Autor Wątek: Erpetoichthys calabaricus  (Przeczytany 2145 razy)

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Erpetoichthys calabaricus
« dnia: 16 Czerwca 2018, 21:15 »
No to mam 😁 Trzy makaroniki 😁
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwca 2018, 08:30 »
Gratulacje 8)
Pierwsze trzciniaki na naszym forum ;D
Sa to ryby na mojej liscie zyczen ale do wiekszego baniaka raczej bo moje 120cm jest chyba za krotkie.
Prosze pisz jak najwiecej o ich zachowaniach.

Pozwole sobie wstawic opis tej rybki Marcina-Polypterusa ktory na pewno nam wiele pomoze 8)


Witam!
Opis, wlasne spostrzezenia i doswiadczenia o E. Calabaricus.

Opis:

Ryby te naleza do Gromady „Kregowce”, Podgromady „Promieniopletwe”, Rzedu „Wielopletwcoksztautne”, Rodziny „Polypteridae”, Rodzaju „Erpetoichthis” – Gatunku „calabaricus”. Polska nazwa Trzciniak.
Ogolnie ryby te dorastaja w Akwa do 35 – 40cm. Rzadko powyzej. Zamieszanie spowodowal Dr. Cloffa. Opisujac ten Gatunek na 90cm!?? Niestety nie udalo sie jeszcze nigdy tak dlugich osobnikow nawet z odlowu udokumetowac! Osobniki majace 45 do 55cm sa juz naprawde rzadkoscia.
Ryby te Zamieszkuja wybrzeze centralno – zachodniej Afryki od Nigerii (Delta rzeki Niger) po ujscie rzeki Kongo. Najczesciej wystepuja one jednak w Delcie rzeki Niger, a dokladnie na plyciznach i rozlewiskach tej tak wielkiej Delty.
Ryby te nie posiadaja pletw brzusznych (Ventrale).Ilosc Rzedow lusek w dlugosci – 106 do 114. Pletwa grzbietowa (Drosale) sklada sie z 7 do 13 pletw.
Kolor ryby – Ciemno - oliwkowy do oliwkowo-brazowy. Podbrzusze pomaranczowe. U nasady pletw piersiowych (Pectorale) posiadaja wszystkie osobniki czarna plamke.

Parametry wody i towarzystwo:

Ryby te ogolnie znane sa ze swych umiejetnosci uciekania z Akwa. Dlatego proponowal bym Akwa zawsze miec szczelnie zamkniete. Potrafia nawet znalezc luke w pokrywie 10cm nad tafla wody. Jednak lepiej jest stworzyc rybkom idealne warunki do zycia a uciekac nie beda. Mysle tu o wysepkach ladowych, ryby te uwielbiaja wylegiwac sie tuz przy tafli wody, nawet gdy polowa ciala wystaje po za wode. Wychodza nawet sobie na lad i wygrzewaja sie. pH ponizej neutralnego (do 5,5) Temp. Wody sezonowo od 20 do 30°C. Osobiscie hoduje je juz od ponad 8 lat w parametrach pH od 6,8 do 5,5. TWW od 6 do 3° niemieckich, Temp. Grudz-Stycz. 21 – 22°C Czerw-Jipiec. 28 – 30°C. Reszte roku od 24,5 do 25,8°C. Dodatek soli morskiej w odpowiednich sezonach ( do 1009 - 1010) doprowadza do poczatku godow. Najlepiej jest je hodowac w Akwa jednogatunkowym. Jednak nie jest to obowiazkiem. W moim Akwa biotopu Afryka-centralna dziela sobie miejsce z, Polypterus ornatipinnis (najwiekszy ma 45cm) . P. Lapradei, Hemichromis lifalili, Ctenopoma acutirostre, Gnathonemus petersi i paroma Zbrojnikami niebieskimi ( Ancistrus spec.). Zbiornik dla Akwa jednogatunkowego powinien miec minimum 100cm dlugosci w ktorym powinnismy hodowac conajmniej 4 osobniki. Te rybkim zyja bardzo towarzysko (Grupowo). Naturalnie mozna je tez hodowac z mniejszymi rybkami... Takimi jak Eutropilleus debuawi, Pelvicachromis pulcher, P. Subocelatus, P. taeniatus, Arnoldichthys spilopterus, Anomalochromis thomasi, Pantodon buchholzi. I wiele innych rybek nie wchodzacych w rachube jako pokarm!

Pokarm:

Ogolnie sa to Rybki drapiezne! Jednak osobiscie musze przyznac ze raczej miesozerne jak drapiezne!
W naturze wcinaja kijanki, male skorupiaki, larwy komarow i narybek innych rybek.
W niewoli.... mlodym osobnikom wystarczaja larwy komarow (Czarne, biale i czerwone).
Dorosle karmie moje pupile rzadko lecz jednak (Tylko ze wzgledu na znakomita porzywnosc pokarmu) sercem wolowym... „Pamietajcie... naduzycie, czyli stosowanie miesa serca wolowego moze spowodowac zatluszczenie watroby!!!”. Oraz roznymi filetami ryb. (Suma, plotki, wegorza, a nawet filetami morskich ryb)
Przysmakiem ich sa larwy Macznika mlynarka. Jednak ze wzgledu na pancerz ktory jest bardzo ciezko strawny, tylko 2-3 razy w miesiacu. Oprocz tego, otrzymuja granulat z maczki rybnej o wielkosci 3 do 5mm. (Jest to granulat przeznaczony do hodowli pstragow). Karmione sa moje ulubience raz do 3 razy w tygodniu.
Pokarm wrzucony do Akwa nie jest pobierany jak u innych rybek...Trzciniaki, lub Weze -Trzcinowe wesza, podnoszac leb i posuwaja sie powoli w kierunku ich ofiary lub zdobyczy. To moze trwac nawet pol godziny. Wietrza ....posuwaja sie.... wietrza... itd... az wytropia zdobycz. Potem co zostanie zlapane do pyska.... zostaje w jednym kesie polkniete. Nawet kawalki miesa nie dla nich przeznaczonych (z reguly dla Polypterus) o wielkosci do 5cm sa atakowane. Przy tym mozna zaobserwowac...Nam od innych zwierzad znane zachowanie... Wyrywanie kawalkow miesa przy pomocy obrotow wokol wlasnej osi. (Krokodyl, lub Alligator) Szarpanie i ciagniecie na boki. (Jak u psa)

Z epoki dinozaurow...

Rybki te posiadaja pomocniczy uklad oddechowy. Co ozncza, ze nie dopuszczone rybki do tafli wody (aby nabrac powietrza atmosferystycznego) zdychaja. Poprostu dusza sie. Jest to wiecej jak tylko dodatkowy uklad oddechowy. Jak np: u Kiryskow lub ryb Labyrnthowych. To sa takie pierwotne pluca z dwoma platami. Te rybki egzystuja bezmiennie juz od ponad 65 mln lat. I przezyly Dinozaury. Sa to jedne z najstarszych Gatunkow ryb zyjacych na naszej Planecie i dla tego bardzo ciekawe i interesujace.

Rozrod:

Dlugo probowalem w akwa 100x40x40 (160l) doprowadzic do rozrodu... ( Naturalnie bez stymulacji hormonalnej) Kilkakrotnie doszlo juz do tarla.
Odbywa sie to najczesciej przy jednoczesnym spadku cisnienia atmosferycznego i podmiana 1/4 pojemnosci zbiornika o kilka stopin chlodniejsza woda. Samiec a czesto nawet dwa, zaczynaja w tedy gonic samice i podgryzywac jej ogon i pletwe odbytowa. To moze nawet trwac kilka godzin. Kiedy samica jest juz zmeczona podplywa samiec obok niej i zaczyna drgac i uderzac jego glowa w jej glowe. Frekfencja oddychania i pobierania tlenu wzrasta gwaltownie. Swiadczy to o podnieceniu tuz przed tarlem. Plywajac tak obok siebie szukaja miejsca dogodnego pod tarlo. W moim przypadku bya to kepa mchu jawajskiego.
Samiec lapie samice pyskiem za tyl glowy, a ze swojej pletwy odbytowej uklada jakby miseczke. Samica zmuszona praktycznie oddaje ikre w ta wlasnie miseczke. Tam zostaje ona zaplodniona i rozrzucona przez samca po zaroslach.
Niestety nie udalo mi sie jeszcze nigdy dochowac modych Trzciniakow. Udany rozrod – dopiero w 1998 roku przez Dr. Britz & Bartsch. Pomimo ze rybki juz w 1906 roku trafily do Europy.

Od czasu ich odkrycia interesowali sie tym gatunkiem glownie naukowcy. W ostatnich latach dostepne sa te rybki co raz czesciej w naszych sklepach akwarystycznych, gdzie ciesza sie coraz wieksza popularnoscia.

Mysle ze niektorych z was zachecilem do hodowli tych tak ciekawych rybek!
Serdecznie Pozdrawiam Marcin!


Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Czerwca 2018, 08:48 »
Od wczoraj pływają 3 sztuki. Nie wykluczam dokupienia jeszcze 2. Na razie intensywnie pływają, wczoraj widziałam jak pobierały pokarm. Obecne w zbiorniku inne ryby - drobnica typu rozbora czy gupik endlera - uciekały w popłochu, ze strony węży (wizualnie pasuje idealnie) zero zainteresowania. Mogłyby spokojnie zapolować na maluchy delhezi, ale nie widzę nawet próby polowania.
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Czerwca 2018, 09:01 »
Czy one plywaja po calym zbiorniku?

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwca 2018, 10:15 »
Tak, ale głównie na tą chwilę trzymają się góry i miejsc wylotów z filtrów.
Są u mnie od wczoraj także bym się nie przyzwyczajała do tych obserwacji ;)
Pozdrawiam,
Monia

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Czerwca 2018, 10:59 »
Jak dlugie są w tej chwili?
Rafał kiedyś pisał, że jego Oscura zdekapitowała Trzciniaki
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwca 2018, 11:09 wysłana przez Tomaso »
200 litrów

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Czerwca 2018, 12:44 »
Wera wczoraj mierzyła i 24 cm. To prawdopodobne, ale długość ma się jakoś nijak do wielkości bo to taki makaroniki ...
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Czerwca 2018, 16:01 »
Tak, ale głównie na tą chwilę trzymają się góry i miejsc wylotów z filtrów.

Uwazaj bo one wiedza jak uciec z akwarium ;)
Dla takich sznurowek to nie problem sie przecisnac przez male szczeliny.

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Czerwca 2018, 16:15 »
Wiem, dlatego dzisiaj taśma idzie w ruch i pizaklejam miejsca na rurki na amen
Pozdrawiam,
Monia

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Sierpnia 2018, 20:19 »
Trzciniaki są dwa z trzech. Mistrzowie ucieczek ze skutkiem śmiertelnym ... Jak to zrobił - nie mam pojęcia ...
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Sierpnia 2018, 09:04 »
No szkoda,szkoda.....
Dlatego sa nazywani Mistrzami Ucieczek ;)

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Sierpnia 2018, 23:58 »
Mysle tu o wysepkach ladowych, ryby te uwielbiaja wylegiwac sie tuz przy tafli wody, nawet gdy polowa ciala wystaje po za wode. Wychodza nawet sobie na lad i wygrzewaja sie.
Mam tu pewien filmik który znalazł Seban. Mam nadzieję, że nie będzie miał mi za złe, że go zamieściłem.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Sierpnia 2018, 01:00 »
Mam tu pewien filmik który znalazł Seban.

Zobacz jak sie fajnie zlozylo.
Tamten opis trzciniaka co wstawilem i ten filmik co wstawiles teraz naleza do tej samej osoby 8)

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Sierpnia 2018, 12:18 »
To na prawdę przypadek  ;)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Erpetoichthys calabaricus
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Sierpnia 2018, 18:33 »
A tutaj na jego filmiku trzciniaki podchodzily do tarla 8)