Autor Wątek: Moja Tajwanka  (Przeczytany 756 razy)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Moja Tajwanka
« dnia: 03 Lutego 2024, 22:00 »
Nie oparłem się urokowi tej ślicznotki ;).
Najtrudniej było przekonać Smoczycę. Pierwsza reakcja przewidywalna " A na cholerę ci kolejne akwarium". Musiałem popracować nad sytuacją i po pewnym czasie zastanawialiśmy się z Smoczycą, jak mogliśmy żyć do tej pory bez Tajwanki, nasza nędzna egzystencja bez Tajwanki wydawała się szarobura, pozbawiona treści. Czekałem i doczekałem się, aż Smoczyca wyburczała " kiedy pojedziesz po tą cholerną rybę??!". Z tym "błogosławieństwem" udałem się na spotkanie z kierowcą z blabla i rybcia radośnie chlupotała na tylnym siedzeniu.
Adaptacja, aklimatyzacja i Tajwanka stanęła oko w oko ze Smoczycą. Nie wiem, skąd to się wzięło, ale Smoczyca wysyczała "ona ma pysk podobny do mojego ", a mi się wymsknęło " ładniejszy". Sam się przestraszyłem, jak okazało się, że powiedziałem to głośno ::)
Dalszy komentarz zbędny, kolacji nie było, pościeliłem sobie obok akwarium.


Ps. Podziękowania Koledze Grzegorzowi :)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lutego 2024, 13:30 »
🤣wygrałeś!!!
200 litrów

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lutego 2024, 14:33 »
🤣🤣🤣
Cieszę się że rybka szczęśliwie dojechała i trafiła w dobre ręce... U mnie była mocno zdominowana teraz na pewno odżyje no i  Lanner ma na nią fajny pomysł. Z uwagą będę się przyglądał 😉
A jak teraz się zachowuje?

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lutego 2024, 22:12 »
 Myślę, że jest dobrze. To ciekawska ryba i chyba rozróżnia ludzi. Jak przychodzę do akwarium to podpływa do szyby , sprawdza, że to nie Ty i dostojnie pokazuje mi płetwę ogonową. Dla jej spokoju okleiłem szyby z trzech stron. W jednej odbija się wnętrze akwarium i ona. Często chce przepłynąć na drugą stronę lustra. Nie uderza tylko pcha. Zostawiłem , bo ma trochę ruchu.
Mój apetyt akwarystyczny rośnie. I nie uwierzycie, kto go napędza. Smoczyca. Po pojawieniu się Taiwanki usiadła przed akwarium, jak przed telewizorem i coś tak popatrywały na siebie. Rozejrzała się Smoczyca po pokoju, wzięła miarkę i znalazła jeszcze dwa miejsca na akwaria. Usłyszałem też: „ takie ładne akwaria robisz, przydało by się jeszcze jedno koło łóżka”. Dobrze, że siedziałem. Dyskretnie podłubałem w uszach- nie, słyszę dobrze. Spojrzałem w oczy- naćpana czy jak?. Ostatnio widziałem, że używała zioło, ale był to raczej dziurawiec (na wszelki wypadek później to sprawdzę). Oczy trochę podbiegnięte krwią, ale to norma.  Zaraz, zaraz- kumam . Pobiegłem do garażu. Ostatnio, jak była taka miła, drogo kosztował mnie blacharz. Ale nie.., ale nie... Wracając potknąłem się o jakieś kartony. Wszystko jasne, nowe ciuchy.  Kobiety są dziwne,  nie schudła, w ciąży nie jest, a zmienia garderobę. Teraz rozumiem łaskawość w sprawach akwarystycznych. Oczywiście, nie omieszkam to wykorzystać. Nowych ciuchów „nie zauważę” (zresztą jak zwykle, wolę tam Smoczycy się zbyt długo nie przyglądać, bo zaraz jej się przypomina, jakie mam domowe zaległości,). Ostatnio, jak wróciła od fryzjera pytałem , co robiła przez 5 godzin , bo przecież zamknięte było. A akwaria już zamówiłem, co mi tam.



Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Lutego 2024, 22:05 »
Gratuluje kolejnego gatunku Lesny Dziadku !  8)
Bardzo sie ciesze ze wziales tego singielka i unikatowa odmiane asiatica.
Ryba jest w bardzo dobrym stanie po przebywaniu juz z dobrana parka.
Ten ogon powinien jest odrosnac w calosci a jak nie to bedzie wyjatkowa ;)

Jak zwykle sie usmialem z Twoich opowiesci !  ;D ;D ;D
Dobre !
Cholera,jak Ty to robisz ze Twoja kobieta pozwolila Ci na kolejny zbiornik???
Zazdroszcze :P

Lanner,czyli ja jednak nieslepne i mialem ostatnio racje.
W tym zbiorniku takze plywaja jakies male rybki.
I jest ich sporo.
Ja to widze doskonale bo filmiki ogladam na calym ekranie laptopa.
Co to jest?

Poprosze teraz o wiecej wiadomosci na temat jej domku.
Swietnie sie prezentuje te czarne podloze.
I oczywiscie kolejny Twoj zbiornik wyglada super i naturalnie.
Smoczyca miala racje :)


U mnie była mocno zdominowana teraz na pewno odżyje

I bardzo dobrze zrobiles ze ja wylowiles bo mogloby sie dla niej skonczyc tragicznie bo parka juz podeszla do tarla.


Lanner ma na nią fajny pomysł.

Czyzby krzyzowka z inna odmiana asiatica? :P

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Lutego 2024, 23:27 »
Dziękuję Peterek. Też się cieszę ;D ;D.
Recepta na akceptację przez Smoczycę mojego szaleństwa akwarystycznego jest bardzo prosta: ja zaspokajam jej potrzeby, a ona zaspokaja moje potrzeby. Tym sposobem obydwoje mamy to, na czym nam zależy.
Jest jeszcze druga wersja: nowe akwarium jest tańsze od kosztów wizyty u psychoterapeuty.
Oczywiście jest też wersja konfrontacyjna: " wiesz Kochanie, faceci dzielą się na tych, co zakładają kolejne akwaria i na tych, którzy biją swoje żony- wybieraj, ja się dopasuję".
Peterek, nie śmiem krytykować Twojego sokolego wzroku, ale mimo intensywnego wpatrywania się w baniak dostałem jedynie oczopląsu, doczekałem się niedwuznacznej propozycji od małolaty pulchry i obsobaczył mnie stary samiec glonojad. Żadnych małych rybek nie spotkałem ;)
Te czarne podłoże jest fajne, wolę od jasnego piachu. Pasuje też kolorystycznie do Tajwanki. Miałem problem ze zbiornikiem. Umówiłem się na odbiór używanego 150x50. Kiedy pojechałem po odbiór okazał się uszkodzony i ryzyko było zbyt duże. Jako wariant awaryjny musiałem użyć pożyczony zbiornik nietypowy 100x50x30 a na przygotowanie wystroju miałem parę godzin. Na szczęście wszystko miałem: podłoże, rośliny z innych akwariów, korzenie, kamienie ze skalniaka Smoczycy ( jeszcze nie zauważyła ;D) Woda z zapasów ( odstała) i część z innych zbiorników, bakterie, uzdaczniacz. Początkowo ryba była nieufna a teraz po dwóch dobach nie odkleja się od frontowej szyby- już rozpoznaje rękę karmiącego. Nie wygląda zna zdominowaną rybę, bardziej " no, który mi teraz zafika"  :D
Dziękuję za docenienie zbiornika.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lutego 2024, 22:31 »
Trzy dni minęły i Taiwanka zza szyby się przymila jakby chciała żebym ją za uchem podrapał.,
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2024, 18:58 wysłana przez lanner1 »

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lutego 2024, 14:45 »
Naprawdę jest bardzo ładna. Kolor podłoża dobrze z jej urodą współgra.
200 litrów

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lutego 2024, 16:17 »
Ten ogon już nie raz jej odrastał więc tym razem na pewno też odrośnie😉 Patrzę tak na nią i dalej nie mogę zrozumieć jak można te ryby trzymać w pojedynkę tak wiele się traci...

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lutego 2024, 17:30 »
Zgadzam się z Tobą. Im zwierze bardziej inteligentne , tym bardziej się nudzi w niewoli. Jednak dołączenie jej partnera w tym wieku będzie trudne. Coś kombinować w tej materii będę.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lutego 2024, 20:35 »
" wiesz Kochanie, faceci dzielą się na tych, co zakładają kolejne akwaria i na tych, którzy biją swoje żony- wybieraj, ja się dopasuję".

 ;D ;D ;D


Peterek, nie śmiem krytykować Twojego sokolego wzroku, ale mimo intensywnego wpatrywania się w baniak dostałem jedynie oczopląsu, doczekałem się niedwuznacznej propozycji od małolaty pulchry i obsobaczył mnie stary samiec glonojad. Żadnych małych rybek nie spotkałem ;)

Wydaje mi sie ze to sa jakies male rybki lub jakies inne organizmy.
Sa biale i wygladaja jak plemniki.
Na Twoim nowym filmiku tez je widac.
A moze to sa mlode laosy? :P


Trzy dni minęły i Taiwanka zza szyby się przymila jakby chciała żebym ją za uchem podrapał.,

Ja mam tak ze swoja azjatka caly czas 8)


Patrzę tak na nią i dalej nie mogę zrozumieć jak można te ryby trzymać w pojedynkę tak wiele się traci...

Sa plusy i minusy trzymania singielkow.
Przerabialem jedno i drugie.
No i kwestia gustu tez :)


Jednak dołączenie jej partnera w tym wieku będzie trudne.

Ale czy to na pewno Tajwanka a nie Tajwan ;)


Naprawdę jest bardzo ładna. Kolor podłoża dobrze z jej urodą współgra.

Zgadza sie.
Na filmiku i zdjeciu ma inne ubarwienie.
Powiedz Lanner jakie ona ma ubarwienie jak Ty na nia patrzysz.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lutego 2024, 20:47 »
Jak ja na nią patrzę to pewnie nadal mam bielmo na oczach z zauroczenia, ale spytam Smoczycę. No i się dowiedziałem "trochę srebrna, trochę złota i tak ogólnie wymieszana. A na poważnie zależy jak pada światło.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Lutego 2024, 21:08 »
I jak tu poznać płeć? Samce mają większą płetwę ogonową- ona ma użartą. Samce mają więcej kropek- ona cała to wielki wielokropek.
Ogłaszam konkurs określenia płci Tajwanki ;). A może jednak dać sobie spokój z łączeniem ze starym samcem? Zamówiłem kilka sztuk młodzieży. Niestety na tą chwilę zbyt małe-Tajwanka pożre. Ale za jakiś czas połączyć w dużym akwarium i niech się dogadują?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Lutego 2024, 21:39 »
U Ciebie jeszcze bedzie trudniej okreslic plec niz u Grzecho bo masz tylko 1 sztuke i niemasz do czego porownac.
Oprocz ogona i kropek to mozna jeszcze popatrzec na pletwe grzbietowa i pysk oraz ogolna budowe ciala.
Czytalem ze u asiatica jest to trudne.
Ale ogolnie to wyglada tak.
Samice-wieksze,bardziej zaokraglone w budowie z krotszym i okraglejszym pyskiem.
Samce na odwrot - mniejsze o smuklejszej budowie ciala z dluzszym i bardziej spiczastym pyskiem. I maja bardziej wybarwione pletwy.
Niektorzy rozrozniaja plec ryb jak patrza z gory na ich lby.

A Ty Grzecho jak myslisz?

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Lutego 2024, 21:56 »
Na 90% samica. Jak samiec przestanie zajmować się młodymi to postaram się porobić zdjęcia takie żeby można było porównać obie płcie.