Autor Wątek: Akwarium Channa Pulchra  (Przeczytany 2495 razy)

Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Akwarium Channa Pulchra
« dnia: 24 Sierpnia 2018, 16:28 »
Witam. Moje akwarium to 100x60x60 po dawnej przygodzie z akwarystyką morską. Rok temu aktywowałem SUMPA, czyli pod akwarium w szafce dodatkowe 50-70 litrów wody. Wiem, że channy nie mają wielkich wymagań co do parametrów wody, i mam nadzieje, że zbyt czysta im nie bedzie szkodzić. W SUMPIE mam 4 podziałki na początek woda wskakuje na wate filtracyjną pozniej mamy ceramike dalej biobale i ostatnia komora na sprzęt(grzałka odpadła, została pompa). Podłoże to połowa pasek, połowa drobny żwir (czarny). Piaskowa czesc z skałkami, a tam gdzie żwir duży korzeń, lotosy tygrysie, żabienica i jeszcze jakies 2 rodzaje roślin. Oświetlenie w pokrywie to 4x T5  39 watt, ale na ten moment uruchomione 2x 39 watt, dziaisj jade po pistie no i podpytać czy ktos mi 4 sztuk jeszcze nie sprowadzi. Z Waszego doswiadczenia lepiej parować tą rybę czy trzymacie je też nie sparowane?? pozdrawiam. Jesli o czyms zapomniałem, pisać. :)

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Sierpnia 2018, 18:34 »
Nie da się ich sparować na siłę. Niestety nie działa to tak jak u pielęgnic. Jeśli zależy ci na parze to szukaj jeszcze kilku sztuk.
W kwestii filtracji - to inna bajka 😉  One wręcz nie lubią podmian. U siebie w zasadzie wodę dolewam i to jest raz w tygodniu ok 2%. Tak, dwa, nie pomyliłam się 😀  Uzupełniam to co wzięłam do podlania kwiatków. Oświetlenie preferują słabe. U mnie akurat świeci jedna belka LED 100W na akwarium 200 cm. Tafla przykryta zielskiem
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Sierpnia 2018, 01:28 »
Co do parowania tych ryb to juz Raciczka Ci napisala.
Moge dodac,ze nawet jesli masz teraz w akwa samca i samiczke to wcale to nieznaczy iz to bedzie parka.
Te ryby sie same dobieraja z grupy 4-8 sztuk.

Ten gatunek raczej zamieszkuje gorskie potoczki/strumyki wiec moze lubic czysta wode i mocniej dmuchajacy flter.
Mam fotke naturalnego srodowiska ale podobnego gatunku Channa ornatipinnis ktory zostal bardzo blisko zlapany w poblizu wystepowania Channa pulchra.
Wiec mysle iz oba gatunki zamieszkuja takie same lub podobne srodowisko.

Najwazniejsza to mocna i bardzo szczelna pokrywa bo te ryby sa mistrzami ucieczek z akwa przez najmniejsze szczeliny.
Tutaj mozesz sobie poczytac jak najlepiej hodowac te ryby w akwariach:
http://channa.club/parties-view/wezoglowy-hodowla-wezoglowow/

PS.Zapomniales dodac fotek ;)


Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Sierpnia 2018, 18:46 »
Parka by była mile widziana, ale jak narazie nie mam już pomysłów gdzie ich szukać, w zasadzie został mi ostatni, zaprzyjaźniony sklep...ale średnio to widzę. Przy dwóch samcach bedzie jazda?? to z filtracją bedzie dobrze zapewne, wyciągnąłem wewnętrzny bo też tam jakiś pyrkał sobie dla ruchu wody. zdjęcia akwarium wkrótce hehe bo to pozostałośc po byłej obsadzie, jak podrasuję to coś wrzucę. pozdrawiam

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Sierpnia 2018, 18:55 »
Przy dwóch samcach bedzie jazda??

Przy dwoch samcach,przy dwoch samiczkach czy przy samcu i samiczce moze byc jazda ;)
To Twoje pierwsze wezoglowy rozumiem tak?
Fajna masz glebie przy tej dlugosci akwa.

Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Sierpnia 2018, 19:01 »
Tak. Pierwsze. Wydaje się ciekawa ryba, mam wrażenie, że szuka wymiany wzrokowej hehe.
akwarium zrobione pod morskie, stąd też pod nim SUMP.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Sierpnia 2018, 16:14 »
Wszystkie wezoglowy to inteligentne(jak na ryby oczywiscie) i majestatyczne drapiezniki 8)
Sam sie o tym wkrotce przekonasz.

Mam pytanie.
W jakiej temperaturze je zamierzasz trzymac?
Jak ostatnio rozmawialem z Leszkiem to mi chyba mowil ze ich wogole niezimuje tylko trzyma bez grzalki.Tak mi sie wydaje.
Czy pytales sie moze go o temperature w jakich je hoduje?

A tutaj cale piekno tego gatunku 8)


Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Sierpnia 2018, 13:20 »
Grzałki się pozbyłem i mam plan tak pociągnąć.
Leszek właśnie mówił mi o trzymaniu bez grzałki, tak mi się kojarzy.
Mieszkam na poddaszu domku jednorodzinnego, temperatura zimą czesto ok 18 stopni, zanim z roboty sie pozjezdza i kominek rozpali ;)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Sierpnia 2018, 23:46 »
temperatura zimą czesto ok 18 stopni

No to swietnie 8)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Sierpnia 2018, 10:38 »
Ciekaw jestem dalszych opisów tego gatunku. Sam o Pulchrach myślalem.
200 litrów

Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Września 2018, 17:40 »
coś tam będe starał sie podrzucać ;) zdjecia z 21 sierpnia

Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Września 2018, 17:52 »
a tutaj aktualne :) narazie pusto w akwa z tymi maluchami wiec dorzuciłem 4 niebieskołuskie, pózniej najwyżej oddam do zaprzyjaznionego  akwarystycznego. Choc patrzac na zachowania tych pięlegnic, płochliwość z jaką sie jeszcze do tej pory nie spotkałem, to nie wiem czy szybciej nie wrócą skąd tutaj trafiły, channy muszę trochę podhodować, wtedy bede miał szansę cos dokupić jak będą bliżej 10cm.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Września 2018, 22:03 »
Smiesznie i jeszcze niewinnie takie mlodziutkie pulchry wygladaja ;D

Do akwarium mozesz jeszcze wiecej dorzucic jakis kryjowek w postaci korzeni,galezi,tub korkowych czy kamieni.
Ogolnie zbiornik ciekawie sie zapowiada i masz fajna glebie ktora mozesz swietnie wykorzystac.

Pielęgnica niebieskołuska-Jack Dempsey-Rocio octofasciata.
Ta ryba niemoze byc w Twoim akwa.
Channy + pielegnice = bomba zegarowa ktora bedzie sobie tykac i w koncu eksploduje.
Jedne albo drugie ryby beda powaznie ranne lub sie pozabijaja nawzajem.
Naprawde szkoda ryb.
Jak bedziesz mial szanse to je oddaj gdzies.
Wiem ze jedne i drugie sa jeszcze mlode ale bedzie bezpieczniej jak pielegnice znikna.
Jak akwa masz puste to wpusc takie ryby ktore chcesz trzymac z pulchra na dluzej.
Najlepsze ryby to jakies wieksze i spokojne gatunki ktore sie niezmieszcza wezoglowom do pyska jak tamte urosna.Z Azji masz wielki wybor ryb.
Moze jakas ekipa sprzatajaca?
Teraz jest najlepszy moment dodac jakies ryby bo Channy sa jeszcze mlodziutkie.
Pozniej bedzie coraz wiekszy problem.
Oczywiscie niegwarantuje ze jak Channy urosna to zostawia je w spokoju ale jest duza szansa na to kiedy sa mlode.
Jesli Ci sie dobierze parka to raczej oprocz niej nic niebedzie w akwarium ;)


Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Września 2018, 10:01 »
Peterek ma rację - Niebieskołuska nie jest dobrym tematem jeszcze z jednego powodu - jest płochliwa. Na Twoim miejscu sięgnąłbym po coś sumowatego np Kiryśnik. Jednak pamiętajmy, że Pulchra ma opinię zabijaki i dorosła sztuka może oczyścić sobie przestrzeń życiową. Jednak wtedy będziesz miał już akwarium wypełnione ponad 20 cm Chanką  ;)
Jak już pielęgnica to raczej łagodny Skalar lub Skośnopręga. Tylko z temparaturą nie pogodzisz  :(
200 litrów

Marchewa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Akwarium Channa Pulchra
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Września 2018, 15:06 »
Oddam spowrotem do sklepu, a co byście proponowali do chann, wlasnie jako ekipe sprzatajacą, gabarytami nie ma sie co przejmować bo jak channki dojda do 20 cm to bedzie akwarium tylko dla nich, reszte rybek oddam, moze jakis sumik?? cos polecacie?? zależy mi tez na tym aby ta ryba zruszała lekko dno akwarium.

ps. Niebieskołuska płochliwa to za mało powiedziane one w momencie ucieczki zachowuja sie jakby były upośledzone, nie widziałem jezszce czegos takiego. a i mrożonek mi wyżerają tyle ze dzisiaj musze zoologika odwiedzic. Tylko teraz wez i je wyłap :/ pozdrawiam


Smiesznie i jeszcze niewinnie takie mlodziutkie pulchry wygladaja ;D

Do akwarium mozesz jeszcze wiecej dorzucic jakis kryjowek w postaci korzeni,galezi,tub korkowych czy kamieni.
Ogolnie zbiornik ciekawie sie zapowiada i masz fajna glebie ktora mozesz swietnie wykorzystac.

Śmieszne kijanki :) ale zachowania ich są juz ciekawe, zwłaszcza przy posiłku, zawieszenie w miejscu ajk helikopterek też ciekawe, a na dnie czesto podnoszą ogon do góry i wachlując tylnią płetwą sie jakby "stroszą"

kryjówek coś pewnie dorzucę, dokupiłem świetlówe do roślin wiec i mam nadzieje ze rośliny sie bardziej puszczą :) narazie Channki małe więc kryjówek im nie brakuje. pozdarwiam
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2018, 15:53 wysłana przez Peterek »