Autor Wątek: Oświetlenie akwarium z wężogłowami  (Przeczytany 1330 razy)

Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Oświetlenie akwarium z wężogłowami
« dnia: 28 Sierpnia 2018, 10:59 »
Witam, nurtuje mnie jedna kwestia, co do tego iż Channy lubią słabą intensywnośc światła lub zaciemnienie, pytań nie mam bo jest to dla mnie zrozumiałe, ale jak się ma mocowanie lub ochronna świetlówek przy wężogłowach, a jaśniej, posiadam 4x T5 39 watt dla Chann działaja 2 sztuki, świetlówki są max. 10cm od tafli wody, a mysle ze nawet blizej 5cm (mają odbłyśniki) czy nie ma tu zbyt dużego ryzyka, że channa   skacząć uszkodzi siebie lub świetlówkę?? Macie świetlówki w obudowach?? może przedzielone szkłem?? proszę o podpowiedz.pozdrawiam

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4696
  • Afryka Dzika
Odp: Oświetlenie akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Sierpnia 2018, 15:42 »
Wiem o co Ci chodzi.
Jednak moim zdaniem Twoje ryby rosna za male zeby zbic swietlowke.
Martwilbym sie przy tych najwiekszych gatunkach ktore sa juz naprawde silne i maja mase.
No i niewszystkie wezoglowy skacza.
Kolejnym dobrym rozwiazaniem jest po prostu opuszczenie poziomu wody w akwa.
Wtedy niemusisz sie martwic ze Ci uciekna lub cos zbija czy sie pokalecza.
Ja przy wysokosci akwa 70cm mialem wody na okolo 30cm.
I to bardzo duzo hodowcow wezoglowow tak robi.
Przy Twoich 60cm wysokosci spokojnie mozesz zjechac z woda do polowy przy 2 Channach ;)

Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Oświetlenie akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpnia 2018, 13:09 »
Mam filtrację SUMP, woda się przelewa przez komin, więc obniżenie poziomu wody nie wchodzi w grę.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4696
  • Afryka Dzika
Odp: Oświetlenie akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sierpnia 2018, 23:51 »
więc obniżenie poziomu wody nie wchodzi w grę.

Rozumiem.
Zatem ja bym sie wogole niebal o zbicie swietlowek a bardziej o to czy one nieuciekna ;)
Musisz wszystkie dziurki,szparki czy wloty na kable,rury dokladnie pozatykac.
Dobrze sie tu sprawdza zwykla gabka do mycia czy do naczyn.
Uwierz mi,te ryby potrafia naprawde uciekac z akwarii.
Czesto sie zdarza iz sa znajdowane gdzies na podlodze za akwarium czy nawet kilka metrow od niego.

Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Oświetlenie akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sierpnia 2018, 15:34 »
Miałem trzciniaki swojego czasu, więc akwarium wmiare sprawdzone przed uciekinierami.
Na bokach akwarium mam wklejone paski szkła nad taflą wody, to samo jest z przodu i z tyłu z tym że tył i przód nie dojeżdża do boków jest tam po 15-20 cm bez zabezpieczenia, pokrywe mam własnej roboty z 4 sztukami T5, na akwarium mam nakładkę i dopiero na to pokrywa. Pokrywa odstaje z prawej i lewej strony na 1-2cm ale tam są te paski szkła czyli po scianie akwarium jakby poszła... to by sie szybko wyhamowała. Na mój gust nie ma opcji na ucieczkę, a juz napewno jak podrosna bo teraz te sznurówki 3-4 cm to by wszedzie sie zmiescily :P tylko pędu im brak ;)
Ta ryba chyba nie jest na tyle silna i ciekawska aby mi próbowac wpłynąć pod prąd w rurkę którą wylatuje woda :P średnica rurki 3cm. pozdrawiam

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4696
  • Afryka Dzika
Odp: Oświetlenie akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sierpnia 2018, 15:37 »
Miałem trzciniaki swojego czasu, więc akwarium wmiare sprawdzone przed uciekinierami.

No to chyba powinno wystarczyc ;)