Autor Wątek: Afryka zachodnia - 240l  (Przeczytany 4324 razy)

Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Stycznia 2019, 18:35 »
Oczywiście, poczekam na opinie innych, wszystkie są bardzo inspirujące.

Co do aranżacji planuję piach kwarcowy na dno, być może z dodatkiem gliny. Głównym elementem dekoracyjnym będzie korzeń jabłoni, który własnoręcznie wykopałem jakieś trzy lata temu. Od tego czasu leżał sobie na zewnątrz za altanką. Korzeń jest w trakcie obrobki. Oczywiście nie tonie i długo nie bedzie więc muszę go przywiązać do jakiegoś kamienia i to solidnego bo waży z 7-8 kg. Za to będzie pięknie barwił wodę, co w tym przypadku jest zaletą.
Z roślin planuję kępę valisneri gdzieś w rogu i anubiasy, początkowo może też microsorium.

Nie zdecydowałem jeszcze jakie skały wybiorę.

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Stycznia 2019, 19:49 »
Żadnym expertem od substratòw podżwirowych nie jestem ale gliny pod piachem używałem dwa razyvi dwa razy nie wyszło. Piszesz, że będziesz miał nurzańca. Będzie ròsł na glinie jak wściekły, po czasie będziesz przerzedzał, wyrywał. Glina z korzeni do słupa. Smoki czasem grzebią w piachu, przykrywają się nim i znowu glina do słupa. Komfortowo nie odmulisz, po czasie glina w podłożu zrobi się jak kamień. Zalety gliny to znikome koszta i żyzny substrat ale jeśli nie masz rośliniaka to nię bądź mądry po szkodzie. Alternatywa to lepsza i mało kłopotliwa Tropica: https://www.plantica.pl/produkty/podloza/tropica-aquarium-soil-podloze-substrat-3l-3kg-3956 lub coś tańszego, np.: https://sklep.wodna-kraina.pl/natural-substrate-3l-substrat-pod-zwir-mariana-wojtaszka Lekko zasypujesz szkło i na to z 5-6 cm piachu. Jeszcze taniej, sam piach i kapsuły nawozowe po zasadzeniu. pod roślinę. Nawozi z 2 miechy i ryby nie wykapią. Korzeń extra. Ja już sobie też upatrzyłem bo leniwy jestem: https://m.olx.pl/oferta/korzen-sprzedam-zamienie-CID103-IDyju1s.html
« Ostatnia zmiana: 24 Stycznia 2019, 19:51 wysłana przez Ojciec »
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Stycznia 2019, 20:27 »


Tak konkretnie myślę o tym: http://www.ichthyotrophic.pl/pro_pl.html

Jest to granulowana spiekana glina, ma u mnie spełniać wyłącznie dwie funkcje: zapobiegać strefom beztlenowym w podłożu i być podkładem dla bakterii.ę

Oczywiście z nurzańcem masz rację, rośnie bez żadnych nawozów i jest bardzo inwazyjny, ale to przy ilości roślin jakie chcę posiadać jest do ogarnięcia.

Obecnie mam dwa akwaria na ziemi ogrodowej i prawdę mówiąc jestem super zadowolony, ale masz rację, trzeba obserwować parametry, jak ziemia w większej ilości dostanie się do słupa wody. Na szczęście nie miałem do tej pory większych problemów z glonami.




Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Stycznia 2019, 23:45 »
A to cudo. Gotów byłem pomyśleć, że podłożysz nieprzetworzoną glinę. Tak jak ja kiedyś, wymieszaną z torfem. Syf się zrobił. Zdaj relację jak na tym będzie rosło.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Stycznia 2019, 13:57 »
Ciekawie wyglada ten korzonek :)

Nie zdecydowałem jeszcze jakie skały wybiorę.

Ja nigdy sie niezdecydowalem na skaly w akwariach z wezoglowami bo sie obawialem iz podczas pogoni czy ucieczek te ryby sie porania mocno.
To po pierwsze.
A po drugie to niejestem pewien czy w biotopie african czy mniejszych smokow wystepuje az tak duza ilosc kamieni.
Ja bym stawial ze jest tam wiecej drewna i roslin niz skal.
To tylko moje przemyslenia wiec niebierz tego sobie do serca ;)

Niema zadnych fotek z siedlisk Parachanna africana i niewidzialem zadnych z Polypterus delhezi czy senegalus.
Ale za to mam fotki ze srodowiska Polypterus palmas buettikoferi i sobie mysle ze delhezi czy senegalus zyja podobnie.
Spojrz sam.

Photography by Sam Koloton


Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Stycznia 2019, 15:55 »
No właśnie zauważyłem zejest problem z małą ilością materiałów z tego biotopu. Dotarłem do kilku filmów o dorzeczu Kongo, jest trochę zdjęć w necie, ale to tyle. Rzeczywiście w dolnej m biegu Kongo  nie występują właściwie kamole. Mam jednak trochę czerwonego piaskowca, który mi pasuje do aranżacji. W dodatku to skała bez jakiś ostrych krawędzi, więc powinna być bezpieczna dla ryb. Ułatwi mi to z pewnością utrzymanie korzenia na dnie.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Stycznia 2019, 10:12 »
Niestety o africana nic niema ale za to jest o Parachanna obscura.
Mozliwe iz te dwa gatunki moga zamieszkiwac te same lub podobne siedliska.
Zobacz sam:
https://forum.channa.club/index.php?topic=84.0

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Stycznia 2019, 19:20 »
Habba, cieszę się, że wybrałeś biotop Afryki  ;D
Według mnie w Twoim Akwarium spokojnie możesz trzymać 3 Senegale i 1 Delhezi. Może dostaniesz Palmasa.
O Busze się nie bój. Smoki z powyższych gatunków nie rosną za szybko i nie są zbyt masywne. Ja u siebie mam 4 smoki i jest mi ich za mało. Chętnie dodałbym jeszcze ze 2 sztuki. Wiem, że masz trochę mniejsze akwarium ale będzie dobrze. Tak sobie wyobrażam: 5 Buszy, 4 smoki i Parachanna.
Kingsleye mi się marzą, ale nie było dostępnych w oczekiwanym przeze mnie rozmiarze.
200 litrów

Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Lutego 2019, 15:47 »
Dzięki Tomaso, dokładnie taki skład planuję. Nie dołożę jeszcze dwa motylowce. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda mi się wpuścić ryby, wtedy pochwalę się na pewno forami.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Lutego 2019, 23:42 »
Habba,czekamy wiec :)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Lutego 2019, 14:52 »
Będziesz zadowolony  :)
Może zamiast Africany spróbuj Channa Panav, były ostatnio dostępne.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Lutego 2019, 19:06 »
Może zamiast Africany spróbuj Channa Panav, były ostatnio dostępne.

Juz mu niemieszaj tej Afryki z Azja :P
Obsada jest dobra ;)

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Marca 2019, 11:21 »
Jak tam Habba Twòj zbiornik?
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #28 dnia: 07 Marca 2019, 12:46 »
Jak tam Habba Twòj zbiornik?

Tez mnie to bardzo ciekawi :)

Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Maja 2019, 14:04 »
Hej, po dłuższej nieobecności.

W zbiorniku niewiele się dzieje nowego. Buszowce powoli rosną, niestety w ilości 3 szt. Dwie padły w krótkim czasie po przybyciu, z niewyjaśnionych niestety przyczyn, przynajmniej warunki w akwa i parametry wody nie wskazywały na nic niepokojącego, nie było tez żadnych zewnętrznych oznak choroby, więc myślę, że z jedzeniem mogło być coś nie tak.
Przyrost Buszowców jest na prawdę wolny i moje placki nadal są dość niewielkie, ale z dwycentymetrowych przecinków zrobiły się czterocentymetrowe, więc powoli przymierzam się do towarzystwa dla nich.