Autor Wątek: Moje Channa sp. Laos fireback  (Przeczytany 1956 razy)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #30 dnia: 07 Grudnia 2023, 18:42 »
Cześć Peterek! Gdzieś Ty był, jak Ciebie tu nie było ;)

Już drugi raz "zniknął" mi samiec. Poprzednio nie było go kilka dni. Bałem się, że bryknął ze zbiornika, ale po kilku dniach się pojawił. Teraz znowu od kilku dni go nie widzę. Może sam trzyma dietę?  Raczej nie inkubuje, bo samica sama pływa po zbiorniku i nie jest jakoś szczególnie agresywna do reszty ryb. Z tą mam większy problem, bo szybciej i przez to więcej zjada niż inne i ma skłonność do gustawienia :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #31 dnia: 08 Grudnia 2023, 01:31 »
Cześć Peterek! Gdzieś Ty był, jak Ciebie tu nie było ;)

Bylem zajety gapieniem sie w moje akwa :P


Raczej nie inkubuje, bo samica sama pływa po zbiorniku i nie jest jakoś szczególnie agresywna do reszty ryb.

Wczesniej czytajac Twojego posta i ogladajac fotki mialem sie Ciebie zapytac czy to na zdjeciu tak tylko wyglada czy Twoja rybka trzyma cos w pysku ale sie niezapytalem jednak.
I co mi odpowiesz?  :)


Z tą mam większy problem, bo szybciej i przez to więcej zjada niż inne i ma skłonność do gustawienia :)

 ;D ;D ;D

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Grudnia 2023, 23:37 »
Znowu zniknął samiec a samica siedzi koło dziury. Nic nie widać a ja nie wiem ile trwa inkubacja.
Macie może jakieś informacje na temat długości inkubacji ikry? Kiedy rozpocząć karmienie? Nie wiem, czy na początku korzystają z zapasów w jaju, czy zawsze samica karmi niezapłodnioną ikrą?
« Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2023, 21:33 wysłana przez lanner1 »

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Grudnia 2023, 17:34 »
Cytuj
Macie może jakieś informacje na temat długości inkubacji ikry?
-około tygodnia

Cytuj
Nie wiem, czy na początku korzystają z zapasów w jaju, czy zawsze samica karmi niezapłodnioną ikrą?
-na początku wchłaniają woreczek żółciowy.Później samica karmi ikrą 3-5 dni.Po tym czasie możesz zacząć je karmić.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Grudnia 2023, 18:21 »
Dziękuję za informacje.
Czy to możliwe, żeby po inkubacji przez samca samica przejęła opiekę i nosi młode w pysku? Takie miałem wrażenie. Samiec stał się wojowniczy i odpędza inne ryby. Samica jakby szukała czegoś w akwarium (dobrego miejsca do wyplucia młodych? bezpiecznego? miejsca do żerowania?) a teraz w jamie, tylko samiec trzyma straż.
Co na pierwszy pokarm? Nie mam żywych solowców, tylko w formie suszonej.
Mrożone cyklopy?

Ciekawe , dlaczego nazywają je wężami? :)
« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2023, 18:41 wysłana przez lanner1 »

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Grudnia 2023, 18:46 »
Cytuj
Czy to możliwe, żeby po inkubacji przez samca samica przejęła opiekę i nosi młode w pysku?
-Czasami oboje rodziców zajmuje się dzieciakami.Mogła być sytuacja, że je przenosiła w pysku w bezpieczne miejsce.

Cytuj
a teraz w jamie, tylko samiec trzyma straż.
-u mnie też tak było.

Cytuj
Co na pierwszy pokarm? Nie mam żywych solowców, tylko w formie suszonej. Mrożone cyklopy?
-suszoną artemią karmiłem z powodzeniem małe z innej pary.To jest pełnowartościowy pokarm, więc spoko.Jak chcesz możesz się zaopatrzyć w urządzenie do robienia żywej artemii.Świeże jednak najlepsze.Z cyklopem spróbuj, czemu nie.Zobaczysz czy im podpasuje.Warto spróbować, bo to bardzo dobry pokarm dla narybku.

Cytuj
Ciekawe , dlaczego nazywają je wężami? :)
-bo dorosłe mają głowy kształtem przypominające głowę węża, a na głowie mają łuski przypominające łuski węża😉
« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2023, 18:51 wysłana przez Rafi »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Grudnia 2023, 00:14 »
No i po sprawie. Samica kilka dni nosiła się po akwarium mieląc coś w pysku. Co wrzuciłem artemię suszoną, to jakby szukała dobrego miejsca. W tym czasie samiec gonił pozostałą trójkę laosów. Dziś miała ochotę sama na jedzenie, coś jej się ulało i wypuściła 3-4 malutkie martwe rybki :(. Płynęły długo z ruchem wody, ale żadnego ruchu nie widziałem. Kolor białawy. Nie wiem, co poszło nie tak, ale ...... Być może te trzy inne ryby tak ją stresowały, że bała się wypuścić maluchy i je zagłodziła? Podsumowując: para jest, ikra była, zapłodnienie było, inkubacja skuteczna była nic z tego nie wyszło. Może następnym razem......

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Grudnia 2023, 06:39 »
Szkoda,że się nie udało.
Jak już wiesz na 100%,że masz parkę to się reszty pozbądź,tzn.sprzedaj albo do drugiego akwa😀
Para wyciągnie wnioski i kolejne tarło będzie udane.Pamiętasz,u mnie też pierwsze tarło nie poszło.

Cytuj
Może następnym razem......
-bardzo Ci tego życzę😊

Jak już będziesz miał kolejne tarło,nie staraj się karmić samca dopóki nie wypuści małych.Żeby przypadkiem ich nie połknął.Różnie bywa i lepiej na zimne dmuchać.
Jak już zlokalizujesz gniazdo,wtedy zacznij podawać artemię.Rodzic nie wypuści małych z pyska,bo dziadzia artemią sypnął😉


lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Grudnia 2023, 21:38 »
-Para jest stosunkowo tolerancyjna, nawet jeżeli goni inne ryby to szkody są niewielkie (może na razie)
-Samiec inkubował około tygodnia a samica drugie tyle. Nawet przy karmieniu innych ryb nie reagowały. Dopiero teraz samica zainteresowała się mącznikami i "odbiło" jej się młodymi (ale martwymi)
-akwarium było bardzo ciemne i woda stagnowała. Kiedy usunąłem nadmiar piscji, podniosłem cyrkulację wody, dorzuciłem napowietrzanie, dużo światła i para ruszyła. Jakby po pochmurnej porze zimnej (pochmurnej) pojawiła się wiosna. Temperatura się nie zmieniła, zagęściłem karmienie, bo ryby wydawały się antygustawowe.
- mam kłopot ze złapaniem reszty, bo samica od pary ma siostrę bliźniaczkę i boję się pomylić :)

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Grudnia 2023, 07:03 »
Cytuj
-Para jest stosunkowo tolerancyjna, nawet jeżeli goni inne ryby to szkody są niewielkie (może na razie)
-u mnie też tak było.Za to reszta między sobą się klepała jak szalona.

Cytuj
-Samiec inkubował około tygodnia a samica drugie tyle. Nawet przy karmieniu innych ryb nie reagowały. Dopiero teraz samica zainteresowała się mącznikami i "odbiło" jej się młodymi (ale martwymi)
-następnym razem będzie dobrze😀

Cytuj
- mam kłopot ze złapaniem reszty, bo samica od pary ma siostrę bliźniaczkę i boję się pomylić :)
-też się tego bałem, ale na spokojnie Leśny Dziadku.Para ma swój rejon i się z niego nie rusza.Przypatrz się dobrze, które nie są w tym rejonie i łów😉Najlepiej ogarnąć to rano,gdy ryby są jeszcze zaspane.




lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Grudnia 2023, 23:38 »
Dzięki Rafi za dobre słowo :)
Nie zależało mi na młodych, a bardziej na sukcesie pary, rozumiesz :)
A swoją drogą myślałem, że po dobraniu się pary będzie wojna, a tu spokój. Samiec trochę dupowaty i chyba 4 samice ( nie wiem, czy mu zazdrościć czy współczuć  ;D)

Poczekam, zabawa trwa dalej.

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #41 dnia: 18 Grudnia 2023, 08:32 »
Fajna parka.Samczyk bardzo ładne ma te płetwy😃

Cytuj
Nie zależało mi na młodych, a bardziej na sukcesie pary, rozumiesz :)
-rozumiem.Nic tak nie przypieczętuje związku jak rodzicielstwo.Z drugiej strony dla nas też jest to satysfakcja z obserwacji jak rodzice się małymi opiekują.Jak ich dzieci z małej kropeczki wyrastają na piękne rybska😀

Cytuj
Samiec trochę dupowaty i chyba 4 samice ( nie wiem, czy mu zazdrościć czy współczuć  ;D)
-mój Czort stał się taki dupowaty po tarle.Myślę, że to Buńka rozdaje karty w tym związku😉U Ciebie pewnie jest to samo, więc chyba trzeba współczuć tym rybim facetom🤔😉



« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2023, 09:38 wysłana przez Rafi »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #42 dnia: 18 Grudnia 2023, 11:10 »
Szkoda, że te zdjęcie tak niewyraźne, ale fajna scenka. Może i dobrze, że samiec niezbyt bojowy, bo spokój w baniaku. Może gdyby był inny samiec byłoby inaczej. Tam jest też większa samica i ciekawe, czy nie będzie chciała odbić faceta. Wtedy łuski polecą.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2023, 11:15 wysłana przez lanner1 »

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #43 dnia: 18 Grudnia 2023, 12:28 »
Cytuj
Szkoda, że te zdjęcie tak niewyraźne, ale fajna scenka.
-zdjęcie bardzo fajne😃Fajnie wygląda to jak parka ze sobą przebywa.Widać, że się kochają, a nie że mają ciche dni😉

Cytuj
Może i dobrze, że samiec niezbyt bojowy, bo spokój w baniaku.
-spokój w akwarium fajna sprawa🙂

Cytuj
Może gdyby był inny samiec byłoby inaczej.
-nie koniecznie.Samiec może siedzieć cicho przez jakiś czas, ale gdy nagle coś go wkurzy, to i łuski polecą.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moje Channa sp. Laos fireback
« Odpowiedź #44 dnia: 18 Grudnia 2023, 22:28 »
Czytam same dobre wiesci Dziadku Lesny ;D
Masz dobrana,sprawdzona i spokojna parke.
Super.
Mlode bedziesz na pewno mial wkrotce znowu.
Musisz wybaczyc poczatkujacym rodzicom.


Samiec trochę dupowaty i chyba 4 samice ( nie wiem, czy mu zazdrościć czy współczuć  ;D)

Prawda.
Ciezki wybor ;D