Autor Wątek: Channa sp. Gold Dust  (Przeczytany 9856 razy)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Channa sp. Gold Dust
« dnia: 18 Kwietnia 2021, 10:20 »
Miały być aristonei ale nie dojechały, dojechały natomiast gold dust, no i stało się. Od kilku dni pływa u mnie 6szt tych pięknych ryb. Mają po 10-12cm  i są cudowne. Chciałem zrobić jakieś zdjęcia ale chwilowo to jest niemożliwe. Wykopały sobie tunele pod kamieniami i wystają tylko końce pyszczków. Nawet podczas karmienia nie pływają po akwarium, tylko siedzą przyczajone i gdy robale znajdą się w ich zasięgu następuje szybki atak i powrót do kryjówki. Co ciekawe gdy były jeszcze u sprzedawcy dostawałem filmiki jak pływają po akwarium, może u mnie mają za dużo kryjówek.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Kwietnia 2021, 12:08 »
Czyli jednak zaczales przygode z wezoglowami od tych bardziej wymagajacych i delikatniejszych ryb :P
Spoko.
W takim razie gratuluje nowego i pierwszego wezoglowa w Twoim zbiorniku 8)
Takze zycze Ci powodzenia z ich hodowla.
Z 6 sztuk powinna dobrac Ci sie parka a moze i nawet dwie.
Jestem bardzo ciekawy jak te ryby wygladaja i w jakim sa stanie.
Takze czekam na fotki.
Jak wrzucisz fotki to chyba podziele i przeniose ten temat do Galerii.
A skad masz te ryby jesli mozna wiedziec?


Wykopały sobie tunele pod kamieniami i wystają tylko końce pyszczków. Nawet podczas karmienia nie pływają po akwarium, tylko siedzą przyczajone i gdy robale znajdą się w ich zasięgu następuje szybki atak i powrót do kryjówki. Co ciekawe gdy były jeszcze u sprzedawcy dostawałem filmiki jak pływają po akwarium, może u mnie mają za dużo kryjówek.

To sa dzikie ryby i sa w nowym miejscu wiec potrzebuja troche czasu zeby sie zaklimatyzowac.
To ze sie chowaja to normalne.
No i z tego co pamietam ten gatunek jest skryty.
Dobrze ze masz duzo kryjowek bo dzieki temu ryby beda sie czuly bezpieczniej i powinny byc bardziej widoczne.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Kwietnia 2021, 19:55 »
Rybki sprowadzil mi Krzysztof Małańczak z Gliwic. Szczerze polecam, miałem od niego zdecydowaną większość swoich ryb i zawsze rybki pierwsza klasa

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwietnia 2021, 18:34 »
Jest to zupelnie nowy gatunek wezoglowa w swiecie Channidae i do tego Ty jako pierwszy masz go u nas na forum wiec mysle ze wszyscy z ciekawoscia beda sledzic ten watek 8)

No i jak nowe pociechy sie sprawuja teraz?
Jakie sa miedzy nimi zachowania?

Opisuje te ryby ile tylko mozesz ;D

No i oczywiscie czekamy na ich pierwsze fotki/filmiki na naszym forum :)

PS.Twoj temat odpowiednio podzielilem i przenioslem do dzialu GALERIA - NASZE RYBY.





Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Kwietnia 2021, 07:07 »
Witam, chciałbym zapytać, czy zdążyłeś już zrobić zdjęcia. a drugie pytanie brzmi: czy ryby są zdrowe? na skórze nie pojawiła się pleśń?

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Kwietnia 2021, 10:24 »
Zdjęć jeszcze żadnych nie mam, te ryby są naprawdę skryte. Jak tylko coś sensownego uda się pstryknąć od razu wrzucę na forum.
Te ryby są jak duchy, przez większość czasu w ogóle ich nie widać. Tak jak pisałem wykopały sobie tunele pod kamieniami i tam spędzaja większą część dnia, ale jak już się któraś pokaże to jest efekt wow  ;D Im ciaśniejsza szczelina tym lepsza. Chwilami zastanawiam się jak one potrafią się tam wcisnąć. Nie zauważyłem też póki co żadnej agresji w stosunku do siebie, ale to pewnie dlatego że są jeszcze młode no i mają bardzo dużo kryjówek i spora powierzchnię dla siebie. Choć zauważyłem, że w najlepszych kryjówkach często są dwa osobniki a sporadycznie trzy i póki co nie przeganiają się wzajemnie.
Wczoraj podczas karmienia jedna z ryb stała się już bardziej odważna i przeczesywała akwarium w poszukiwaniu robaków. Więc może niedługo pozostałe pójdą w jej ślady.
Póki co jedzą wyłącznie pokarm który się rusza. Jeśli np mącznik za długo jest pod wodą i nie wykazuje oznak rzycia, nie zwracają na niego uwagi. Przy okazji jaki jeszcze żywy pokarm oprócz ddzownic wytrzyma długo pod wodą? Żywcem z zoologa nie chcę karmić bo zbyt duże ryzyko.
Co do zdrowia, to one dosyć długo były u Pana Krzysztofa zanim do mnie trafiły bo ok miesiąca. Po przyjeździe w workach uważnie je obejrzałem i były czyste. Teraz nie mam możliwości by dokładnie im się przyjrzeć ale na tyle co widać to skóra jest czysta.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Kwietnia 2021, 18:16 »
Bardzo interesujace i przydatne informacje !  8)
Dzieki. I tak trzymaj ;D

Z tego co slyszalem sa to ryby jaskiniowe,bardzo skryte i nielubiace zbytnio swiatla.
I potwierdza sie z tym co napisales powyzej.
Przypominaja mi pod tym wzgledem Aenigmachanna.



Póki co jedzą wyłącznie pokarm który się rusza. Jeśli np mącznik za długo jest pod wodą i nie wykazuje oznak rzycia, nie zwracają na niego uwagi. Przy okazji jaki jeszcze żywy pokarm oprócz ddzownic wytrzyma długo pod wodą?

Mysle ze powoli powinienes je zaczac przyzwyczajac do jedzenia padliny.
Bo jak je bedziesz karmil tylko i wylacznie zywcem to jak podrosna to bedziesz mial problem je przestawic na padline.
Wiadomo ze mozesz je karmic zywcem ale podstawa lepiej zeby byla padlina.
Te same robale czy owady mozesz zamrozic i je karmic w takiej postaci.

Pod woda kazdy zywiec u mnie szybko sie topi.
Mistrzami wytrzymalosci pod woda sa dzdzownice.



Zdjęć jeszcze żadnych nie mam, te ryby są naprawdę skryte. Jak tylko coś sensownego uda się pstryknąć od razu wrzucę na forum.

Czekam z niecierpliwoscia zeby zobaczyc tego jaskiniowca ;)

A czy moglbys pokazac ich domek?

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Kwietnia 2021, 19:58 »
Jasne. W weekend będę miał trochę czasu to wrzucę foty. Mam też już pierwsze zdjęcia ryb. Jakość nie powala ale coś tam widać.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Kwietnia 2021, 14:45 »
Jasne. W weekend będę miał trochę czasu to wrzucę foty. Mam też już pierwsze zdjęcia ryb. Jakość nie powala ale coś tam widać.

Super 8)
A wiec czekamy.......

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Kwietnia 2021, 11:30 »
Mario mozes pokazac zbiornik?

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Kwietnia 2021, 20:25 »
Tak jak obiecałem wrzucam kilka zdjęć. Wybaczcie,że tak długo to trwało ale mam ostatnio urwanie głowy.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Kwietnia 2021, 20:39 »
wybaczcie za post pod postem ale inaczej nie mógłbym wrzucić więcej zdjęć. Tym razem akwarium ;D

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Kwietnia 2021, 21:38 »
Ale baniak fajny...jakie wymiary i filtracja?

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Kwietnia 2021, 22:13 »
Ladny Zbiornik 8)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Kwietnia 2021, 08:43 »
Dziękuję Panowie za miłe słowa.
Co do akwa to ma wymiary 210x65x45h.  Filtr to tzw narurowiec na pompie co alpha 25-60 grundfos i 6 korpusach narurowych. Dwa korpusy przed pompa jako mechaniki oraz  cztery za jako biolog. Dwa zasypane piaskiem jako fbf-y a dwa TMBT. Do dego filtrację jest wspomagana przez hydroponika widoczna na zdjęciach.
Wracając do rybek zauważyłem jeszcze dwie sprawy. Ostatnio choć bardzo tego nie lubię musiałem pogrzebać w akwarium. Podnoszac kamień w ostatniej chwili zauważyłem, że od spodu jest ryba. Co ciekawe nie uciekła w od razu tylko tak jakby była do niego przyklejona plecami. Gdy ruszałem kamieniem raz w jedna a raz w drugą stronę ryba przemieszczała się razem z nim. Dopiero bardziej energiczny ruch sploszyl rybę.
Druga sprawa to, że na początku w ogóle jej nie zauważyłem. One są trochę jak kameleony. Gdy siedza w ukryciu mają inny kolor-widać to na czwartym zdjęciu. Sami widzicie, że wygląda inaczej jest brązowawa w moro😜. Natomiast nie długo po wypłynięciu nabiera pięknych kolorów. Jeśli mi się uda wrzucę filmik który wczoraj nagrałem tej samej brunatnej ryby chwilę po tym jak wywabilem ja z kryjówki.
Zauważyłem również, że te ryby faktycznie tak jak pisał admin lubią słabe oświetlenie. U mnie jest dość słabe bo łącznie 100w na 600l wody i wisi 1,3m nad akwarium bo ma oświetlać głównie hydroponika. A ryby poza swoimi kryjówkami jak już gdzieś przyśiada to tak by ich głową była w cieniu np gałęzi.