Autor Wątek: Filtracja w akwarium z wężogłowami  (Przeczytany 9399 razy)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Filtracja w akwarium z wężogłowami
« dnia: 04 Stycznia 2018, 18:42 »
Tak się zastanawiam nad moją przyszłą filtracją do akwarium z Obscurą. Obecnie w 240 litrowym akwarium pracuje tylko Turbofilter 1000 Aquaela. Jest w nim standardowa gąbka i dołączona przez producenta ceramika. Parametry wody są bez zarzutu, brak glonów. Nie widzę potrzeby dokupywania sprzętu. Przy prawie dwa razy większym akwarium może się to zmienić. Dodam, że jestem pod wrażaniem, systemów filtracyjnych jakie stosują hobbyści rozpisujący się na forach z pyszczakami a nawet miłośnicy "roślinniaków". Może podacie przykłady co się u Was i przy jakiej obsadzie sprawdziło a co zawiodło. Może uchroni to nowych członków klubu przed przeinwestowaniem.
200 litrów

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Stycznia 2018, 19:39 »
To może ja się trochę udzielę w temacie :)
Pierwsze akwarium jakie miałem 38 l z filtrem wewnętrznym gąbkowym (porażka) obsada mieczyki, danio itp.
Akwarium 90 l z filtrem kaskadowym działało nieźle ale dosyć głośny wkład gąbka i ceramika(niestety małe ilości).
Akwarium 400 l z filtrem kubeł Unimax 700 z lampą UV w środku plus media w koszach(filtracja więcej jak wystarczająca) plus za media filtracyjne i działanie minus czyszczenie go i montaż w akwarium na ściankach.
Obsada 3 pielęgnice pawiookie, 2 akary pomarańcopłetwe.
Obecny baniak 230x60x60 sump - zaje.... obsady były różne od pawiookich i jaguarów po channy marulius i obecnie pleuro.
Matti

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Stycznia 2018, 11:30 »
U mnie - akwarium 200x60x60 JBL 1500 kubeł z przeróżnymi rzeczami w koszach + pompa Aquael 2000
Pewnie dla sraluchów pawic by nie stykło, ale dla marud i polypterków na luzie.
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Stycznia 2018, 01:05 »
Wazna rzecz to obsada jaka kto planuje miec.
Tomaso,Twoja obscura niebedzie zarla codziennie i srala jak to robia np pyszczaki ;)
Wiec niepotrzebna Ci jakas potezna filtracja dla samej obscury.
Zalezy czy i jakie chcesz dla niej towarzystwo.
Ja w swoim akwa mam tylko jakis filtr wewnetrzny gabkowy.
Niemierze parametrow wiec niewiem jakie sa.
Nigdy niemialem zadnych glonow w akwa.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Stycznia 2018, 20:54 »
Zgadzam się z Peterkiem, że podstawowa sprawa to obsada oraz wielkość akwarium,
Filtracja w moich akwariach:
  • akwarium 150x50 - eheim 2075 ustawiony był na 50-70% mocy, media filtracyje eheim, filtr ten to same zalety - cichutka praca, wydajny, energooszczędny według mnie wart swojej ceny, pompka ssąca zalewająca kubełek, pracuje około 5 lat bezproblemowo. Pod ten filtr podłączyłem chłodziarkę akwariową - świetna sprawa :)
  • akwarium juwell 240 - eheim 2013 ustawiony na 50-70% mocy, przez krótkie okresy 100% mocy, media filtracyje eheim, jestem pod wrażeniem działania tego małego filtra tej firmy, bardzo wydajny,  cichutka praca, energooszczędny. Pracuje około 4 lata bezproblemowo. Wadą jest brak pompki ssącej zalewającej kubełek.
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2018, 20:57 wysłana przez Admin »

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maja 2018, 11:45 »
Woda u mnie nie jest w pełni klarowna. Zastanawiam się czy nie dołożyć jeszcze jednego filtra wewnętrznego - jakiegoś małego i zastąpić w nim gąbkę watą perlonową?
Jeżeli filtr zewnętrzny to wziąłbym Eheima 2215 lub 2217. Myślę, że większy pozwoliłby mi zastosować tylko 1 filtr bez wewnętrznego. Dodam jednak, że wolałbym tylko filtry wewnętrzne.
200 litrów

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maja 2018, 21:59 »
Nie mam wielkiego doświadczenia z filtrami wewnętrznymi ponieważ bardzo dawno temu już z nich zrezygnowałem,
Przeniosłem się na filtry zewnętrzne i tak już pozostało,

Z tego co widzę to eheim 2215 używany kosztuje w przedziale od 20 do 40 Euro, zatem koszt nie wielki, gdy się zdecydujesz to służe pomocą przy zakupie eheim.

Brak klarowności może być spowodowana przez wiele czynników np. korzenie, kamienie, podłoże ect. Czasami sam używam waty perlonowej i uważam, ze to dobry pomysł,
Usuwa ona jednak skutni, a nie eliminuje przyczyny.
« Ostatnia zmiana: 07 Maja 2018, 23:32 wysłana przez Admin »

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Maja 2018, 09:06 »
Taka woda utrzymuje mi się po przenosinach z 240l do nowego 450l. Taki jakby pyłek pływał. Korzenie dodatkowo barwią wodę ale to ok. I tak planuję dodać Ketapangu.
Jeszcze chwilę pokombinuję z wewnętrznym i zobaczymy.  :)
200 litrów

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Maja 2018, 16:33 »
Czy coś się zmieniło ze stanem wody? Jak się sprawuje filtracja?

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Maja 2018, 09:37 »
Tak jak pisałem, po wyjęciu dodatkowych gąbek z pojemnika na oryginalną ceramikę, wyraźnie zwiększył się przepływ wody. Po tygodniu woda kryształ (niemal) :)
Wczoraj zrobiłem podmiankę wody na 2 wiadra i przeczyściłem filterek. Na gąbce dużej było bardzo dużo syfu - po wypłukaniu jej w wiadrze woda zrobiła się czarna. Poprzednie problemy ewidentnie były efektem tego, że zapchałem filtr zbyt drobną gąbką, którą dodałem do oryginalnych wkładów ceramicznych. Teraz usunąłem (z pojemnika na ceramikę) nawet gąbkę o grubszych porach i dodałem niewielką ilość waty. Filtr na razie śmiga. Zobaczymy efekt za tydzień.
200 litrów

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Grudnia 2018, 19:26 »
Moi Drodzy co sądzicie o nowym produkcie firmy Aquael: Ultramax 2000?
Ciekaw jestem czy taki filtr jest dla mojej bańki odpowiedni. Na razie komentarze odnośnie tego produktu są mieszane. Ja miałem kiedyś Unimaxa 250 i był cichy oraz prosty w obsłudze.
200 litrów

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Grudnia 2018, 20:28 »
Wiesz co, moim prywatnym zdaniem Aquael za bardzo ostatnio wydziwia. Bawią się w ADA. Bawią bo bebechy sprzętu bez zmian a zmieniają plastik. To samo z akwariami. Przy okazji cenią się jak za zboże.
Jakieś dwa lata temu szukalam kubła do swojej byłej już 450. Porównywałam ceny, zużycie energii, pojemność koszy itp. Zdecydowałam się na JBL 1500 i jestem bardzo zadowolona. Tak samo jak i z drugiego kubła - chińszczyzny Sunsun HW 😉 za połowę wartości JBL 😉
Pozdrawiam,
Monia

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Grudnia 2018, 11:53 »
Miałem kiedyś unimaxa 700 w akwarium 400 litrów. Byłem mega zadowolony. Jedyny minus to waga z wodą jak trzeba było wkłady wymyć 😁
Matti

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Grudnia 2018, 10:30 »
Kupiłem Ultramax 2000. Jeszcze nie podłączyłem. Szykuję się do zmiany aranżacji  :)
200 litrów

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Filtracja w akwarium z wężogłowami
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Grudnia 2018, 10:57 »
Szykuję się do zmiany aranżacji  :)
Czyżby to było zaraźliwe ? 😁
Pozdrawiam,
Monia