Autor Wątek: Obsada akwarium  (Przeczytany 1597 razy)

Endii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Obsada akwarium
« dnia: 07 Stycznia 2019, 23:52 »
Witam. Mam pytanie odnośnie obsady akwarium 200l (100x40x50), a mianowicie, co sądzicie o połączeniu pielegnic z Channa Gachua? Konkretnie chodzi mi o pielęgnice zebry.

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Stycznia 2019, 07:38 »
Moim zdaniem zebry to za duża bandytka. Para z młodymi to kilerzy. Ja bym siłę mocno zastanawiała nad łączeniem CA z channami.
Pozdrawiam,
Monia

Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 717
    • Yt
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Stycznia 2019, 09:24 »
Chanki najlepiej czują sie same w zbiorniku.
Pielegnice absolutnie nie.Wiadomo będą jakoś tam żyły obok siebie ale co to za życie.
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Stycznia 2019, 10:14 »
Pielegnice absolutnie nie.Wiadomo będą jakoś tam żyły obok siebie ale co to za życie.
Ja Kamil tak restrykcyjnie do tematu nie podchodzę - niedługo łączę Parachanna obscura z Astronotus ocellatus. Jak widać łączę spory gatunek spokojnych wężogłowów ze sporym gatunkiem spokojnej pielęgnicy. Tak wiem jakie są opinie o pawiookich. Bzdurne. Zebry to diabły wcielone. Zakapiory, waleczne, nieustępliwe. Zamęczą gachua.
Nie doradzę co możesz do nich dołożyć nie licząc polypterus bo nie znam dobrze gachua.
Na tym forum takich połączeń w zasadzie nie ma. Moje będzie chyba pierwsze i zobaczymy co z niego wyniknie.

Nie zmienia to faktu, że wężogłowy najlepiej się czują w swoim towarzystwie. Cała reszta to robienie dobrze głównie posiadaczowi akwarium a nie rybom.
Pozdrawiam,
Monia

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Stycznia 2019, 12:13 »
Bojowy samiec Zebry może zdominować akwarium o długości 120cm. Sam to przeżyłem. Torturował: Pielęgnicę Ellioti, Kiryśnika (dorosłego), Akarę Błękitną. Brzanki Sumatrzańskie, Kiryska.
W większym akwarium mógłbyś spróbować. Zamiast Zebry użyłbym spokojniejszej ryby: Skalara, Skośnopręgiej, Buszowców, Polypterusów (Senegale, Palmasy), Gurami, Kirysnika.


200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Stycznia 2019, 12:21 »
Witaj Endii :)
Juz znajomi wszystko Ci napisali widze.
Albo jedno albo drugie ale nierazem.
Ryby beda zestresowane i niepokaza Ci calej swojej cudownej gamy zachowan.
A przeciez nam akwarystom niechodzi o to zeby ogladac wieczne walki w akwa i poranione,zestresowane ryby.
Pozbadz sie zebr albo niekupuj wezoglowow do nich ;)
Co innego polaczyc cieple kluchy z Channami jak planuje Raciczka a co innego z zebrami ktore tez kiedys mialem przez krotki okres.
Mi sie bardzo podoba Hemichromis bimaculatus ale go niekupilem do moich Parachanna africana bo sie balem jego agresywnosci.
Pozdrawiam.

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Stycznia 2019, 14:43 »
Też przerabiałem temat zebr. Póki nie miały młodych było "w miarę" ale jak zaczęły pływać z narybkiem po akwarium reszta ryb dosłownie wyskakiwała z akwarium.

Endii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Stycznia 2019, 15:20 »
Szczerze mówiąc, tyle naczytałem się w ostatnim czasie o wężogłowach, że  bardziej obawiałem się o swoje zebry  :D Żadne liczne kryjówki czy zakup dorosłej pary (czytałem że channa w parach czuje się pewniej) w tym przypadku nie pomoże?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Stycznia 2019, 17:38 »
Szczerze mówiąc, tyle naczytałem się w ostatnim czasie o wężogłowach, że  bardziej obawiałem się o swoje zebry  :D

Pewnie czytales o innych gatunkach a nie o Channa gachua ;)
Channa gachua nalezy do tych lagodniejszych wezoglowow.
Ale dobrana parka tych ryb podczas tarla moze moglaby troche poganiac czy poranic zebry.


Żadne liczne kryjówki czy zakup dorosłej pary (czytałem że channa w parach czuje się pewniej) w tym przypadku nie pomoże?

Lepiej tego niesprawdzac bo szkoda jednych czy drugich ryb ;)


Wezoglowy najlepiej trzymac same a jesli ktos chce inne ryby z nimi to one niepowinny sie im miescic do pyska oraz niepowinny byc agresywne i terytorialne.

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Stycznia 2019, 15:53 »
I jak wygląda sytuacja w Twoim akwarium?

Endii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Stycznia 2019, 20:39 »
Pływają tylko zebry. Nie łączyłem ich z channami, mając na uwadzę dobro rybek.

Jednak w niedalekiej przyszłości może uda mi się rozpocząć  przygodę z wężogłowami, gdyż w głowie siedzi mi pomysł zakupu baniaka 240l (standard 120 cm). I pytanie rodzi się na nowo - z czym ewentualnie mógłbym połączyć channa gachua ? Nie ukrywam, że jestem zakochany w pielęgnicach i to w ich kierunku spoglądałbym najchętniej.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Stycznia 2019, 12:34 »
I pytanie rodzi się na nowo - z czym ewentualnie mógłbym połączyć channa gachua ? Nie ukrywam, że jestem zakochany w pielęgnicach i to w ich kierunku spoglądałbym najchętniej.

Nieznam sie na pielegnicach.
Ale jesli chcesz pielegnice to musza one byc bardzo spokojne i nieterytorialne.
Takie cieple kluchy ;)
Znasz jakies?

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Stycznia 2019, 13:28 »
Łagodniejsze to na pewno
Thorichthys ellioti
Pielęgnica Skośnopręga
Akara Błękitna
Pielęgnica Miodowa - Tą bym w Twoim przypadku preferował.
Niestety w trakcie tarła Zebry nawet w 120 cm mogą zrobić zadymę.

Niestety, ka
200 litrów

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Obsada akwarium
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Stycznia 2019, 13:57 »
Różnie może być... Ja miałem channe marulius miała 50 cm + i do tego miałem akary pomarańczopłetwe gdzie samiec alfa był na prawdę duży z takim guzem na czole. Przeganiał wszystkie ryby ale marulius jak kiedyś się wkurzyła to myślałem że go zabije. Atak był długi ponawiany i bardzo brutalny. Efekt akara straciła mnóstwo łusek poszarpane płetwy i rana na boku. Od tamtej pory channa miała spokój.
Matti