Autor Wątek: Moje Channa sp. Laos fireback  (Przeczytany 1987 razy)

Zimna Zośka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Kwietnia 2023, 07:35 »
@lanner1 nie wiem jak długo je masz, ale ta ryba niedojada już jakiegoś czasu. Widać to po dysproporcjach oko, głowa, reszta ciała. Niestety w większym akwarium jest ciężko odchować wszystkie szt i jednakowo wykarmić. Dlatego do odchowu są lepsze mniejsze zbiorniki. Odchowałem trochę już młodych nie tylko Channa i to zdarza się u innych gatunków.
Bardzo dobrze doradza Dzierzba, z mrożonkami, w szczególności z ochotką. Niestety wydaje mi się że bez odłowienia/odseparowania nie wykarmisz tej ryby, chyba że nauczysz ją jeść z łyżeczki. Co nie będzie proste.  Próbuj zanim będzie za późno.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Kwietnia 2023, 09:00 »
Jest czujny i szybki. Zgodnie z sugestią Dzierzby podaje jedzenie w różnych miejscach i w strefie roslinności. Jezeli jest to żywa szklarka, to jakiś czas odbywa się polowanie. W efekcie te duże napełniaja brzuchy ponad miare i szybko rosna, a maluch coś tam złapie , ale wolniej rośnie. I tu dylemat, bo szkoda malucha, ale zatuczenie reszty też nierozważne. Chce żyć - niech sobie radzi ;)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Kwietnia 2023, 00:00 »
Zimna Zośka. Dziękuję za sugestie. Mały dość dobrze się najada i rośnie. Oczy ma wielkie, to fakt. Co do oceny jego buźki na podstawie zdjęcia to trzeba uważać. Na zdjęciu to nawet Smoczyca wygląda uroczo. Ostatnio tak się zasugerowałem zdjęciem, że kupiłem jej sukienkę, czerwoną, pod kolor oczu.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2023, 21:46 wysłana przez lanner1 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Kwietnia 2023, 14:00 »
Chce żyć - niech sobie radzi ;)

Prawo dzungli !  ;D


Na zdjęciu to nawet Smoczyca wygląda uroczo. Ostatnio tak się zasugerowałem zdjęciem, że kupiłem jej sukienkę, czerwoną, pod kolor oczu.

 ;D ;D ;D


No i jak wyglada sprawa na dzien dzisiejszy z "Wielkim Okiem"?
Zaczely sie juz jakies przepychanki miedzy reszta towarzystwa?

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Kwietnia 2023, 14:10 »
Jak podniosłem temperaturę, to zaczęły się gonić. Dwa nawet kilka kółek zrobiły, ale to jeszcze młode ryby.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Czerwca 2023, 20:50 »
Ryby rosną, jednak spokojnie. Ostrożnie karmię, bo nie chcę opinii Peterka, że "parówki" :). Ten na zdjęciu to największy po karmieniu. Na szybie "paprochy", osiadły po czyszczeniu szyby.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Czerwca 2023, 12:22 »
No Peterek nie ma litości dla sylwetki 😄
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Czerwca 2023, 22:03 »
No Peterek nie ma litości dla sylwetki 😄

 ;D ;D ;D

Bo glodna ryba to zdrowa ryba !  ;)

Lanner1,czy juz sie zaczelo ustawianie hierarchii?

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Lipca 2023, 20:33 »
Tylko przy karmieniu widzę inne ryby i nie ma jakiejś zaciekłej wojny . Po jedzeniu największy osobnik patroluje strefę pływania przy szybie, a reszta gdzieś w korzeniach roślin pływających. Nie wiem, jak to działa, ale jak one się mają dobierać ukryte jak duchy?.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Lipca 2023, 12:02 »
Wow alez Ci super zarosl baniak !  8)
Prawdziwa dzungla !
One musza sie tam czuc bardzo komfortowo i swietnie.
To jeszcze maluchy wiec musisz dac im wiecej czasu.


Nie wiem, jak to działa, ale jak one się mają dobierać ukryte jak duchy?.

Moze baraszkuja w nocy jak ich niepodgladasz :P

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Listopada 2023, 18:14 »
Nie wiem w jakim tempie powinny rosnąć te ryby, ale "szału" nie ma. Największy to zdeklarowany samiec, trochę dostojny, trochę gapowaty. W ostatnim czasie palmę pierwszeństwa przejęła największa samica. Goni inne ryby poza samcem. Samiec bardzo tolerancyjny wobec innych ryb. Ostatnie dni zauważyłem większą zażyłość u w/w ryb choć do tej pory bardziej aktywna była samica. Dziś zauważyłem, że samiec jakieś tańce w tubie wywijał, ale to początki. Temp. 21,7 stop. C. Nie wiem , jaka jest optymalna dla tych ryb i w jakim tempie dojrzewają. Jakość zdjęć marna-przepraszam, wszystko się odbija w szybie. Na zdjęciu akwarium para po prawej na dole.

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Grudnia 2023, 09:11 »
Cytuj
Nie wiem , jaka jest optymalna dla tych ryb i w jakim tempie dojrzewają.
-ryby pod koniec maja dotarły do mnie, o rozmiarach 12-13cm.W styczniu tego roku ok 16cm.Teraz ok.20cm.Karmione na początku 3x w tyg.,a od roku 2x w tyg.
Niby optymalna 23 st.U mnie w najgorętsze dni ok.29st.,a w najzimniejsze 20st i nigdy nie zachorowały.Nie stosuję grzałki ani chłodziarki.Do tarła miałem dwa podejścia obecnej pary i chyba w obu przypadkach temp.ok 25st.Jedno tarło sprzedanej pary, temp. ok.23st.

Ładniutkie masz Laoski i akwarium,super👍😀

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Grudnia 2023, 11:32 »
Dziękuję za odpowiedź i dobre słowo :)
Miałem wrażenie, że wolno rosną, ale moje były niezbyt wielkie jak przyjechały do mnie. Bałem się o wpływ sinic. Bez grzałki temp. dziś 22,1 C i taka się zwykle utrzymuje. Nie spada poniżej 20 C. Nie doceniamy wpływu filtra wewnętrznego na temperaturę wody. Silnik oddaje ciepło, jest chłodzony wodą. Co do karmienia, to mam syndrom "parówki" wywołany przez Peterka ;D i muszę hamować zapędy do przekarmiania. I tak, na dobrą sprawę, wszystkie ryby zazwyczaj widzimy tylko w trakcie karmienia.
Nie wiem też jaki wpływ na wzrost ryb ma wymiana wody. Zazwyczaj ryby dobrze reagują i lepiej rosną, między innymi rozrzedzamy wydzieliny ryb i nie o odchody tutaj chodzi. Jednak są gatunki, które nie lubią "świeżej". Na forum pojawiały się posty o tylko dolewaniu wyparowanej wody, ale to grozi "zupą". C.Adrao pochodzi z bagien i jej to pasowało, ale czy tak jest z Laosami?  Nawet tzw. kałuża , w której żyją bojowniki to kilkaset litrów wody, a nie plastikowy kubek. W bagnie okresowo zalewanym wodą w porze monsunów też następuje odświeżenie wody.

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Grudnia 2023, 22:36 »
Cytuj
Co do karmienia, to mam syndrom "parówki" wywołany przez Peterka ;D i muszę hamować zapędy do przekarmiania.
-moja Pani Halinka też rzucała rybom więcej, bo chciała mieć pewność, że każda z nich się naje.Buńka wyglądała jak mała beczka.Gdy wprowadziłem karmienie 2x/tydz.po czasie doszła do siebie.Często podpływają do szyby, bo są głodne ale jestem nieugięty.

Cytuj
I tak, na dobrą sprawę, wszystkie ryby zazwyczaj widzimy tylko w trakcie karmienia.
-daj im czas.Zaczną wypływać, chyba że ta parka nie pozwala im za wiele.

Co do podmian wody.Nigdy nie zauważyłem, aby ryby ciut szybciej podrosły po podmiankach.Podmiany robię jak mi jakiś parametr skoczy bardzo wysoko.Np.miałem fosfor poza skalą.Wtedy zrobiłem podmiankę i zacząłem używać "Seachem Phosguard".Same anubiasy nie dawały rady pochłonąć fosforu.Teraz już nie mam problemu,więc nie używam tego.Dolewam tylko to co wyparuje.Ok.3l/tydz. lub nawet dwa.Od czasu do czasu dolewam mikroelementy przeznaczone dla ryb "Seachem Fresh Trace".Jak się przeprowadziłem w czerwcu zalałem akwarium 95% nową wodą.Te 5% zostało z piachem i rybami w akwarium podczas transportu.Tydzień później miałem tarło.Następna podmianka wody była chyba w październiku.Ogarniałem akwarium z całego syfu powstałego na skutek nie grzebania, nie przeszkadzania rodzicom.Było mnóstwo glonów, ale sinicy ani grama.Poza takimi akcjami jak tarło, gdy będziesz dbał o czystość chociażby szyb, szczególnie przy wylocie wody z filtra, nie powinieneś mieć zupy.W końcu dodajesz świeżej wody po odparowaniu tej z akwarium, więc jakby nie było masz podmiankę.Tylko w tym przypadku nic nie zbijesz jak masz nadmiar np.fosforu tak jak u mnie było.
Z drugiej strony jestem zdania, że powinno się robić podmianki znacznie częściej.Chociażby raz w miesiącu.W końcu akwarium to zbiornik zamknięty.W każdym zbiorniku wodnym naturalnym takim jak bagno, jezioro czy ocean następuje okresowa podmiana wody.Właśnie podczas parowania, a później opadów deszczu, śniegu jest ta woda podmieniana.Raz częściej, raz rzadziej ale jest.Inaczej sprawa wygląda z rzekami.Tam jest cały czas ta woda podmieniana i wężogłowy mają się dobrze.Z tego co pamiętam nasze ryby pochodzą z Północnej Tajlandii,a tam jest mnóstwo rzek.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2023, 06:21 wysłana przez Rafi »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #29 dnia: 07 Grudnia 2023, 13:41 »
Piekny zbiornik !  8)
Gratulacje !
Ryby tez ladne i niespasione :P


Co do karmienia, to mam syndrom "parówki" wywołany przez Peterka ;D i muszę hamować zapędy do przekarmiania.

I tak trzymaj !
Teraz porownaj je do swojego andrao,chyba to byl Gustaw jesli mnie pamiec niemyli ;D


A co do podmian to ja tylko raczej dolewam wyparowana wode.
Naprawde bardzo rzadko robie prawdziwa podmianke.
Teraz to mam tylko 1 rybe wiec jeszcze mniej problemu z woda ;)