Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 1998 razy)

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Witam
« dnia: 16 Grudnia 2017, 22:47 »
Witam serdecznie wszystkich.

Mam na imię Tomek i jestem z Olsztyna. Akwarystką zajmuję się już kilka lat, moim drugim hobby jest  modelarstwo kartonowe.
Odkąd zobaczyłem auranti u kolegi nie daje mi spokoju myśl czy nie zacząć hodowli jakiegoś wężogłowa. Może opiszę co mam do dyspozycji i ktoś mi jasno powie czy w moim wypadku jest sens zaczynać.
Akwarium niestandardowe 168l. Długość 80 cm, szerokość 35 cm, wysokość 60 cm. Akwarium "oddziela" korytarz od kuchni. Ma taki kształt bo to było wymuszone jego umiejscowieniem, mogłem zwiększyć litraż tylko poprzez zrobienie wysokiego zbiornika. Zakryty jest węższy bok o wymiarach 35 x 60 cm. Dlaczego to piszę? Ponieważ często ktoś przechodzi obok akwarium, nie wiem jak ryby na to mogą reagować. Wiem też, że wysokość jest mniej istotna.
Na dnie mam drobny piasek kwarcowy, z roślin nurzaniec i epifity, na powierzchni wody różdżyca. Oświetlenie 2 x 8W LED po 710 lumenów 6500K + kilka modułów LED, filtr Fluval 403 no i oczywiście grzałka.
Ostatnio "odkryłem" korzenie red moor. Czy aranżacja z liśćmi dębu na dnie, wspomnianymi korzeniami, epifitami oraz może salwinią albo pistią byłaby dobra?
Tak jakoś mi został po pielęgniczkach taki klimat....
Czy w tej wielkości zbiorniku można zacząć przygodę z tymi rybkami? Dodam, że jeśli chodzi o wężogłowy jestem kompletnie zielony...
Z tego co wyczytałem to dobra byłaby Channa gachua sp Inle Lake. Ale czy na pewno? Ile sztuk? Jak jest z ich dostępnością?
Byłbym wdzięczny za pomoc. Tomek

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Witam
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudnia 2017, 15:18 »
Witaj Windus-Tomek na naszym forum ;D
Auranti jest bardzo zarazliwa,moja przygoda z wezoglowami zaczela sie wlasnie jak zobaczylem ten gatunek na internecie ;)
Jesli jeszcze nieczytales to serdecznie Cie zapraszam do przeczytania dwoch artykulow dla poczatkujacych z tymi rybkami.
Jest takze i swietny opis wlasnie Channa gachua Inle Lake 8)
http://channa.club/parties-view/pierwsze-wezoglowy/
oraz
http://channa.club/parties-view/channa-gachua-sp-inle-lake/

Twoje akwarium nadaje sie wlasnie na ta odmiane Channa gachua o ktorej wspomniales.
Wystroj zbiornika ktory opisales nadaje sie takze dla wezoglowow.
Bardzo by pomogla fotka Twojego zbiornika.
O tych korzeniach co napisales to niewiem bo ich u siebie niemialem.

Jesli chodzi o ta odmiane Channa gachua Inle Lake to moze byc teraz problem z ich dostepnoscia.
Ostatnio ich nigdzie niewidzialem w sprzedazy a szkoda....

Pozdrawiam ;D

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Witam
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Grudnia 2017, 20:30 »
Cześć Peterek, dziękuje za odpowiedź. Wczoraj znowu widziałem auranti, świetna ryba.
Artykuły przeczytałem, są bardzo ciekawe i co najważniejsze pomocne  ;)
Zauważyłem dwa problemy u siebie: akwarium bez pokrywy oraz dość silny strumień wody. Ale to jest do przejścia.
Wiesz z tymi korzeniami i liśćmi dębu się nie upieram. Po prostu lubię taki klimat.
Jeśli ktoś może zaproponować inną aranżację jestem otwarty na wszelkie propozycje - chcę żeby rybom było dobrze.
Mam w akwarium Macrognathus circumcinctus, dogadają się?
Z tą dostępnością to mnie zmartwiłeś ale mam czas :)
Załączam zdjęcie akwarium. Zrozumiesz czemu pisałem o umiejscowieniu zbiornika. Ryby nie będą płochliwe?



Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Witam
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Grudnia 2017, 00:13 »
Siamanko ;D
Ten wystroj ktory lubisz czyli liscie i korzenie moze jak najbardziej zostac,bo te ryby tez lubia takie klimaty ;)
Fotka bardzo pomocna bo teraz wiadomo o co chodzi.
Masz wysokie akwa jak ja ale mozesz spuscic wode i niebedziesz sie zbytnio martwil brakiem pokrywy.
Zamiast pokrywy mozesz tez zamontowac jakas siatke.
Ja mam wody mniej niz polowa akwarium. Mam 70cm wysokie.
Filtr mozesz zawsze przykrecic czy skierowac na szybe zeby niedraznil ryb.
Co do wegorka to ja kiedys mialem Macrognathus pancalus z wezoglowem bez zadnego problemu ale to moze byc roznie ;)
Jesli chodzi o polozenie zbiornika i ruch przy nim.
Mysle,ze jesli zapewnisz rybom duza ilosc kryjowek czyli dobrze zagracisz akwarium to moze by im taki ruch przy akwarium nieprzeszkadzal.
Ale to tez nic pewnego.
Niektore wezoglowy sa skryte a inne odwazne i sie tak niechowaja.

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Witam
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Grudnia 2017, 11:37 »
Aktualnie akwarium jest mało zarośnięte. Było o wiele więcej nurzańca i epifitów. Swego czasu miałem pistię ale jej korzenie zajmowały za dużo miejsca. Może saliwnię dać na powierzchnię? Zamocowanie siatki nie będzie stanowiło problemu, korona jest ze spienionego PCV, łatwo można w niej wiercić itp.
Wyczytałem, że należy kupić 6-8 sztuk. Ile docelowo może zostać w takim akwarium?
Z zakupem i aranżacją się nie śpieszy  ;)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Witam
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Grudnia 2017, 13:25 »
Jesli bedziesz mial mnostwo kryjowek czy to z roslin,korzeni czy galezi to ryby beda bardziej widoczne gdyz bede czuly sie bezpieczniej.
Przy pustawym akwa te ryby bede ciagle pokitrane i wystraszone.

Jesli mozesz zamontowac siatke to swietnie gdyz jak juz pewnie wyczytales to dobrzy uciekinierzy i skacza wysoko.

Rosliny dawaj takie co Ci sie podobaja ;)
Channy lubia zielenine na tafli wlasnie.
Czuja sie bezpieczniej.

Wyczytałem, że należy kupić 6-8 sztuk. Ile docelowo może zostać w takim akwarium?

Docelowo zostanie tyle ile zostanie ;)
My na to niemamy wplywu.
To nasze ryby decyduja o tym ;D
Przewaznie z takiej grupy dobiera sie parka i to ona zostaje i rzadzi w akwarium.
Czasami zdarza sie iz moze zostac tylko jedna sztuka.

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Witam
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Grudnia 2017, 08:15 »
Docelowo zostanie tyle ile zostanie ;)
My na to niemamy wplywu.
To nasze ryby decyduja o tym ;D
Przewaznie z takiej grupy dobiera sie parka i to ona zostaje i rzadzi w akwarium.
Czasami zdarza sie iz moze zostac tylko jedna sztuka.

Mam dość dobrą sytuację bo w pracy mam akwarium 120l i tata ma 112l. W razie potrzeby miałbym gdzie umieszczać zbędne rybki.

Dziękuje bardzo za pomoc. Założę następny temat już odnośnie akwarium z tymi rybkami. Ale to po Nowym Roku.

Jeszcze jedno. Co o tym sądzicie? Rybki 30km ode mnie. One tyle kosztują? To na pewno Inle Lake?
https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-pare-channa-gachua-sp-inle-lake-wezoglow-karlowaty-CID103-IDqMQc1.html#903b920e58

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Witam
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Grudnia 2017, 09:14 »
Jeszcze jedno. Co o tym sądzicie? Rybki 30km ode mnie. One tyle kosztują? To na pewno Inle Lake?
https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-pare-channa-gachua-sp-inle-lake-wezoglow-karlowaty-CID103-IDqMQc1.html#903b920e58

Te ryby sa bardzo zestresowane i tak naprawde niewiadomo co to za odmiana gachua.
Ale jesli jest tam numer telefonu to zadzwon szybko i zapytaj sie o wiek i rozmiar ryb.
Takze zapytaj sie go dlaczego mysli ze jest to para i czy je rozmnozyl.
Jesli maja kolo roku czy 2 lat i mniej niz te 15cm to ja bym zaryzykowal i je wzial.
30km to jest nic jesli mozna miec takie ryby ktore sie chce.
Masz jeszcze 2 inne akwaria wiec ja bym na Twoim miejscu je wzial i probowal rozmnozyc.
Wtedy moglbys sobie zaczac od takich maluszkow ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Grudnia 2017, 09:17 wysłana przez Peterek »

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Witam
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Grudnia 2017, 10:34 »
Dzwoniłem do tego Pana. Bierze kilka sztuk ryb od hodowcy z Bielska Podlaskiego, czeka aż dobiorą mu się pary i resztę sprzedaje. Ogłoszenie ma nieaktualne ponieważ parkę zachował sobie a ma na sprzedanie niedobraną parkę. Rybki mają ok. 2 lat. Ma też na sprzedaż 4 sztuki channa andrao. 2 samce i 2 samice ale jeszcze niedobrane. Co sądzicie o andrao? Ma dzwonić jeśli dobierze mu się para.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Witam
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Grudnia 2017, 12:34 »
Dzwoniłem do tego Pana. Bierze kilka sztuk ryb od hodowcy z Bielska Podlaskiego, czeka aż dobiorą mu się pary i resztę sprzedaje. Ogłoszenie ma nieaktualne ponieważ parkę zachował sobie a ma na sprzedanie niedobraną parkę. Rybki mają ok. 2 lat. Ma też na sprzedaż 4 sztuki channa andrao. 2 samce i 2 samice ale jeszcze niedobrane. Co sądzicie o andrao? Ma dzwonić jeśli dobierze mu się para.

Czyli cos juz wiemy ;)
A powiedzial Ci moze rozmiar tych gachua przy wieku 2 lat?
Bo jesli mniejsze niz te 15cm to mozliwe iz jest to wlasnie Inle Lake.
Interesuje mnie ta niedobrana parka na sprzedaz.....
Ciekawe jest takze to,czy ten koles z Bielska Podlaskiego ma jeszcze te gachua na sprzedaz.
Chyba musisz poczekac az ta dobrana parka podejdzie do tarla i bedzie miala mlode dla Ciebie ;D

Channa andrao rosnie wieksza bo do jakis 20cm.
Ale jest inny problem.
Jest to subtropikalny gatunek wymagajacy zimowania czyli trzeba im obnizyc temperature na jakies 3 miesiace do okolo 16C.
Te 80cm akwarium bedzie tez dla nich za krotkie.
Szczegolnie dla parki po 20cm.

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Witam
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Grudnia 2017, 13:07 »
Czyli cos juz wiemy ;)
Dzięki Tobie wiemy bardzo dużo  ;)
Te gachua mają właśnie ok. 15 cm ale wg tego Pana finalnie mogą mieć ok. 25 cm. Stwierdził też, że lepsze byłyby andrao bo rosną mniejsze. O tym, że potrzebują zimowania nie wspomniał a to jest bardzo istotny fakt. W moim przypadku na dzień dzisiejszy nie do przejścia. Nie kupię ryby "bo jest dostępna" a później będą problemy.
Dobrze też napisałeś żeby kupić parkę i z niej uzyskać młode, zrobiłem tak z pielęgniczkami kakadu. Jednak swój wychów jest lepszy.
Skontaktuje się z nim w sprawie oddania narybku od pary, która przystępuje do tarła. Może z nich coś się uda dobrać. Albo trzeba namierzyć Pana z Bielska Podlaskiego  8)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Witam
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Grudnia 2017, 13:58 »
Dzieki ;D
Przegladam wlasnie jego ogloszenia o gachua i andrao.
Napisal ze te gachua rosnie do max 15cm a Tobie mowi ze do 25cm.
O andrao napisal iz jego rybki maja po 11cm i duzo wieksze nieurosna.
Prawde mowiac to one urosna drugie tyle ;)
Co do zimowania to jest to bardzo wazna sprawa jak juz wspomniales.
Jesli niemozesz im tego zapewnic-niekupuj ich.
Co do Channa gachua to jest ich spokojnie ponad 10 odmian i niejest latwo je rozroznic od siebie.
Wiekszosc rosnie do 20cm lub wieksze.

Ten koles to niejest pewne zrodlo.
Te ryby co sprzedaje to wcale niemusi byc zadna Inle Lake.
Napisal ze po 2 latach maja po 15cm.
To by wygladalo na Inle Lake ale niema pewnosci w jakim naprawde sa wieku.
Radeckiego tutaj na forum Inle Lake rosly do 12cm jesli sie niemyle.
Moja gachua po 2 latach miala 20cm z tego co pamietam.

Tak jak wspomniales dobrze by bylo namierzyc tego goscia z Bielska Podlaskiego ;D

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Witam
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Grudnia 2017, 15:49 »
Mam czas poszukam - jeszcze muszę ogarnąć akwarium. Do tego wolę mieć pewność co kupuję  ;)
Jeszcze raz dziękuje za pomoc.

p.s. ten sklep ktoś kojarzy?
https://www.olx.pl/oferta/wezoglow-karlowaty-6-CID103-IDqoq1p.html#903b920e58
« Ostatnia zmiana: 21 Grudnia 2017, 15:52 wysłana przez Windus »

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Witam
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Grudnia 2017, 11:43 »
Tak, zapomnij o nich. Absolutnie nie ma pewności że to co sprzedają to jest właśnie to.
To w zasadzie objazdowa hurtownia, ryby prosto ze świata, bez kwarantanny, bez niczego.
Kiedyś chciałam kupić od nich wilczka (Erythrinus erythrinus) i kontakt dużo pozostawiał do życzenia.
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Witam
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Grudnia 2017, 14:52 »
Mam czas poszukam - jeszcze muszę ogarnąć akwarium. Do tego wolę mieć pewność co kupuję  ;)

Dobre podejscie 8)
Przez ten czas duzo czytaj i zglebiaj wiedze o wezoglowach ;D