Autor Wątek: Ch. aurantimaculata- czy para?  (Przeczytany 2762 razy)

Kuntakinte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Ch. aurantimaculata- czy para?
« dnia: 12 Maja 2018, 19:12 »
Tak, nabyłem w końcu Ch. aurantimaculata, szukałem młodych, narybku, no ale to trudna sprawa i zdecydowałem się kupić dwie sztuki- były w sklepie niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Ryby: większa +/- 25 cm. mniejsza +/- 20 cm. wyglądowo pasują do opisów obydwu płci. Mniejsza wygląda na samca, większa, masywniejsza na samicę. Sprzedawca twierdził, że to para, ale niezbyt w to wierzę bo niby jak to było zweryfikować, podobno wcześniej było więcej sztuk, i te dwie zostały ostatnie. Ryby import z Indii.  W sklepie przebywały razem w zbiorniku niewielkim na oko100x50x40 i było tam co prawda mocno zagracone, ale nie miały żadnych uszkodzeń, ran itp. Wpuściłem je od razu do zbiornika docelowego 300x90x75 (wiem trochę wysoki, ale  lubię proporcjonalnie wysokie akwaria) w sumie nie dałem jakiejś mega ilości wystroju: kilka kryjówek, rośliny na dnie i pływające, słabe oświetlenie, temperatura 21 C, bez innych lokatorów. No i ryby jak na razie zachowują się wobec siebie bardzo przyzwoicie, pływają razem, osobno, zero agresji, czasami leżą koło siebie, czasami jedna na drugiej, czasem "wiszą" obok siebie pod powierzchnią wody. Przepływając obok siebie bywa, że "stroszą się" wobec siebie ale bez jakiejś agresji, czy ataku. Pobierając pokarm nie przeganiają się nawzajem- każda zajęta jest "swoją michą". Wykopały sobie kilka dołków w których też czasem wspólnie przebywają. Ryby wpuściłem do zbiornika pięć dni temu.
Pytanie zatem brzmi: czy to możliwe, że rzeczywiście trafiła mi się akceptująca się wzajemnie para ryb?

Teraz zauważyłem, że umieściłem post w niewłaściwym dziale, proszę więc osobę uprawnioną, aby przeniosła go do odpowiedniego.
« Ostatnia zmiana: 13 Maja 2018, 06:36 wysłana przez Kuntakinte »

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Maja 2018, 13:17 »
FOTY!!!! Proszę bardzo ślicznie o FOTY!!!!

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Maja 2018, 14:58 »
Witaj Kuntakinte-fajny nick ;D
A wiec jestes drugim wlascicielem tego gatunku u nas na forum.
Gratulacje 8)
Seban byl pierwszy ze swoja Grzesiowa ;)
A teraz do rzeczy.....
Ogolnie wezoglowy dobieraja sie same w pary z grupy tych ryb.
Kupujac samca i samice ich niedobierzemy w parke tylko to same ryby musza zrobic.
Tylko raz slyszalem jak znajomy wlasnie kupil samca oraz samice innego gatunku i zostaly dobrana parka.
To taka loteria gdzie rzadko sie wygrywa ;)
No,ale nic niewiadomo.
Twoje ryby sa jeszcze mlode,obserwuj je uwaznie i zdawaj relacje.
Tak jak Seban napisal to fotki by sie bardzo przydaly.

Kolejne mam pytanie.
Czy zamierzasz trzymac tylko te 2 ryby w tym zbiorniku?
Jesli to niejest dobrana parka to licz sie z tym iz zostaniesz pewnie tylko z jedna sztuka.
Jesli chcesz z nimi trzymac inne ryby to najlepiej je wpuscic jak najszybciej zanim auranti sie porzadnie zadomowia i poki sa jeszcze mlode.
Z parka tych ryb akwarium delikatnie by zylo,natomiast z jedna sztuka byla by nuda.
Mozna z nimi trzymac jakies duze,spokojne i wysokie ryby lub lawice mniejszych rybek oczywiscie jesli by wszystko na poczatku zostalo zaakceptowane :P

Jesli chcesz w tym temacie wklejac fotki ryb,ich domku i je tutaj opisywac to moge nic nieprzenosic tylko zmienic tytul watku.
Natomiast tez moge od razu przeniesc do dzialu "Pierwszy wężogłów-Strefa dla początkujących".
Wybor nalezy do Ciebie :)

Kuntakinte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maja 2018, 18:39 »
Myślę, że do przeniesienia. Co do zdjęć to na razie niema co na nie liczyć, raz, że dysponuje tylko aparatem w telefonie, dwa, że ryby są jeszcze dosyć płochliwe i przebywają głównie w głębi akwarium więc zrobienie dobrych fotek byłoby bardzo trudne.
Ryby się powoli aklimatyzują, pokarm przyjmują bardzo ochoczo: dżdżownice, świerszcze, muchy i dzisiaj podałem im po raz pierwszy dorosłą szarańcze, nawpychały się do pełna (ta większa może aż za bardzo). Na razie jest spokój.

Co do wężogłowów, to nie są to moje pierwsze, w zeszłym roku też około maja kupiłem sześć sztuk Ch. stewartii (chyba jednak były to raczej któreś z tej grupy, bo nie do końca odpowiadały zdjęciom tego gatunku z netu), ale zniechęciłem się ich megakosmiczną agresją wewnątrzgatunkową i je oddałem. Przez kilka miesięcy przebywały nawet w basenie ogrodowym o 450 cm. średnicy i około 80 cm. głębokości i toczyła się tam nieustanna wojna, chociaż powrzucałem tam kilka dużych korzeni do ukrycia i każda miała swoje terytorium. W sumie nie były jeszcze nawet bardzo wyrośnięte- jak je wyławiałem  to dorosły do 15-20 cm. z początkowych 12-14cm. Ciekawostką było to, że we wrześniu, gdy temperatura wody spadła do 15 C, ryby nadal intensywnie żerowały i były bardzo aktywne. 
« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2018, 18:58 wysłana przez Kuntakinte »

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Maja 2018, 10:04 »
Z tym basenem to świetna obserwacja. Kurdę a ja o mojej Stewartii myślałem, że to największy gołąbek z posiadanych przeze mnie ryb. Neonka nie ruszyła.
Na pewno zazdroszczę Ci wielkości zbiornika. Auranti też super ryby. Jedynie z towarzystwem może być kłopot ze względu na zimowanie.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Maja 2018, 15:14 »
Z fotkami i filmikami poczekamy az sie rybki zadomowia ;)

Jaka im planujesz temperature na okres letni i zimowy?

20-25cm to jeszcze mlode rybki ale obserwuj je uwaznie.
Tez jestem ciekaw czy bedzie to parka czy nie.

A masz jakies fotki tych stewartii?
Z checia bym zobaczyl co Ty tam miales.

Tak jak napisal Tomaso to swietny pomysl z tym basenem 8)
Moj znajomy zjechal ze stewartii do 12c i te ryby tez byly bardzo aktywne ale juz spokojne.

Tomaso,jak widzisz to tutaj znowu taka sama opcja jak u Ciebie byla ze stewartii i teraz z obscura.
Czyli samotne wezoglowy.
Zupelnie inne zachowania niz jak sa w grupie.

PS.Przenioslem temat do ogolnego dzialu o Channach.

Kuntakinte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Maja 2018, 18:14 »
Temperaturę w okresie letnim przewiduję w zakresie 22-25 C, akwarium stoi w przyziemiu budynku i jeśli nie podgrzewałem wody, to taka tam panowała temperatura w zeszłym roku w lecie. Jeśli chodzi o zimowanie to myślę, że utrzymam tam bez problemu 15-16 C bo tak jak pisałem to część gospodarcza domu i mam tam możliwość wyłączenia ogrzewania, wietrzenia wedle woli, myślę, że w zimie będę mógł tam utrzymywać temperaturę jaką będę chciał. Właśnie między innymi ze względu na temperaturę wody nie zamierzam dokładać do akwarium żadnych innych ryb- a nie przeszkadza mi fakt posiadania dwóch ryb w akwarium (a nawet jednego egzemplarza). Nie mam zdjęć poprzednich wężogłowów (jakoś w ogóle nie mam zacięcia do robienia zdjęć), moje ryby wyglądem odpowiadały zwierzętom ze zdjęć na channamania.de opisanym jako Ch. sp. Cobalt blue. W każdym razie były to mega agresory, stałe walki i to takie z wygryzaniem płetw, łusek itp. co do towarzystwa to wszystko co im wpuszczałem kończyło w ich pyskach, raz nawet nie zauważyłem na drewnie wkładanym do zbiornika kilku ślimaków ogrodowych, takich bezskorupowych 4-5 cm, a ryby wręcz oszalały z radości i zeżarły je w mgnieniu oka.

Co do wielkości moich auranti, to chyba jednak ich nieco nie doszacowałem i są trochę większe niż podane wcześniej wielkości, myślę, że podchodzą pod 25-30 cm. Dzisiaj podawałem im jako pokarm dorosłą szarańczę którą bez problemu chrupały w całości.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Maja 2018, 20:21 »
To widze iz temperature i warunki beda one mialy idealne u Ciebie 8)
Jesli tylko chcesz ta parke to zycze Ci zeby one urosly jak najwieksze,niech przekrocza te pol metra.
Na Twojej diecie powinny rosnac jak na drozdzach ;)
Jeszcze nieprobowalem podawac moim rybom szaranczy a mam je w sklepie obok mnie i moze czas sprobowac cos nowego ;D

Moj dobry znajomy co juz siedzi w wezoglowach kilkanascie ladnych lat powiedzial mi kiedys iz karmi swoje ryby tylko insektami.
Jego ryby maja przepiekne i niezapasione sylwetki oraz cudowne ubarwienia 8)

Jak juz miales wezoglowy to pewnie wiesz ze najlepiej je karmic rzadko.
A takie auranti czy stewartii w porze zimowania to raz na miesiac w zupelnosci wystarczy.

Zycze powodzenia z tymi dwiema rybami i prosze dawaj nam tutaj relacje jak one sie chowaja razem ;D

Kuntakinte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maja 2018, 17:58 »
Jest film, słaby, bo mam słabiutkie umiejętności filmowe, nagrany telefonem, no i woda jest aktualnie nieco pierwotniakowa. Ale dla potwierdzenia, że ryby są chyba wystarczy.


seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Maja 2018, 23:06 »
Piękne. Zazdroszczę.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Maja 2018, 01:23 »
Bardzo ladne sztuki 8)
Czy widzisz miedzy nimi jakies roznice np w pletwie grzbietowej,budowie pyska czy linii brzucha?
Caly czas sa do siebie pokojowo nastawione?

Kuntakinte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Maja 2018, 05:55 »
Jeśli chodzi o zachowanie, to generalnie niema pomiędzy nimi agresji, to rozdarcie na płetwie ogonowej u mniejszej ryby faktycznie jest od niedawna, bo zauważyłem w trakcie podawania pokarmu, że w sytuacji, gdy ta mniejsza coś połknęła a ta większa akurat nic, to jakby "z zazdrości" chwyciła ją za płetwę ogonową. Poza tym widuję, że gdy pływają osobno po zbiorniku, to w momencie gdy przypływają do siebie ta mniejsza jakby "pręży się" i "nadyma" do tej większej. Dodam, że to tą mniejszą rybę typuję jako  samca. W budowie głowy patrząc z góry nie zauważam żadnych różnic, płetwę grzbietową mają raczej takiej samej wysokości, ale domniemany samiec ma wyraźny pas niebieskawy szerokości 1/3 płetwy , a ta większa ryba raczej ma ją ubarwioną jednolicie, czasem mieni się jej górna część niebieskimi znaczeniami, ale zdecydowanie słabiej, nie jest to takie wyraźne. No i ta większa ryba jest zdecydowanie masywniejsza, brzuch ma stale lekko wypukły, ta mniejsza zaś jest zdecydowanie smuklejsza- i nie wynika to raczej z różnicy w wielkości. Mam świadomość, że człowiek często widzi to co chciałby zobaczyć, i tak na prawdę jedynie dopasowuję sobie argumenty do swojej teorii, no ale cóż, jestem dobrej myśli.

Na filmie ryby wyglądają zdecydowanie słabiej niż w rzeczywistości- faktycznie kolory mają znacznie intensywniejsze. No i pochwalę się też, że mam wrażenie, iż ryby nieco urosły przez te prawie dwa tygodnie u mnie.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Maja 2018, 09:20 »
Ja tez rozrozniam plec bardziej po linii brzucha.
Z Twojego opisu wyglada mi jak napisales iz ta wieksza sztuka to samiczka z lekko zaokraglonym brzuszkiem.
Ta smuklejsza ryba to prawdopodobnie samczyk.

Zobaczymy z czasem jak to bedzie wygladac.
Zycze Ci zeby to sie okazala dobrana parka a nie "tylko" parka 8)

Widze,ze jednak umiesz robic fimiki ;)
Z czasem mozesz strzelic fotke calego akwa czy rybkom.
Niema co sie krepowac ;D

Kuntakinte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Maja 2018, 16:13 »
Zastanawia mnie, czy da się rozpoznać płeć po kształcie, zakończeniu płatwy grzbietowej ryb- analogicznie jak u ryb labiryntowatych i pielęgnicowatych, gdzie zwykle samiec ma wyraźnie zaostrzoną końcówkę tejże  płetwy. Bo jest tak, że u moich ryb różnica jest zdecydowana, jedna ryba ma wyraźnie zaokrągloną końcówkę, a druga mocno szpiczastą.  Jest jednak pewne ale...  sytuacja jest odwrotna od mojego typowania w kwestii płci  :o

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Ch. aurantimaculata- czy para?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Maja 2018, 18:42 »
Na podstawie tego filmu trudno powiedzieć,
Czy mógłbyś nagrać kolejny film lub zrobić zdjęcia?