Autor Wątek: WILK I WĄŻ  (Przeczytany 6684 razy)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
WILK I WĄŻ
« dnia: 18 Lipca 2020, 21:36 »
 Nie wiedziałem jak zatytułować ten wątek ale uznałem że im prościej tym lepiej. Postanowiłem wsadzić hopliasa aimare  i channe marulioides do jednego akwarium  naprawdę wierząc ze to sie może udać. Chcę Wam pokazać efekty tego dla  większość głupiego pomysłu.  Obiecuję że przedstawię  wszystko tak jak było i jak jest.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipca 2020, 22:07 wysłana przez Grzecho »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lipca 2020, 15:36 »
Siema Grzecho :)

Na poczatku chcialbym powiedziec ze jestes druga osoba na forum ktora posiada u siebie tego fascynujacego i inteligentnego wezoglowa 8)
Pierwsza osoba byla Raciczka z kilkoma sztukami.
Czy moze wiesz co to za odmiana?

Po drugie chcialbym zaznaczyc ze jestes pierwsza osoba na forum ktora posiada u siebie Anjumara lub Trahira czyli Hoplias aimara !  8)
Gratuluje i zazdroszcze Ci takiego wilka !
Jest to najwiekszy gatunek z rodziny Erythrinidae i uwazany za jedna z najagresywniejszych ryb slodkowodnych.

I do tego Ty jeszcze je polaczyles w jednym zbiorniku ;D
No niezle,niezle.
Jestem bardzo ciekaw tego eksperymentu.

Mam kilka pytan.
W jakim zbiorniku one razem przebywaja?
Czy w akwarium jest tylko 1 maruda czy wiecej bo na pierwszej fotce po prawej pod zielskiem jest chyba druga sztuka.
W jakim rozmiarze byly te ryby jak je polaczyles?
Jak dlugo sa ze soba?

Najlepiej to opisz wszystko od poczatku razem z fotkami bo jestem bardzo tego ciekaw :P

Ten watek moze zostac w tym dziale ale ze wzgledu ze masz bardzo ciekawe ryby u siebie czy moglbys zalozyc takze osobny watek z maruda i osobny watek z wilkiem?
Do tego kilka slow o nich plus jakies ich fotki/filmiki byly by bardzo mile widziane :)



Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lipca 2020, 20:15 »
Channa marulioides yellow kalimantan zakupiona w styczniu gdy była wielkości gupika. Końcem lutego gdy miała ok 10 cm trafiła do zbiornika w którym jest teraz 200x60x60
« Ostatnia zmiana: 19 Lipca 2020, 20:21 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lipca 2020, 20:30 »
W połowie marca gdy maru miała ok 13 cm wpuscilem do niej wilka. Hoplias aimara Wenezuela ponoć WF wielkości ok 16 cm
« Ostatnia zmiana: 26 Listopada 2020, 20:44 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lipca 2020, 20:35 »
Na tym zdj widać  że chanka zestresowa obecnością nowego towarzysza, przybrała bardzo ciemne barwy.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lipca 2020, 21:08 »
Przez pierwsze tygodnie  wilk nie chciał wogole przyjmować  martwego pokarmu, bojac sie o chanke pilnowałem żeby  miał do dyspozycji jakiegoś  żywca, na filmiku z danio,  ale było kilka pielegnic, kilka gurami i karasi. Mając ok 20 cm zjadł parę gurami mające ok 10 cm.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lipca 2020, 21:08 »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lipca 2020, 21:24 »
Niestety nie wszystko poszło tak jak bym chciał, bo chcąc w końcu przestawić wilka na mrożony pokarm przestałem wpuszczać żywe ryby i niestety  wilk próbował zjeść węża, w skutek czego maru nie widzi na jedno oko, ogólnie rana była mala ale miejsce ugryzienia bardzo pechowe . I to był jedyny atak aimary na węża od tamtego razu już się to nie powtórzyło
« Ostatnia zmiana: 20 Lipca 2020, 19:33 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Lipca 2020, 21:34 »
W maju do akwarium doszła jeszcze jedna marulioides WF o bardzo smukłej weżowej sylwetce . Ze strony aimary zero zainteresowania chodź nowa ewidentnie prosi się o guza, ze strony jednookiej maru było trochę ganiania ale teraz jest spokój, no chyba że nie ma jedzenia przez kilka dni to robi się nerwowo.
« Ostatnia zmiana: 19 Lipca 2020, 22:06 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Lipca 2020, 21:57 »
Widok channy i aimary w jednym akwarium jest niesamowity marulioides to piękno ruchu a aimara brutalna siła. Narazie w akwarium  pełen spokój byliśmy kilka dni temu na tydzień na urlopie ryby zostawione samym sobie i ani jednej straconej łuski u chanek, u aimary też ale jej akurat nic nie grozi mimo podobnych rozmiarów jest od maru dwa razy silniejsza.
Jeśli  chodzi o tempo wzrostu to aimara trochę mnie zaskoczyła, i trochę przeraża, narazie rośnie na równo a byłem pewien że maru szybko ja przegoni. Ale z tego co udało mi się  ustalić to aimary mają okresy szybkiego wzrostu i okresy przestoju.  Aktualnie chanki mają ok 28 cm a wilk 30. W marcu planowana przeprowadzka do większego akwarium.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Lipca 2020, 15:15 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Lipca 2020, 16:20 »
Z duzym zainteresowaniem przeczytalem wszystko i dokladnie obejrzalem fotki i filmiki 8)
Dzieki.
Po pierwsze Grzecho to duze brawa za odwage bo ja bym sie raczej bal polaczyc takie ryby w jednym akwa ;)
Eksperyment trwa kolo 5 miesiecy i jestem naprawde ciekaw jak to bedzie wygladalo za jakis czas.
Wiem,ze obie ryby wraz ze wzrostem robia sie bardziej agresywne.
Trzymam kciuki zeby juz zostalo miedzy nimi tak jak jest teraz.
Bardzo Cie prosze o wrzucanie nowych informacji co jakis czas :)


Channa marulioides yellow kalimantan

Bardzo ladna odmiana 8)
Chyba najladniejsza wraz z Red Borneo.


W połowie marca gdy maru miała ok 13 cm wpuscilem do niej wilka. Hoplias aimara suriname ponoć WF wielkości ok 16 cm

Mysle ze jakbys zrobil na odwrot to wygladalo by to bardziej krwawo ;)
Piekny wilczek.
Domyslam sie ze do tanich nienalezy.


Niestety nie wszystko poszło tak jak bym chciał, bo chcąc w końcu przestawić wilka na mrożony pokarm przestałem wpuszczać żywe ryby i niestety  wilk próbował zjeść węża, w skutek czego maru nie widzi na jedno oko, ogólnie rana była mala ale miejsce ugryzienia bardzo pechowe . I to był jedyny atak aimary na węża od tamtego razu już się to nie powtórzył.

No szkoda,szkoda.
Ale niestety wilki maja potezne i mocne szczeki z ostrymi zebiskami.
Mogloby sie to skonczyc duzo gorzej.
Wazne ze maru zyje i ma sie dobrze ;D


W maju do akwarium doszła jeszcze jedna marulioides WF o bardzo smukłej weżowej sylwetce.

Roznica miedzy tymi dwoma marudami jest olbrzymia.
Ta nowa maru jest chyba ze 2 razy chudsza.
Ale to nic dziwnego skoro to dzikus a pierwsza sztuka juz karmiona w niewoli smakolykami i rozpieszczana przez tatusia ;)


Widok channy i aimary w jednym akwarium jest niesamowity marulioides to piękno ruchu a aimara brutalna siła.

Pieknie to ujales Grzecho 8)
Obie ryby naleza do zabojcow.
Ale maruda to taki bardziej strzelec wyborowy ze snajperka a wilk to komandos z M16 ;D
Wystarczy spojrzec na ich rozna budowe ciala.
Widac ze wilk to czysta sila a wezoglow to szybkosc i zwinnosc.

No wlasnie,jak te ryby mozesz ze soba porownac jesli chodzi o ich zachowanie?
Channa bardziej plywa lub stoi w toni a wilk siedzi na piasku i czuwa?
Jak wyglada ich polowanie na zywca?


Jeśli  chodzi o tempo wzrostu to aimara trochę mnie zaskoczyła, i trochę przeraża, narazie rośnie na równo a byłem pewien że maru szybko ja przegoni. Ale z tego co udało mi się  ustalić to aimary mają okresy szybkiego wzrostu i okresy przestoju.

No niezle.
Marudy sa znane ze bardzo szybko rosna ale niewiedzialem ze aimara rosnie podobno.
Ciekawie to wyglada.


Aktualnie chanki mają ok 28 cm a wilk 30. W marcu planowana przeprowadzka do większego akwarium.

Jaki zbiornik im bedziesz szykowal?


Film z 20 maja

Na tym filmiku dobrze widac ze sa podobnej dlugosci ale jednak tez widac jak aimara jest potezna.
Co to za gurami?Towarzysz czy kolacja szybko urosla? ;)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Lipca 2020, 18:00 »
Koszt aimary to 850zl myślę że cena bardzo dobra. Sklep plaszczka Gliwice,  polecam.
Jeśli chodzi o zachowanie to wilk aktywny głównie  wieczorem wtedy pływa po całym akwarium  .W dzień głównie leży przy dnie od
czasu do czasu zmieniając miejscowke. Nigdy nie udało mi się nagrać jak poluje, zawsze żywiec znikał przez noc , natomiast mojej zonie udalo sie zaobserwowac jak nadranem dorwal gurami ponoć kilka sekund i gurami w dwóch kawałkach. Ogólnie obserwacja wilka jak pływa po akwarium czy żeruje  możliwa jest tylko z pewnego dystansu bo gdy tylko podejdę odrazu się stroszy i szarzuje walac w szybę, podmiana wody to sport ekstremalny , w stosunku do ludzi bardzo bardzo agresywny. Co do karmienia czasami odrazu łapie opadajacy pokarm , a czasami podplywa do niego po kilku minutach. Na filmie duży kawałek pstrąga taki żeby maru sobie z nim nie poradziła
Ten film też z maja
« Ostatnia zmiana: 20 Lipca 2020, 20:16 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Lipca 2020, 18:56 »
Ciekawostka. Raz wpuscilem kilka małych karasi takich ze stawu złapanych przez mojego kolegę. Co drugą noc znikała jedna sztuka a przy legowisku wilka pojawiały się kręgosłupy karasi.
Aiamara potrafi połknąć cała ofiarę a po czasie zwrócić sam kręgosłup.
« Ostatnia zmiana: 20 Lipca 2020, 19:39 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 354
Odp: WILK I WĄŻ
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Lipca 2020, 19:09 »
Co do maru bardzo aktywne pływają po calym awkarium tylko najedzone siedzą ukryte pod powierzchnią w pisti. Jednooka spokojniejsza bardziej nieśmiała, nauczyła się schodzić aimarze z drogi mniejsza bardzo ciekawska żywa i zadziorna już kilka razy mnie dziabnela  😁 Chętnie pobieraja pokarm z reki.