Autor Wątek: Co na dobry początek?  (Przeczytany 1418 razy)

Bartek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Co na dobry początek?
« dnia: 04 Października 2021, 09:24 »
Cześć,

To mój pierwszy post na forum, tak że poniżej kilka słów o mnie.
Po kilku latach rozbratu z akwarystyką chciałem powrócić do dawnego hobby.
Dotychczas mieszkańcami moich akwariów były dyskowce i krewetki.
Obecnie nie mam tyle czasu co kiedyś w związku z tym powrotu do dysków nie będzie.
Trafiłem na to forum i po przeczytaniu kilku artykułów od razu przypadły mi do gustu channy.
Teraz do rzeczy.

Mam w piwnicy wolną trzysetkę o wymiarach 150x50x50 i raczej tam pozostanie, ale głupio by było gdyby nadal miała stać pusta ;)
Chciałbym aby tam zamieszkały channy. W związku z tym, że to piwnica to nie będę miał problemów z obniżaniem temperatury wody.
Chciałbym jakąś rybkę z regionów subtropikalnych jednocześnie taką która nie przerośnie tego akwarium. Interesują mnie względnie małe
odmiany. Jednocześnie chciałbym aby były w miarę aktywne.
Pytanie co polecacie?

Pozdrawiam:
Bartek.


Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Października 2021, 17:20 »
Witaj Bartku na forum Channa Club,
Fajnie, że jesteś z Nami :)

I to jest słuszne podejście - najpierw informację ( artykuły ) , a potem ryby...

Baniak masz idealny pod większość chann, szczególnie tych małych oraz średnich,
Ponieważ masz możliwość zimowania, więc i wybór masz większy ponieważ subtropikalnych wężogłowów jest zdecydowanie więcej, niż tropikalnych.

Do Twojego baniaka wybór jest dość obszerny, więc trudno będzie trafić w Twój gust.

Z nowości jakie są do zdobycia : to przepiękny mutant barwny channa gachua blu bengal.






Bartek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Października 2021, 09:29 »
Dziękuje za sugestie.
Obecnie jestem na etapie przygotowania i aranżacji szkła, tak że mam jeszcze trochę czasu, ale zapytam od razu.
Jak jest z dostępnością gachua blue bengal? Z tego co widzę to nie ma za dużo ofert jeżeli chodzi w ogóle o wężogłowy.
Interesują mnie ryby jak najmłodsze. Cała zabawa w akwarystykę polega dla mnie na obserwowaniu ryb od możliwie najmniejszych poprzez wszystkie fazy rozwoju, aż do udanego tarła ;)

Dzięki i pozdrawiam.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Października 2021, 20:17 »
Pytasz o dostepność channa gachua odmianę barwną zwana "mutantem" czy pytasz o oryginalnego channa gachua blue bengal?

Oczywiście, że obserwacja młodych wężogłowów od maleńkości to największa satysfakcja.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Października 2021, 21:08 »
Witaj Bartku na naszym forum ;D

Masz racje.
Czytaj,czytaj i jeszcze raz czytaj.
Jak cos niewiesz czy nieznajdziesz to pytaj.
Jesli jeszcze nieczytales to zapraszam Cie do tej lektury:
https://channa.club/parties-view/wezoglowy-hodowla-wezoglowow/

Jesli chodzi o Channa gachua blue bengal to zapytaj naszego forumowicza Ducha ktory ma mlode sztuki u siebie.
Tutaj jego temat o nich:
https://forum.channa.club/index.php?topic=476.0

Ogolnie Channa gachua jest bardzo dobrym wyborem na poczatek przygody z wezoglowami.
Sam zaczynalem od tego gatunku i milo go wspominam :)


Interesują mnie ryby jak najmłodsze. Cała zabawa w akwarystykę polega dla mnie na obserwowaniu ryb od możliwie najmniejszych poprzez wszystkie fazy rozwoju, aż do udanego tarła ;)

Zgadzam sie w 100% 8)

Bartek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Października 2021, 09:12 »
Dzięki za złączone informację, z częścią się już zapoznałem.

Tak się zastanawiam nad wyborem, bardzo podobają mi się zdjęcia z galerii channy bleheri, ale nie wiem na ile są one realistyczne, a na ile podkręcone na potrzeby galerii :)
Możecie coś napisać na temat porównania bleheri i blue bengal?
Jak w rzeczywistości wypada porównanie jeżeli chodzi o zachowanie i wygląd, która jest bardziej aktywna?

Dzięki za namiar na kolegę Ducha. Myślę, że ryby będę kupował nie wcześniej niż za dwa miesiące, teraz muszę ogarnąć szkło i hydroponikę.

Dzięki i pozdrawiam:
Bartek.


Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Października 2021, 20:47 »
Możecie coś napisać na temat porównania bleheri i blue bengal?
Jak w rzeczywistości wypada porównanie jeżeli chodzi o zachowanie i wygląd, która jest bardziej aktywna?

Fajnie sie sklada bo wlasnie Duchu zaczynal od bleheri a teraz ma blue bengal ;D
Wiec bedzie idealna osoba do porownania tych dwoch gatunkow.
Oto jego temat o bleheri:
https://forum.channa.club/index.php?topic=108.0


Tak się zastanawiam nad wyborem, bardzo podobają mi się zdjęcia z galerii channy bleheri, ale nie wiem na ile są one realistyczne, a na ile podkręcone na potrzeby galerii :)

Przewaznie ryby sie lepiej prezentuja w rzeczywistosci niz na fotkach.
Channa bleheri po angielsku nazywa sie Rainbow Snakehead(wezoglow teczowy) ze wzgledu na swoje przepiekne ubarwienie.



Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 717
    • Yt
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Października 2021, 10:07 »
Cześć Bartku. Ciesze się że będziemy mieli kolejnego channomaniaka.
Pierwszorzędnie musisz się upewnić jaką temperature możesz zapewnić rybą w ciągu roku a szczególnie gdy myślisz o bleheri ze względu na wymóg ich sezonowego obniżania temperatury bez względu na to czy chcesz rozmnażać te ryby czy nie.to warunek ich zdrowego życia.
Bleheri moim zdaniem pod względem diety są mniej wymagające jak gachua. Gachua żeby urosła godziwych rozmiarów musi mieć naprawde zróżnicowaną dietę co nie znaczy obfitą ilościowo i niewiem czy to też nie jest częścią sezonowości jeśli chodzi o różnorodność owadów i nie tylko w ciągu roku w ich naturalnych warunkach.
Bleheri wiadomo. W okresie zimowania nie jedzą praktycznie wogóle. Poprostu pauzują w przeciwieństwie do bengali u których temperatura nie musi spadać aż tak nisko i pobierają pokarm ale dużo mniej. Moje np. Teraz wchodzą w taki etap i w szczycie tego okresu będą jadły raz na tydzień lub nawet co dwa tygodnie bardzo skromnie.
Pod względem temperamentu to podobne ryby chodź w trakcie godów bleheri są dużo agresywniejsze.
Pod względem atrakcyjności barw i zachowań to każdy z tych gatunków jest piękny gdy tylko stworzy im się odpowiednie warunki.
Najważniejszą dla Ciebie kwestią jest określenie jakie warunki temperaturowe jesteś w stanie zapewnić.
Śmiało pytaj nas jeśli jakiekolwiek masz wątpliwości.
Pamiętaj o szczelnym przykryciu zbiornika  ;)
« Ostatnia zmiana: 08 Października 2021, 10:09 wysłana przez Duchu »
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek

Bartek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Października 2021, 18:39 »
Witaj Duchu.

Dzięki za odpowiedź, jestem świeżo po przeczytaniu Twojego wątku o bengalach. Gratuluje akwarium naprawdę bomba, zwłaszcza aranżacja korzeni.
Co do temperatury to jak się na dobre ochłodzi to będę mógł realnie ocenić na ile spada temperatura w mojej piwnicy ;)
Tak się tylko zastanawiam, czy okres zimowania u ryb musi się pokrywać ze spadkiem temperatury w ich naturalnym środowisku czy można do tego wykorzystać naszą zimę?
Z jednej strony ich agresywny charakter jest bardzo pociągający, z drugiej trochę żal że tak się wycinają po osiągnięciu dojrzałości.

Dzięki i pozdrawiam:
Bartek.

Bartek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Października 2021, 09:38 »
Kilka pytań:

1. Co do kryjówek, to myślałem żeby do tego wykorzystać rurki ceramiczne takie ja dla zbrojników. Można je fajnie zakamuflować podczas aranżacji. Czy myślicie że się nadają? Jak duże powinny być to kryjówki? Chodzi mi o średnice. Czy musi być na tyle duża żeby ryba mogła się w niej swobodnie obrócić?

2. Temperatura w pomieszczeniu spadała do 19 stopni po kilku dniach nocnych przymrozków. Myślę że realnie może spać jeszcze do max 15 stopni przy silnych mrozach. Myślicie że to wystarczy do zimowania?

Pozdrawiam:
Bartek.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Października 2021, 23:59 »
Odp 1 : rurki ceramiczne to bardzo dobry pomysł, większość hodowców wykorzystuje ceramiczne elementy typu rurki lub dachowe gąsiory ( ja właśnie tego typu używam ).
Ryba powinna mieć swobodę w takiej dachówce, dlatego używam gąsiorów ponieważ są szerokie w głębokość norki reguluję zanurzeniem gąsiora w podłożu ( zobacz proszę na zdjęciu ).

Odp 2 : Zimowanie ryb uzależnione jest od gatunku ryby jaką chciałbyś mieć. Niższe temperatury będa dla chann zimnolubnych jak na przykład pardalis lub red mosaic, a inne dla aurantii.
Uważam, że takie 17 stopni to będzie optymalnie, ja przy takiej temperaturze zimowałem red finy i było ok.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Co na dobry początek?
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Października 2021, 19:15 »
Jak duże powinny być to kryjówki? Chodzi mi o średnice. Czy musi być na tyle duża żeby ryba mogła się w niej swobodnie obrócić?

Kupuj kryjowki juz pod dorosle sztuki czyli kolo 20cm dlugosci ryb(bleheri i blue bengal).
U mnie czesto moja parka razem lubiala siedziec w jednej kryjowce wiec jak chcesz to mozesz zakupic troche wieksze niz dla jednej doroslej sztuki.
Ale to jak chcesz.