Autor Wątek: Grzesiowa - channa aurantimaculata  (Przeczytany 9579 razy)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Października 2017, 23:30 »
Sprawdzaj,sprawdzaj.
Ja jestem pewny ze tym rybom takie skoki nic nierobia szkodliwego.
Znam takich co zeby popedzic Channy do tarla to szybko obnizaja i 10 stopni ;)

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Października 2017, 22:10 »
24.10.2017 r.
godz. 6:00 pokój 11*C, szkło 17*C
godz. 20:00 pokój 21*C, szkło 21*C
Dziś w nocy na zewnątrz było zaledwie 5*C. Uchylone okno zrobiło swoje. Poza tym żona wcześniej wróciła z pracy i od 13:00 okno było zamknięte. Muszę pomyśleć jak utrzymać w dzień temperaturę max 19*C.
Dziś zauważyłem poszarpaną płetwę ogonową. Nie znam powodu. W szkle nic nie ma co mogłoby to zrobić.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Października 2017, 15:42 »
godz. 6:00 pokój 11*C

Czy Ty ten pokoj przeznaczyles na lodowke? ;) ;D
No i jak sie zachowuje Grzesiowa przy tych skokach temperatur?

Dziś zauważyłem poszarpaną płetwę ogonową. Nie znam powodu. W szkle nic nie ma co mogłoby to zrobić.

No,to jest ciekawe 8)

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Października 2017, 22:52 »
25.10.2017 r.
godz. 6:00 pokój 12*C, szkło 18*C
godz. 20:00 pokój 20*C, szkło 20*C

26.10.2017 r.
godz. 6:00 pokój 17*C, szkło 20*C
godz. 20:00 pokój 21*C, szkło 21*C

27.10.2017 r.
godz. 6:00 pokój 18*C, szkło 20*C
godz. 20:00 pokój 21*C, szkło 21*C

28.10.2017 r.
godz. 7:00 pokój 18*C, szkło 20*C
godz. 21:30 pokój 20*C, szkło 21*C

29.10.2017 r.
godz. 9:00 pokój 19*C, szkło 21*C
godz. 20:00 pokój 21*C, szkło 21*C

Czy Ty ten pokoj przeznaczyles na lodowke? ;) ;D
No i jak sie zachowuje Grzesiowa przy tych skokach temperatur?

Aktywność bez zmian. Pływa dostojnie po całym szkle. Mam wrażenie, że podczas pływania częściej jest prosta. Nie tak jak w lipcu czy sierpniu. Obecnie, doopsko opada jej, tylko gdy się zawiesi. Zdecydowanie mniej je niż w wakacje.
Z tego pokoju mało korzystamy. Tylko w tedy gdy oglądamy TV lub gdy mamy gości. Więc raczej tylko w weekend. Eksperymenty robiłem teraz, gdy temperatura na zewnątrz nie spadła jeszcze poniżej zera. Myślałem, że przy otwartym oknie, uda mi się utrzymać temperaturę w szkle, poniżej 20*C. Jednak nie jest to możliwe. Żona wcześniej wraca z pracy i zamyka okno. Poza tym przesadziłem. Jedyny kwiatek doniczkowy mojej żony podmarzł. Udało mi się wynegocjować nowe miejsce dla kwiatka.
Dziś pierwszy raz karmiłem patyczkami. A dokładniej próbowałem karmić. Prawie godzinę cudowałem aby jakiś wpadł Grzesiowej pod nos. No i nic z tego. Nawet smyrana po nosie totalnie go olała. Młode patyczaki, jeszcze zielone, od razu tonęły. Dojrzałe, sporo większe, w kolorze brązowym, unosiły się na tafli wody.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Października 2017, 12:06 »
Teraz bedzie mniej jadla bo zimowanie zaczynasz powoli.
Wiec juz jej niemusisz dawac takich ilosci pokarmu jak w wakacje.
Moze tez dlatego sie nieinteresuje patyczakami.

Ciekawie sie zapowiada ta poprawa jej kregoslupa/grzbietu.
Co do temperatury 20C to mysle ze Grzesiowa i tak jest szczesliwa porownujac w jakiej byla przetrzymywana wczesniej ;)
Na pewno czuje te zimowanie bo jak piszesz juz mniej je.

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Października 2017, 15:48 »
Co drugi dzień bocje dostają kilka kostek mrożonek. Gdy wrzucam robaczki, Grzesiowa momentalnie bystrzeje i szuka jedzonka. Czasem nawet próbuje łapać wodzień, ochotkę czy kryl. Jednak gdy co pięć dni dostaje stynkę, krewetkę czy małże to zjada jedną lub półtorej stynki, z 3 krewetki piaskowe, z 2 małże.
Czy dawać jej teraz jeść raz w tygodniu?
Dziś od rana sypie u nas śnieg. Dość szybko topnieje. Ale jeżeli się utrzyma, to okna nie będę za często otwierał.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Października 2017, 21:52 »
Spokojnie jej mozesz dawac raz nawet na 2 tygodnie przy zimowaniu a nawet i rzadziej.
Tylko wlasnie Ty masz jeszcze inne ryby ktore musza jesc czesciej.
Wrzucaj im to co Grzesiowa nielubi/nietyka jak te mrozonki.

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Grudnia 2017, 21:14 »
Pomiary temperatury nie były poprawne. Okazało się, że jeden z termometrów jest popsuty. Zaprzestałem sprawdzania temperatury do połowy listopada. Przez przypadek odkryłem/przypomniało mi się o rozszczelnieniu okien. Akwarium stoi pół metra od drzwi balkonowych. Wyciąłem 10 cm uszczelki na wysokości akwarium. Wyciętą uszczelkę przykleiłem w oknie obok, likwidując tam rozszczelnienie. Obecnie z drzwi balkonowych wieje na akwarium. Nie muszę już otwierać okna aby obniżyć temperaturę w pokoju. Zabieg ten spowodował stałą temperaturę wody w akwarium. Obecnie jest to 18-19*C. Temperatura w pokoju około 19*C. Temperatura w pokoju w miejscu rozszczelnienia o 2-3 stopnie wyższa niż na zewnątrz.
Mimo niższej temperatury niż w wakacje mam wrażenie, że Grzesiowa jest tak samo aktywna jak wcześniej. Cały czas by jadła. Obecnie dostaje na maxa jeść co 7-10 dni. Co drugi dzień dostaje 2-4 pałeczki dla arowan. Kruszy je i bocje mają co jeść. Jak zamiast pałek daję mrożonki to Grzesiowa wciąga wodzień, który jest na powierzchni. Zdarza jej się też zjeść pastylkę spiruliny forte.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Grudnia 2017, 21:50 »
Obecnie z drzwi balkonowych wieje na akwarium.

Swietny pomysl i jaki oszczedny ;)


Zabieg ten spowodował stałą temperaturę wody w akwarium. Obecnie jest to 18-19*C.

Mysle,ze jej to wystarczy bo porownujac w jakiej byla trzymana temperaturze to teraz czuje sie jak na Syberii ;D


Mimo niższej temperatury niż w wakacje mam wrażenie, że Grzesiowa jest tak samo aktywna jak wcześniej. Cały czas by jadła.

Jak dlugo ja tak zimujesz?
Moze z czasem stanie sie mniej aktywna i mniej bedzie jesc.
Obserwuj tego pochlaniacza spiruliny forte ;)

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Grudnia 2017, 22:19 »
Mysle,ze jej to wystarczy bo porownujac w jakiej byla trzymana temperaturze to teraz czuje sie jak na Syberii ;D
Jak dlugo ja tak zimujesz?
Moze z czasem stanie sie mniej aktywna i mniej bedzie jesc.
Obserwuj tego pochlaniacza spiruliny forte ;)
Obecnie temperatura na zewnątrz waha się pomiędzy -3*C a +5*C. Jak spadnie do -20*C to pewnie znowu będę przeklejał uszczelkę w oknie lub odkręcę kaloryfer.
Temperatura stopniowo zaczęła spadać, wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Nie pamiętam, ale chyba gdzieś w październiku temperatura wody była bliska 20*C - 21*C. Uszczelkę przekleiłem około 2-3 tygodnie temu, a co za tym idzie stała temperatura w szkle jest od tego czasu. Najchętniej nie wkładałbym do szkła grzałki i pozostawił wszystko naturze. Oznacza to, że taka temperatura może się utrzymywać do końca lutego, a może nawet i marca. 6 lat temu mrozy odpuściły dopiero w kwietniu. Pamiętam, że w połowie kwietnia lód był jeszcze na jeziorach.
Spirulina forte znika gdy Grzesiowa jest na głodzie.
Pozostałe życie w szkle:
- bocja - nie widać różnicy w funkcjonowaniu
- helenki - zdecydowanie bardziej ospałe, zakopane w piachu, rzadko wychodzą coś zjeść
- helmet - nie widać różnicy w funkcjonowaniu, sra cały czas jajkami
- ancistrus sp. - nie widać większej różnicy w funkcjonowaniu, może troszkę bardziej ospały

- anubias - zdecydowany zastój, brak nowych liści, a te co zaczęły się pojawiać zdecydowanie spowolniły wzrost
- bolbitis - nie widać różnicy we wzroście, w miejscach zacienionych szaleje

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Grudnia 2017, 14:22 »
Najchętniej nie wkładałbym do szkła grzałki i pozostawił wszystko naturze.

Ja bym tak zrobil.
Zreszta caly czas tak robie tylko mam tropikalne gatunki.
Temperatura w zime 22c a w lato 30c.
Ty masz subtropikalna auranti wiec tym bardziej niepotrzebujesz grzalki bo i po co ;)

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Lutego 2018, 11:56 »
Grzesiowa ma się całkiem dobrze. Gdy przyszły mrozy, temperatura w mieszkaniu paradoksalnie wzrosła. Przestało wiać i rozszczelnienie okna nie pomaga w jej obniżeniu. Obecnie temperatura wody waha się pomiędzy 21 a 22*C. Grzesiowa dużo bardziej aktywna niż około dwa miesiące temu. Gdy nie dostanie jedzenia co 3 - 4 dni to zaczyna polować na bocje. Zjada wszystko co wrzucę do szkła. Nawet drobnicę dla bocji. Pamiętam, że kiedyś zjadała 1,5 - 2 sztuki stynki. Wczoraj zjadła 6 szt. Za jednym razem potrafi zjeść 10-15 świerszczy lub pół opakowania mącznika młynarka. Mam wrażenie, że przytyła i urosła. Przy okazji zmierzą jej długość. Denerwuje mnie jej rana/dziura na głowie. Cały czas pojawia się ona i zanika.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Lutego 2018, 12:33 »
Czyli apetyt jej sie u Ciebie znacznie poprawil ;)
Jak bedziesz mial czas to zrob fotke jej glowy i tej dziury.
Zrob jej ogolnie kilka fotek bo dawno jej niewidzialem ;D

Mam problem ze swoja samiczka Parachanna africana ktorej sposob plywania i poruszania sie przypomina mi Twoja Grzesiowa :-\
Od kilku tygodni sie to dzieje i jedyna rzecz ktora mi przychodzi na mysl to jest to,ze samiec mogl ja mocno uderzyc i uszkodzic cos wewnatrz.
Dodam,ze niechce mi wogole jesc.


seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Lutego 2018, 15:15 »
Obecnie gdyby Grzesiowa nie dostała papu przez tydzień to próbowałaby wygryźć dziurę w szkle, a po dwóch tygodniach, sama powędrowałby do lodówki, a po drodze przywaliła mi młotkiem w łeb.
Czekam na filmik parachannki i trzymam kciuki aby wszystko było ok.
Podczas pobytu w Białymstoku, na kuligu akwarystycznym, zainwestowałem trochę aby poprawić domek Grzesiowej. Przywiozłem ponad 40l brązowego manado i około 60l innego brązowego podłoża. Do tego przywiozłem kilka tub korkowych o różnych rozmiarach oraz kilkadziesiąt kilogramów skały dragon stone. Spodobały mi się szkła Twojego kolegi z brązowym podłożem. Może jednak uda mi się znaleźć hotel na kilka miesięcy.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Lutego 2018, 11:44 »
Obecnie gdyby Grzesiowa nie dostała papu przez tydzień to próbowałaby wygryźć dziurę w szkle, a po dwóch tygodniach, sama powędrowałby do lodówki, a po drodze przywaliła mi młotkiem w łeb.

 ;D ;D ;D


Rzeczywiscie starasz sie upiekszyc domek dla Grzesiowej 8)
Wydaje mi sie,ze ona sie bedzie duzo lepiej prezentowac wlasnie na ciemniejszym podlozu.


Może jednak uda mi się znaleźć hotel na kilka miesięcy.

I to by bylo super 8)
Czekam zatem jak juz na spokojnie ogarniesz dla niej nowe akwa z nowym wystrojem ;)

PS.Filmik z Parachanna nakrece na dniach.