Autor Wątek: Pomoc w wyborze chłodziarki.  (Przeczytany 2227 razy)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Pomoc w wyborze chłodziarki.
« dnia: 22 Marca 2021, 19:39 »
Witam, chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze chłodziarki. 
Akwarium ma pojemność 614l brutto, ale odejmujac kamienie, piach i fakt że woda nalana jest do 8cm poniżej krawędzi netto będzie ok 450l. Pokój w którym stoi akwarium jest usytuowany od strony północno zachodniej i słońce przez okno świeci tylko wieczorem od połowy maja do sierpnia,wiec temperatury latem w pomieszczeniu nie są strasznie wysokie. Zimą najczęściej mam 20 do 22stopni.
Wstepnie wytypowałem trzy modele:
- DD DC 750 aquarium solution,
- Resun CL 600,
- Teco TK 500.
Wiem,że Teco to klasa sama w sobie, ale nie wiem czy 500 wystarczy a na model 1000 niestety mnie nie stać.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marca 2021, 22:16 »
Może gdzieś znajdziesz ten model, który sam posiadam:

https://forum.channa.club/index.php?topic=104.0

Cytuj
Wstepnie wytypowałem trzy modele:
- DD DC 750 aquarium solution,
- Resun CL 600,
- Teco TK 500.

Tych dwóch pierwszych nie znam, więc może inne osoby coś podpowiedzą,
Natomiast Teco, to tak jak pisałeś - klasa sprzęt i ten bym wybrał, jeśli miałbym się decydować na któryś z tych 3.
« Ostatnia zmiana: 22 Marca 2021, 22:18 wysłana przez Admin »

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Marca 2021, 08:19 »
Czytałem ten temat i szukałem tej chłodziarki. Niestety nigdzie nie znalazłem dlatego zacząłem szukać czegoś innego.
Gdyby nie to, że ten Teco ma najmniejszą moc chłodzenia z wymienionych brałbym go bez zastanowienia ale nie wiem czy nie będzie za słaby.

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marca 2021, 17:58 »
To może ja się wypowiem w temacie. Jakieś 2 lata temu stałem też przed wyborem chłodziarki. Wybrałem używana kilku miesięczna tego 2000 za niecała połowę jej ceny. Uważam że był to super wybór chłodzi i grzeje kiedy trzeba. Zastanów się czy nie lepiej poszukać większą teco lekko używana ale żebyś miał zapas. Ja mam akwa trochę większe od Ciebie i myślę że ta 1000 dała by u Ciebie radę. Masz kilka miesięcy na szukanie nie musisz się spieszyć. Oczywiście zrobisz jak zechcesz 😀
Matti

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Marca 2021, 19:43 »
Dzięki za wypowiedź Matti. "lekko używaną" tylko jaką mam pewność, że faktycznie taka będzie. Sprzedający może mówić wszystko a jak nie ma paragonu to i tak tego nie sprawdzę. I co to znaczy, czy np. roczne użytkowanie w morszczaku będzie ok Twoim zdaniem?
Czy po zakupie takiej chłodziarki powinno się w niej coś wymienić?
Ostatnie pytanie ile prądu pobiera Twoja tk 2000 tzn. o ile wzrósł rachunek za prąd?

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Marca 2021, 06:16 »
Jasne że obawy są zawsze. Wiek chłodziarki możesz skontrolować. Ja miałem akurat paragon ale z tego co mi wiadomo na coś w stylu infolinii są w stanie podać Ci kiedy chłodziarka była kupiona. Są preparaty do płukania chłodziarek i innych sprzętów jak były używane w akwariach morskich. Ja w swojej nic nie wymieniałem. Rachunek za prąd mi nie wzrósł gdyż latem używałem grzałkę jegera a obecnie zamiast niej jest chłodziarka więc ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie.
Matti

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Marca 2021, 15:34 »
Dostałem info ze sklepu, 500tk będzie za słaba. Sprzedawca twierdzi, że te chłodziarki wydzielają bardzo dużo ciepła podczas pracy i dobrze by było gdyby stały w innym pomieszczeniu niż akwarium.
A jak to jest u Ciebie Matti, mocno się grzeje ta Twoja 2000? Masz ja w szafce pod akwarium czy faktycznie tak jak zalecają w innym pokoju?
Jeszcze jedno pytanie, znasz może nazwę tego płynu do płukania chłodziarki o którym wspomniałeś? Mam na oku chłodziarkę która podobno była rok używana i teraz od roku stoi bezczynnie.

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Marca 2021, 23:05 »
Ciepła trochę wydzielają ale bez przesady. U mnie stoi pod akwarium szafka w tylu nie ma pleców i ciepło odprowadza i nic złego się nie dzieje. Przykro mi ale nie pamiętam nazwy tego specyfiku. To było już tak dawno temu...
Matti

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Kwietnia 2021, 00:58 »
I na jaki model chłodziarki się zdecydowałeś?

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Kwietnia 2021, 06:49 »
Jako, że już wiosna to odłożyłem zakup chłodziarki na jesień. Chyba, że będzie wyjątkowo gorące lato to kupię wcześniej. Obecnie mam w akwa 20stopni więc jest dobrze. Co do modelu to jak nie trafi się jakaś wyjątkowa okazja to kupię nowa teco 1000 na gazie r290-niby bardziej ekologiczna i zużywa mniej prądu od poprzednika.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Czerwca 2021, 20:44 »
Jak obiecałem napisze parę słów o chłodziarce która kupiłem, może temat będzie przydatny innym osobom które jak ja nigdy nie miały do czynienia z tego typu sprzętem.
Mowa o Teco tk1000 na gazie R290.
W porównaniu z poprzednikiem na gazie R134a nie ma wbudowanej grzałki oraz ma mniejsze zużycie pradu-270W. W opisie wszystko super ale jak to wygląda w rzeczywistości. Wcześniej by utrzymać w akwarium 20stopni włączał się 5 razy na dobę po 45min więc tragedii nie było. Teraz również na 45min ale co ok2 godz. Temperatura w pokoju dziś sięgnęła prawie 30stopni w szczycie. Zobaczymy jaki przyjdzie rachunek za prąd. W każdym bądź razie od tej strony chłodziarka przy tym litrażu daje rade.
Niestety o czym nikt w opisie produktu nie wspomniał jest bardzo głośna. Coś jak suszarka do włosów + odgłos agregat. Dopiero po zagłębieniu się w temat na włoskiej stronie producenta znalazłem opis o mniejszym modelu czyli tk500 który generuje hałas rzędu bodaj 56decybeli. To ile tk1000... Przez kilka dni zanim przerobiłem szafkę pod wywiew chłodziarki stała w szafce bez drzwi. Gdy odpalała się w nocy to się budziłem. Zaznaczę tylko, że zbiornik stoi w sypialni. Po przeróbce szafki agregatu już nie słychać a i szumienie delikatnie ciszej. No i pewnie ucho też się trochę przyzwyczaiło.
Najgorsze jest ciepło jakie produkuje. W sklepie zapewniali ze nie jest tak źle, ale dopiero po zakupie gdy napisałem z prośbą o pomoc odpisali ze faktycznie solidnie grzeje i najlepiej jest umieścić chłodziarkę w innym pomieszczeniu a jeszcze lepiej na zewnątrz. Gdyby nie fakt, że chłodziarka jest mi nie zbędna a pewnie każda inna działa tak samo zwróciłbym ja do sklepu. Jako że sypialnia nie jest duża a akwarium stoi na przeciwko łóżka całe ciepłe powietrze wiało wprost na łóżko. Wyobrażacie to sobie przy tych upałach. Tym razem musiałem przerobić wylot powietrza i do oryginalnego dołożyłem kratkę wentylacyjna z ustawianym kierunkiem wylotu. Wywiew na sufit jeszcze pogorszył sprawę w pokoju jak w saunie. Więc ustawiłem na podłogę i dmucha pod łóżko. Chwilowo najlepsze rozwiązanie bo nie mam możliwości przenieść jej do innego pokoju a już tym bardziej na zewnątrz.
Jednak w niedalekiej przyszłości będę musial przenieść ale akwarium do salonu bo tam efekt grzania nie będzie tak odczuwalny a zimą można nawet troch oszczędzić na grzaniu mieszkania.
Ostatnia kwestia dotyczy podłączania. Po osobistych doświadczeniach radze użyć węży silikonowych są duuuzo bardziej miękkie i podczas ewentualnych późniejszych korekt ustawienia chłodziarki nie spowodują zbytnich naprężeń na króćcach co jak w moim przypadku może spowodować nie szczelność. Ważne też by użyć dołączonych zacisków lub zakupić zawory i założyć na wlot i wylot wody. Pozwoli to uniknąć prysznica przy próbie odłączenia uruchomionego chiller a. Pomimo wyłączenia chłodziarki i odcięcia dopływu wody wewnątrz jest takie ciśnienie, że tryska jak z fontanny.
Podsumowujac: na plus wydajna,
Na minus mocno grzeje i głośna.
Mam nadzieję, że komuś moje wypociny się przydadzą.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Pomoc w wyborze chłodziarki.
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Czerwca 2021, 14:52 »
Mario,dzieki wielkie za Twoje cenne i na pewno pomocne innym spostrzezenia 8)