Autor Wątek: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim  (Przeczytany 866 razy)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Lipca 2023, 14:09 »
Skłaniam się do wpuszczenia razem Channa gachua i gurami dwuplamych, jako ryb silniejszych od mozaikowych. Czy koledzy sądzą, że powinienem wpuszczać ryby podobnej wielkości, czy też nawet dać gurami "fory" i wpuścić osobniki starsze od wężogłowów?

Mozesz wpuscic gurami podobnej wielkosci albo wieksze bo i tak wezoglowy rosna szybko i je dogonia i przegonia we wzroscie.
Mozesz tez wpuscic najpierw gurami czy inne ryby ktore chcesz miec a na samym koncu dodac wezoglowy.
Ale nigdy pierwsze wezoglowy a pozniej inne ryby.


Ale czy przy Channach można stawiać akwarium-ziemniaka? Z mniejszymi zbiornikami zawsze tak robiłem i jakoś tak się człowiek przyzwyczaił.

A mozesz wyjasnic pojecie akwarium-ziemniak bo po raz pierwszy sie z tym spotykam? ;)


Po drugie - załóżmy, że uda mi się dostać 5-6 sztuk... czy dla uniknięcia chowu wsobnego radzicie szukać dwóch różnych źródeł? A teraz w kwestii dobierania się ryb w pary - artykuły na stronie sugerują, że po dobraniu się pary pozostałe sztuki trzeba odłowić, ale na zdjęciach w galeriach dużo hodowców zdaje się hodować dwie-trzy pary razem... jak więc należy postąpić? Odławiać obligatoryjnie, czy też dopiero w wypadku, kiedy pary zaczną się wzajemnie mordować?

Przewaznie zostaje 1 parka w akwarium.
Ale czasami tez sie zdarza wiecej niz jedna parka.
Z tymi rybami wszystko jest mozliwe ;)
Co do wylawiania to musisz uwaznie je obserwowac.
Jak parka zacznie porzadnie tluc pozostale ryby to trzeba wylawiac.
Co do zakupu z roznych zrodel to odpisze ponizej.


Po trzecie - czy są jakieś praktyczne różnice w hodowli między gachua "original edition" :) a Bengal Blue? Ktoś na forum wspominał, że tą drugą odmianę trzeba zimować, ale nie widziałem jej na liście zimujących wężogłowów. A Inle Lake? I czy wszystkie owe odmiany można swobodnie mieszać w akwarium/krzyżować, czy też jest to niewskazane (chodzi mi zarówno o kwestie temperamentu, jak i pojawiające się wątpliwości, czy mamy do czynienia z odmianami jednego gatunku, czy też całą grupą spokrewnionych gatunków)?

No i teraz najwazniejsza rzecz jesli chodzi o Channa gachua.
Jest to gatunek wezoglowa ktory posiada najwieksza ilosc odmian barwnych.
Niema takiego drugiego gatunku.
Niewiadome jest czy to sa tylko odmiany barwne czy moze zupelnie nowe gatunki czy jakies podgatunki.
Zeby to stwierdzic potrzebne sa badania.
Ponad 3 lata temu zalozylem temat z odmianami gachua.
Bylo ich ponad 30 !  ;D
Na dzien dzisiejszy mysle ze ich jest sporo wiecej.
Sam sobie zerknij:
https://forum.channa.club/index.php?topic=459.0

Te ryby najprawdopodobniej sie krzyzuja w naturze i sa zapewne takze krzyzowane w akwariach przez akwarystow ktorzy nawet o tym niewiedza.
Dlatego pojecie "czysta gachua" prawie nieistnieje.
Kupujac ryby pod nazwa "Blue Bengal" czy "Inle Lake" tak naprawde niewiemy co to jest.
Jesli ktos ma zaufanego znajomego z Azji ktory pojdzie sobie nad swoj stawik pod domkiem i wylowi gachua tak jak my wylapujemy zaby w naszych stawach a pozniej nam wysle te ryby wtedy mozemy powiedziec ze mamy dzika Channa gachua.
A najlepiej samemu tam poleciec i je wylowic zeby miec 100% pewnosc ;)
Takze stwierdzenie czy mamy do czynienia z tropikalnymi czy subtropikalnymi gachua jest takze prawie niemozliwe wiec chyba najlepiej je po prostu trzymac bez grzalek w akwariach i juz.


Dziękuję za znany mi link, ale jeżeli pytanie o klasyfikację podgatunków wężogłowów jest uznawane za afront i odesłanie do artykułów (w której notabene sprawa też nie została wyjaśniona w sposób satysfakcjonujący - nadal nie wiem m.in. czy pod pojęciem Channa gachua dostępnych w handlu kryją się zawsze czyste formy, czy też należy spodziewać się hybryd), to jednak nie czuję się zachęcony do eksperymentów i myślę, że jednak sobie daruję hodowanie na siłę, w sposób "oczywisty" nie posiadając wiedzy...Chyba jednak pozostanę przy znanej mi Azji i znanych mi błędnikowcach.

Mysle ze juz chyba troche Ci wyjasnilem co sie kryje pod nazwa Channa gachua.
To jest taka jedna,wielka niewiadoma ;D
Dlatego takze goraco Cie zachecam zebys sprobowal eksperymentu z tymi wezoglowami i gurami czy innymi rybami.
Bede bardzo ciekawy wyniku.

Pozdrawiam :)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Lipca 2023, 21:54 »
Gratuluję, Peterek :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Lipca 2023, 09:08 »
Gratuluję, Peterek :)

Niewiem dokladnie za co ale dziekuje Lanner1 :P

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Lipca 2023, 12:04 »
Wyjaśnienie zawiłości odnośnie Channa Gachua się nie podejmę :)
Uważam, że z małymi gatunkami ciepłolubnymi Gurami można trzymać.
Ja trzymałem Parachannę Obscurę (typowy rybożerca) z Buszowcami 15 cm. Żadnego nie zjadła. Buszowiec to takie Gurami tylko z Afryki :)
Kwestia dobierania się w pary - tu nie mam doświadczenia. Miałem kiedyś pielęgnice z Ameryki. W okresie rozrodu był problem i to duży z agresją. Po usunięciu samicy do akwarium wrócił spokój. Od tego czasu wiem jedno. Albo parki albo mieszanie gatunków :)
Obie opcje są ciekawe.
PS
Wielkość zbiornika ma kolosalne znaczenie - TRUIZM.
Pozdrawiam
200 litrów

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Sierpnia 2023, 21:14 »
Za cierpliwość, Peterek, za cierpliwość ;)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Sierpnia 2023, 12:48 »
Za cierpliwość, Peterek, za cierpliwość ;)

 ;D ;D ;D