Autor Wątek: Akwarium dla Channa andrao  (Przeczytany 4352 razy)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Akwarium dla Channa andrao
« dnia: 03 Stycznia 2020, 01:09 »
Nie wiem, czy to dzień dobry czy dobranoc, ale przy uruchamianiu baniaczka czas leci poza kontrolą.

Wymiar zbiornika: Dlugosc 80cm,szerokość 40 cm,wysokość użytkowa 33 cm (grube dno-filtr).

To co na dziś:
1. Posadziłem zbiornik.  Od kiedy Domowy Organ Represji popularnie zwany Żoną zaaplikował mi wycieczkę pod licznik prądu zacząłem obudowywać akwaria styropianem. Z której strony patrzysz na ryby? Z czterech stron? Ryby pod światło mają słabe barwy, przy silnym świetle widać organy wewnętrzne. Akwarium stoi na styropianie, pod boazerią styropian, pod klapą też.
2.3.4.5 Stosuję filtr podpowierzchniowy. Kilka rurek osłonowych na kable, rurki nadcięte piłką do metalu, kolanka, zwykły filtr nasadzony na rurkę, który będzie zasysał wodę. Dlatego nad tą częścią daje grube podłoże z grubego materiału, a na wierzch drobniejszy. Nie na całym podłożu, bo rośliny nie lubią zbytniego ruchu wody pod korzeniami.
6. Przygotowane miejsca z gliną dla zwartek.

I to na dzisiaj wystarczy.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia 2020, 01:15 wysłana przez Peterek »

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Stycznia 2020, 01:11 »
Nie wszystko się zmieściło

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Stycznia 2020, 10:10 »
Widze ze na powaznie sie wziales za ten domek dla pierwszych wezoglowow 8)
Swietnie.
Oprocz roslin co jeszcze planujesz wrzucic do zbiornika?
Jakies korzenie,jaskinie,kamienie,tuby?
Jestem bardzo ciekaw efektu koncowego.

PS.Mozesz podac wymiar zbiornika?
Dodam rozmiar do Twojego pierwszego postu w tym dziale.

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Stycznia 2020, 19:42 »
Jeśli chodzi o rozmiar, to nie ma się czym chwalić-80 cm.  ;)
Mam nadzieję, że na początek dla channa anrao wystarczy.
W docelowym akwarium rządzą palety.
Akwarium zalane, jeszcze chcę zamówić tuby z korka. U mnie w sklepach nie ma. Zasiedliłem anabiusem chociaż docelowo nie planuję, bo to roślina Afryki ( chociaż bardzo lubię tę roślinę).
Pozdrawiam

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Stycznia 2020, 01:21 »
Jeśli chodzi o rozmiar, to nie ma się czym chwalić-80 cm.  ;)
Mam nadzieję, że na początek dla channa anrao wystarczy.

Spoko,spoko :)
Dla mlodych andrao w zupelnosci wystarczy czy pozniej nawet dla dobranej parki.
Poprosze jeszcze o wysokosc i szerokosc.


W docelowym akwarium rządzą palety.

Co do tych palet to wlasnie cos sobie przypomnialem.
Taka ciekawostka.
Pewien koles z ktorym mam kontakt trzyma wlasnie paletki z.......grupka Parachanna africana ;D
Rybki sa razem 9 miesiecy.
Africany maja kolo 24cm.
Paletki kolo 15cm.
Wszystkie ryby zyja ze soba w przyjazni a nawet razem plywaja i razem jedza 8)
Niezla akcja co? ;)


Akwarium zalane, jeszcze chcę zamówić tuby z korka. U mnie w sklepach nie ma. Zasiedliłem anabiusem chociaż docelowo nie planuję, bo to roślina Afryki ( chociaż bardzo lubię tę roślinę).

Ciekawie sie zapowiada wszystko :)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Stycznia 2020, 13:03 »
właśnie napisałem odpowiedź i wszystko mi się skasowało wrrrrr.
Witam.
Szerokość 40 cm.Wysokość użytkowa 33 cm (grube dno-filtr)
Mam pytania i proszę o poradę.
Chcę zamówić tuby korkowe. Jaka powinna być średnica minimalna dla andrao ? Tak, żeby przeciętnie upasiona ryba  nie zaklinowała się :D

Mam do dyspozycji 2 "pary" ryb z marca 2019 r. I mam dylemat:
1. Hodowca zakłada, że wie, które ryby stanowią parę, ale dopiero tarło pokazuje, czy to było dobre rozpoznanie.
2. W czasie odławiania wszystko się miesza i tak naprawdę trafiają do mnie przypadkowe ryby (nawet przy dobrej woli hodowcy)
3. Wpuszczam do akwarium 4 ryby i:
a. mam 2 pary
b. jedna para zaczyna eliminować konkurencję i mam 1 parę.
c. w czasie wojny pozostaje w akwarium 1 ryba pokaleczona
d. 4 ryby zakładają komunę i zgodnie wychowują potomstwo, takie "ryby-kwiaty"  ;D

Ryszard Ff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Stycznia 2020, 16:01 »
Brałem od niego też parę i czy jest dobrana czas pokaże , ale jedno jest pewne , pływają koło siebie miziają się i nie ma żadnych między nimi konfliktów .

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Stycznia 2020, 17:03 »
Nie chciałem kwestionować umiejętności hodowcy oceny co do pary ryb. Pytanie może bardziej dotyczy czasu, ile wytrzymają ze sobą w jednym akwarium 4 ryby ( np. 2 pary ) w ok. 100 l akwarium i czy jest sens narażać te ryby na walkę o rewir. Nie będę miał gdzie przenieść 2 pary no i szkoda ryb. Nie zamierzam ich rozradzać w najbliższym okresie. Hodowca sugeruje 4 ryby, zapaliłem się do tego pomysłu, ale teraz mam wątpliwości, czy to dobry pomysł. Nie lubię wyławiać trupów z akwarium. To po co te pytanie? Bo 4 ryby w akwarium, to więcej okazji do obserwacji i nie wiem, jaki jest poziom agresji konkretnie tego gatunku. Czy na zwykłym przepychaniu poprzestaną, czy na śmierć i życie?.
« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia 2020, 17:09 wysłana przez lanner »

Ryszard Ff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Stycznia 2020, 20:47 »
Nie mam aż tak dużego doświadczenia z tymi rybami , wiec poczekamy na wypowiedzi bardziej obeznanych w ich hodowli :)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Stycznia 2020, 21:15 »
Nie mam aż tak dużego doświadczenia z tymi rybami , wiec poczekamy na wypowiedzi bardziej obeznanych w ich hodowli :)

A jakiej są, w przybliżeniu, średnicy i co jedzą. Są w tym samym wieku  :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Stycznia 2020, 01:47 »
Chcę zamówić tuby korkowe. Jaka powinna być średnica minimalna dla andrao ? Tak, żeby przeciętnie upasiona ryba  nie zaklinowała się :D

Najlepiej jak najwieksza i najdluzsza :)
Musisz brac tube z zalozeniem ze wejda tam dwie dorosle sztuki.
Jak jest dluga to mozesz zawsze przeciac na pol i miec dwie tuby.


Mam do dyspozycji 2 "pary" ryb z marca 2019 r. I mam dylemat:
1. Hodowca zakłada, że wie, które ryby stanowią parę, ale dopiero tarło pokazuje, czy to było dobre rozpoznanie.
2. W czasie odławiania wszystko się miesza i tak naprawdę trafiają do mnie przypadkowe ryby (nawet przy dobrej woli hodowcy)
3. Wpuszczam do akwarium 4 ryby i:
a. mam 2 pary
b. jedna para zaczyna eliminować konkurencję i mam 1 parę.
c. w czasie wojny pozostaje w akwarium 1 ryba pokaleczona
d. 4 ryby zakładają komunę i zgodnie wychowują potomstwo, takie "ryby-kwiaty"  ;D

Niewiem kim jest tym hodowca i jakie ma doswiadczenie z tymi rybami.
Ja bym na Twoim miejscu wzial ze 4-6 sztuk i pozwolil sie im samym dobrac w parke.
Tak sie wlasnie robi z tymi rybami.
Kupuje sie grupke i czeka az sie wyloni z nich parka.
Ja kupilem 4 sztuki Parchanna africana z ktorych wylonila sie parka.
4 sztuki to nieraz jest takze ryzyko bo jedna moze np wyskoczyc z akwa czy cos sie stanie w transporcie i zostaje sie z 3 sztukami wiec spada szansa na dobrana parke.
Jak te ryby sa niedrogie to moze wez z 6 jako ze dopiero zaczynasz z nimi przygode.


d. 4 ryby zakładają komunę i zgodnie wychowują potomstwo, takie "ryby-kwiaty"  ;D

Widze iz Cie troszke ponioslo ;)
Takich akcji niema u wezoglowow ;D


Pytanie może bardziej dotyczy czasu, ile wytrzymają ze sobą w jednym akwarium 4 ryby ( np. 2 pary )

Na to pytanie nikt Ci dokladnie nieodpowie poniewaz o tym tylko te ryby wiedza i decyduja.


Nie lubię wyławiać trupów z akwarium. To po co te pytanie? Bo 4 ryby w akwarium, to więcej okazji do obserwacji i nie wiem, jaki jest poziom agresji konkretnie tego gatunku. Czy na zwykłym przepychaniu poprzestaną, czy na śmierć i życie?.

Ten gatunek jest jednym z lagodniejszych wezoglowow.
Jak zobaczysz ze z grupki tych ryb dwie ryby maja sie ku sobie i zaczynaja w dwojke przeganiac reszte to bedziesz musial ta reszte ryb wylowic bo moga zostac zabite.
I wtedy akwarium zostawiasz tylko dla tej rzadzacej parki.
Jako iz jest to lagodny gatunek niesadza zeby w jedna noc parka zabila reszte ryb ale z tymi wezoglowami nigdy nic niewiadomo.

My tak rozmawiamy o tych andrao a powiedz mi w jakim one sa rozmiarze?

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Stycznia 2020, 12:48 »
My tak rozmawiamy o tych andrao a powiedz mi w jakim one sa rozmiarze?

Informacja z dziś - ryby mają 8-9 cm.

Zaskoczyła mnie temperatura w akwarium. Pisałem, że mam dobrze zaizolowane akwaria. W tym przypadku to wada. Temperatura w sypialni spada mi poniżej 20 stopni, a w akwarium po nocy 22,5 stopnia. W akwarium turbina 3,5 wata napędza filt podpowierzchniowy i to podnosi temperaturę o 2-3 stopnie.(pomijam oświetlenie 6 w led, bo w nocy wyłączone). Turbinę mogę zmienić na zewnętrzną.
Daje to do myślenia w przypadku akwarium w kuchni/salonie ( tego docelowego, teraz z paletami). Na słupie 17,5 stopnia , ale filtr musi zniknąć z akwa, bo będzie tak samo. Do hydroponiki pompa zewnętrzna.Teraz mam w akwarium 29 W filtr/pompę i jest ciepły ( wręcz gorący) w wodzie przy czyszczeniu. Chłodzenie zakładam tak czy inaczej.
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia 2020, 15:08 wysłana przez Peterek »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Stycznia 2020, 15:15 »
Informacja z dziś - ryby mają 8-9 cm.

 ???

To ja sie teraz zastanawiam jakim cudem on rozpoznaje parke czy samiec/samica :o
Przeciez one sa jeszcze za mlode zeby sie dobierac w parki a co dopiero rozpoznac plec........


Zaskoczyła mnie temperatura w akwarium. Pisałem, że mam dobrze zaizolowane akwaria. W tym przypadku to wada. Temperatura w sypialni spada mi poniżej 20 stopni, a w akwarium po nocy 22,5 stopnia. W akwarium turbina 3,5 wata napędza filt podpowierzchniowy i to podnosi temperaturę o 2-3 stopnie.(pomijam oświetlenie 6 w led, bo w nocy wyłączone). Turbinę mogę zmienić na zewnętrzną.
Daje to do myślenia w przypadku akwarium w kuchni/salonie ( tego docelowego, teraz z paletami). Na słupie 17,5 stopnia , ale filtr musi zniknąć z akwa, bo będzie tak samo. Do hydroponiki pompa zewnętrzna.Teraz mam w akwarium 29 W filtr/pompę i jest ciepły ( wręcz gorący) w wodzie przy czyszczeniu. Chłodzenie zakładam tak czy inaczej.

Bedziesz musial troche pokombinowac ale Ty to chyba lubisz ;)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Stycznia 2020, 16:48 »
Ok. Jedna sprawa wyjaśniona, biorę cztery :)
Co do kombinowania, to fakt, lubię być kreatywny ;D. Przecież w akwarystyce chyba na tym polega zabawa.

Chciałem zamówić rośliny , przede wszystkim mchy i jakąś roślinę pływającą, ale nie wiem, jak przeżyją transport w takich temperaturach. Może lepiej poczekać?
Do nowego dołożyłem liści z dębu czerwonego i buka. Nadmanganian , przemrożone, suche , namoczone ,ale jeszcze nie toną.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Stycznia 2020, 18:15 »
Zbiorniczek wyglada coraz lepiej bo robi sie "balagan" 8)

Co do roslin to Ci niepomoge bo mnie zielsko wogole nieinteresuje i sie na nim nieznam ;)


Ok. Jedna sprawa wyjaśniona, biorę cztery :)

Trzymam kciuki zeby byly w nich samce i samiczki oraz zeby dobrala sie z nich parka ;D


Co do kombinowania, to fakt, lubię być kreatywny ;D. Przecież w akwarystyce chyba na tym polega zabawa.

100% racja :)