Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lanner1 dnia 16 Kwietnia 2024, 17:14 »
Ty rządzisz :D
22
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Grzecho dnia 16 Kwietnia 2024, 15:48 »
Ryby z hodowli a nawet nie wiadomo w jakiej temp były hodowane, próbowałem coś znaleźć o nich więcej ale bez efektu . Myślę że one mają taką tolerancję na temp. że 3 stopnie w górę czy w dół nie robi im większej różnicy nawet przy rozmnażaniu. Tak jak pisal Head66y6 takie wyławianie mogło by przynieś więcej złego... u mnie idealne by było żeby młode pływały z rodzicami aż do zimowania, gdy przeniosą się do piwnicy będę miał sporo czasu żeby zająć się młodymi.
23
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lanner1 dnia 16 Kwietnia 2024, 08:55 »
Cenne uwagi. Problem jakby z nie ingerowaniem w psyche pary a uratowaniem pewnej ilości narybku. Dlatego gdyby udało się odłowić część w najmniej stresowy sposób. Pytanie też jak wpłynęłoby na rozwój psychiczy/ socjalny takiego narybku odchowanego bez rodziców. Dlatego można wybrać wariant , który najbardziej lubię -nic nie robić.🙂Tao.
24
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez head66y6 dnia 16 Kwietnia 2024, 07:42 »
Pytałem o temperaturę wody w zbiorniku właśnie dlatego, że myślałem, że skoro ryby te są komercyjnie rozmnażane na tajwańskich farmach, to temperatura wody tam na pewno będzie wyższa niż w ojczyźnie klasycznej asiatiki w Chinach. Ale z tego co piszesz wynika, że u Ciebie temperatura wody jest dość wysoka.

Co do łapania świeżo wyklutych narybku lub ikry, to myślę, że sytuacja będzie gorsza. W przypadku ryb z rodzaju Channa nie działa to tak samo jak w przypadku np. pielęgnic, gdzie nie ma tego problemu. Myślę, i zdarzyło mi się to, że jeśli młode zostaną zbyt wcześnie oddzielone od rodziców, ich silny instynkt rodzicielski zostaje zakłócony i pojawia się duży stres, w którym wcześniej zgrana para atakuje się nawzajem. Często jest też tak, że jeśli para wcześnie straci młode, jedno z nich ma ochotę na ponowne pierzenie, a drugie nie jest gotowe seksualnie i wtedy znów dochodzi do poważnych nieporozumień, które często kończą się śmiercią nieprzygotowanego osobnika.
Jest sporo artykułów na ten temat, częste są też opisy przypadków, gdzie np. dwa pokolenia młodych pływają w jednym zbiorniku z jedną dorosłą parą. Rodzice nie mają z tym problemu. Problemem jest raczej wrodzony kanibalizm, gdzie starsze i większe dzieci zjadają te mniejsze z późniejszego wylęgu.
To są tylko obserwacje, ale nad nimi też trzeba się zastanowić.   

25
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lanner1 dnia 15 Kwietnia 2024, 23:12 »
Gwałtowna zmiana warunków wodnych może być szkodliwa dla narybku, chociaż w rozmnażaniu zagrzebek pozyskuje się ikrę i samodzielnie odchowuje. Jednak ta ikra jest jakby zaprogramowana na samodzielność. Zazwyczaj lepiej odłowić rodziców. Agresja może pomóc, chociaż w Twoich krzakach.... Poza tym jakby to wpłynęło na dalsze tarła? Też pytanie. Można by np z plexi zrobić odłownię dla narybku. W ściany zainstalować rurki zwężające się w głąb zbiornika, co na wzór saków do odłowu ryb tylko mikro. Oczywiście w odłowni musi być lustro wody-dostęp do powietrza. Lekko podkarmić w tej odłowni i czekać :). Wcześniej spuścić wodę z akwarium  do zbiornika dla narybku, żeby zachować chemizm wody.
26
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Grzecho dnia 15 Kwietnia 2024, 21:41 »
Zapytam może naiwnie, ale czy nie można odłowić narybku do samodzielnego odchowania. Oczywiście z chwilą samodzielnego pływania po akwarium i pobierania pokarmu. Przecież po osiągnięciu stanu samodzielnego pływania rodzice ewentualnie prowadzą na żer i chronią przed drapieżnikami. W pysku nie noszą, żarcia nie podają tylko chronią przed zjedzeniem.
Teoretycznie możliwe ale musiałbym najpierw odłowić stare, bo są teraz mega agresywne nie mogę nawet czyscikiem magnetycznym ruszać bo walą w niego na przemian to byłby dla nich za duży stres. Najlatwiej było by odłowić jaja albo świeżo wylkuty narybek który jest zbity w jedynym miejscu można by było podebrać za jednym razem.Ale czy by to ich nie zabiło?
27
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Grzecho dnia 15 Kwietnia 2024, 21:32 »
A mam pytanie czy wasze channy kłapią pyskiem tuż nad powierzchnią. Moje wieczorem albo  gdy zgaśnie światło potrafią kłapać na zmianę ciekawe co to ma na celu.
28
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lanner1 dnia 15 Kwietnia 2024, 21:30 »
Zapytam może naiwnie, ale czy nie można odłowić narybku do samodzielnego odchowania. Oczywiście z chwilą samodzielnego pływania po akwarium i pobierania pokarmu. Przecież po osiągnięciu stanu samodzielnego pływania rodzice ewentualnie prowadzą na żer i chronią przed drapieżnikami. W pysku nie noszą, żarcia nie podają tylko chronią przed zjedzeniem.
29
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Grzecho dnia 15 Kwietnia 2024, 21:21 »
Zauważyłem że jeśli woda jest poniżej 24°to rośliny marnieją a również mi na nich zależy wiec grzałka jest włączona i aktualne ciągle jest 25 stopni .Przy takiej temp podeszły do tarła i wykluły się młode ale do poprzedniego tarła podeszły przy 21/22 stopniach i młode też się wykluły tylko trwało to 2 dni dłużej. Młodych tak na oko zostało z 10% gdzieś czytałem że w naturze to 1% osiąga dorosły wiek🤷 u mnie sporo zginęło przez skakanie rodziców które ciągle coś widzą na liściach i próbują zapolować, narybek rozpryskiwał się na szybę i przyklejał się do niej🫤 
30
Wężogłowy / Odp: Channa asiatica red stripe - singielek
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lanner1 dnia 15 Kwietnia 2024, 19:45 »
Da się pogodzić, jeśli będę zimował osobno w różnych zastępczych pojemnikach ;). Grzecho pisał, że swoje zimował w temp. ok 15 stopni, jak widzimy z sukcesem. Myślę, że 13-15 powinno być bezpieczną temperaturą. Jeżeli będą w pojemnikach zastępczych to znajdę w domu pomieszczenie z odpowiednią temperaturą, gorzej ze stabilnością tej temperatury.
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10