Autor Wątek: Pływające wyspy  (Przeczytany 607 razy)

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Pływające wyspy
« dnia: 26 Grudnia 2023, 12:55 »
Cześć.

Jakiś czas temu znalazłem w necie temat takich oto wysp.Długo się zastanawiałem, pytałem czy tuby korkowe wytrzymają.Czy korzenie roślin ich nie rozwalą z czasem.Peterek pisze rób z tub.Więc zrobiłem.I jak na moje oko lepiej być nie mogło.Nie dość, że jest naturalna to współgra z tubami kryjówkami.

W temacie, który znalazłem na necie nie było podanych proporcji odnośnie podłoża do wysp.Kupiłem to co było podane czyli mech torfowiec,akadama i glina.Akadamę i glinę mieszałem na oko.Mech torfowiec ułożyłem na dnie tuby, dodałem moją mieszankę i przykryłem znów tym mchem.Obwiązałem nitką dookoła, tak aby wszystko się w środku trzymało razem.Pozostawiłem do wyschnięcia.W następny weekend nawciskałem mchów i alternatei z in vitro.Anubias i mikrosorium swojskie.Zrobiłem więc pierwszą wyspę.Po dwóch tygodniach następne.Okazało się, że w dwóch ostatnich podłoże bardziej pasuje roślinom.Było luźniejsze niż w pierwszej tubie.Mniej gliny dałem.Mchy szybciej się przyjęły, lepiej zaczęły rosnąć.Chociaż wszystkie tuby wyglądają podobnie to mam wrażenie jakby te drugie jednak lepiej hulały.

Jeszcze szału nie ma, i ciekawe czy w ogóle będzie.Mam nadzieję, że jak to w końcu porośnie efekt będzie fajny.



lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Pływające wyspy
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Grudnia 2023, 00:03 »
Ciekawie to wygląda. Zastanawia mnie sprawa z tym podłożem. Część roślin sama przyczepia się korzeniami i są to rośliny ziemnowodne. Wręcz niekiedy nie wolno zasłaniać korzeni. No i duża wilgotność powietrza. W sumie lubię takie "klimaty" i bardzo mi się podoba :)

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Pływające wyspy
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Grudnia 2023, 06:51 »
Cytuj
Ciekawie to wygląda.
-też tak pomyślałem,gdy zobaczyłem coś takiego pierwszy raz🙂

Cytuj
Wręcz niekiedy nie wolno zasłaniać korzeni.
-tak jest w przypadku microsorium.U Anubisa korzenie mogą być zasłonięte, ale kłącze musi pozostać na wierzchu.W obu przypadkach rośliny mocowałem na powierzchni wysp,chociaż na zdjęciach może nie być to tak widoczne.

Cytuj
W sumie lubię takie "klimaty" i bardzo mi się podoba :)
-cieszę się Lanner🙂

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Pływające wyspy
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Stycznia 2024, 23:53 »
Powiem Ci ze jest to ciekawy pomysl i takze ciekawie to wyglada 8)
Trzymam kciuki zeby to wszystko ladnie sie przyjelo i poroslo.
Czekam na kolejne fotki z Twojego eksperymentu.....