Autor Wątek: Channa asiatica z Tajwanu  (Przeczytany 2499 razy)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #105 dnia: 13 Marca 2024, 05:04 »
Niestety wczoraj wszystkie młode zniknęły :'( było ich kilkadziesiąt już przeobrażone z postaci larwalnej. Podejrzewam samca który dzisiaj w godowych barwach ugania się za samicą ona mimo sporego brzucha na razie niezainteresowana-jest trochę nerwowo. Wolałbym zeby juz nie miały tarła w tym roku ale w przyszłym kiedy będą  w pełni dorosłe. Chyba nie będzie z nimi tak łatwo :-\

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #106 dnia: 13 Marca 2024, 14:58 »
Znowu jest ikra.
« Ostatnia zmiana: 14 Marca 2024, 23:04 wysłana przez Grzecho »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #107 dnia: 13 Marca 2024, 21:48 »
Łatwo nie jest. Ja u Laosów miałem 3 kolejne tarła i teraz spokój. Cierpliwość-cnota hodowcy.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #108 dnia: 14 Marca 2024, 21:39 »
Niestety wczoraj wszystkie młode zniknęły :'( było ich kilkadziesiąt już przeobrażone z postaci larwalnej.

Wielka szkoda.....  :(


Znowu jest ikra.

 ;D


Cierpliwość-cnota hodowcy.

 ;D ;D ;D


head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #109 dnia: 19 Marca 2024, 19:12 »
Nadal bądźmy optymistami 😄
Ale wierzę, że roczna przerwa może im dobrze zrobić 😉 

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #110 dnia: 13 Kwietnia 2024, 13:31 »
Młodych  trochę zostało więc może coś biedzie... Co do rodziców to dalej pełna harmonia no i coraz piękniejsi 😍 widać też między nimi różnice w kolorach samica idzie w złoto samiec w niebieski.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #111 dnia: 14 Kwietnia 2024, 00:08 »
Piękne :)

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #112 dnia: 14 Kwietnia 2024, 19:36 »
Naprawdę niesamowicie piękna ryba!
Jeśli mimo kilku tarlaków i utraty młodych nadal są wobec siebie w porządku, to świetnie. Czy masz w akwarium grzałkę? W jakiej temperaturze wody odbywają tarło i wykluwają się młode?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #113 dnia: 15 Kwietnia 2024, 15:05 »
One sa BOSKIE !  8)
Maja ladne sylwetki.
Ciekawe czy Tajwanka u Lannera tez pojdzie w zloto bez samca.
Troche tych plemnikow tam plywa wiec jest nadzieja.
Tez chcialbym wiedziec w jakiej sa teraz temperaturze.

PS.Galaxy snakehead swietnie do nich pasuje ;)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #114 dnia: 15 Kwietnia 2024, 21:21 »
Zauważyłem że jeśli woda jest poniżej 24°to rośliny marnieją a również mi na nich zależy wiec grzałka jest włączona i aktualne ciągle jest 25 stopni .Przy takiej temp podeszły do tarła i wykluły się młode ale do poprzedniego tarła podeszły przy 21/22 stopniach i młode też się wykluły tylko trwało to 2 dni dłużej. Młodych tak na oko zostało z 10% gdzieś czytałem że w naturze to 1% osiąga dorosły wiek🤷 u mnie sporo zginęło przez skakanie rodziców które ciągle coś widzą na liściach i próbują zapolować, narybek rozpryskiwał się na szybę i przyklejał się do niej🫤 
« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia 2024, 21:26 wysłana przez Grzecho »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #115 dnia: 15 Kwietnia 2024, 21:30 »
Zapytam może naiwnie, ale czy nie można odłowić narybku do samodzielnego odchowania. Oczywiście z chwilą samodzielnego pływania po akwarium i pobierania pokarmu. Przecież po osiągnięciu stanu samodzielnego pływania rodzice ewentualnie prowadzą na żer i chronią przed drapieżnikami. W pysku nie noszą, żarcia nie podają tylko chronią przed zjedzeniem.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #116 dnia: 15 Kwietnia 2024, 21:32 »
A mam pytanie czy wasze channy kłapią pyskiem tuż nad powierzchnią. Moje wieczorem albo  gdy zgaśnie światło potrafią kłapać na zmianę ciekawe co to ma na celu.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #117 dnia: 15 Kwietnia 2024, 21:41 »
Zapytam może naiwnie, ale czy nie można odłowić narybku do samodzielnego odchowania. Oczywiście z chwilą samodzielnego pływania po akwarium i pobierania pokarmu. Przecież po osiągnięciu stanu samodzielnego pływania rodzice ewentualnie prowadzą na żer i chronią przed drapieżnikami. W pysku nie noszą, żarcia nie podają tylko chronią przed zjedzeniem.
Teoretycznie możliwe ale musiałbym najpierw odłowić stare, bo są teraz mega agresywne nie mogę nawet czyscikiem magnetycznym ruszać bo walą w niego na przemian to byłby dla nich za duży stres. Najlatwiej było by odłowić jaja albo świeżo wylkuty narybek który jest zbity w jedynym miejscu można by było podebrać za jednym razem.Ale czy by to ich nie zabiło?

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #118 dnia: 15 Kwietnia 2024, 23:12 »
Gwałtowna zmiana warunków wodnych może być szkodliwa dla narybku, chociaż w rozmnażaniu zagrzebek pozyskuje się ikrę i samodzielnie odchowuje. Jednak ta ikra jest jakby zaprogramowana na samodzielność. Zazwyczaj lepiej odłowić rodziców. Agresja może pomóc, chociaż w Twoich krzakach.... Poza tym jakby to wpłynęło na dalsze tarła? Też pytanie. Można by np z plexi zrobić odłownię dla narybku. W ściany zainstalować rurki zwężające się w głąb zbiornika, co na wzór saków do odłowu ryb tylko mikro. Oczywiście w odłowni musi być lustro wody-dostęp do powietrza. Lekko podkarmić w tej odłowni i czekać :). Wcześniej spuścić wodę z akwarium  do zbiornika dla narybku, żeby zachować chemizm wody.

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #119 dnia: 16 Kwietnia 2024, 07:42 »
Pytałem o temperaturę wody w zbiorniku właśnie dlatego, że myślałem, że skoro ryby te są komercyjnie rozmnażane na tajwańskich farmach, to temperatura wody tam na pewno będzie wyższa niż w ojczyźnie klasycznej asiatiki w Chinach. Ale z tego co piszesz wynika, że u Ciebie temperatura wody jest dość wysoka.

Co do łapania świeżo wyklutych narybku lub ikry, to myślę, że sytuacja będzie gorsza. W przypadku ryb z rodzaju Channa nie działa to tak samo jak w przypadku np. pielęgnic, gdzie nie ma tego problemu. Myślę, i zdarzyło mi się to, że jeśli młode zostaną zbyt wcześnie oddzielone od rodziców, ich silny instynkt rodzicielski zostaje zakłócony i pojawia się duży stres, w którym wcześniej zgrana para atakuje się nawzajem. Często jest też tak, że jeśli para wcześnie straci młode, jedno z nich ma ochotę na ponowne pierzenie, a drugie nie jest gotowe seksualnie i wtedy znów dochodzi do poważnych nieporozumień, które często kończą się śmiercią nieprzygotowanego osobnika.
Jest sporo artykułów na ten temat, częste są też opisy przypadków, gdzie np. dwa pokolenia młodych pływają w jednym zbiorniku z jedną dorosłą parą. Rodzice nie mają z tym problemu. Problemem jest raczej wrodzony kanibalizm, gdzie starsze i większe dzieci zjadają te mniejsze z późniejszego wylęgu.
To są tylko obserwacje, ale nad nimi też trzeba się zastanowić.