Autor Wątek: Channa pomanensis  (Przeczytany 1453 razy)

Kuntakinte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Channa pomanensis
« dnia: 27 Marca 2021, 18:33 »
Kupiłem osiem sztuk jako Ch. emerald green (więc chyba to tytułowy gatunek) o wielkości  około 4 cm, na początek pozbyłem się dwóch sztuk, bo były krzywe Gdy podrosły okazało się, że jest 5 samców i samica. Zostawiłem najładniejszego (największego) samca i samicę, zimowane w temp 15-18 C od początku października do końca lutego, teraz mają 22 C. Są oddzielone szybą w jednym akwarium, samiec ma około 19 cm, samica około 17 cm. Próbowałem je połączyć przed tygodniem, ale była mega wojna, chyba są zbyt młode, bo dopiero niedawno skończyły pierwszy rok. Karmię świerszczami, kalmarem, dżdżownicami, teraz dojdą robaki z ogrodu, ślimaki, muchy itp. W rzeczywistości ryby są znacznie bardziej kolorowe, zwłaszcza samiec. Zdjęcia słabe, bo żaden ze mnie fotograf, robione telefonem i bez żadnego ustawiania itp.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa pomanensis
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marca 2021, 15:22 »
Ładny mają kształt, taki szczupak/Argus.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa pomanensis
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marca 2021, 23:04 »
Witaj :)

Piekne ryby 8)
Gratuluje.
Tak jak napisal Tomaso ryba na pierwszej i ostatniej fotce ma bardzo ladny i unikatowy ksztalt glowy.
Bardzo przypomina tym argusa lub panaw wlasnie.


Kupiłem osiem sztuk jako Ch. emerald green (więc chyba to tytułowy gatunek)

Nie.
Emerald green to jest odmiana Channa stewartii.
Channa pomanensis to zupelnie cos innego.
Fotka pomanensis ponizej.
Twoje ryby to Channa stewartii ale jaka to odmiana to niewiem.
Mozliwe ze Emerald Green jak napisales.


Gdy podrosły okazało się, że jest 5 samców i samica.

A jak je rozrozniles i w jakim rozmiarze?


Zostawiłem najładniejszego (największego) samca i samicę

To one sie same niedobraly z grupy tylko Ty je sam dobrales?


Są oddzielone szybą w jednym akwarium

Dlaczego sa oddzielone?


Próbowałem je połączyć przed tygodniem, ale była mega wojna, chyba są zbyt młode, bo dopiero niedawno skończyły pierwszy rok.

Jesli wszystko dobrze zrozumialem co napisales to moim zdaniem niemasz dobranej parki tylko 2 ryby.Mozliwe ze to samiec i samica.Ale niejest to parka.





Kuntakinte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Channa pomanensis
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marca 2021, 07:08 »
Witaj :)


Nie.
Emerald green to jest odmiana Channa stewartii.
Channa pomanensis to zupelnie cos innego.
Fotka pomanensis ponizej.
Twoje ryby to Channa stewartii ale jaka to odmiana to niewiem.
Mozliwe ze Emerald Green jak napisales.



A jak je rozrozniles i w jakim rozmiarze?


To one sie same niedobraly z grupy tylko Ty je sam dobrales?


Dlaczego sa oddzielone?


Jesli wszystko dobrze zrozumialem co napisales to moim zdaniem niemasz dobranej parki tylko 2 ryby.Mozliwe ze to samiec i samica.Ale niejest to parka.
Między innymi to źródło tak wskazuje.

https://niemeierdominik.jimdofree.com/arten/mittlere-arten/c-pomanensis/

Przecież nigdzie nie napisałem, że to jest parka- posługuję się określeniem: samiec, samica- więc nie wiem skąd mowa o "parce". Ryby od początku przebywały rozdzielone, każda w oddzielonej części zbiornika. U moich ryb wyraźnie widać różnice między płciami, chyba nie muszę przypominać, że: samiec jest znacznie bardziej kolorowy, smuklejszy, ma znaczne większą i bardziej kolorową płetwę grzbietową itp, itd. No i tak to było...

Aktualnie ryby nadal są rozdzielone, bo tak jak napisałem, uważam, że są jeszcze zbyt młode, gdy je połączyłem, to było opływanie, próby owijania  itp. ale nie od razu typowa walka, więc raczej nie ma wątpliwości co i jak. Odczekam i znowu je połączę i wtedy zobaczę jak będzie.  Trzymam je rozdzielone, aby nie mieć takiego przypadku jak w temacie o P. africana, gdzie autor też pisał o samcu i samicy, jak to sobie zgodnie żyją, jak się lubią, a nagle, "bach" i mniejsza ryba nie ma ogona i ledwo zipie (dla porządku napiszę, że chyba też wcześniej same się nie dobrały). Wolę uniknąć takiej sytuacji. Tak, tak to jest gdy się nie ma dobranej parki, a tylko (możliwe, że) samca i samicę w jednym zbiorniku.

Troszkę więcej napiszę jak wrócę z pracy, bo teraz to tylko tak "na szybko".

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa pomanensis
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marca 2021, 13:01 »
Jesli mnie pamiec niemyli to channa pomanensis to ryba ktora byla wczesniej znana pod nazwa channa sp mimetic pulchra.
Ryba z Domiego stronki wyglada inaczej niz pomanensis z jej opisania:
http://novataxa.blogspot.com/2017/04/channa-pomanensis.html
Mialem wczesniej kontakt z niektorymi osobami co ostatnio opisywali nowe channy ale zlikwidowalem konto na fb i stracilem z nimi kontakt bo tak to moglbym sie zapytac o ten gatunek i nowe fotki.


Wracajac do moich african bo zapewne o nich napisales to moja parka dobrala sie sama z grupki 4 sztuk.
Po dobraniu sie ta parka dwie pozostale ryby mocno potlukla w nocy.Jedna z nich padla od ran a druga do dzisiaj zyje u mojego znajomego.
Wcale mnie niedziwi az tak bardzo ze jednej z ryb odbilo i tak skatowala mi druga.
Bardziej mnie dziwilo ze te ryby zyly ze soba w zgodzie razem 4,5 roku wiec jak na wezoglowow charakterki to bardzo dlugo byl spokoj miedzy nimi.
Samiec powoli dochodzi do siebie wiec mnie to cieszy :)


A co do Twoich ryb.
Niechciales poczekac dluzej az parka sie sama wyloni z tych 5 samcow i 1 samicy?

Oraz jak dlugo ta parka byla razem ze soba zanim je odseparowales?

Trzymam kciuki i zycze Ci powodzenia zeby parka sie pogodzila i zebys mial z nich mlode 8)

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa pomanensis
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Marca 2021, 13:22 »
Ta ryba na foto jest stewartii