Autor Wątek: Moje początki z channa  (Przeczytany 7193 razy)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Marca 2020, 18:17 »
Jak się przyjrzysz górskim potokom, to zauważysz, że są miejsca,gdzie nurt jest szybki i miejsca spokojne,zakola,strefy ciszy, a nawet cofki. To,że pulchra żyją w potokach nie znaczy, że w nurcie wody. Jeżeli zrobisz "pralkę" w akwarium, to ryby poszukają spokojnej strefy gdzieś przy dnie i wiele ryb się nie naoglądasz :P. Te potoki to chwilami takie leśne rzeczki, w których woda płynie z różnym natężeniem, a chwilami zamiera zamieniając się w osobne kałuże. I Ty właśnie tworzysz taką kałużę. Co do roślin to może się okazać, że ich tam nie ma. Kałuża z kamieniami, czasami zwalonym pniem a czasie suszy z rozkładającymi się liśćmi. Cały dowcip polega na sezonowej zmienności ich środowiska. Albo będziesz uwzględniał sezonową zmienność (dość trudne i chwilami takie akwarium nie wygląda za dobrze w salonie) , albo zrób takie jak Ci się podoba, channy są na szczęście tolerancyjne. A to, że w "sieci" widać klasyczne roślinne akwaria to zwykle nasze wygodnictwo. Zauważ, że Kuba ma większość akwariów w piwnicy i coś wspominał o Domowym Organem Represji protestującym przed zaciemnianiem akwarium w salonie ;D.

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Marca 2020, 02:30 »
No zdaję sobie z tego sprawę że ryby potrzebują spokojnego miejsca do tarła. Postaram się tak urządzić zbiornik żeby i mi się podobał i rybom pasowało. Jak zrobię to wyślę foto. Na razie jednak brakuje mi kilku rzeczy do wystroju akwarium, a do sklepów w najbliższym czasie się nie wybieram.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Marca 2020, 13:49 »
Aquafan,u niewszystkich osob te ryby sa agresywne.
Moze u wiekszosci tak ale takze zdarzaja sie spokojne osobniki.
Jesli niesprawdzisz tego u siebie to nigdy sie tego niedowiesz ;)
Oczywiscie lepiej by bylo zaczac przygode z wezoglowami z mniej agresywnymi gatunkami ale jak Ci sie bardzo podobaja te ryby i masz okazje je miec u siebie od malego to bierz.
Czas pokaze czy to byla dobra decyzja :P

Kuba u siebie w akwa z Channa pulchra zrobil wlasnie taka kaluze.
Wiec mysle iz Ty takze powinnienes zrobic cos podobnego.
U niego rybkom musi byc bardzo dobrze i pasowac wystroj patrzac ile ma tam teraz maluchow ;D


aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Marca 2020, 18:43 »
Stare ryby już wydane. Akwarium puste to trochę przygotowałem dla wężów. Korzeń jeszcze pływa to muszę poczekać aż zatonie, wtedy obsadzę go roślinami. Z prawej grota z dwoma wejściami, rura pcv fi 110 zasypana kamieniami. W środku zostawiłem miejsce na rośliny. Mam nadzieję że rybom się spodoba.

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #34 dnia: 22 Marca 2020, 18:55 »
Przykleiłbym te kamienie silikonem. mają moc i dużo kopią w okresie zimowym i kopią w podłożu

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Marca 2020, 18:58 »
Witaj Aquafan :)
Bedziesz u nas na forum chyba pierwsza osoba z czerwonym podlozem ;)
U nich w naturze takie niewystepuje ale oczywiscie to Twoje akwa i Twoj wybor.
Czerwone podloze jest zalecane dla Smokow-Polypterusow poniewaz taki kolor podresla u nich jakies ubarwienie.
Wiec jestem ciekaw jak wezoglowy beda sie u Ciebie prezentowac.

Co do kryjowek to czym wiecej tym lepiej.
Tym bardziej ze zdecydowales sie na ten bardziej agresywny gatunek.
Przy wiecej ilosci kryjowek ryby beda bardziej widoczne poniewaz beda czuly sie bezpieczniej.
No i beda ladniej wybarwione.
Wiem ze posadzisz roslinki i akwa bedzie bardziej "zagracone" i o to chodzi.
Pomysl moze nad wieksza iloscia korzeni czy innych kryjowek.

PS.Mozesz wpuscic jakies rybki ktore teraz ozywia Ci akwa a pozniej stana sie idealna dieta bialkowa ;)

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Marca 2020, 19:56 »
Co do podłoża to kiedyś się na takie zdecydowałem do pielęgnic i dobrze się sprawdziło. Po pierwsze staram się zawsze tak urządzić zbiornik żeby ryby nie zlewały się z podłożem i dekoracją. Po drugie na tym podłożu wogóle nie widać odchodów ryb co mi zawsze przeszkadzało. Lubię eksperymentować z kolorem podłoża choć wiem że nie wszystkim się to podoba. Obecnie w akwarium z tropheusami mam wysypany czarny piach za co wiele osób najpierw mnie skrytykowało a jak zobaczyli to sami zmienili na czarne. Skoro mam jasne ryby to nie chciałem żeby się zlewały z piachem, dałem czarny piach, jasne kamienie i wygląda super. Wracając do channa to akwarium się zmieni jak tylko rośliny dołożę. Niestety dziś już mi się nie chce a korzeń jeszcze wypływa i musi być kamieniem dociśnięty. Co do kryjówek to myślę, że im wystarczy. Korzeń ma wymiary ok 60*35 i leży na płasko. Pod nim jest mnóstwo miejsca. Do tego dochodzi grota z kamieni. Co do pierwszych ryb to planuję brzanki sumatrzańskie ale jeszcze to przemyślę. Chętnie wysłucham podpowiedzi jak i słów krytyki.
Pozdrawiam

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #37 dnia: 22 Marca 2020, 20:22 »
To moje akwarium tanganickie z czarnym piachem

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #38 dnia: 23 Marca 2020, 14:22 »
Oba podłoża mi się bardzo podobają. Skąd je masz? I jaka jest nazwa handlowa?
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #39 dnia: 23 Marca 2020, 20:21 »
Co do kryjówek to myślę, że im wystarczy. Korzeń ma wymiary ok 60*35 i leży na płasko. Pod nim jest mnóstwo miejsca. Do tego dochodzi grota z kamieni.

Tutaj niechodzi o wielkosc kryjowek tylko o takie kryjowki zeby ryby siebie niewidzialy nawzajem.
Jak juz bedziesz mial te ryby to sam zrozumiesz o co mi chodzi.
Wezoglowy maja baaaaardzo dobry wzrok ;)


To moje akwarium tanganickie z czarnym piachem

Mi sie podoba :)

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #40 dnia: 23 Marca 2020, 23:02 »
Nie wiem jak wklejacie te cytaty więc odpowiem po kolei.

Tomaso podłoża kupiłem na allegro. Musisz szukać piasek lub żwirek kwarcowy. Nie kupuj bazaltu, jest trzy razy tańszy ale ma bardzo ostre krawędzie. Piasek kwarcowy kosztuje ok 3-4zł/kg Wogóle nie pyli, dosłownie zero płukania. Przy innych podłożach pół dnia płukałem a i tak tydzień woda syfiata i filtry zapchane zanim cały pył przefiltrowało.

Peterek dzięki za podpowiedź z kryjówkami. Już rozumiem o co Ci chodzi. Nie wiedziałem że to są aż takie agresory. Czytałem że u Kuby samica wykończyła samca. Z tego co widzę stworzył im idealne warunki a bez ofiar się nie obyło. Teraz cały czas myślę jak to będzie u mnie. Pamiętam jak było z vieja argentea. Zdecydowałem się na pulchra bo bardzo mi się ubarwienie tej ryby spodobało. Są jakieś inne gatunki podobnej wielkości o równie ładnym ubarwieniu ale mniej agresywne?

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #41 dnia: 24 Marca 2020, 05:20 »
channa stewartii” (zdjęcie) wykazuje mniejszą agresywność. ale myślę, że poradzisz sobie z „channa pulchra”. widać, że szukasz informacji i bardzo odpowiedzialnie podchodzisz do węży. to, co mi się przydarzyło, zdecydowanie nie jest regułą najbliższa.i najbardziej podobna jest channa ornatipinnis (drugie zdjęcie
« Ostatnia zmiana: 24 Marca 2020, 05:37 wysłana przez Kuba Lasota »

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #42 dnia: 28 Marca 2020, 16:42 »
Cześć.
Na razie nic nie idzie po mojej myśli. Przeoczyłem jeden fakt i teraz robię akwarium dla wężów od nowa. Tak jak pisałem wcześniej mam moje regały w piwnicy i panuje tam idealna temp 8-10st do zimowania. Regały mam że wszystkich stron obłożone 8cm styropianem , coś w rodzaju styroboksu, aby dać czas odpocząć sześciu 300W grzałkom i uszczuplić mój rachunek za prąd. Nie pomyślałem że w tym termosie będzie mi się nagrzewać woda w akwarium dla wężów. Po tygodniu bez grzałki jest 21st. Ponieważ akwarium przygotowałem w środku regału to dzisiaj przekładam je na sam dół i muszę je oddzielić od reszty dodatkową warstwą styropianu.

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #43 dnia: 28 Marca 2020, 20:59 »
Weź pod uwagę też pewien element: jak będziesz filtrował wodę? Stosuj tylko zewnętrzne filtry. Filtr wewnętrzny podgrzewa wodę. 

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #44 dnia: 28 Marca 2020, 21:10 »
Cała filtracja jest na powietrze. Wszystkie sześć zbiorników ma wklejony panel filtracyjny z boku i jeden kompresor  zasila wszystkie akwaria i zapewnia filtrację.