Autor Wątek: Akwarium dla Channa andrao  (Przeczytany 4418 razy)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Stycznia 2020, 20:32 »
Wiem, że odpowiedzi nie znajdę, jeśli nie spróbuję. Myślę o bocjach siatkowanych. Uparłem się na biotop Azji. Boję się o stan dna. Przydałaby się w akwarium jakaś ekipa sprzątająca ;D. Nawet przy niewielkim karmieniu starterów na liściach tworzą się osady. Bocje przyspieszyłyby obieg materii. Oczywiście, że może się zdarzyć scenariusz, w którym pozostanie jeden predator z wystającym z kącika pyska czerwonym ogonkiem labeo :)

Przy okazji. Wyczytałem na naszej stronie ,że cyt."channa stewartii nie jest skora do ucieczek z akwarium-nie uderza o pokrywę". Możecie zweryfikować tę wiadomość?

https://channa.club/parties-view/channa-stewartii/
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2020, 21:25 wysłana przez lanner »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Stycznia 2020, 15:49 »
Myślę o bocjach siatkowanych.

Tak jak pisalem wczesniej moje Parachanny zupelnie olewaly jakies bocje w akwa.
Wiec ja bym je bral na Twoim miejscu.
Nietylko czyszcza dno ale takze ozywiaja zbiornik co jest potrzebne nieraz w hodowli wezoglowow ;)

Takie miale bocja jak na fotce.
« Ostatnia zmiana: 10 Stycznia 2020, 15:54 wysłana przez Peterek »

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Stycznia 2020, 22:31 »
Dzięki, o bocje się postaram.
Myślałem też do dużego akwarium o brzankach deisona, ale trochę mnie zniechęciła informacja,że w/w brzanki potrzebują bardzo dobre parametry wody.Trochę poczytałem i wyartykułuję swoje wątpliwości, co do zamiłowania chann do pływania w "zupie" . Najkrócej to powiem tak: te znajdywane w okresowo wysychających bagnach jak np. andreo lub barca rzeczywiście siedząc w błocie nie mają specjalnego wyboru. Monsuny to rozrzedzają, a to pewnie powoduje odświeżenie wody. Są jednak channy opisywane jako mieszkanki górskich potoków np. channa pulchra i w tym przypadku nie bardzo wyobrażam sobie brak tlenu w wodzie i duże stężenie metabolitów. Ryby dużo wytrzymują, ale mówimy tu o dobrostanie tych zwierzaków.

Ciekawe by było zestawienie gatunków ryb żyjących w środowisku np. ch.adreo i dla porównania ch.pulchra

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Stycznia 2020, 13:12 »
Przy okazji. Wyczytałem na naszej stronie ,że cyt."channa stewartii nie jest skora do ucieczek z akwarium-nie uderza o pokrywę". Możecie zweryfikować tę wiadomość?
https://channa.club/parties-view/channa-stewartii/

Zapomnialem odpisac na to pytanie.
Autorowi pewnie chodzilo o to iz stewartii nienalezy do gatunkow lubiacych wyskakiwac z wody.
Niewszystkie gatunki wezoglowow sa skore do takich skokow.
Niektore wogole nieskacza.
Ale trzeba podkreslic i takze jest to napisane w tym artykule ze Channa stewartii sklada sie z bardzo duzo odmian/podgatunkow wiec niemozna ich wszystkich wrzucac do jednego worka i zakladac iz wszystkie niebeda wyskakiwac z glowy.


Myślałem też do dużego akwarium o brzankach deisona, ale trochę mnie zniechęciła informacja,że w/w brzanki potrzebują bardzo dobre parametry wody.Trochę poczytałem i wyartykułuję swoje wątpliwości, co do zamiłowania chann do pływania w "zupie" . Najkrócej to powiem tak: te znajdywane w okresowo wysychających bagnach jak np. andreo lub barca rzeczywiście siedząc w błocie nie mają specjalnego wyboru. Monsuny to rozrzedzają, a to pewnie powoduje odświeżenie wody. Są jednak channy opisywane jako mieszkanki górskich potoków np. channa pulchra i w tym przypadku nie bardzo wyobrażam sobie brak tlenu w wodzie i duże stężenie metabolitów. Ryby dużo wytrzymują, ale mówimy tu o dobrostanie tych zwierzaków.

Tak jak juz Ci pisalem wczesniej jest tylko mala garstka gatunkow zamieszkujacych gorskie potoki.
Pisze z pamieci:
Channa pulchra,ornatipinnis,aurantipectoralis,pardalis,lipor.

A co do akwa dla andrao to przypomnial mi sie baniak znajomego dla tego gatunku 8)


« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2020, 13:20 wysłana przez Peterek »

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Stycznia 2020, 16:44 »
Fajne te akwarium, klimaktyczne.
Chany miały do mnie przyjechać w piątek, ale koledze zepsuł się samochód. Źle mu nie życzę, ale może uratowało mnie to przed katastrofą. Zbadałem wodę w akwa i niestety cyklu azotowego nie ma. Zbyt duże stężenie NO2. Lałem starą wodę i "sos"  z filtra gąbkowego ze starego akwa, ale przyrody nie oszukasz. Do zamknięcia cyklu daleko. Danio żyją i labeo też.
Muszę:
1. Kupić bakterie na start
2. Zacząć napowietrzać wodę
3. I kupić nowe testy do badania wody :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Stycznia 2020, 12:09 »
Trzymam kciuki zeby woda byla szybko gotowa zebys sie mogl cieszyc widokiem pierwszych wezoglowow :)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Stycznia 2020, 19:52 »
Bakterie podane, a ponieważ danio ma się dobrze i labeo, dodane bocje siatkowane. Nie wiem, co na to c.andrao? Może już założyły śliniaki, a w garści dwa widelce?. Bocje szybko zaczęły penetrować dno,liście, jest ruch przy dnie. Nawet labeo przypłyną obejrzeć nowych mieszkańców. Odliczanie dni do przyjazdu predatorów :)

(z innego akwarium)
Bocja wspaniała i grubowarg "utyte" , bo sprzątały po dyskach. :(

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Stycznia 2020, 20:14 »
Miało być mrocznie :)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Stycznia 2020, 08:51 »
Mrok się zapowiada pięknie. Bocje siatkowane to super ryby same w sobie. mam nadzieję, że Ci się ten układ sprawdzi, bo sam byłbym w jakiejś przyszłości takim zainteresowany.
Co do:
Cytuj
cyt."channa stewartii nie jest skora do ucieczek z akwarium-nie uderza o pokrywę".

Moja Stewartii miała okres, że bardzo dużo skakała waląc w pokrywę. Później jej całkowicie minęło.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Stycznia 2020, 14:44 »
O Boze jakie te ryby spasione :o

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Stycznia 2020, 16:57 »
O Boze jakie te ryby spasione :o

Święta racja, aż mi wstyd. To wynik intensywnego karmienia paletek. Żadnych resztek na dnie akwarium, ale czyściciele nie znały umiaru ( ja zresztą też) Palety były trochę zabiedzone, to było moje pierwsze podejście, przesadziłem :-[. Podejrzewam, że w przypadku wężogłowów nie ma tyle resztek.

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Stycznia 2020, 18:26 »
Moja Stewartii miała okres, że bardzo dużo skakała waląc w pokrywę. Później jej całkowicie minęło.

Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem.
Bocje siatkowane "yoyo" mam pierwszy raz. Różnią się zachowaniem od b.wspaniałych, które są raczej płochliwe. Każda zmiana w akwarium i ryby znikały np. na tydzień. Myślałem przez moment, że zdechły. Całą piątkę zobaczyłem po paru miesiącach. Yoyo od początku penetruje całe akwarium, nie trzyma się w grupie i są dość śmiałe.
« Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2020, 18:29 wysłana przez lanner »

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #42 dnia: 15 Stycznia 2020, 23:04 »
Dobry wieczór. Czy warto jeszcze teraz zimować c. andrao? Wiem, że pół zimy minęło, ale połowa stycznia-marzec może lepsze niż nic?

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #43 dnia: 16 Stycznia 2020, 08:17 »
Mech toleruje wysokie zmiany temp. Szczególnie Java Moss i Christmas Moss. Musiałby się zamrozić żeby o umrzeć ale zimy Panie nie będzie. Gorzej  pływający i bo one nie tolerują zmian. Wyjątkiem jest Rogatek i Moczarka.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla Channa andrao
« Odpowiedź #44 dnia: 16 Stycznia 2020, 18:03 »
Podejrzewam, że w przypadku wężogłowów nie ma tyle resztek.

Niebedzie tyle resztek bo wezoglowow sie tyle niekarmi ;)


Bocje siatkowane "yoyo" mam pierwszy raz.

Te ryby wygladaja jak moje bocje.
Jesli tak to sa mega aktywne i bardzo odwazne.
Niczego sie nieboja i sa ciagle w ruchu.


Czy warto jeszcze teraz zimować c. andrao? Wiem, że pół zimy minęło, ale połowa stycznia-marzec może lepsze niż nic?

A czy one byly teraz zimowane czy nie?
Pytales sie moze o to sprzedawce?
A wogole to w jakiej on je trzymal temperaturze?