Autor Wątek: Smoki - dobór obsady  (Przeczytany 3548 razy)

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Smoki - dobór obsady
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Lutego 2019, 21:35 »
Endli i Ornaty rosną mimo wszystko sporawe. Ale to zajmie im parę długich lat. Domyślam się, że pewnie przywiązujesz się dobry tak jak my wszyscy. Każdy zbgatunkòw, ktòre wymieniłeś lubi/powinien mieć pobratyńca. Choć Ornaty najczęściej trzymane są pojedynczo ze względu na największą ze smokòw agresję wewnątrzgatunkową i rozmiary. Jeśli planujesz mieć zbiornik 200 cm to mògłbyś mieć śmiało 4 dorosłe Delhezi i 4 Senegale. Plus 2 Endli. Albo Endli i Ornata. Ale to byłoby na wyrost. Stadko 6 Buszowcòw Ostropyskich. Na temat Chann nie piszę bo się nie znam. Piszę się o częstych podmianach bo karmimy mięchem. I nie przesadzajmy podmiana raz na 2 tyg. 20% przy dobrej filtracji i konkretnej ilości roślin wystarczy.
« Ostatnia zmiana: 03 Lutego 2019, 21:37 wysłana przez Ojciec »
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Smoki - dobór obsady
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Lutego 2019, 03:49 »
Cthulhu moja obsada przy 200 cm to 2x endli, 3x delhezi, 3x senegalus, 4x buszowiec, 3x obscura. Do tego docelowo 4x pawiooka.
Bez pawic wody nie podmieniałam w zasadzie wcale.
Z pawicami czekam na zamówiony purigen.
Pozdrawiam,
Monia

cthulhu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
Odp: Smoki - dobór obsady
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Lutego 2019, 06:39 »
Ojciec i Raciczka dzięki za info.  :)
To skład już na 90% mam. Smoki, aficany, buszowce. Wczoraj czytałem o sympatycznych buszowcach. Planuję takie większe stado 8-10szt.
Tak się zastanawiam o tym podłożu co było pisane. Czy faktycznie jasne jest korzystniejsze od ciemnego?
A tak na marginesie - czy smoki zagrzebując się w podłożu dużo syfu wzbijają do słupa woda? Gdzieś na zdjęciach mi mignęły jak im tylko łby wystają znad piasku :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Smoki - dobór obsady
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Lutego 2019, 12:31 »
Przyjrzałem się dokładnie fotkom Parachanna Africana. Te peterkowe całkiem fajnie nawet wyglądają, ładne ryby.

 ;D


- czy mogę mieć stadko Parachanna africana, a jeśli tak to ile do czasu dobrania pary ?

Tego nikt Ci niepowie bo u kazdego inaczej to wyglada.
Moj znajomy kupil grupe african w tym czasie co ja i wyobraz sobie ze po 2 latach zadna parka sie niedobrala tylko wszystkie zyja razem w spokoju.
U mnie sie dobraly po jakims pol roku.
Musisz tez kupic  wieksze africany bo one wolna rosna porownujac do endli.
Ogolnie najlepiej jakby endli byly najmniejsze w akwa bo i tak przerosna reszte ;)


- jakie jeszcze ryby mogą z nimi pływać .. np buszowce ?

Buszowce beda idealne bo sa wysokie i ciezko bedzie je polknac.
Ale musza byc duze bo rosna bardzo wolno a endli szybko.


- czy smoki musza mieć czystszą wodą niż channy ? (wyczytałem, że ornatipinnis powinien mieć podmianki 20% wody co tydzień)

Ogolnie to hodowcy smokow robia im duzo czestsze podmiany niz my naszym wezoglowom.
Ale jak Ojciec wspomnial to smoki duzo wiecej i czesciej jedza niz wezoglowy.
Ja w swoim akwa podmieniam wode pod Parachanny a nie smoki.
Wiec prawie niepodmieniam tylko dolewam to co wyparuje ;)


Tak się zastanawiam o tym podłożu co było pisane. Czy faktycznie jasne jest korzystniejsze od ciemnego?

Na jasnym smoki i wezoglowy sa wyblakle.
Na ciemniejszym sie prezentuja duzo lepiej.


A tak na marginesie - czy smoki zagrzebując się w podłożu dużo syfu wzbijają do słupa woda? Gdzieś na zdjęciach mi mignęły jak im tylko łby wystają znad piasku :)

Niewszystkie gatunki smokow sie zakopuja.
Moj senegalus,delhezi i buettikoferi tego nierobily.

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Smoki - dobór obsady
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Lutego 2019, 20:46 »
Endli się zakopuje, ale syfu z podłoża nie mam.
Pozdrawiam,
Monia