Autor Wątek: Channa stewartii black galaxy vs Channa stewartii himalaya  (Przeczytany 702 razy)

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Witajcie,

Wielokrotnie osoby pytają mnie czy to ta sama channa, a nawet starają się mnie przekonać, że to jest ta sama channa :)

Otóż, oświadczam wszystkim zainteresowanym oraz niezainteresowanym, iż NIE jest to ta sama channa - wyjaśniam już różnice.

Zacznijmy od Channa Black Galaxy - ta channa pochodzi z Meghalaya, jest masywniejsza oraz rośnie do większych rozmiarów, niż Himalaya. Jej ciało bywa ciemniejsze jednak nie jest to najważniejszy wyznacznik różnic miedzy tymi rybami. Ma więcej czarno/brunatnych kropek, a nawet plam. Ta channa nie posiada kropek/plam na ogonie, oczywiscie zdarzą się przypadki, że będzie miała kilka, ale mówię tu o wyjątkach.

Channa stewartii Himalaya pochodzi z północnego Bengalu, więc jest to inny region. Jej ciało jest smuklejsze oraz rośnie mniejsza od Black. Ubarwienie ciała jest bardzo podobne do Black galaxy - oliwkowe, ciemne, błękitne - które pokryte jest czarnymi/ciemnymi kropkami oraz posiada wiele kropek/plam ciemnych na ogonie ( to jest bardzo ważna różnica ).
Wcześniej to znaczy około 10 lat temu  Channa stewartii Himalaya znana była wśród hodowców jako Channa stewarti 'himalaya blue'.

Aby ukazać róznicę przedstawiam Wam film na którym jest piekna Himalaya oraz zdjęcie Black galaxy.


« Ostatnia zmiana: 25 Kwietnia 2021, 14:41 wysłana przez Admin »

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa stewartii black galaxy vs Channa stewartii himalaya
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Kwietnia 2021, 14:44 »
Super ze napisales o tým. Dziekuje. mam nadzieje ze black galaxy i himalajana beda jednoho dnia u mnie w domu ;D

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa stewartii black galaxy vs Channa stewartii himalaya
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Kwietnia 2021, 14:45 »
A wies jakých rozmiarow moze black galaxy dorosnac?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa stewartii black galaxy vs Channa stewartii himalaya
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Kwietnia 2021, 18:16 »
Swietny temat 8)
Ciagle jest problem z odmianami stewartii bo jest ich bardzo duzo jak i z gachua.

Te dwie odmiany sa piekne.
Black galaxy ma cudowne te plamy na calym ciele a himalaya ma niesamowite kropki na ogonie.
Obie bardzo mi sie podobaja.