Autor Wątek: Channa ornatoptinnis kilka pytań  (Przeczytany 898 razy)

Szymon laskowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Channa ornatoptinnis kilka pytań
« dnia: 06 Sierpnia 2021, 18:09 »
Mam kilka pytań odnośnie channy ornatoptinnis
1 Czy nadaje się na pierwszego węrzogłowa.
2 Czy parka mogłaby żyć na dnie 120×50.
3 w artykule o tym węrzogłowie jest napisane rze temeperatura w akwarium do 25c, a w pokoju w kturym chciałbym je trzymać w upały dochodzi do 29. Czy są jakieś tanie sposoby na zbicie temperatury o te 4-5 stopni.   
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpnia 2021, 18:15 wysłana przez Szymon laskowski »

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sierpnia 2021, 18:55 »
1) Rozpoczęcie od tak agresywnego gatunku nie jest idealne. ale przestrzeganie kilku zasad nie powinno stanowić problemu.
2) W tym akwarium hoduję ornatipinnis
3) jedyną opcją jest schłodzenie akwarium urządzeniem chłodzącym

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Sierpnia 2021, 20:15 »
Rozpoczęcie swojej przygody z wężogłowami od channa ornatipinnis moim zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem.
To agresywny, terytorialny wężogłów preferujący zimną wodę. Trudno będzie utrzymać grupkę młodych, aby dobrała się parka na takim dnie akwarium.

Dobrana parka mogłaby sobie poradzić na takim dnie, ale moim zdaniem ten gatunek powinien być trzymany w większym akwarium ze względu na skłonność do niesamowitej agresji wewnątrz gatunkowej.

Do okresowego schłodzenia wody najlepsza jest chłodziarka, która niestety jest dość kosztowna. Można również spróbować metody Naszego kolegi, który wymyślił fajny patent na obniżanie temperatury wody bez użycia chłodziarki.

Ja kiedyś gdy nie miałem chłodziarki stosowałem metodę zamrożonej wody w butelkach po wodzie mineralnej. Tylko butelki zajmowały cały zamrażalnik :)

Przy taki akwarium polecam na początek jakąś odmianę gachua, na przykład tego mutanta, któego nabył niedawno Jakub.

Szymon laskowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Sierpnia 2021, 20:44 »
Mógłbym je trzymać latem w pomieszczeniu w którym jest 25 stopni a zimą przenosić do tamtego pokoju w którym zimą mogę utrzymać te 10 stopni. Pytanie jak przenosić zbiornik.

Szymon laskowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Sierpnia 2021, 21:42 »
A pulchra?

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sierpnia 2021, 21:52 »
Pulchra rośnie za duża do Twojego baniaka - dorasta do około 30cm, chociaż spotykane są i okazy ponad 30.

Ja w Twojej sytuacji widzę takie możliwości:

- channa gachua blue bengale
-  channa gachua blue bengale mutant - przepiękne są
- channa andrao
- channa stewartii, ale ta mniejsza odmiana, która dorasta do około 20-25 cm. Można znaleźć na rynku takowe.
- channa bleheri

Te gatunki będą właściwe do Twojego zbiornika.

Może ktoś jeszcze podpowie jakiś gatunek?

« Ostatnia zmiana: 07 Sierpnia 2021, 22:01 wysłana przez Admin »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Sierpnia 2021, 20:46 »
Mógłbym je trzymać latem w pomieszczeniu w którym jest 25 stopni a zimą przenosić do tamtego pokoju w którym zimą mogę utrzymać te 10 stopni. Pytanie jak przenosić zbiornik.

Lepiej niestresowac tym przenoszeniem akwarium ryb.


Tak samo jak koledzy tez mysle ze na poczatek przygody z wezoglowami ten gatunek jest za agresywny.
Do tego dochodzi problem zimowania.
Polecam do tego akwarium jakies lagodniejsze,mniej wymagajace i bardziej tropikalne gatunki.
Channa gachua
Channa sp fireback
Channa limbata
Channa orientalis
Channa panaw
Channa punctata
Parachanna africana

Co do channa pulchra to teraz widze ze dorosle osobniki juz nierosna takie duze jak 30cm.
Pewnie sa to ryby rozmnazane w akwariach.
Kuba ma te ryby u siebie i jesli mnie pamiec niemyli to nieprzekroczyly 25cm.
Kiedys jeden koles nabyl dzikie pulchry i jedna sztuka miala kolo 32-33cm !
No i ten gatunek tez wymaga zimowania.

Szymon laskowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Sierpnia 2021, 16:40 »
stewartii wygląda ciekawie. ta mniejsza odmiana ma jakąś nazwę, no i czy jest mniej agresywna?
 

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Sierpnia 2021, 18:40 »
stewartii wygląda ciekawie. ta mniejsza odmiana ma jakąś nazwę, no i czy jest mniej agresywna?
mám Stewartii, gachua, pulchra, ornatipinnis,andrao, asiatica, airantimaculata, aristonei, punctata,fire and ice.... Nie dlugo temu trzymalem jescze torsaensis, marulioides i pleuropthalma. (Myszle niczego nezabylem). Najagresywniejse sa pewnie fire and ice dalej ornatipinnis dalej asiatica... Cos lépe je s pulchra i auranti resta calkiem spoko

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Sierpnia 2021, 12:04 »
Jakub ma młde channa stewartii Kalihkola, więc może te wężogłowy by Ci się spodobały,
Ponadto Nasz kolega Basteq w Dziale zbytu zamieścił ogłoszenie i posiada tam kilka pasujących do Twojego baniaka chann.

Brać wybierać...decydować...

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa ornatoptinnis kilka pytań
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Sierpnia 2021, 20:31 »
Najagresywniejse sa pewnie fire and ice dalej ornatipinnis dalej asiatica... Cos lépe je s pulchra i auranti resta calkiem spoko

Fire & ice jest agresywniejsze niz asiatica?
Ciekawe :)