Autor Wątek: Channa asiatica red stripe - singielek  (Przeczytany 1646 razy)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #60 dnia: 08 Kwietnia 2024, 22:44 »
Witam po krotkiej przerwie :)
A wiec dzisiaj zakonczylem zimowanie.
Temperatura naturalnie bez grzalki przekroczyla 18c.
Pierwszy raz od zimowania z wielka ochota i utesknieniem zanurzylem moje lapy w akwa.
Wyczyscilem filtr,przetarlem szyby od srodka,zrobilem podmianke i wywalilem wiekszosc pistii ktora zakryla cala tafle.
Po jej wywaleniu asiatica ujrzala "wiosenne sloneczko".
Zaczynam od teraz zwiekszenie porcji zarcia i czestotliwosc karmienia.
Glownym pokarmem beda to zywe komary,muchy,swierszcze,pajaki,cmy i reszta towarzystwa ktore zlapie w domu czy ogrodzie.

A co do samego zimowania.
Zaczalem je na poczatku grudnia.
Przez ten okres temperatura wynosila 15-18c.
Nieskrocilem czasu oswietlenie ze wzgledu na pistie ktora rozrosla sie blyskawicznie i sama naturalnie przytlumila oswietlenie na calej tafli.
Wiec rybka miala caly czas polmrok.
Karmienie ograniczylem do minimalnych porcji 1 raz na tydzien.
Bylo to moje pierwsze zimowanie w zyciu i prawde mowiac sie troche obawialem czy zjade wystarczajaco nisko z temperatura bez chlodziarki ale sie udalo bez problemu.

Rybka zdrowa,caly czas aktywna i ciekawska.
Troche podrosla,nabrala masy i sie ladnie wybarwila.
A najlepiej to sami ocencie ;)

Te fotki udalo mi sie zrobic bez flesha zeby pokazac jej naturalne ubarwienie.


Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #61 dnia: 08 Kwietnia 2024, 22:48 »
Na pierwszej fotce moja najwieksza pistia.
Na pozostalych fotkach rybka juz po karmieniu(3 wielkie czarne swierszcze).
Jedna fotka z fleshem a druga bez.
Na tych fotkach widac jej pletwy w calej okazalosci.

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #62 dnia: 09 Kwietnia 2024, 08:25 »
Gratulacje za pierwsze udane zimowanie.
Na Asiatic widać, że wszystko poszło dobrze. Ryba jest zdrowa, ma ładne ciało i jest aktywna.

Co do kwestii temperatury wody podczas zimowania:
Doświadczeni hodowcy, na kilku forach poświęconych channa, mówią o tym, że jak najzimniejsza temperatura wody nie jest aż tak ważna, ale duże ograniczenie pokarmu w okresie zimowania, a także niski poziom oświetlenia w tym czasie są podobno niezbędne. Mówi się, że temperatura nie jest aż tak ważna.
Jestem pewien, że wszyscy gdzieś spotkaliśmy się z tym poglądem.   

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #63 dnia: 09 Kwietnia 2024, 13:57 »
Gratulacje za pierwsze udane zimowanie.
Na Asiatic widać, że wszystko poszło dobrze. Ryba jest zdrowa, ma ładne ciało i jest aktywna.

Děkuji mnohokrát ! ;D


Co do kwestii temperatury wody podczas zimowania:
Doświadczeni hodowcy, na kilku forach poświęconych channa, mówią o tym, że jak najzimniejsza temperatura wody nie jest aż tak ważna, ale duże ograniczenie pokarmu w okresie zimowania, a także niski poziom oświetlenia w tym czasie są podobno niezbędne. Mówi się, że temperatura nie jest aż tak ważna.
Jestem pewien, że wszyscy gdzieś spotkaliśmy się z tym poglądem.   

Dziekuje za porade :)
Rybka jest teraz mloda wiec ograniczylem karmienie do 1 raz tygodniowo w malych ilosciach.
Na nastepne zimowanie bedzie juz wieksza i pewnie bede karmil 1 raz na miesiac.
Za 2 lata pewnie juz niebede karmil wogole podczas zimowania.
A co do oswietlenia.
Niechcialem ograniczac bo sie balem ze mi padnie pistia.
A pistia mi sie ladnie rozrosla i ograniczyla swiatlo w akwarium.
Nieznam sie na pistia ale jesli ktos mi powie ze ograniczenie swiatla nic jej niezrobi to moge tak zrobic na nastepne zimowanie.


Oto kolejne fotki tym razem rybka byla blizej dna i padalo tam inne swiatlo wiec widac jej inne ubarwienie :)


Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #64 dnia: 09 Kwietnia 2024, 14:18 »
Fajne ma te kolorowe pasy, jestem ciekaw jak będzie wyglądała jak dorośnie.

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #65 dnia: 09 Kwietnia 2024, 14:35 »
Myślę, że cień z gęsto zarośniętej powierzchni Pistii będzie wystarczający przez całą zimę. Lepiej, żeby Pistia rosła przy świetle, niż gniła i psuła wodę bez światła. Być może roślina potrzebowałaby tylko 5 godzin światła dziennie i byłoby to dobre dla obu stron?Czy konieczne byłoby sprawdzenie, ile minimalnych godzin dziennie potrzebuje Pistia, aby dobrze prosperować.   
Ogólnie uważam, że jeśli ryba jest trzymana pojedynczo, zimowanie nie powinno być tak rygorystyczne, jak w przypadku zimowania pary, która ma wychować młode na wiosnę   ;) 


lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #66 dnia: 09 Kwietnia 2024, 14:42 »
W miejscach występowania tych wężogłowów sezonowo zmienia się temperatura wody, natężenie światła i z tym związana aktywność ryby więc brak żerowania. Trudno jednoznacznie określić pogodę na obszarze występowania tego gatunku.
https://www.wakacje.pl/pogoda/chiny/
Analizując przebieg pogody w poszczególnych miesiącach okazuje się, że najniższe temperatury występują od grudnia do lutego ale najmniej dni słonecznych jest w lipcu i sierpniu. Najwięcej dni deszczowych czerwiec-sierpień. ale i najwyższa temperatura. Jak pada jest ciemniej.

Jako roślina pochodząca z klimatu cieplejszego niż nasz, pistia preferuje wodę o temperaturze 22-26⁰C oraz dobre nasłonecznienie. Minimalna temperatura wody to 12-14⁰C, dlatego najlepiej jest wprowadzać pistię do oczka po 15 maja, czyli po tak zwanej „zimnej Zośce”, gdy znika ryzyko wystąpienia porannych przymrozków
Grudzień w Chinach może być wyjątkowo piękny! Termometry wskażą maksymalnie 11 st. C. Za to możesz się spodziewać 25 dni dobrej pogody, opady są możliwe tylko przez 6 dni – średnio notuje się 45 mm opadów w ciągu całego grudnia.
Wygląda na to, że nie ilość światła w trakcie zimowania, a długość dnia tu jest decydujące. Deszcze podnoszą poziom wody i zwiększa się teren żerowania. Jest ciepło, parno, dużo owadów dobry czas na owady ( pokarm dla narybku) jest pochmurno i ciemniej, ale dzień długi. W miesiącach zimowych spada poziom wody, temperatura wody niższa, a dzień krótszy, ale słoneczny. Dlatego też uważam, że temperatura (jej spadek) jest naturalnym czynnikiem zimowania i skrócenie długości dnia w akwarium do 9 godzin. Chłodna woda powinna spowolnić zapotrzebowanie na pokarm.
Ps. Kiedy "zimowałem" ch. andrao myślałem, że Gustaw zdechł (jego partnerka wyskoczyła z akwarium) Akwarium stało na biurku zarośnięte mchem. Nie karmiłem prze 4 miesiące. Kiedy chciałem posprzątać zbiornik ze zdziwieniem odkryłem w dobrej formie Gustawa  w kondycji "parówczanej"
Ps,ps To są tylko moje przemyślenia, nie poparte doświadczeniem ;)

Jako roślina pochodząca z klimatu cieplejszego niż nasz, pistia preferuje wodę o temperaturze 22-26⁰C oraz dobre nasłonecznienie. Minimalna temperatura wody to 12-14⁰C, dlatego najlepiej jest wprowadzać pistię do oczka po 15 maja, czyli po tak zwanej „zimnej Zośce”, gdy znika ryzyko wystąpienia porannych przymrozków
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2024, 14:48 wysłana przez lanner1 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #67 dnia: 09 Kwietnia 2024, 18:01 »
Fajne ma te kolorowe pasy, jestem ciekaw jak będzie wyglądała jak dorośnie.

Ja tez niemoge sie tego doczekac :)


Myślę, że cień z gęsto zarośniętej powierzchni Pistii będzie wystarczający przez całą zimę. Lepiej, żeby Pistia rosła przy świetle, niż gniła i psuła wodę bez światła.

Bardzo dobra rada.
Dzieki !  :)


Ogólnie uważam, że jeśli ryba jest trzymana pojedynczo, zimowanie nie powinno być tak rygorystyczne, jak w przypadku zimowania pary, która ma wychować młode na wiosnę   ;) 

Masz chyba racje.
Niepomyslalem o tym.


W miejscach występowania tych wężogłowów sezonowo zmienia się temperatura wody, natężenie światła i z tym związana aktywność ryby więc brak żerowania. Trudno jednoznacznie określić pogodę na obszarze występowania tego gatunku.
https://www.wakacje.pl/pogoda/chiny/
Analizując przebieg pogody w poszczególnych miesiącach okazuje się, że najniższe temperatury występują od grudnia do lutego ale najmniej dni słonecznych jest w lipcu i sierpniu. Najwięcej dni deszczowych czerwiec-sierpień. ale i najwyższa temperatura. Jak pada jest ciemniej.

Problem jest taki ze do dzisiaj niemoglem znalezc jakiegos pewnego zrodla skad dokladnie pochodzi ta moja odmiana a Chiny sa potezne jak wiadomo i klimat sie tam rozni zalezy od obszaru.
Dzieki Lanner za te informacje bo na pewno mi sie przydadza i sa pozyteczne.


Jako roślina pochodząca z klimatu cieplejszego niż nasz, pistia preferuje wodę o temperaturze 22-26⁰C oraz dobre nasłonecznienie. Minimalna temperatura wody to 12-14⁰C, dlatego najlepiej jest wprowadzać pistię do oczka po 15 maja, czyli po tak zwanej „zimnej Zośce”, gdy znika ryzyko wystąpienia porannych przymrozków

I juz wszystko jasne :)


odkryłem w dobrej formie Gustawa  w kondycji "parówczanej"

Pamietam ta parowe  ;D


Wygląda na to, że nie ilość światła w trakcie zimowania, a długość dnia tu jest decydujące. Deszcze podnoszą poziom wody i zwiększa się teren żerowania. Jest ciepło, parno, dużo owadów dobry czas na owady ( pokarm dla narybku) jest pochmurno i ciemniej, ale dzień długi. W miesiącach zimowych spada poziom wody, temperatura wody niższa, a dzień krótszy, ale słoneczny. Dlatego też uważam, że temperatura (jej spadek) jest naturalnym czynnikiem zimowania i skrócenie długości dnia w akwarium do 9 godzin. Chłodna woda powinna spowolnić zapotrzebowanie na pokarm.

 8)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #68 dnia: 09 Kwietnia 2024, 19:11 »
ciekawa pogoda na Tajwanie:

A może właśnie w grudniu zaplanować urlop na Tajwanie? Najniższa temperatura, jakiej wtedy możesz doświadczyć to 15 st. C w nocy. W ciągu dnia słupki rtęci wskazują zwykle ok. 18 st. C. Słońce w grudni świeci przez 18 dni, reszta może być pochmurna i deszczowa (średnio 86 mm opadów w ciągu miesiąca). Woda jest umiarkowanie ciepła - ma ok. 21 st. C., w Bałtyku o takiej można pomarzyć. Jeśli masz ochotę zmienić klimat i przy takiej pogodzie zaplanować grudniowy wyjazd, Tajwan to dobra opcja!
temperatura w dzień 18°C
temperatura nocą 15°C
temperatura wody 21°C
słoneczne dni18 dni
długość dnia10 h
dni deszczowe 13 dni


Jeżeli channa azjatica występują na Tajwanie ( introdukcja udana) to jak wygląda sprawa zimowego ochłodzenia?

Pogoda i temperatury w styczniu
Masz ochotę spędzić styczeń zagranicą? Wtedy na Tajwanie jest 16 st. C w dzień, a w nocy temperatura spada do 13 st. C. Woda jest chłodna, ale nada się do kąpieli, ma ok. 20 st. C. Jeśli temperatura nie ma dla Ciebie aż takiego znaczenia, może Cię zainteresować, że w styczniu przez średnio 17 dni świeci słońce. Czy to wystarczy, żeby spędzić udany urlop? Decyzję zostawiamy Tobie!
temperatura w dzień 16°C
temperatura nocą 13°C
temperatura wody 20°C


« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2024, 19:14 wysłana przez lanner1 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #69 dnia: 15 Kwietnia 2024, 14:57 »
Jeżeli channa azjatica występują na Tajwanie ( introdukcja udana) to jak wygląda sprawa zimowego ochłodzenia?

Channa asiatica pochodzi z Chin ale takze wystepuje na Tajwanie i Japonii(introdukcja jak napisales).
Wiem ze dzika odmiana z Tajwanu nieposiada zadnych kropek.
Wstawie jej fotke na koniec.
Tak jak napisales to na Tajwanie jest cieplej niz w Chinach.
Patrzac na temperature powietrza w zimie 13-18c i wody okolo 20c to ona niewymaga jakiegos ostrego zimowania jak ta zamieszkujaca Chiny.
Sprawdzilem klimat w miejscu oryginalnego wystepowania w Chinach i temperatura w zimie zaczyna sie od nawet 4c w niektorych miejscach.
Ale Ty masz 2 rozne odmiany w jednym baniaku wiec ciekawe jak to pogodzic ;)
To po pierwsze.
A po drugie Twoja Tajwanka niewystepuje w naturze wiec niewiemy jaka ona tak naprawde wymaga temperature.


Oto dzika asiatica z Tajwanu :)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #70 dnia: 15 Kwietnia 2024, 19:45 »
Da się pogodzić, jeśli będę zimował osobno w różnych zastępczych pojemnikach ;). Grzecho pisał, że swoje zimował w temp. ok 15 stopni, jak widzimy z sukcesem. Myślę, że 13-15 powinno być bezpieczną temperaturą. Jeżeli będą w pojemnikach zastępczych to znajdę w domu pomieszczenie z odpowiednią temperaturą, gorzej ze stabilnością tej temperatury.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #71 dnia: 17 Kwietnia 2024, 01:12 »
Da się pogodzić, jeśli będę zimował osobno w różnych zastępczych pojemnikach ;)

No tak.
Dobra opcja jak u Grzecho.



A tak sie zachowuje maja asiatica po zakonczeniu zimowania i rozpoczeciu wiosny :)




lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Odpowiedź #72 dnia: 20 Kwietnia 2024, 23:23 »
Bardzo grzeczna rybcia :). Ta moja trochę przypomina Twoją, ale oczywiście nie jest taka piękna ;). Jedną z zalet trzymanie singla to brak widocznych wahań nastrojów w akwarium. Czasami jakiś szczegół burzy spokój w akwarium i jest "jazda".