Autor Wątek: Moje początki z channa  (Przeczytany 7412 razy)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Marca 2020, 16:01 »
No,fajny ten korzen.
Zycze milej zabawy z przygotowywaniem zbiornika dla pierwszych wezoglowow 8)

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Marca 2020, 19:09 »
Niestety już pierwsze problemy. Nad akwarium mam 15cm miejsca a korzeń nawet po położeniu ma 25cm 😭 Muszę spuścić całą wodę , wysunąć akwarium i wsadzić korzeń

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Marca 2020, 23:38 »
Wiesz, o gustach się nie dyskutuje, ale ja bym przemyślał aranżację zbiornika. Nie wiem, w którym planujesz chany, ale dla ryb lepiej stosować kamienie bez ostrych krawędzi . Zwykle w rzece/potoku to otoczaki wygładzone przez wodę. Z doniczek i rur pcv też bym zrezygnował. Są co prawda  wygodne, ale mam nadzieję , że w ich środowisku nie występują  ???. Chyba, że tam też już dotarła tzw. cywilizacja. Otoczaki i korzenie powinny wystarczyć, jeśli odtwarzasz biotop górskiego potoku. Oczywiście to tylko moje zdanie, Twoje akwarium i urządzaj je w/g Swoich upodobań ;D
Pozdrawiam

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Marca 2020, 17:23 »
Nie będzie żadnych doniczek i ostrych kamieni. Zdjęcie jest trochę stare , chciałem tylko pokazać że nie mam miejsca na włożenie korzenia. Co do rury pcv to widziałem że jest to metoda bardzo często stosowana w akwariach żeby zrobić swego rodzaju "tunel" jako kryjówkę dla ryb. Będzie to całe zabudowane kamieniami więc wogóle nie będzie tego widać. Kamienie też nam bez ostrych krawędzi. Sam bym nie chciał żeby w zbiorniku było na pierwszym planie rzucał się w oczy kawałek kanalizacji 😂

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Marca 2020, 19:00 »
Tak trzymaj ;D. A tak przy okazji. Też interesowałem się channa pulchra, jednak trochę zniechęca mnie ich agresja wewnątrz pary. Miałem agresywne ryby, wojny w trakcie rozrodu, ale chyba na starość jestem bardziej pacyfistą :D. Może c. pulchra łączy się w pary tylko na rozród? U bojowników syjamskich przed rozrodem samiec jest bardzo agresywny w stosunku do samicy. Bita samica nabiera ikry, wyciera się z samcem, a później jeśli nie ucieknie zostanie zabita. W naturze jest to kwestia wielkości terytorium rozrodczego, na którym samiec nie toleruje innych ryb. Mała kubatura naszych zbiorników nie daje takiego komfortu rybom.

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Marca 2020, 20:08 »
No coś o tej agresji wiem , niestety to smutne doświadczenia w naszym hobby. Kiedyś udało mi się sprowadzić vieja argentea 4cm. Jak się okazało trafił mi się super układ 2/8. Na samym końcu zostało 1/1 w separacji. Chyba nie muszę opisywać co się działo w akwarium. Udało się dwa razy odchować młode i tyle. Cały czas mam sentyment do tych ryb ale już się raczej nie zdecyduję na ponowny stres. O pulchra jest bardzo mało artykułów. Mam nadzieję że trafię na zgodne osobniki.

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Marca 2020, 20:14 »
Życzę powodzenia. :D. mam c. anrao i mimo utarczek wyglądają na całe. Podejrzewam , że para może zacząć robić porządek :o

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Marca 2020, 15:01 »
Aquafan,czy bedziesz robil maly potok gorski w akwa dla pulchra?

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Marca 2020, 15:22 »
dla początkujących z hodowlą węża nie polecam tych gatunków: channa pulchra channa ornatipinnis i channa aurantimaculata

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Marca 2020, 15:24 »
No właśnie się nad tym zastanawiam. Niby żyją w górskich potokach a większość zdjęć i filmików co widziałem w necie to wszyscy robią spokojne bagienko. W potoku musi być dość duży ruch wody gdzie rośliny pływające raczej odpadają. Nawet korzeń tam nie bardzo pasuje, tylko sterta kamieni z kryjówkami. Jako podłoże chciałem piasek ale w potoku to raczej grubszy żwirek występuje. Korzeń,rośliny i kamienie mam już przygotowane. Sam nie wiem co będzie lepsze. Na razie mam jeszcze trochę czasu bo ryb teraz i tak nie dostanę.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Marca 2020, 15:26 »
dla początkujących z hodowlą węża nie polecam tych gatunków: channa pulchra channa ornatipinnis i channa aurantimaculata

Za duza agresja ktora moze odstraszyc i zniechecic do dalszej hodowli wezoglowow.

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Marca 2020, 15:28 »
Za duza agresja ktora moze odstraszyc i zniechecic do dalszej hodowli wezoglowow.
zgadam sie

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Marca 2020, 15:30 »
No właśnie się nad tym zastanawiam. Niby żyją w górskich potokach a większość zdjęć i filmików co widziałem w necie to wszyscy robią spokojne bagienko. W potoku musi być dość duży ruch wody gdzie rośliny pływające raczej odpadają. Nawet korzeń tam nie bardzo pasuje, tylko sterta kamieni z kryjówkami. Jako podłoże chciałem piasek ale w potoku to raczej grubszy żwirek występuje. Korzeń,rośliny i kamienie mam już przygotowane. Sam nie wiem co będzie lepsze. Na razie mam jeszcze trochę czasu bo ryb teraz i tak nie dostanę.

Najlepiej to jak Kuba Ci pomoze wybrac wystroj bo on wie najlepiej jak zrobic dobrze temu gatunkowi ;)

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Marca 2020, 15:47 »
Trzy gatunki które mi się najbardziej podobają od razu na początku mi odradzacie 😭 Może właśnie ta agresja bierze się z tąd że w naturalnym górskim potoku ciężko o idealne spokojne miejsce na tarło. Pewnie ryby ciągle walczą o zdobycie takiego terytorium. Może gdy zapewni im się spokojne akwarium ich agresja maleje. Na razie się nie zniechęciłem, jestem pełen optymizmu 😄

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Marca 2020, 15:53 »
uważam, że agresję można przełamać przez fakt, że wybieramy spośród większej liczby młodych ryb co najmniej 8 .. jeśli w grupie będzie nadzieja, że ​​będzie więcej samców i samic. kiedy wykonamy kilka, może 4 sztuk, musimy liczyć się z tym, że mogą być 3 ryby tej samej płci