Autor Wątek: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana  (Przeczytany 4243 razy)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« dnia: 22 Października 2022, 09:27 »
Witam,
Postanowiłem otworzyć nowy wątek poświęcony Channie Pulchra. Podjąłem tą decyzję mimo tego, że są już bardzo ciekawe wątki poświęcone temu pięknemu wężogłowowi. Co mnie skłoniło?
Myślę, że każdy wątek poświęcony naszym pupilkom pozwala propagować je szerszej rzeszy Akwarystów. Ja postaram się przedstawić wyzwania związane z trzymaniem pojedynczej sztuki Channy. Jest to jednak inny model akwarystyki niż przeprowadzanie procesu dobierania się ryb w pary. Mam nadzieję ,  że  wątek ten pomoże niektórym przyszłym  Koleżankom i Kolegom w rozpoczęciu swojej przygody z Wężogłowami.

Zacznę od tego, że moja rybka właśnie do mnie jedzie :)
Akwarium, które na nie czeka to standardowa 200l (100x40x50h).
podłoże: czarny piach kwarcowy jakieś 15 kg
oświetlenie: Led expert 20W.
pokrywa oczywiście jest - otwory z tyłu uszczelnię gąbką :)
filtr: Aquael Turbofilter 1000 - do tego ceramika i gąbka.
jest też grzałka, którą zainstalowałem tylko na czas dojrzewania akwarium.
Wystrój:
jeden duży korzeń - tymczasowo przygnieciony kamieniem
jedna tuba korkowa niema 40 cm długości - pływająca oczywiście. Dzisiaj dodam jeszcze jedną większą.

Wyzwaniem jest oświetlenie, 20W to według mnie za dużo dla Wężogłowów a za mało dla roślin.
Posadziłem 8 sztuk Nurzańca Śrubowego. Miała to być strefa komfortu dla przyszłego lokatora. Niestety rośliny zmarniały. Może jeszcze któraś wybije. Na dzień dzisiejszy muszę pomyśleć o tymczasowych kryjówkach. Może wróci stateczek :) (Peterek się uśmieje - ten sam co użytkowała Channa Stewartii).
Oczywiście do czasu jak urosną Nurzańce. Jestem też przygotowany na to, że rośliny się nie przyjmą. Wówczas mam w zanadrzu jeszcze 2 tuby korkowe.
« Ostatnia zmiana: 23 Października 2022, 12:48 wysłana przez Tomaso »
200 litrów

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Października 2022, 22:43 »
Cześć Tomaso,
Daj fotki,proszę :)

Cytuj
wątek ten pomoże niektórym przyszłym  Koleżankom i Kolegom w rozpoczęciu swojej przygody z Wężogłowami.
-na pewno pomoże.Mi bardzo pomogło czytanie różnych wątków,na różne tematy założone na tym forum.Z resztą jak mam czas,zawsze znajdę tutaj coś co mnie zainteresuje jako świeżaka :)

Cytuj
jest też grzałka, którą zainstalowałem tylko na czas dojrzewania akwarium.
-nie potrzebnie.Akwarium wcale szybciej,ani lepiej nie dojrzeje.Temperatura pokojowa spokojnie wystarczy,ale kto jak chce :)
Cytuj
Wyzwaniem jest oświetlenie, 20W to według mnie za dużo dla Wężogłowów a za mało dla roślin.
-tak masz rację,ale ja mam 11w/300l i rośliny żyją.Limnobium mi zmarniało,gdy rzęsa się rozrosła.Lotos rośnie po samą taflę.Nie są to przyrosty nie wiadomo jak duże,ale nic złego się z nie dzieje.Anubias akurat to zły przykład,bo lubi ciemność ;)
W drugim akwarium(takie samo jak pierwsze)rośnie nurzaniec,ale ten zwykły.Akwarium nie było zakładane od podstaw(likwidacja tangi-wysokie ph itd.),rośliny zmarniały.Po czasie jednak zaczęły odbijać i powoli rosnąć.Dwa tygodnie temu powyrywałem resztę zmarniałych roślin,a teraz widzę jak z korzeni które zostały wyrastają nowe listki :)
W obu przypadkach na dnie piach kwarcowy.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Października 2022, 09:31 »
Z grzałką się zgadzam. Czytałem co prawda, że temperatura 25 stopni jest optymalna dla bakterii i szybciej się namnażają. U mnie w tym pokoju temperatura wody potrafi zejść do 16stopni.
Poniżej zdjęcia Pulchry jeszcze w Holandii - przesłane przez Bastqa, za co jeszcze raz dziękuję.

200 litrów

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Października 2022, 09:44 »
Cytuj
U mnie w tym pokoju temperatura wody potrafi zejść do 16stopni.
-przy takim spadku faktycznie,grzałka porządana.

Rybka bardzo fajnie się prezentuje.Szczególnie na ostatnim zdjęciu :) Nie mogę się doczekać fotek,gdy już będzie w akwarium.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Października 2022, 10:21 »
No muszę poczekać aż zapali się światło i ściemnieje.
      Rybka całkiem odważna. Śmiga po całym akwarium. Była już w tej mniejszej tubie korkowej, która jest mocniej zanurzona. Do dużej jeszcze nie da rady wpłynąć. Tuba musi nabrać wody.
      Wstępnie założyłem, że grzałkę utrzymam jeszcze trochę, może z 2 tygodnie. Chciałbym by rybka się uspokoiła i trochę podjadła. Na razie to mała kijanka. Zdałem sobie sprawę, że brak mi doświadczenia w zakresie karmienia takiego oseska w okresie obniżonej temperatury. Może ktoś z utworzy taki wątek? Macie sugestie co do zimowania?
Nie wiem czy takie małe ryby się zimuje. W naturze raczej rodzą się na początku okresu ocieplenia.

200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Października 2022, 10:23 »
Witam :)
Ja takze przechodzilem hodowle singielkow oraz grupy wezoglowow.
Singielki mialem Channa gachua bengal oraz Channa bankanensis.
Sa plusy i minusy trzymania singielkow.
Plus to taki ze niema walk i nietrzeba wylawiac zadnych trupow czy poturbowanych ryb.
Kolejny plus jest taki ze jest wieksza szansa trzymania singielka z innymi rybami niz np dobranej parki.
Minus jest taki ze niestety niemozna obserwowac zachowan wewnatrzgatunkowych,ustalania hierarchi,dobierania sie parki,zalotow,godow no i oczywiscie wychowania potomstwa przez rodzicow.

Podczas kilku lat hodowli singielkow wyciagnalem kilka wnioskow.
Pojedyncza sztuka w akwarium jest mniej widoczna i mniej aktywna niz kilka ryb.
Dlatego polecam dodanie innych ryb do pojedynczego wezoglowa.
Trzeba to zrobic jak channa jest jeszcze mloda i trzeba to zrobic jak najszybciej zanim wezoglow podrosnie i bedzie bronil swojego terytorium czyli calego zbiornika.
Jesli jest mozliwosc to najlepiej wrzucic inne ryby a na koniec dodac wezoglowa.
Inne ryby powinny byc takiej wielkosci zeby niebyly polkniete przez doroslego juz wezoglowa.
Te ryby powinny byc spokojne,lagodne i nieterytorialne.
Przy tropikalnych wezoglowach idealnie pasuja polypterusy czy buszowce.
Takie polaczenia byly juz sprawdzone w wielu baniakach.
Niewiem jakie ryby pasuja do subtropikalnych chann.
Dodanie innych ryb moze pozwolic channie poczuc sie bezpieczniej i ja bardziej ozywic.
Mozna dodac np jakas ekipe sprzatajaca jak jakies spokojne sumiki czy mniejsze glonojady.
U mnie nigdy niebylo problemow miedzy wezoglowem a glonojadkiem.
Oczywiscie wszystko zalezy od charakteru wezoglowa.
Jedna sztuka zaakceptuje inne ryby a druga nie.
Jest jakies ryzyko.

Może wróci steczek :) (Peterek się uśmieje - ten sam co użytkowała Channa Stewartii).

 ;D ;D ;D zamiast tego stateczka wrzuc lepiej wiecej tub korkowych :P


Na ostatniej fotce pieknie sie prezentuja te luski na jej glowie !  8)
Mam pytanko.
Czy rodzice to dzikie ryby czy jakies f1 f2 f3 czy rozmnazane w akwariach z pokolenia na pokolenie?
Pytam sie bo ciekawi mnie ich wymiar.
Juz kilka razy widzialem dorosle juz pulchry co mialy po jakies 20-25cm.
A kiedys dawno temu w Polsce jeden koles zakupil dzikie pulchry.
Najwieksza z nich miala 32-34cm.

Znalazlem nawet z nimi filmiki.









Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Października 2022, 12:51 »
Jako plus pojedynczej Channy dodam brak problemów z karmieniem. Dostosowywanie karmienia do preferencji poszczególnych gatunków bywa kłopotliwe.
Ja planuję się trochę polenić  :D ;)
200 litrów

Basteq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Października 2022, 16:49 »
Są to ryby F1 a  tu ich rodzice
Niestety gość od którego kupowałem młode już ich nie ma Miał je kilka lat Wiele razy się rozmnożyły Niestety jedna z ryb pewnego dnia zdechła o ile dobrze pamiętam samica a samca komuś oddał

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Października 2022, 17:18 »
Jako plus pojedynczej Channy dodam brak problemów z karmieniem. Dostosowywanie karmienia do preferencji poszczególnych gatunków bywa kłopotliwe.
Ja planuję się trochę polenić  :D ;)

Tak,to plus.
Minus taki ze ryba bedzie przyjmowala taki pokarm tez leniwie bo brak konkurencji ;)


Są to ryby F1 a  tu ich rodzice

Dzieki Basteq.
Jest to bardzo dobra informacja wedlug mnie.
Fajnie jest miec mlode po dzikusach Tomaso.
Ta parka na zdjeciu wyglada bardzo imponujaco 8)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Października 2022, 17:30 »
Skoro juz mowa w tym watku o pulchra znalazlem na moim laptopie w mojej galerii ryb Channa pulchra w wersji czerwonej 8)
Co o niej myslicie Panowie?


Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Października 2022, 20:27 »
Czerwona też piękna.
Moja jest mega odważna. Ciągle ją widać:
« Ostatnia zmiana: 23 Października 2022, 20:37 wysłana przez Tomaso »
200 litrów

Basteq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Października 2022, 21:18 »
Jeśli chodzi o pulchra Red mój znajomy ma w Niemczech Oboje liczymy że w przyszłym roku się wytra i że młode trafią do mnie

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Października 2022, 08:52 »
Jak sądzicie, zimować taką małą sztukę?
200 litrów

Basteq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Października 2022, 11:30 »
Też mnie ten temat interesuje
U mnie wygląda to tak że wszystkie subtropikalne ryby zimują a to dlatego że są w miejscu które nie jest ogrzewane w zimie Mogę tylko dodać że zachowanie ryb jest inne jeśli chodzi o młode ryby jak i o dorosłe osobniki Mianowicie dorosłe ryby są nieaktywne i nie są zainteresowane pobieraniem pokarmu a młode (może dlatego że są w większych grupach) pływają aktywniej i jedzą chętnie mimo że temperatura wody jest taka sama u dorosłych i młodych ryb
Ciężko jest mi przestać karmić tak młode ryby
Wiadomo nikt nie chce głodzić
Ale myślę że cykl zimowania powinien zostać zachowany(chodzi o temperaturę a nie o karmienie)
Jest tu sporo ludzi z większym doświadczeniem może ktoś ma jakieś ciekawe informacje na ten temat

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Pulchra - pojedynczo trzymana
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Października 2022, 17:47 »
Moja jest mega odważna. Ciągle ją widać:

Podoba mi sie podloze w Twoim akwa Tomaso.
Czy mozesz wrzucic fotke calego baniaka?
I czy mozesz przekrecic zdjecia zeby bylo mozna normalnie ogladac na laptopie? ;)


Jeśli chodzi o pulchra Red mój znajomy ma w Niemczech Oboje liczymy że w przyszłym roku się wytra i że młode trafią do mnie

A wiec trzymam kciuki zeby mu sie udalo poniewaz ta odmiana Red jest przepiekna :)


U mnie wygląda to tak że wszystkie subtropikalne ryby zimują a to dlatego że są w miejscu które nie jest ogrzewane w zimie.

A wiesz moze w jakiej temperaturze trzymal ten znajomy ta parke dzikusow i te mlode?
I w jakiej temperaturze Ty trzymasz swoje ryby podczas zimowania?
Moj znajomy zjezdzal z temperatura u pulchra nawet do 10c i ryby dalej pobieraly pokarm !