Autor Wątek: Stonoga Murowa  (Przeczytany 1511 razy)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Stonoga Murowa
« dnia: 28 Maja 2021, 19:42 »
Z godnie obietnicą chciałem Wam zaprezentować owada świetnie sprawdzającego się jako karmówka dla naszych podopiecznych. Część z Was na pewno go zna, mowa o stonodze murowej. Owad ten powszechnie występuje w Europie środkowej,północnej oraz zachodniej. Znaleźć go można pod butwiejącym drewnem, kamieniami ,w rumowiskach. Wszędzie gdzie jest wilgotno (podobno w wilgotności poniżej 80% szybko ginie) i jest rozkładająca się materia organiczna. Występuje zawsze w dużym zagęszczeniu więc w krótkim czasie można złapać sporą ilość,trzeba tylko się spieszyć bo szybko uciekają ;)  Ja np ostatnio trafiłem na ich bardzo dużą liczbę w kompostowniku w ogrodzie skąd pozyskuje dżdżownice. Tak na marginesie to moje ryby wolą stonogi od dżdżownic. Niby zwykły owad kolejny którego nasze ryby zjedzą jeśli znajdzie się w akwarium,ale ma jedną cechę która go wyróżnia. Otóż długo wytrzymuje pod wodą, opada na dno i jak gdyby nic przemieszcza się po nim. Tak jakby nie wiedział,że jest pod wodą ;D .U mnie jeden niezauważony przez ryby spokojnie chodził po dnie przez ok godzinę.
Podsumowując: pokarm łatwo dostępny, za darmo, długo żyje pod wodą i porusza się czym skusi niejedną wybredną rybę i co najważniejsze smakuje naszym podopiecznym. Czego więcej chcieć ;)
Na koniec kilka fotek stonóg złapanych dziś przeze mnie w dwie może trzy minuty...
 

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Stonoga Murowa
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Maja 2021, 20:16 »
Ekstra informację, dziękuje.

A jakim sposobem je łapiesz?

Idę zobaczyć na zewnątrz czy gdzieś się czają te stonogi:)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4696
  • Afryka Dzika
Odp: Stonoga Murowa
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maja 2021, 13:40 »
Super sprawa Mario 8)
Dzieki !


Podsumowując: pokarm łatwo dostępny, za darmo, długo żyje pod wodą i porusza się czym skusi niejedną wybredną rybę i co najważniejsze smakuje naszym podopiecznym. Czego więcej chcieć ;)

Swieta prawda ;D


Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Stonoga Murowa
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maja 2021, 20:03 »
A jakim sposobem je łapiesz?


Są dosyć delikatne więc lapanie ręka nie wchodzi w grę bo można je uszkodzić. Ja podstawiam słoik lub plastikowy pojemnik i palcem zagarniam do niego.



« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2021, 13:05 wysłana przez Peterek »

Igor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Stonoga Murowa
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwca 2021, 09:13 »
Widuje tego robala bardzo często, nie wiedzialem, że to stonoga  ;D
Muszę go złapać i nakarmić moje channy.

Jednocześnie bardzo dziękuję autorowi, że podzielił się Nami tym robalem.

Jak się teraz przyglądam temu działowi Menu, to widzę, że nasze wężogłowy mają już sporą listę dań do konsumpcji.
Nazbierało się tego...

Jacza1906

  • Chad Core
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Stonoga Murowa
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Sierpnia 2022, 06:36 »
Kiedyś zebrałem kilka takich . Jest ich cała masa na kamiennym murze pod mchami nieopodal mojego domu. Chanki zjadły ze smakiem , ale nie podawałem im więcej bo nie byłem pewien czy to odpowiedni pokarm. Super wątek  :) Teraz mam kolejne źródło pokarmu tusz pod nosem, odmiennego od reszty robali , które są w rybiej spiżarni ;P
Chad Core