Autor Wątek: Channa kelaartii (limbata)  (Przeczytany 926 razy)

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Channa kelaartii (limbata)
« dnia: 19 Stycznia 2023, 13:56 »
Witam.
Widziałem, że ta Channa tutaj nie ma jeszcze karty, więc jeśli mogę? Dzięki członkom tutaj, Basteqowi i Kubie, natrafiłem na gatunek Channa kelaartii. Dziękuję, panowie. Przyszły do mnie bardzo małe, około 4 - 6 cm. Martwiłem się, że ryby Trichogaster będą im przeszkadzać. Na szczęście szybko rosną, największy ma na pewno 10cm i są bardzo żywotne i walczą między sobą. W internecie nie ma zbyt wielu informacji o tym gatunku, więc będziemy obserwować jak rosną i jaki będą miały kolor. Jestem pewien, że ktoś jeszcze wtrąci się z informacjami i zdjęciami.

Moje zdjęcia są jak na razie nieliczne i słabej jakości.

« Ostatnia zmiana: 17 Lutego 2023, 15:04 wysłana przez Peterek »

Zimna Zośka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Stycznia 2023, 18:21 »
Świetnie, że założyłeś im temat. Nie mogę się doczekać, aż i u mnie zagoszczą. Napisz proszę więcej o akwarium i wodzie w jakiej je trzymasz.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Stycznia 2023, 19:22 »
T o już pewnie wiesz:
Siedlisko, rozmieszczenie i historia naturalna. Channa kelaartii to szeroko rozpowszechniona ryba na Sri Lance, występująca głównie w wodach płynących, takich jak strumienie i rzeki, ale także w siedliskach soczewicowych, takich jak rozlewiska i rowy na nizinach. Jest to zwykle związane z zanurzonymi korzeniami, resztkami liści i roślinnością marginalną w ciągu dnia, przy czym dorosłe osobniki są samotne lub występują w parach. W nocy osobniki można łatwiej zaobserwować na wodach otwartych. Channa kelaartii i C. orientalis występują w bliskiej odległości w południowo-zachodniej Sri Lance, gdzie ich zasięgi pokrywają się; czasami spotyka się je w syntopii. Channa kelaartiiwystępuje nawet w wysoce zmodyfikowanych siedliskach, takich jak zabetonowane dreny i kanały na obszarach miejskich. Najwyższe wzniesienie, na którym odnotowaliśmy C. kelaartii na Sri Lance, wynosiło ok. 700 m npm w Lunugala, ale Deraniyagala (1929) podał je z Diyatalawa, ok. 1200 m npm. Channa kelaartii nie jest endemiczna dla Sri Lanki i jest opisywana w tym badaniu również ze wschodnich drenażowych południowych półwyspowych Indii .

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Stycznia 2023, 07:37 »
Dziękuję.
Tak, kelaartii pochodzą ze Sri Lanki, podobnie jak C. orientalis.
Nie są to klasyczne subtropikalne Channy, więc w zbiorniku mam grzałkę, która teraz zimą ogrzewa zbiornik do 23°C. Mam je w zbiorniku 357l , w którym zostało mi kilka sztuk Danio malabaricus i 3szt Trichogaster lub Trichopodus? Nie znam tych ryb, są to dla mnie ryby żerowe dla dużych pielęgnic.   ;D  Kelaartii są ożywione i wciąż głodne. Nie wybierają i żywią się granulatem Tropical i Hikari, ale przede wszystkim uwielbiają małe krewetki, mięso małży, świerszcze i małe robaki. Nie mam aktualnego zdjęcia zbiornika, ale zrobię je i zamieszczę tutaj.

« Ostatnia zmiana: 20 Stycznia 2023, 07:39 wysłana przez head66y6 »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Stycznia 2023, 17:06 »
Średnie temperatury - Sri Lance
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 31   luty 31 marzec 31 kwiecien 30 maj 30   czerwiec 30 lipiec 29   sierpień 29 wrzesień 29 październik 29 listopad 29 grudzień 30
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 22   luty 23 marzec 24 kwiecien 24 maj 26   czerwiec 26 lipiec 25 sierpień 25   wrzesień 25 październik 24 listopad 23 grudzień 23
Temperatura wody [°C]:
styczen 27   luty 28 marzec 29 kwiecien 30 maj 30   czerwiec 30 lipiec 29   sierpień 29 wrzesień 29 październik 29   listopad 29 grudzień 28
Temperatura wody to zapewne temp. wody w morzu. Nie wiem, czy to pomocne. U nas na 700 m nad poziomem morza klimat się zmienia (np. Szklarska Poręba) a 1200 m.n.p w górskich potokach może być znacznie niższa. Na nizinach.....

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Stycznia 2023, 10:45 »
Ciekawe połączenie gatunków. Trzymam kciuki.
200 litrów

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Stycznia 2023, 19:04 »
Zbiornik dla kelaartii 120x57x53cm
Metalowy stojak w sypialni, 3 takie zbiorniki na sobie.
Nie mogę zrobić im dobrego zdjęcia.


Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Stycznia 2023, 16:00 »
Dzieki head66y6 ze zalozyles z tymi rybami temat :)
Pieknie sie prezentuja.
Twoje akwarium tez jest bardzo ladne.
Czy to sa suche liscie palmy jak u Kuby w akwariach?

Jesli ten gatunek zamieszkuje te same obszary jak channa orientalis to ja bym je uznal za gatunek tropikalny jak orientalis.
Temperatury podane przez lanner1 to potwierdzaja.


Channa kelaartii w naturze 8)



head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Lutego 2023, 07:41 »
Widziałem już filmik z młodzieżą wokół liścia.
Pięknie!
Tak, traktuję je jak gatunek tropikalny. Zbiornik z podgrzewaczem wody.
We wszystkich moich zbiornikach i pielęgnicach używam wszelkiego rodzaju liści z lasu i ogrodu. Duże liście palmowe utrzymują się bardzo długo i jest to dobra kryjówka dla ryb.
Ale w moim 800l zbiorniku, gdzie mam pielęgnice i inne ryby nie wytrzymuje długo. Zostają zjedzone i rozerwane przez ryby Metynnis o białych dziobach. Jedzą i niszczą wszystko, co jest rośliną  ;D

Na pierwszym zdjęciu detal nadgryzionego liścia palmowego z Metynnis


« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2023, 09:34 wysłana przez head66y6 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lutego 2023, 12:21 »
Zostają zjedzone i rozerwane przez ryby Metynnis o białych dziobach. Jedzą i niszczą wszystko, co jest rośliną  ;D

Hehe  ;D

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Lutego 2023, 13:18 »
Piękne ryby i akwarium!
200 litrów

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Lutego 2023, 07:42 »
Witam.
Więc chyba będę musiał zmienić nazwę tego wątku.
Moje ryby na zdjęciach to oczywiście nie Channa kelaartii. Po konsultacji z niemieckim ekspertem Dominikiem Niemeierem, ryby zostały określone jako Channa limbata! Według niego prawdziwe Channa kelaartii nie są dostępne w Niemczech, a prawdopodobnie nawet w Europie.
Nie zmienia to jednak faktu, że lubię moje ryby i faktycznie zaczynają mieć ładne kolory, których nie mogę sfotografować   ;D




Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Lutego 2023, 11:15 »
Taka mała niespodzianka 😄.
Pytanie mam: czy nawozisz dodatkowo rośliny?
200 litrów

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa kelaartii
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Lutego 2023, 11:32 »
Tak jest.
Ale to się zdarza sporadycznie przy zakupie małych rybek bez koloru, czy to Channa, czy nawet inne małe rybki. W tym przypadku nie jest to dla mnie jakieś nieszczęście  :D

Nie nawożę roślin w żaden sposób, tylko odpadki z ryb i pasza. Ale mam tylko niewymagające rośliny jak Anubias, Microsorium, Vallisneria i na powierzchni Limnobium.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa limbata
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lutego 2023, 15:02 »
No to masz bardzo piekne Channa limbata !  ;)


Ale to się zdarza sporadycznie przy zakupie małych rybek bez koloru, czy to Channa, czy nawet inne małe rybki.

100% prawda.

Zmienilem nazwe Twojego watku.