Autor Wątek: Moje Channa sp. Laos fireback  (Przeczytany 2317 razy)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #45 dnia: 19 Grudnia 2023, 20:38 »
Cześć Peterek!
Co do pary, jak to mówili starożytni Rzymianie : “Pożywiom, uwidim – skazał sliepoj”. Cnotą akwarystów jest cierpliwość, czego nauczyła mnie Smoczyca, kiedy muszę cierpliwie wysłuchiwać jej utyskiwania, ile to rzeczy miałem zrobić, a nie zrobiłem ;)
Z innej beczki. Zobaczcie, jaki kamuflaż "ubiera" podporządkowana sztuka na jasnawym tle ( w/g sprzedawcy ten piasek miał być czarny, nie barwiony >:(  )

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #46 dnia: 24 Grudnia 2023, 15:15 »
Cnotą akwarystów jest cierpliwość, czego nauczyła mnie Smoczyca, kiedy muszę cierpliwie wysłuchiwać jej utyskiwania, ile to rzeczy miałem zrobić, a nie zrobiłem ;)

Skad ja to znam :P


Zobaczcie, jaki kamuflaż "ubiera" podporządkowana sztuka na jasnawym tle ( w/g sprzedawcy ten piasek miał być czarny, nie barwiony >:(  )

Stres.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Grudnia 2023, 19:59 »
Samiec znowu zniknął. Trzecie podejście do rozrodu :)
A co do stresu, na zdjęciu jest samica dominująca i podporządkowana. Tak sobie poleżały a ataku nie było. Może zmiana koloru w jakiś sposób sygnalizuje podporządkowanie i blokuje atak?
Ps. wypatrzyłem samca ;) . Zdjęcie samicy bis tzn. druga w kolejce do tronu- widać po płetwie grzbietowej.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudnia 2023, 20:41 wysłana przez lanner1 »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #48 dnia: 30 Grudnia 2023, 12:09 »
Ciekawe,  że zamiast się schować, ( a ma gdzie) woli położyć się piachu i udawać, że jej nie ma :)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #49 dnia: 31 Grudnia 2023, 17:11 »
Ciągle mam problem z sinicami. Rośliny wyżarły N i stosunek Redfielda RR poleciał w kierunku cyjanobakterii. Przy NO zero każda ilość fosforu jest  zbyt duża. Jednak w akwarium są rośliny i wiele pierwiastków jest potrzebna. Niestety, potrzebna jest chemia. Dodaje azot, zredukowałem fosfor ( mam nadzieję , że zachowuję umiar) niestety, na ten moment nie mogę odtrąbić sukcesu.

Maz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #50 dnia: 01 Stycznia 2024, 09:57 »
Witam w nowym roku 🙂 jakieś 3 tygodnie temu również z sinicą,tylko w moim przypadku nie było spadku N ani wzrostu P, napiszę jak ja działałem 🙂 szybka podmiana oraz usunięcie tego coś się dało wężem i użyłem chemi środek na sinice i po 4 dniach zero dziadostwa w akwarium szybko i z sukcesem 🙂

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Stycznia 2024, 13:22 »
No to gratuluję :)
U mnie nie tak łatwo. Już 3 razy próbowałem z preparatami na sinice i brak pozytywnych rezultatów. Poczytałem o tym stosunku Redfielda i w/g tabeli mam idealne warunki do hodowli sinic. Co do podmiany wody, nie wiem jak to wpływa na channy. One nie lubią gwałtownych zmian. Jednak jestem tu niekonsekwentny, bo lejąc chemię też te zmiany wywołuję. Mała ilość ryb(odchody), pokarm mięsny dodają fosfor. Duża ilość roślin pływających , rosnąca jak sałata piscja pożerała azot. I tak wskaźniki pokazują azot zero mimo tylko dolewania wody a fosforu dużo. Ja nie potrzebuję redukcji NO3, wręcz mi go brakuje, za to mam nadmiar fosforu (próbuję redukować). Prawda też, że jeżeli bym radykalnie podmienił wodę, to usunął bym fosfor ( pod warunkiem, że nie ma go zbyt dużo w wodzie wodociągowej) Przy braku N każda ilość fosforu jest zbyt duża. Ma być 1:16 a 1:10 do 1:20 do przyjęcia.

Maz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #52 dnia: 01 Stycznia 2024, 13:34 »
Środek to chemiclean,do utrzymania azotu na odpowiednim poziomie przy pisti i rzęsie proponuję dzienne dawki azotu i kontrola fosforu przy podmianach, swojego czasu prowadziłem holendra i bawiłem się w małego chemika hyhy

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #53 dnia: 01 Stycznia 2024, 14:18 »
Dzięki. Nie jestem znawcą tematu. Czasami pojawiały mi się sinice w "młodych" akwariach, ale temat sam znikał. Więcej walczyłem z glonami. Teraz wyskoczyły mi sinice i problem naprawdę stał się duży , bo akwaria mam w sypialni, a każde ruszenie wody to zapach szrekowego bagna. Ja to kojarzę z nadmiarem roślin pływających. Wcześniej problemu z sinicami nie było.
Co do baniaków z roślinami to dla mnie zawsze wyższa wiedza tajemna :) U mnie w akwariach krasnorosty, mchy nitkowate lub inne glony. Nie byłem może zbyt zawzięty, żeby zgłębiać temat. I zazwyczaj przerybienie :) , światło zbyt długo i może nie te pasma. Za nim wyjadę do pracy chcę wiedzieć , co się dzieje w baniaku, jak wracam, chcę wiedzieć, co się dzieje w baniaku , a gaszę jak idę spać 1-2 w nocy . Zdecydowanie zbyt długi dzień dla tej akwaryjnej biocenozy ;D. Nawet na równiku to 12 godzin. a w naszej strefie to jednak pewna  sezonowość ( najdłuższy dzień w czerwcowym przesileniu trwa 17 godzin)

Maz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #54 dnia: 01 Stycznia 2024, 21:50 »
Jeżeli nie dasz rady sam ogarnąć sinicy to zastosuj ten środek,a potem ogarnij npk 10:1:15/20 to pomoże,jak masz czas to zrób dla pewności test na no3 i po4.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #55 dnia: 03 Stycznia 2024, 00:37 »
Może zmiana koloru w jakiś sposób sygnalizuje podporządkowanie i blokuje atak?

Ciekawe spostrzezenie.


Ciekawe,  że zamiast się schować, ( a ma gdzie) woli położyć się piachu i udawać, że jej nie ma :)

Stala sie niewidzialna ;D


niestety, na ten moment nie mogę odtrąbić sukcesu.

Trzymam kciuki zebys w koncu wygral z tym syfem.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Stycznia 2024, 23:26 »
Z "syfem " nie wygrałem, w akwarium jest pewna zawartość wody w preparacie do zwalczania sinic i chyba mam do czynienia z jakimś mutantem :-\
Co te biedne ryby muszą wytrzymać. Zgodnie z sugestią odłowiłem trzy dodatkowe ryby poza parą.  Łatwo nie było.   Siatką grzebałem i nic - a samiec ikrę trzyma. Znalazłem przezroczyste plastikowe naczynko, z boku zrobiłem otwór , pomajtałem robalem i jedna naiwna wpadła do pułapki. Przy wyciąganiu narobiła krzyku i reszta zbystrzała - a samiec ikrę trzyma. Poczekałem dobę, druga zapomniała co było wczoraj. Pomachałem jej robalem po oczach i wpadła a tym razem samica ikrę w pysku trzyma.  Trzecia do odłowienia już na pojemnik nie dała się nabrać. Dwa dni ganiałem z przynętą aż w końcu dziś na siatkę odłowiłem-a tym razem samiec ikrę w pysku trzyma. Zastanawiałem się, kiedy para będzie miała dość. Nic nie było widać, nie wiedziałem, czy samica karmi. Kupiłem wcześniej solowce bez skorupek i trochę z wodą podałem do akwarium. I i się zaczął jakiś ruch. Samica zdenerwowała się konkurencją i wydawało mi się, że wypuszczała ikrę. Młode niańczył samiec, coś tam zatańczył i zauważyłem coś, co sami możecie rozpoznać na zdjęciu ;) (wieczór)
(Rano, następnego dnia). Niestety, znowu radość przedwczesna. Po tym zamieszaniu samiec jakby zgubił młode. Samica nerwowa coś szukała, samiec zaczął się kręcić po całym akwarium, też jakby czegoś szukał, ale nic z tego nie wyszło. W akwarium pusto, bo odłowiłem pozostałą trójkę. To jakby też zaburzyło strukturę- brak wrogów i konieczności obrony "domu". No i ta walka z sinicami, chemia w akwarium, to nie mogło się dobrze skończyć. No to do następnego razu :P
« Ostatnia zmiana: 06 Stycznia 2024, 11:41 wysłana przez lanner1 »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #57 dnia: 10 Stycznia 2024, 21:00 »
Udało mi się uchwycić taką scenkę (po tarle miały apetyt :P)

https://youtube.com/shorts/xDiQNGX_jAA?feature=share

Nie wiem, film był ostry a po przetworzeniu coś nie tak.
« Ostatnia zmiana: 10 Stycznia 2024, 21:28 wysłana przez lanner1 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #58 dnia: 17 Stycznia 2024, 22:22 »
No,widac jakiegos plemnika na fotce ;)
Ten samiec na zdjeciu wyglada na bardzo mlodego.
Jaki wiek i jaki rozmiar?

Zimna Zośka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Stycznia 2024, 17:16 »
a samiec ikrę trzyma. Znalazłem przezroczyste plastikowe naczynko, z boku zrobiłem otwór , pomajtałem robalem i jedna naiwna wpadła do pułapki. Przy wyciąganiu narobiła krzyku i reszta zbystrzała - a samiec ikrę trzyma. Poczekałem dobę, druga zapomniała co było wczoraj. Pomachałem jej robalem po oczach i wpadła a tym razem samica ikrę w pysku trzyma.  Trzecia do odłowienia już na pojemnik nie dała się nabrać. Dwa dni ganiałem z przynętą aż w końcu dziś na siatkę odłowiłem-a tym razem samiec ikrę w pysku trzyma.
Cześć
Mam pytanie czy to normalne u tego gatunku, że samica też inkubuje ikrę? Czy zdarza się to także u innych wężogłowów? Pierwszy raz czytam o takim zachowaniu u Channa. Z tym że mam małe doświadczenie i chciałabym poznać wasze obserwacje.