, od tygodnia są nowe i już wszystko brązowe.

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Marca 2019, 19:46 »
Z oświetleniem to zawsze jest loteria. Chyba nikt Ci wprost nie napisze jakie ledy dokładnie kupić...
Ja teraz tez będę wylutowywał ledy i wlutowywał nowe - tzn. nie osobiście i też będę szukał takich jak mam teraz ale jeśli nie znajdę to też mogę mieć problemy z jakimiś brązowymi nalotami lub innymi.
Matti

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Marca 2019, 20:29 »
Często wąskie pasmo światła i słaba jakość strumienia powoduję wysyp glonòw. Najlepsze są powerled w Smd o kącie ok. 30 stopni. Barwa zimna. Jeśli mają być wymagające rośliny to dodatkowo czerwony i niebieski.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.