Autor Wątek: Zaczynamy przygodę z channkami :>  (Przeczytany 974 razy)

Kubaa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Zaczynamy przygodę z channkami :>
« dnia: 23 Lutego 2022, 22:53 »
Heja wszstkim! Kuba z tej strony  :D
Słuchajcie w akwarystyce siedzę od małego, było już dużo projektów, od nano slimakariów po dyski. Już od kilku miesięcy bacznie obserwuje chaanki no i to już chyba pora żeby rozpocząć przygodę z tym wspaniałym gatunkiem! Mianowicie mam szkiełko 150x35x30 które miało być pod inne gatunki ( stąd aktywne podłożę, ale spokojnie wyleci). I tutaj nasuwa się pytanie, jaki gatunek do takiego szkiełka. Planowałem Inle lake, lecz z tego co widzę to chyba w PL gatunek wymarły, pytałem się kolegi z Niemiec ale również bardzo ciężko dostępny. Który gatunek będzie najbardziej pasował do takiego szkiełka ( zależy mi żeby ryby czuły się naprawdę komfortowo jak podrosną). Dobrze by było żeby był to gatunek tropikalny (aktualnie brak funduszy na chłodziarkę). Poniżej samo zdjęcie szkła ze wstępnym hardscapem ( oświetlenie ze starego roślliniaka, będzie wymienione na coś o wiele słabszego).

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Zaczynamy przygodę z channkami :>
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lutego 2022, 14:35 »
Witaj Kuba na Channa Club,
Fajnie, ze jesteś :)

Baniak fajnych rozmiarów, więc możesz w nim trzymać małe oraz średnie wężogłowy,

Ja szukam już kilka lat Inle i nie mogę ich dostać, jak znajdziesz to daj mi znać, chętnie wezmę kilka sztuk.

Z tropikalnych to uważam, że pasuje do tego zbiornika Parachanna africana,

Większość atrakcyjnych wężogłowów to subtropiki, więc gdybyś się zdecydował teraz na channa subtropikalną ( a zbliżamy się do końca zimowania ) to będziesz miał prawie cały rok na rozwiązanie sprawy z czasowym obniżeniem temperatury.

Aranżacja bardzo mi się podoba, rośliny będą fajnie rosły na tym podłożu :)
Po bokach sterty kamieni z kryjówkami, na środku tak jak jest plus rośliny, tuby korkowe z 2 sztuki, rośliny pływające, trochę liści i może powstać naprawdę mega baniak.

Wśród Nas jest kilku specjalistów od aranżacji jak Duchu lub Jakub - oni zapewne wypowiedzą się w swoim czasie i doradzą.

Przyjemności Ci, życzę w tworzeniu nowego domu dla wężogłowów.
Ja będę z przyjemnością przyglądał się, jak przeobraża się Twój baniak.
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2022, 14:40 wysłana przez Admin »

Kubaa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zaczynamy przygodę z channkami :>
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lutego 2022, 23:17 »
A czy bengal blue by się nadały? Bo widze że Duchu miał niedawno miot. Niestety nigdzie nie moge znaleźć temperatury zimowania. I czy dobre by były dla amatora jeżeli chodzi o channki :D

@edit

Znalazłem że w okresie między listopadem a marcem powwino sie rozpoczynać zimowanie i postarać sie o temperature 15-18c. Czy możecie się wypowiedzieć na ten temat? Myśle że skoro zimowanie się kończy dam rade ogarnąc chłodziarke na ten czas.
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2022, 23:19 wysłana przez Kubaa »

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Zaczynamy przygodę z channkami :>
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lutego 2022, 12:15 »
Na początku swojej "drogi" z wężogłowami i w takim baniaku channa blue bengal będzie idealnym wyborem.

Tak jak pisałem wcześniej - kończy się powoli okres zimowania, więc jeśli się zdecydujesz na subtropiki to będziesz miał prawie rok na "ogarnięcie" rozwiązania obniżenia temperatury w okresie zimowania.

Weź od Duchu 7 sztuk młodych, aby w przyszłości dobrała się para i będzie ok.

Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
    • Yt
Odp: Zaczynamy przygodę z channkami :>
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Marca 2022, 08:38 »
Witamy Cie Kuba.
Rodzina ryb channidae to doskonały wybór dla osoby lubiącej obserwować pierwotne i nie kiedy zaskakujące rzeczy w przyrodzie. Ich majestatyczność i piękno jest oszałamiające.
Jeśli chodzi o wybór gatunku to tu jest duże pole do popisu bo pod względem żywieniowym, sezonowości jak i temperamentu bardzo sie od siebie różnią.
Żyją od rwących potoków rzek, pola ryżowe, bagna, strumienie po otwarte wody.
Wybór jest naprawde duży
Poczytaj sobie na spokojnie informacje o nich i przygotuj tak zbiornik żeby jak już będą w nim ryby jak najmniej w nim grzebać szczególnie przy dzikich rybach musi być wszystko dopięte na ostatni guzik pod względem aranżacji jak i parametrów wody.
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Zaczynamy przygodę z channkami :>
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Kwietnia 2022, 11:26 »
Cześć Kuba,
Baniak bardzo fajnie się zapowiada. Co do propozycji obsady, musisz pomyśleć czy chcesz parkę czy może być pojedyncza sztuka.
Przy parce to wiadomo, tylko Chanki. Przy pojedynczej sztuce np. Parachanny Africany można trzymać Świeciki Kongijskie lub Buszowce.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Zaczynamy przygodę z channkami :>
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lipca 2022, 17:20 »
Witaj Kubaa na naszym forum :)
Baniak sie bardzo fajnie zapowiada.
I na jaki gatunek sie zdecydowales?