Autor Wątek: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)  (Przeczytany 2895 razy)

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« dnia: 14 Maja 2021, 21:56 »
omawiamy tutaj różne potrawy dla naszych ryb, ale nie zajmowaliśmy się jeszcze różnorodnością menu ... (jeśli się nie mylę)
Moim zdaniem ważne jest, aby zapewnić naszym zwierzętom zróżnicowaną dietę, mimo że często jest to niewygodne (konieczność trzymania owadów w zamkniętych pudełkach lub mrożonki w zamrażarce, co nie jest zbyt popularne u żony 😉)

Jaka jest twoja opinia na ten temat?
jakie preferujesz karmienie?

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Maja 2021, 22:04 »
Preferuję głównie żywe pokarmy, takie jak owady (karaluchy, szarańcza, świerszcze), żywe dżdżownice  mączniki i oczywiście mrożone krewetki i ryby.
granulowana karma dla ryb akwariowych bardzo rzadko

« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2021, 22:10 wysłana przez Kuba Lasota »

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maja 2021, 22:05 »
Add

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maja 2021, 22:12 »
Jakubie, poruszyłeś bardzo ważną kwestię, jeśli chodzi o karmienie naszych wężogłowów,

Różnorodność diety jest bardzo ważna jeśli chcemy hodować zdrowe i piękne channy,

Ja również stosuję urozmaicony pokarm naturalny, czyli mącznik, dżdżownice i moje ulubione karaczany turecki, świerszcz bananowy, drewnojad ( dla większych chann ), stynka, krewetki, owoce morza.
Unikam pokarmów nie naturalnych.

Jakub, super pomysł i zdjęcia.

Proszę pamiętać, że mięso wieprzowe, wołowe i innego ptactwa nie jest właściwe dla wężogłowów :)

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Maja 2021, 22:25 »
Proszę pamiętać, że mięso wieprzowe, wołowe i innego ptactwa nie jest właściwe dla wężogłowów :)
Spotykam się z tym bardzo często, że hodowcy wbrew radom uciekają się do karmienia np. Sercem wołowym.
przez całe życie ryby 😞
rezultatem są zwykle zwierzęta bardziej przypominające sumy niż wężoglowy..
Ściśle z tym wiąże się inna sprawa, a mianowicie przekarmianie wężoglowow

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Maja 2021, 13:17 »
Karmienie to jest największy mankament mojej Obscury. Dietę ma praktycznie w ogóle nieurozmaiconą. Żywe ryby załatwiłyby kłopot. Jednak później nie ruszyłaby nic innego.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Maja 2021, 16:45 »
Swietny temat Kuba :)

Nietylko dla naszych ryb ale takze i dla innych zwierzat zroznicowana dieta jest bardzo wazna.
Nawet dla nas dla ludzi.

Ja takze osobiscie niekarmie moich ryb zadnym sztucznym pokarmem.Nigdy.
Drewnojady,macznik,swierszcze,larwy cmy kupuje zywe w sklepie.
Po przyniesieniu do domu wrzucam zywe rybom.
Pozniej wrzucam je do zamrazalki.
Dzdzownice sam lapie po deszczu.
Zawsze wrzucam zywe do akwarium.
Nigdy niezamrazam.

Mrozone krewetki i filety roznych ryb.
Kiedys tym karmilem moje ryby i jadly.
Wraz z wiekiem przestaly to zupelnie jesc.
Dodam ze mrozone krewetki czy filety rybne niepowinny byc podstawowym pokarmem.
Wszystko opisalem tutaj:
https://forum.channa.club/index.php?topic=250.0

Najbardziej zroznicowana diete maja moje ryby w lato.
Wszystko co wleci/wejdzie/wpelznie do mieszkania przez okno laduje w zbiorniku ;D
Sa to pajaki,koniki polne,swierszcze,cmy czy muchy.
Ostatnio nawet zlapalem ose.
Ubilem ja i wycisnalem zadlo.
Balem sie ja podac wezoglowom i wrzucilem dla mojego Motylowca.
Osa zostala bardzo chetnie zjedzona.Motylek zyje do dzisiaj ;)


Proszę pamiętać, że mięso wieprzowe, wołowe i innego ptactwa nie jest właściwe dla wężogłowów :)

Te wieksze gatunki w naturze zapoluja i zjedza czasami jakas kaczuszke,szczura czy mysz.
Wiec takie mieso mozna wrzucic raz na jakis rok jesli ktos ma ochote.
Ja osobiscie nigdy takim miesem niekarmilem moich ryb.



Moj znajomy w Indiach posiada wiekszosc gatunkow Chann.
Ma przepiekne Channa barca u siebie.
Ryby maja juz kilka latek i wygladaja bardzo imponujaco.
Ci z nas co maja juz kilka latek te same ryby wiedza ze na starosc trudno kontrolowac ich sylwetke bo ryby zaczynaja rosnac na boki.
On karmi swoje ryby tylko i wylacznie samymi owadami.
Spojrzcie sami na linie brzucha jego Channa barca.
Sylwetka sportowca.
Zobaczcie takze jakie piekne i wielkie maja pletwy dzieki takiej diecie i sylwetce ryby 8)



Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Maja 2021, 19:49 »
Świetny temat. Ja choć channy mam krótko to tak samo jak rybom, które miałem wczesniej staram się zapewnić i im zróżnicowane jedzenie. Niestety moje nie są wogole zainteresowane krewetka, małża czy gammarusem. Natomiast uwielbiają owady, zarówno żywe jak i mrożone. Chętnie jedzą ddzownice, karaczany, świerszcze, drewnojady i mączniki. Bardzo chętnie zbierają pokarm który dryfuje po powierzchni wody.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Maja 2021, 20:25 »
Niestety moje nie są wogole zainteresowane krewetka, małża czy gammarusem. Natomiast uwielbiają owady, zarówno żywe jak i mrożone. Chętnie jedzą ddzownice, karaczany, świerszcze, drewnojady i mączniki. Bardzo chętnie zbierają pokarm który dryfuje po powierzchni wody.

Moze wynikac z tego ze ten gatunek to owadozerca jak inne mniejsze i srednie gatunki wezoglowow.
Raczej te wieksze naleza do rybozercow.
Twoje w naturze wlasnie moga sie zywic przewaznie owadami :)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maja 2021, 20:24 »
Mam znajomego, który ma roslinniaka a w nim jako dodatek trzyma gupiki. Ostatnio ma sporo młodych i nie wie co z nimi zrobić. Może wezmę od niego kilka sztuk jak trochę podrosną, zobaczę jak moim wezoglowom wychodzi polowanie 😜

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Maja 2021, 12:12 »
Mam znajomego, który ma roslinniaka a w nim jako dodatek trzyma gupiki. Ostatnio ma sporo młodych i nie wie co z nimi zrobić. Może wezmę od niego kilka sztuk jak trochę podrosną, zobaczę jak moim wezoglowom wychodzi polowanie 😜

Swietny dodatek bialka do menu Twoich ryb ;D

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Maja 2021, 20:14 »
Dziś będąc z córką na spacerze złapałem kilka stonóg murowych. Powiem Wam, że ryby się nimi zajadały, a co ciekawe te owady ciekawie się zachowują. Opadły na dno i normalnie po nim spacerowały co było dla ryb bardzo intrygujące. Do tego dość długo żyją pod wodą, ostatnia zjedzona stonoga była pod wodą ok godziny i gdyby nie ryba to nic nie wskazywało na jej bliski koniec.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Maja 2021, 18:33 »
Dziś będąc z córką na spacerze złapałem kilka stonóg murowych. Powiem Wam, że ryby się nimi zajadały, a co ciekawe te owady ciekawie się zachowują. Opadły na dno i normalnie po nim spacerowały co było dla ryb bardzo intrygujące. Do tego dość długo żyją pod wodą, ostatnia zjedzona stonoga była pod wodą ok godziny i gdyby nie ryba to nic nie wskazywało na jej bliski koniec.

Swietna informacja 8)
Ja chyba widzialem te stworzenia u mnie w zoologu na sprzedaz.
Ale one byly takie naprawde juz spore.
No chyba ze to cos innego bylo.
Bede mial czas to pojde tam i sprawdze dokladnie.
I dodatkowy plus ze tak dlugo wytrzymuja pod woda.

Mario,a mozesz zalozyc o nich osobny temat w dziale Menu i je opisac wraz z fotkami?
Dzieki ;D

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Maja 2021, 20:00 »
To co widziałeś w zoologu to musiało być coś innego. Te rosną do 1-2cm więc są raczej dobre dla mniejszych ryb.
Oczywiście w wolnej chwili (muszę je znaleźć i porobić zdjęcia) założę tak temat, nie ma problemu.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: zróżnicowana dieta (bardzo ważna)
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Maja 2021, 15:26 »
Dziś będąc z córką na spacerze złapałem kilka stonóg murowych. Powiem Wam, że ryby się nimi zajadały, a co ciekawe te owady ciekawie się zachowują. Opadły na dno i normalnie po nim spacerowały co było dla ryb bardzo intrygujące. Do tego dość długo żyją pod wodą, ostatnia zjedzona stonoga była pod wodą ok godziny i gdyby nie ryba to nic nie wskazywało na jej bliski koniec.

Stonoga murowa - pierwszy raz słyszę tą nazwę i jestem zadowolony z powodu, że jest takie miejsce jak Nasze forum, gdzie mogę się czegoś dowiedzieć nowego i nauczyć - dziękuje autorowi.

Obowiązkowo Mario powinieneś założyć temat w menu o tej stonodze, a jeśli chcesz możesz napisać artykuł i zamieścimy go na stronie głównej,

Ja kiedyś napisałem artykuł o kiełżu zdrojowym, więc o stonodze też może być :)

Stonoga murowa...tego jeszcze moje channy nie próbowały...