Autor Wątek: Channa aristonei i sp. Gold dust  (Przeczytany 1813 razy)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Channa aristonei i sp. Gold dust
« dnia: 16 Marca 2021, 10:35 »
Witam, mam nadzieję że w dobrym miejscu założyłem temat. Jeśli nie to bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.
Wiem, że jak na pierwsze channy to pewnie rzucam się na głęboką wodę. Gdy tylko je zobaczyłem po prostu się zakochałem jeśli można tak powiedzieć.  One są dla mnie idealne, odzwierciedlają to co lubię piękne kolory i środowisko w którym żyją. No i trafiła się okazja by je dostać.
Akwarium już dla nich stoi i dojrzewa. Baniak ma wymiary 210x65x45h i ma być domkiem dla 6szt. Poszukuje wszelkich informacji na temat tych dwóch gatunków, a w internecie praktycznie nic nie ma. Czytałem, że gold dust są dosyć spokojne w porównaniu z aristonei więc może to lepszy wybór na początek?
Będę wdzięczny za wszelkie rady oraz informacje.

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Marca 2021, 15:52 »
Uważam, że wybór tych gatunków nie jest dobrym pomysłem.

bez wcześniejszego doświadczenia wybrałbym na przykład gachua

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marca 2021, 10:27 »
Możesz rozwinąć swoją wypowiedź, dlaczego tak uważasz. Doświadczenia z channa-mi fakt nie mam, ale akwarystyką zajmuje się od jakichś trzydziestu lat. W tym czasie miałem różne ryby, zarówno bardzo agresywne jak i uważane za delikatne.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4696
  • Afryka Dzika
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marca 2021, 13:14 »
Uważam, że wybór tych gatunków nie jest dobrym pomysłem.

bez wcześniejszego doświadczenia wybrałbym na przykład gachua


Zgadzam sie w 100% z Kuba :)


Możesz rozwinąć swoją wypowiedź, dlaczego tak uważasz. Doświadczenia z channa-mi fakt nie mam, ale akwarystyką zajmuje się od jakichś trzydziestu lat. W tym czasie miałem różne ryby, zarówno bardzo agresywne jak i uważane za delikatne.

To moze ja Ci odpisze jak juz tu jestem :)
30 lat akwarystyki to dlugi czas i sporo doswiadczenia ale jesli chcesz hodowac wezoglowy to prawie praktycznie zaczynasz od zera.
Hodowla tych ryb sie calkowicie rozni od innych ryb.
Karmienie,woda,wystroj akwarium czy zachowanie wezoglowow to zupelnie inna bajka i niemozna ich porownac np do pielegnic.
Czesto nowicjusze robia bledy na poczatku przygody z Channami i takze czesto traca te ryby.........
Dlatego zebys takich pomylek niepopelnil i wglebil sie lepiej w ich hodowle najlepiej zaczac od mniej wymagajacych gatunkow.
I o to zapewne chodzilo i Kubie.
My chcemy Ci pomoc a nie zaszkodzic ;)

Wyslalem Ci w powitaniu pomocny artykul i tutaj tez to zrobie:
https://channa.club/parties-view/wezoglowy-hodowla-wezoglowow/
Na spokojnie go sobie poczytaj kilka razy.


Baniak ma wymiary 210x65x45h i ma być domkiem dla 6szt.

W takim zbiorniku te rybki znikna i beda prawie niewidoczne.
Z 6 sztuk zostanie parka albo 1 sztuka.
Te ryby rosna do jakis 25cm jesli mnie pamiec niemyli.
Wiec moim zdaniem one sa za male.
To po pierwsze.
Po drugie one sa delikatne i wrazliwe na choroby.
Na Twoim miejscu wybralbym cos troszke wiekszego,lagodniejszego i bardziej wytrzymalego wybaczajacego bledy poczatkujacego.
No ale oczywiscie zrobisz co zechcesz ;D

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Marca 2021, 15:09 »
Peterek opisał to zamiast mnie i całkowicie się z tym zgadzam.

biorąc pod uwagę wielkość akwarium wybrałbym np. asiatica

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Marca 2021, 11:12 »
Dziękuję za odpowiedź. Nawet przez chwilę nie przeszło mi przez myśl, że ktoś chce mi zaszkodzić. I jestem wdzięczny za wasze rady, właśnie po to założyłem ten temat.
To, że akurat ryb nie będę często widywał absolutnie mi nie przeszkadza. Piszesz, że najprawdopodobniej zostanie mi jedna lub dwie. Po cichu liczyłem na parkę właśnie. Choć podobno gold dast jest łagodna więc może zostanie cała szóstka  ;) Channa gachua, która polecił Kuba jest jeszcze mniejsza więc jej też bym pewnie często nie widywał. Problem w tym, że w ogóle mi się nie podoba. Asiatica natomiast fakt niektóre odmiany ma piękne, ale kształt ciała nie do końca mi pasuje. A szukam gatunku, który spełni moje specyficzne oczekiwania i zostanie ze mną na dłużej.
To nie jest tak, że się uparłem i zdania nie zmienię. Bo jeśli rybki by padły to szkoda i ryb i nie małych pieniędzy. Długo szukałem gatunku, który by mi odpowiadał i te dwa wpasowały się idealnie. Oprócz nich w grę wchodzi jeszcze pardalis i ornatipinis.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Marca 2021, 21:04 »
Baniak pięknych rozmiarów i można w nim trzymać większość gatunków,

Pytanie zasadnicze : czy masz możliwość okresowego obniżenia temperatury wody?
Jeśli tak, możemy rozmawiać o subtropikach - w tym Gold dust oraz Red mosaic, jeśli nie masz takiej możliwości, możemy skupić się na rozwiązaniu obniżenia temperatury wody lub skierować swoją uwagę w tropikalne ryby.

Zarówno Gold dust jak i Red mosaic to temperatura woda nawet od 8 stopni do 26 stopni oraz wiele innych składowych specyficznych wymagań.

Gold dust i red mosaic to inna bajka - to nie są typowe channy, wymagania życiowe tych ryb zaskoczyły wielu hodowców, w tym między innymi mojego znajomego Dominika z Niemiec, który jest autorytetem rangi Światowej w hodowli wężogłowów.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Marca 2021, 09:00 »
Mam możliwość obniżenia temperatury, może nie do 8stopni ale do 16-17 na pewno. Jeśli natomiast musi być te 8 to zawsze można zakupić chłodziarkę więc to nie jest problem nie do rozwiązania.
Bardziej myślę o tych specyficznych wymaganiach, o których wspomniałeś. Jeśli je będę w stanie spełnić to o wymagania "sprzętowe" jestem spokojny. Więc jeśli to nie problem podpytaj może swojego znajomego o te ryby.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4696
  • Afryka Dzika
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Marca 2021, 16:24 »
To ja moze napisze o rybach :)

Channa asiatica rzeczywiscie rozmiarowo pasuje do takiego akwa ale moim zdaniem nienadaje sie dla poczatkujacego poniewaz nalezy do bardzo agresywnych wezoglowow a przez niektorych jest uwazana za najbardziej agresywna Channe.
Lepiej zaczac przygode od czegos bardziej lagodniejszego.

Channa gachua rzeczywiscie jest takze za mala do tego zbiornika.

Channa pardalis nalezy takze do agresorow. I niewiem jak to wyglada z jej dostepnoscia teraz w Polsce.

Channa ornatipinnis mysle ze bedzie to najlepszy dla Ciebie gatunek z ktorych tutaj podales.
Do tego nasz kolega Kuba ma teraz mnostwo mlodych wiec moglbys od niego zapewne kupic :)


A teraz temperatura.
Widze ze uparles sie na subtropikalne ;) i mozesz zjechac do temp 16-17c.
Mysle ze takie 16c wystarczy dla wiekszosci subtropikow.

A tropikalnych chann niebierzesz pod uwage ze wzgledu na podgrzewanie wody czy brak interesujach Cie gatunkow?


Piszesz, że najprawdopodobniej zostanie mi jedna lub dwie. Po cichu liczyłem na parkę właśnie. Choć podobno gold dast jest łagodna więc może zostanie cała szóstka  ;)

I dlatego Ci wlasnie polecam lagodniejsze wezoglowy zebys mial zgodna parke lub nawet cala grupe ;)
U tych agresywniejszych jest wieksze ryzyko ze dobrana parka moze sie nawzajem pozabijac lub powaznie pokaleczyc.
U tych nagodniejszych to ryzyko sie zmniejsza.
Ale to tez roznie bywa u wezoglowow.
Kazda ryba ma inny charakter.
Juz nieraz widzialem ze u znajomych bylo zupelnie na odwrot ze agresywne channy zyly w zgodzie cala grupe a lagodniejsze sie mordowaly nawzajem.
I to jest wlasnie to piekno i nieprzewidywalnosc u tych wspanialych,tajemniczych i magicznych ryb 8)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Marca 2021, 19:22 »
Z tropikalnych channa jakoś nic nie wpadło mi w oko po prostu. Zawsze miałem ten sam problem, jak już coś mi się podoba to albo nie do dostania albo bardzo wrażliwe  ;)
W przypadku wezoglowow często czytam o ich agresji. Wy też kilka razy podaliście ten argument jako wykluczający ten bądź inny gatunek dla początkującego. Jak w takim razie Wy sobie radzicie z agresją u tych ryb?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4696
  • Afryka Dzika
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Marca 2021, 13:39 »
Prawda jest taka ze tropikalnych gatunkow jest mniej i niesa tak kolorowe jak subtropikalne.
Najladniej wybarwione sa channa pleurophthalma czy channa marulioides.
Pleuro do tego mozna trzymac stadkiem w akwa. To jedyny stadny gatunek wezoglowa.
Ale ubarwienie to nie najwazniejsza rzecz moim zdaniem.
Wazniejsze dla mnie jest zachowanie ryb.
Kolorki sie znudza szybko a roznorodne zachowanie bedzie zawsze fascynowac oko :P


W przypadku wezoglowow często czytam o ich agresji. Wy też kilka razy podaliście ten argument jako wykluczający ten bądź inny gatunek dla początkującego. Jak w takim razie Wy sobie radzicie z agresją u tych ryb?

My tutaj zbytnio niemozemy pomoc.
Taka ich natura.
Ale jesli zaobserwujemy duza agresje to np podczas dobierania sie parki trzeba wylowic reszte ryb zeby niezginely lub zostaly poturbowane.
Jak mamy juz dobrana parka ktora zaczyna sie ostro tluc to mozna je przedzielic przegroda lub wylowic slabsza sztuke do innego akwarium.
Ale tez niezawsze to dziala bo wezoglowy sa silne i moga sie przedostac w jakis sposob przez przegrode do drugiej ryby.
Takze jak sie wylowi slabsza sztuke zeby troche odpoczela i sie zregenerowala w innym akwa to po wpuszczeniu z powrotem do drugiej ryby niezawsze to dziala.Ta ryba moze zostac potraktowana jako intruz na terytorium.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Marca 2021, 19:09 »
Skoro masz możliwość obniżenia temperatury do tych 16-17 stopni to bez problemów możesz trzymać większość subtropikalnych chann,

Channy to drapieżniki, więc ich agresja jest czymś naturalnym,
Stopień agresywności uzależniony jest od gatunku jaki się posiada, ponieważ inaczej ta agresja wygląda u channa gachua, a inaczej u fire&ice.

Poprzez odpowiednią aranżację akwarium oraz odpowiedni litraż, adekwatny do rodzaju channy staramy się zapobiegać skutkom tej agresji, która to niejednokrotnie prowadzi do zgonu ryby.

Oczywiście nie wyeliminujemy tej wrodzonej agresji całkowicie, ale mamy na nią wpływ.

Podpisuje się pod tym co starali Ci się przekazać moi przedmówcy.






Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Marca 2021, 20:43 »
Pleuro faktycznie kolory ma ciekawe ale kształt jej ciała w ogóle mi się nie podoba. Już kilka razy koledzy proponowali mi ten gatunek, ale nie mogę się do niego przekonać. Co do drugiej wymienionej to faktycznie bardzo mi się podoba, zwłaszcza żółta odmiana. Niestety uważam, że rośnie za duża do mojego akwarium.
Co do sposobów w jaki sobie radzicie z agresją. Gdy to czytam to nie widzę różnic w porównaniu z pielegnicami. W ich przypadku agresję również próbuje się zmniejszać wielkością akwarium, aranżacją, ilością kryjówek, ilością osobników danego gatunku, ba nawet temperaturą i nurtem wody. Ale to jest jakieś 30procent tego co możemy zrobić, bo jak się trafi jakiś wredny osobnik to nic nie poradzimy. Tam też każda ryba ma swój charakter. Różnicę zauważam w doborze partnerów. Pielęgnice są tak zaprogramowane, że przy kupnie 6-7szt małych rybek praktycznie zawsze dobierze się para. Nie zawsze zgodna ale jako tako się tolerująca. Gdy się pokłócą to właśnie wielkość akwarium i ilość kryjówek decyduje o przeżyciu, najczęściej samicy. A gdy im przyjdzie chęć na amory po prostu się godzą. Trzymałem duże pielęgnice z CA, crenicichla jaki reofilne z Afryki i właśnie te ostatnie choć były małe to najbardziej charakterne.
W przypadku channa problem może być w tym, że te ryby są większymi indywidualistami i prokreacja nie jest najważniejsza-takie moje przemyślenie. Może również to, że rzadziej podchodzą do tarła...
W każdym bądź razie ogólne zasady postępowania wydają się podobne, dlatego tak bardzo interesują mnie te specyficzne wymagania o których wspomniał Admin.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Marca 2021, 14:40 »
Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, jednakże zastanawiałem się jak ująć w sposób adekwatny wartościowe informację i przekazać Wam je tutaj.

Niebawem ukaże się artykuł o channa sp gold dust, więc będzie w nim bardzo wiele informacji na temat hodowli i wrażliwości tego wężogłowa,

Ponieważ Mario kieruję swoją uwagę na nabycie tego wężogłowa, pozwolę sobie przedpremierowo specjalnie dla NIEGO, uchylić najważniejsze moim zdaniem informację na temat tej niezwykłej channy,

Ta piękna Channa zamieszkuje w biotopie kamiennym, czyli jaskinie, szczeliny między kamieniami, skałami i inne jaskinie jakie stworzyła jej natura wśród kamieni i gałęzi.
Jest channą bardzo skrytą, nie opuszcza swojej jaskini zbyt często, przesiaduje w ciemności i odosobnieniu, jednakże z bardzo wielką walecznością broni swojego terytorium, a najbardziej jaskini w której spędza większość czasu.

Jeśli chodzi o wrażliwość i specyfikę tej channy to:

Ryba ta jest podatna nie tylko na chorobę aksamitną, ale jest bardzo wrażliwa na światło.
Ich skóra nie może przyjmować jasnego światła, ponieważ zagrażający im patogen żyje z fotosyntezy. Oznacza to, że jeśli jest mało jasnego światła to patogen ma mniejsze szanse na przeżycie, a ryba większe szanse na zdrowie.

Jest bardzo podatna na zatrucie amoniakiem. Woda powinna być czysta, zdrowa i posiadać odpowiednie parametry zbliżone do naturalnych.

Podatna jest również na chorobę określaną skrótem EUS, czyli epizodyczny zespół wrzodziejący, który pojawia się, gdy nie przestrzega się podstawowych norm hodowli tej ryby oraz moich wskazówek.

Nie posiadam jeszcze informacji na temat parametrów wody z regionu w którym występuje ta channa, ale postaram się je zdobyć z autorytatywnego źródła.

Mam nadzieję Mario, że pomogą Ci te informację.
« Ostatnia zmiana: 21 Marca 2021, 14:41 wysłana przez Admin »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4696
  • Afryka Dzika
Odp: Channa aristonei i sp. Gold dust
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Marca 2021, 17:07 »
Różnicę zauważam w doborze partnerów. Pielęgnice są tak zaprogramowane, że przy kupnie 6-7szt małych rybek praktycznie zawsze dobierze się para. Nie zawsze zgodna ale jako tako się tolerująca.

Raczej niema tutaj roznicy porownujac do pielegnic.
Przy 6-7 sztukach chann dobierze sie parka a czy bedzie zgodna czy nie to czas pokaze ;)
Mi dobrala sie parka nawet z 4 sztuk.
Po prawie 5 latach zgodnych razem samica z dnia na dzien mi prawie zatlukla samca......


Gdy się pokłócą to właśnie wielkość akwarium i ilość kryjówek decyduje o przeżyciu, najczęściej samicy. A gdy im przyjdzie chęć na amory po prostu się godzą.

U wezoglowow jest roznie bo to czasami samica jest wieksza,bardziej agresywna i to ona zabije lub powaznie pokaleczy samca.
Ale jesli jedna ryba uprze sie zeby sie pozbyc drugiej to i tak to zrobi niezaleznie od rozmiaru akwa i ilosci kryjowek.


Trzymałem duże pielęgnice z CA, crenicichla jaki reofilne z Afryki i właśnie te ostatnie choć były małe to najbardziej charakterne.

Moj znajomy posiadal chyba w 1500l mala grupke 4 sztuk pleuro.
Teraz w tym samym akwa posiada pielegnice z CA.
Powiedzial mi ze channy sa bardziej nieprzewidywalne i u nich jest wszystko mozliwe i sie moze wszystko zmienic z dnia na dzien.