Autor Wątek: Chce zacząć przygodę z channa  (Przeczytany 1299 razy)

Artur89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Chce zacząć przygodę z channa
« dnia: 10 Czerwca 2021, 19:55 »
Witam,
Od jakiegoś czasu mocno myślę o zaczęciu przygody z wezoglowami, trochę na ich temat czytałem, jednak chciałbym się Was poradzić.
Akwa 180x60x70 gęsto zarośnięte, sporo kryjówek.
W akwarium aktualnie pływa jedna dorosła pawiooka (która musi zostać) 2 młode pyszczaki helmiaste (tymczasowo), 3 trzciniaki i glonojad.
Filtracja Fluval FX6 + JBL e1502.
Karmię głównie mrożonymi rybami + mrożonka mix z krewetek, ryb, warzyw i witamin dla ryb.

Światło ze względu na rośliny jest dość intensywne, ale sporą część akwarium jest zacieniona przez rośliny.

Channa w Holandii jest w miarę łatwo dostępna, jest kilka sklepów które co chwilę mają różne jej odmiany.
Co polecacie do mojego akwa? Jakich odmian szukać (tropiki)?
Fajnie jakby znalazło się coś bardziej ruchliwego i wolałbym postawić na 1-2 większe niż kilka mniejszych (przejadły mi się akwaria biotopowe).

Pozdrawiam

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Chce zacząć przygodę z channa
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwca 2021, 20:04 »
Witaj

Do Pawiookiej polecam Parachannę Obscurę. Mniejsze gatunki tropikalne mogą być przez Pielęgnicę zdominowane.
200 litrów

Artur89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Chce zacząć przygodę z channa
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Czerwca 2021, 20:17 »
Dzięki za odpowiedź, akurat ta pawiooka która mi została nie wykazuje kompletnie żadnej agresji ani nie potrzebuje dominować. Przez kilka ostatnich lat miałem z nią akary czerwone, akary pomaranczowopletwe od maleńkości i nic się nie działo. Akary czerwone podczas tarła ganiały pawiooka.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Chce zacząć przygodę z channa
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Czerwca 2021, 13:58 »
Witaj Arturze na naszym forum ;D

Na poczatku jesli jeszcze nieczytales zapraszam Cie do tej lektury:
https://channa.club/parties-view/wezoglowy-hodowla-wezoglowow/


Akwa 180x60x70 gęsto zarośnięte, sporo kryjówek.

Zapowiada sie ciekawie :)
Ktora to szerokosc a wysokosc?
Mozesz pokazac nam baniak w calosci?


Karmię głównie mrożonymi rybami + mrożonka mix z krewetek, ryb, warzyw i witamin dla ryb.

Bedziesz musial troche urozmaicic menu.
Mrozone ryby czy krewetki sa dobre jako pokarm dodatkowy a nie podstawowy.
Wszystko masz w dziale Menu wiec sobie poczytaj.


W akwarium aktualnie pływa jedna dorosła pawiooka (która musi zostać) 2 młode pyszczaki helmiaste (tymczasowo), 3 trzciniaki i glonojad.

Jesli Cie nierusza mieszanie biotopow to wszystko moze zostac oprocz pyszczakow bo one sa terytorialne i beda tylko stresowac mlode wezoglowy dopoki te nieurosna ;)


Channa w Holandii jest w miarę łatwo dostępna, jest kilka sklepów które co chwilę mają różne jej odmiany.

A jakie gatunki masz dostepne?


Co polecacie do mojego akwa? Jakich odmian szukać (tropiki)?
Fajnie jakby znalazło się coś bardziej ruchliwego i wolałbym postawić na 1-2 większe niż kilka mniejszych (przejadły mi się akwaria biotopowe).

Postawiles na tropiki tak jak ja ;D
Wydaje mi sie ze Tomaso dal Ci swietny pomysl.
Parachanna obscura 8)
Rosnie do jakis 45-50cm.
Jest to afrykanski,tropikalny i lagodny gatunek jak na wezoglowa.
Trzcinniaki beda swietnie do nich pasowac.
Co sie rzadko zdarza u doroslych wezoglowow to ten gatunek jest czesto spotykany zyjac w grupach w jednym zbiorniku.
Wiec mozesz posiadac kilka sztuk ktore beda aktywniejsze niz parka czy jedna sztuka.
To duzy plus.


akurat ta pawiooka która mi została nie wykazuje kompletnie żadnej agresji ani nie potrzebuje dominować.

Tutaj nawet niechodzi o jej agresje ale o jej same gabaryty ;)
Jej rozmiar moze wywolywac stres u mniejszych wezoglowow.


Zobacz jak wyglada ten gatunek w grupie 8)










Artur89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Chce zacząć przygodę z channa
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Czerwca 2021, 11:23 »
Cześć,
tak czytałem te info i są 2 rzeczy które w moim akwa się nie zgadzają - oświetlenie jest dość mocne oraz ruch wody jest spory.
szerokość 60cm, wysokość 70cm, wstawiam zdjęcia akwa, aktualnie jest nieco bardziej zarośnięte.
Mrożonki które posiadam są to specjalne mixy dla ryb, dostępne również w sklepach, w skład wchodzą zmielone krewetki, małe rybki, spirulina, papryka, multiwitaminy sera. Oczywiście mogę spróbować nieco urozmaicić.
Aktualnie dostępne/pojawiające się co jakiś czas channy jakie udało mi się znaleźć:
Pleurophthalma
Marulioides
Diplogramma
Asiatica red
Stewartii
Gachua
Pulchra

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Chce zacząć przygodę z channa
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Czerwca 2021, 12:15 »
Maruda i Diplo jest za duża do Twojego zbiornika.
Gachua za mała dla Pawiookich.
Pleuro - mogłaby być. Może jeszcze ktoś się wypowie.
Pozostałe wymagają zimowania.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Chce zacząć przygodę z channa
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Czerwca 2021, 15:56 »
tak czytałem te info i są 2 rzeczy które w moim akwa się nie zgadzają - oświetlenie jest dość mocne oraz ruch wody jest spory.

Napisales ze rosliny daja troche cienia i one wciaz rosna wiec troche jeszcze przyciemna zbiornik.
Jak tak lubisz zielsko to moze dodaj jakies roslinki plywajace na tafle zeby jeszcze bardziej zaciemnic.
Co do ruchu wody to mozesz go chyba troche zmniejszyc prawda?


Mrożonki które posiadam są to specjalne mixy dla ryb, dostępne również w sklepach, w skład wchodzą zmielone krewetki, małe rybki, spirulina, papryka, multiwitaminy sera. Oczywiście mogę spróbować nieco urozmaicić.

Pamietaj ze wezoglowy to te "inne" ryby wiec tez wymagaja troszke innej diety ;)
Mozesz oczywiscie im to dawac jak beda chcialy jesc ale tez przydaloby sie takze cos innego zeby to urozmaicic.


Aktualnie dostępne/pojawiające się co jakiś czas channy jakie udało mi się znaleźć:
Pleurophthalma
Marulioides
Diplogramma
Asiatica red
Stewartii
Gachua
Pulchra

 :)

Maruda i Diplo jest za duża do Twojego zbiornika.
Gachua za mała dla Pawiookich.
Pleuro - mogłaby być. Może jeszcze ktoś się wypowie.
Pozostałe wymagają zimowania.

Tomaso wszystko Ci ladnie opisal ;D
Co do pleuro to mysle ze dorosla dobrana parka moglaby zostac ale nie dorosle stadko.


Wszystko to ladnie wyglada ale ja jednak po krotkim przemysleniu widze 1 problem.
Pawiooka.
Zapewne bedziesz chcial zakupic mlode wezoglowy zeby obserwowac jak one dorastaja ,wybarwiaja sie czy zachowuja.
Taka potezna ryba nawet jak jest lagodna moze stresowac mlode channy.
Wiec moze byc taka sytuacja ze po calym akwa bedzie plywac oscar a channy zestresowane beda pochowane po katach.
Ja mysle ze tak moze to wygladac ale oczywiscie moge sie mylic.
Mozesz tez sprobowac kupic juz takie podrosniete sztuki zeby sie one tak niebaly.
Albo pozbyc sie oscara :P

A jaki gatunek wezoglowa najbardziej Ci odpowiada z tych co macie w sklepach?