Autor Wątek: Akwarium dla channa Laos Fireback  (Przeczytany 1399 razy)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Akwarium dla channa Laos Fireback
« dnia: 11 Marca 2023, 22:10 »
Po dłuższych rozważaniach zdecydowałem się na Channa Laos Fireback.
Pierwotnie od dłuższego czasu miałem zamiar odbudować akwarium na kominku. Poprzednie ze złomowałem a nowe jakoś jeszcze nie powstało. Sprawę utrudnia skomplikowany kształt. Odpowiadała mi temperatura tego pomieszczenia. Ściany mamy ażurowe, bluszcz z zewnątrz przerasta do kuchni w dwóch miejscach, co zapewnia świeże powietrze i orzeźwiający chłód, tylko Smoczyca niekiedy psioczy, bo herbata stygnie w trakcie przenoszenia od miejsca zaparzenia do momentu postawienia na stole. W sam raz warunki do zimowania niezbyt wymagających chann-około 16 stopni. Jednak projekt się odsunął w czasie, bo Smoczyca coś wysyczała przez zatkany kulfon o certyfikacie energetycznym domu  i chyba swoją złość wyładuję na bluszczu. Co się pcha nieproszony.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marca 2023, 22:14 »
 Zmieniłem (chwilowo) koncepcję i zaplanowałem nowy baniak u siebie na górce. Tu jednak temperatura niezbyt sprzyjająca zimowaniu. W tych temperaturach Channa Laos Fireback powinien czuć się dobrze.
Czekam na maluchy od Drzerzby i buduję im dom (przedszkole już jest). Ma być mrocznie, z roślinami z ich strefy klimatycznej…i zobaczymy co z tego wyjdzie.
« Ostatnia zmiana: 11 Marca 2023, 22:16 wysłana przez lanner1 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Marca 2023, 12:46 »
tylko Smoczyca niekiedy psioczy, bo herbata stygnie w trakcie przenoszenia od miejsca zaparzenia do momentu postawienia na stole.

bo Smoczyca coś wysyczała przez zatkany kulfon o certyfikacie energetycznym domu  i chyba swoją złość wyładuję na bluszczu. Co się pcha nieproszony.

I jak zwykle poprawiles moj humor lanner1 !  ;D ;D ;D
Dzieki !


Twoj baniaczek ciekawie sie zapowiada 8)
Bedzie polmrok,juz to czuje.
A co to jest za drewno na srodku akwa?
Czy bedziesz opuszczal poziom wody czy zostaje tak jak jest?
I co to za ciemne podloze? Jakis piasek czy drobny zwirek?


lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Marca 2023, 13:14 »
Drewno to wiąz korkowy a w przypadku tych ryb nie planuje zimowania i poziom wody będzie stały. Marzy mi się zbudowanie zbiornika z poziomem wody w połowie zbiornika, ale denerwuje mnie przepołowienie szyby lub osad z twardej wody na poziomie lustra wody. Dostęp do roślin nad wodą też konieczny. Ciekawa była by taka kostka 1 m x1 m x1m. Front i tył z litej szyby a boki przepołowione 60 cmx40 cm na dyskretnych zawiasach.

Podłoże kupiłem jako czarny żwirek bazaltowy. Mocno zamulony, ale te części ilaste dobre jako podłoże dla roślin. Dobrze przepłukany na wierzch. Dochodzę do wniosku, że te nasze typowe jasne piaski jako podłoże nijak się nie mają do biotopu chann. Nawet w strumieniu podłoże nie jest jasne z tymi osadami. Jedynie w silnym nurcie jest żwir i kamienie czyste, ale nie jasne i które z naszych chann żyją w silnym nurcie?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Marca 2023, 13:53 »
I wszystko jasne ;D

A ile sztuk zamowiles tych maluchow?

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Marca 2023, 14:18 »
Zamówiłem 6 szt. Jak zwykle dylemat, ile czasu musi dojrzewać woda w akwarium? Teoretycznie 4 tygodnie. Po zaszczepieniu bakteriami krócej. Mam mniejsze ze starą wodą, do którego je wpuszczę. Z drugiej strony wolałbym od razu do stałego. "Osiołkowi w żłobie dano" wariant z przedszkolem bezpieczniejszy dla ryb, ale to też trochę zależy od ich wzajemnej agresji. W mniejszym baniaku o nią łatwiej  ???

Do nowego akwarium dotarło przez boczną szybę słońce. Smugi w wodzie pokazują przejrzystość wody.

Oświetlenie jeszcze prowizorka. dodałem liści. Wystarczająco mroczne? :D

Mogę spokojnie oddawać się swojemu hobby, bo Smoczyca przy sztaludze. Co jakiś czas kupię trochę farby i płótno i chwila oddechu. Co  prawda, jak ją wciągnie malarstwo, przechodzę na dietę, ale i tak nie jestem fanem przypalonych kotletów, tak jakoś już mam ;D.
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2023, 19:34 wysłana przez lanner1 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Marca 2023, 17:26 »
Mogę spokojnie oddawać się swojemu hobby, bo Smoczyca przy sztaludze. Co jakiś czas kupię trochę farby i płótno i chwila oddechu. Co  prawda, jak ją wciągnie malarstwo, przechodzę na dietę, ale i tak nie jestem fanem przypalonych kotletów, tak jakoś już mam ;D.

 ;D ;D ;D


Wracajac do ryb to ja bym tez je od razu wrzucil do celowego baniaka zeby pozniej niestresowac je przy zmienianiu akwa.
Dolej wode ze starego akwa do nowego i jak mowisz przyspieszy caly proces.

Super wyglada to akwa jak promyki slonca tam zajrzaly 8)
Jak w naturze !


lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Marca 2023, 20:00 »
Mam jakiś problem z " cytowaniem" :) . Muszę to poćwiczyć

Kupiłem bakterie i uzdaczniacz wody- może to przyspieszy. Teraz karmię bakterie- dorzuciłem trochę karmy dla ryb.


Super wyglada to akwa jak promyki slonca tam zajrzaly 8)
Jak w naturze !


Nie raz grzeszyłem tworząc w baniaku totalny mix roślin i ryb, ale zęby trochę bolą przy takiej składance. Raz w sklepie byłem świadkiem takiego zakupu " poproszę te dwie niebieskie, 3 czerwone i 1 czarną ". Sprzedawcy nawet powieka nie drgnęła mimo, że wybór dotyczył ryb ławicowych różnych gatunków. I dorzucił jeszcze dwa nożowce do 50 l zbiornika >:(
Teraz jednak wolę zbliżać się do biotopu moich ryb. Do ideału daleko, ale rośliny dodaję azjatyckie i zrezygnowałem z anubiasa. Lubię tę roślinę, ale to Afryka.
« Ostatnia zmiana: 15 Marca 2023, 13:11 wysłana przez Peterek »

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Marca 2023, 07:49 »
Bardzo ładnie urządzony zbiornik, a promienie słońca robią tam magię.
Gałęzie dębu korkowego są piękną ozdobą.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Marca 2023, 10:26 »
Dzięki za dobre słowo. ;)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Marca 2023, 21:31 »
Przygotowuję akwarium dla ryb. Miałem trochę kłopotów z pierwotniakami, ale temat chyba opanowany. Zamontowałem asymetrycznie dwie lampy i mam warianty zaciemnienia. na powierzchni pływa ryż wodny Hygroryza i podoba mi się coraz bardziej. Pistia się nie sprawdziła, może przemarzła w transporcie.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marca 2023, 12:53 »
Dobra robota! Ten ryż, super sprawa. Ciekaw jestem jego dalszych losów w akwarium.
200 litrów

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Marca 2023, 13:51 »
dzięki Tomaso :)
Niestety, zdjęcia wydobywają świetło lamp. W "naturze" akwarium ma bardziej stonowane barwy. Oświetlone przez 2 lampy wygląda jak na zdjęciu.

Znalazłem francuski tekst dotyczący c. laos Fireback
cyt"Gatunek ten pochodziłby z Indii, jednak bez dodatkowych informacji na temat regionu pochodzenia. Jest to bardzo piękny gatunek, ciało ma zielonkawo-brązowy kolor, płetwy są jaskrawoniebieskie, otoczone pomarańczowo-białą obwódką. Dorosły wzrost wynosi około 25 cm. Jest to gatunek dość łatwy do rozmnożenia i dość płodny, para może rozmnażać się kilka razy w roku. Aby zapewnić dobrą konserwację, zimą można obniżyć temperaturę do około 18°C ​​na dwa miesiące, a następnie podnieść temperaturę wiosną, aby osiągnąć 26/28 w lecie. Podmiany wody i przyjmowanie pokarmu będą ograniczone w chłodne dni. Podobnie jak w przypadku wielu Channa, samica ma masywniejsze ciało i jest nieco mniej ubarwiona. Podczas rozmnażania kolory będą się nasilać, para stanie się bardziej agresywna i będzie domagać się więcej pokarmu. Po kryciu samiec będzie inkubował jaja w pysku, w zagłębieniu wykopanym pod dekoracją. Kilka dni później możemy podziwiać setkę narybku pod opieką samca. Wzrost jest dość szybki. Młode będą w stanie rozmnażać się za mniej niż rok. W parze występuje niewielka agresywność, chyba że warunki utrzymania staną się złe, na przykład w wyniku przepełnienia zbiornika." z translatora

Ryż i nie tylko powoli robi klimacik
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2023, 22:38 wysłana przez lanner1 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Marca 2023, 13:04 »
Lanner1 musze przyznac ze odwaliles kawal dobrej roboty !  8)
Gratulacje !
Twoj wystroj wyglada jak zalany lasek w jakiejs dzungli.
Swietny klimat.
Plus super opcja z zaciemnianiem akwaria z dwoch stron.

Mysle ze rybki beda zachwycone nowym domkiem ;D

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Akwarium dla channa Laos Fireback
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Marca 2023, 16:22 »
Dzięki Peterek. Bardzo cenię sobie Twoją pochwałę :)

Czekam niecierpliwie, w poniedziałek  ryby mają przyjechać w pobliże ;D