Autor Wątek: Channa sp. Gold Dust  (Przeczytany 10010 razy)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #60 dnia: 27 Czerwca 2021, 18:58 »
Co do zdjęcia akwarium to nie ma problemu choć to dopiero za jakiś czas bo teraz jest bardzo długo widno na dworze i światło nad zbiornikiem gasnie dobrych kilka godzin przed słońcem.
Co do zmiany koloru wraz z wiekiem, to są moje pierwsze channy więc ciężko cokolwiek mi na ten temat powiedzieć. Trzeba by zapytać kogoś kto ma te ryby trochę dłużej i porównać. Może KubaLasota coś więcej powie na ten temat.
Ja po cichu liczę, że ta zmiana koloru ma związek z płcią 😜

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #61 dnia: 30 Czerwca 2021, 18:49 »
Zbiornik naprawdę robi wrażenie. Super!
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #62 dnia: 04 Lipca 2021, 13:18 »
Co do zdjęcia akwarium to nie ma problemu choć to dopiero za jakiś czas bo teraz jest bardzo długo widno na dworze i światło nad zbiornikiem gasnie dobrych kilka godzin przed słońcem.

Spoko.
Ale wystarczy ze zaslonisz teraz okna w dzien i juz bedzie lepiej widac bo bedzie mniej swiatla w pokoju.
Sprobuj jak masz czas :)


Co do zmiany koloru wraz z wiekiem, to są moje pierwsze channy więc ciężko cokolwiek mi na ten temat powiedzieć. Trzeba by zapytać kogoś kto ma te ryby trochę dłużej i porównać. Może KubaLasota coś więcej powie na ten temat.
Ja po cichu liczę, że ta zmiana koloru ma związek z płcią 😜

U wezoglowow tak samo jak u innych ryb wraz z wiekiem ryby zmieniaja ubarwienie.
Na temat tego gatunku jest malo info bo jest to nowe znalezisko.
Dlatego tak sobie glosno mysle czy to wlasnie taka zmiana teraz zachodzi.
Lub wlasnie jak napisales moze to inna plec sie ukazuje ;D
Czas pokaze.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Lipca 2021, 19:40 »
Ktoś ma może informacje jakiej wielkości był największy odłowiony okaz? Tak się zastanawiam do jakiej wielkości rosną a przy jakiej mogą zaczynać dobierać się w pary?
Na chwilę obecną mam 4 ryby  bez urazów oraz jedna która nie ma swojego miejsca na stałe i od pozostałych dostaje po d... Chwilowo się trzyma tym bardziej że dbam by była dobrze odżywiona ale nie wiem jak długo da radę. Zrobiłem nawet kilka nowych kryjówek ale pozostałe ryby podzieliły akwarium na rewiry więc to nie wiele zmienia.
Mam jeszcze szybkie pytanie. Wyjeżdżam na 8dni i zastanawiam się czy wtajemniczyć kogoś w karmienie czy spokojnie dadzą radę bez jedzenia? Gdyby nie to że od jakichś 3-4 tygodni ich metabolizm wyraźnie się zwiększył i spożywają więcej pokarmu to bym się nie zastanawiał. A tak nie wiem czy to się nie odbije na najsłabszym osobniku.
Ostatnia kwestia dotyczy przeprowadzki akwarium o której wspominałem. Jak uważacie kiedy lepiej to zrobić? Teraz gdy ryby sa aktywne, czy lepiej zimą, a może dopiero jak dobierze się jakaś para?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Lipca 2021, 21:46 »
Ktoś ma może informacje jakiej wielkości był największy odłowiony okaz? Tak się zastanawiam do jakiej wielkości rosną a przy jakiej mogą zaczynać dobierać się w pary?

Dobrze niepamietam ale siedzi mi w glowie 27cm.
Tylko niepamietam czy to byl gold dust czy aristonei.
I czy to bylo na pewno 27cm :P
Ale postaram sie dowiedziec.
A dobieranie sie par moze byc w roznych rozmiarach.
Ile maja teraz Twoje sztuki?


Na chwilę obecną mam 4 ryby  bez urazów oraz jedna która nie ma swojego miejsca na stałe i od pozostałych dostaje po d... Chwilowo się trzyma tym bardziej że dbam by była dobrze odżywiona ale nie wiem jak długo da radę. Zrobiłem nawet kilka nowych kryjówek ale pozostałe ryby podzieliły akwarium na rewiry więc to nie wiele zmienia.

Natura sama sobie z tym poradzi ;)


Mam jeszcze szybkie pytanie. Wyjeżdżam na 8dni i zastanawiam się czy wtajemniczyć kogoś w karmienie czy spokojnie dadzą radę bez jedzenia? Gdyby nie to że od jakichś 3-4 tygodni ich metabolizm wyraźnie się zwiększył i spożywają więcej pokarmu to bym się nie zastanawiał. A tak nie wiem czy to się nie odbije na najsłabszym osobniku.

W jakim sa teraz rozmiarze?
8 dni bez zarcia to jest nic dla wezoglowow.
Twoja wtajemniczona osoba moze je tylko przekarmic wiec nieryzykuj.
Taka krotka glodowka wyjdzie im tylko na zdrowie.
Jesli beda chcialy ubic ta najslabsza sztuke to i tak to zrobia nawet jak bedziesz je dobrze karmil czy dokarmial ta sztuke.


Ostatnia kwestia dotyczy przeprowadzki akwarium o której wspominałem. Jak uważacie kiedy lepiej to zrobić? Teraz gdy ryby sa aktywne, czy lepiej zimą, a może dopiero jak dobierze się jakaś para?

Wydaje mi sie ze to bez roznicy.
Przeprowadzaj kiedy chcesz.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #65 dnia: 06 Lipca 2021, 19:10 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Największą ma ok 16cm, potem jest alpha jakieś 14-15 i trzy pozostałe są praktycznie tej samej wielkości ok 13-14. Ogólnie to nie należą do najszybciej rosnących ryb😜
Co do przeprowadzki to podejdę do niej chyba po lecie. Teraz z czasem krucho i muszę ogarnąć jakiś zapasowy zbiornik dla nich na kilka dni. Szkoda mi tylko bo już się oswoiły a po pewnie znowu minie trochę czasu zanim wszystko wróci do obecnej sytuacji. Ale cóż, wyjścia nie ma.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #66 dnia: 06 Lipca 2021, 20:06 »
Największą ma ok 16cm, potem jest alpha jakieś 14-15 i trzy pozostałe są praktycznie tej samej wielkości ok 13-14.

A wiec spokojnie wytrzymaja 8 dni bez zarcia :)


Co do przeprowadzki to podejdę do niej chyba po lecie. Teraz z czasem krucho i muszę ogarnąć jakiś zapasowy zbiornik dla nich na kilka dni. Szkoda mi tylko bo już się oswoiły a po pewnie znowu minie trochę czasu zanim wszystko wróci do obecnej sytuacji. Ale cóż, wyjścia nie ma.

Dasz rade.
Bedzie dobrze 8)


Co do Twojego pytania o najwiekszego wylowionego osobnika to mialem racje.
Byl to gold dust i mial 27cm.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #67 dnia: 22 Lipca 2021, 09:56 »
Tak jak pisał Peterek, wytrzymały 9dni bez problemu nawet taraz w szczycie okresu aktywności. Mało tego nawet nie schudły 😁. Pierwsze karmienie po powrocie, myślałem że się rzuca na żarcie jak piranie a tu niespodzianka. Przez te kilka dni gdy nie widziały człowieka znów zrobiły się nieufne i ostrożne. Chwyciły kilka kasków i się pochowały. Z każdym kolejnym karmieniem sytuacja wracała do normy i już znów są jak pieski.
Pod moją nieobecność zmieniła się jednak hierarchia. Teraz bezapelacyjnie rządzi największą ryba, żadna nie próbuje nawet się jej przeciwstawić. Najsłabszy osobnik o którego tak się bałem musiał pokonać "neona" i zajął jego kryjówkę z której przegania nawet dotychczasową alphe. Już prawie nie widać żadnych śladów na jego cięła. Teraz "neon" jest bez domu i chowa się po kątach oraz stracił na kolorach, cały grzbiet ma w brązowe moro.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #68 dnia: 23 Lipca 2021, 16:29 »
Tak jak pisał Peterek, wytrzymały 9dni bez problemu nawet taraz w szczycie okresu aktywności. Mało tego nawet nie schudły 😁. Pierwsze karmienie po powrocie, myślałem że się rzuca na żarcie jak piranie a tu niespodzianka. Przez te kilka dni gdy nie widziały człowieka znów zrobiły się nieufne i ostrożne. Chwyciły kilka kasków i się pochowały. Z każdym kolejnym karmieniem sytuacja wracała do normy i już znów są jak pieski.

Wezoglowy jest bardzo latwo otluscic a zaglodzic baaaaaardzo trudno ;)
Dorosle i subtropikalne wezoglowy niektorzy podczas zimowania karmia 1 raz na miesiac lub wogole przez cale zimowanie.Oczywiscie ryby nic niechudna.
Ja podczas pory letniej majac w akwa ponad 30c niekarmilem przez caly miesiac moje ryby.
Przy wyzszej temperaturze ryby szybciej trawia pokarm ale u mnie takze zero oznakow schudniecia ;D


Pod moją nieobecność zmieniła się jednak hierarchia. Teraz bezapelacyjnie rządzi największą ryba, żadna nie próbuje nawet się jej przeciwstawić. Najsłabszy osobnik o którego tak się bałem musiał pokonać "neona" i zajął jego kryjówkę z której przegania nawet dotychczasową alphe. Już prawie nie widać żadnych śladów na jego cięła. Teraz "neon" jest bez domu i chowa się po kątach oraz stracił na kolorach, cały grzbiet ma w brązowe moro.

Jeszcze pewnie nieraz zmieni Ci sie hierarchia :)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #69 dnia: 24 Lipca 2021, 18:22 »
Nie uwierzycie, padła mi chłodziarka i jak na złość na sam weekend. Po niecałych dwóch miesiącach użytkowania, a to nówka sztuka. W ruch poszły od razu wszystkie wentylatory jakie miałem, ale znów zapowiadają upały i nie wiem czy dadzą radę.  Do tej pory ryby były w wodzie o temp. 20stopni,teraz już mają 22,5 ale myślę że do 24 - 25moze dobić. Obawiam się czy to nie będzie za dużo dla tego gatunku...

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #70 dnia: 24 Lipca 2021, 18:57 »
Nie uwierzycie, padła mi chłodziarka i jak na złość na sam weekend. Po niecałych dwóch miesiącach użytkowania, a to nówka sztuka. W ruch poszły od razu wszystkie wentylatory jakie miałem, ale znów zapowiadają upały i nie wiem czy dadzą radę.  Do tej pory ryby były w wodzie o temp. 20stopni,teraz już mają 22,5 ale myślę że do 24 - 25moze dobić. Obawiam się czy to nie będzie za dużo dla tego gatunku...
wytrzymaja..

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #71 dnia: 25 Lipca 2021, 16:58 »
Nie uwierzycie, padła mi chłodziarka i jak na złość na sam weekend. Po niecałych dwóch miesiącach użytkowania, a to nówka sztuka. W ruch poszły od razu wszystkie wentylatory jakie miałem, ale znów zapowiadają upały i nie wiem czy dadzą radę.  Do tej pory ryby były w wodzie o temp. 20stopni,teraz już mają 22,5 ale myślę że do 24 - 25moze dobić. Obawiam się czy to nie będzie za dużo dla tego gatunku...

Ale pech  :(
Jak teraz wyglada sytuacja?


wytrzymaja..

Trzymam kciuki !



Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #72 dnia: 25 Lipca 2021, 19:57 »
Dopiero jutro sklep zacznie coś działać z reklamacją więc obawiam się, że to może trochę potrwać. Teraz zamontowałem wentylator kanałowy fi10cm bo akurat taki miałem i skierowałem na lustro wody. Parowanie jest niesamowite ok 6l na dobe ale jako tako się to narazie sprawdza. Temperatura 22-22,5 stopnia, ale wiatrak chodzi 24/h. Ryby póki co w miarę dobrze tylko szybciej ruszają pokrywami skrzelowymi. Mam nadzieję, że uwine się z tą chłodziarka w tydzień bo te ryby nie lubią ciepła. Wiem, że u P. Krzysztofa Malanczyka skąd je mam wcześniejszy import cały padł bez widocznych objawów chorobowych. Przypuszczał, iż przyczyną była właśnie temperatura w jakiej były 25-26stopni. Więc kolejny import cały już trzymał w 19 i wszystko było ok.
Stąd moje obawy.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Lipca 2021, 19:27 »
Jaka masz teraz temperature?

A sprawdzales moze klimat w ktorym wystepuje ten gatunek?
Ciekawy jestem jaka jest tam temperatura minimalna i maksymalna.

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #74 dnia: 28 Lipca 2021, 19:55 »
Wytrzymaja

sp. gold dust" Oraz red mosaic (aristonei) znama jest obecnie tylko z khasi hills Siedlisko powinno pasować do channa pardalis. tabela temperatur (rzeka kulsi) powinna być użyteczna
« Ostatnia zmiana: 29 Lipca 2021, 15:46 wysłana przez Kuba Lasota »