Autor Wątek: Channa asiatica z Tajwanu  (Przeczytany 3137 razy)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #75 dnia: 27 Stycznia 2024, 19:02 »
A tutaj wczorajsze zachowanie samca który "zbierał powietrze" i nosił w jedno miejsce dzisiaj w tym miejscu pojawiła się ikra. Teraz dalej napowietrza ikrę tylko nie oddala się tak daleko.
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2024, 02:51 wysłana przez Grzecho »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 355
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #76 dnia: 27 Stycznia 2024, 21:55 »
Domyślam się Twojej ekscytacji i zazdroszczę, ale życzliwie. Piękne ryby i też tak bym chciał. Będę trzymał kciuki. :)

Niech się tylko dowie Peterek ;D

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #77 dnia: 27 Stycznia 2024, 23:14 »
Dziękuję.Jestem mega zadowolony ale to narazie połowa sukcesu, jaj jest  mało ale to dlatego że rodzice jeszcze młodzi mam nadzieję coś z tego się wykluje.
Mam kolejny filmik z ich "gniazda" widać jak samiec celowo rusza ikrą,samica natomiast tylko się przygląda. Widać też różnice między samicą a samcem w budowie: samica bardziej krępa z mniejszą głową w porównaniu do reszty ciała samiec natomiast smuklejszy z większym łbem.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #78 dnia: 28 Stycznia 2024, 13:16 »
Alez super wiadomosc !!!  8)
Ciesze sie razem z Toba i Lannerem ;D
I takze trzymam mocno kciuki zeby wykluly sie mlode jako pierwsze w Europie tej niesamowitej odmiany asiatica !
Czyli Twoj eksperyment w piwnicy powiodl sie wspaniale.
Nawet jak niebedzie mlodych za pierwszym razem to juz masz pewnosc ze masz 100% parke ktora znowu podejdzie do tarla.

Napisze co wiem o asiatica.
One bardzo latwo podchodza do tarla i maja mlode.
Problem zaczyna sie po tarle.
Agresja.
Jakies 1-2 tygodnie po tarle samiec potrafi zabic samice.
Lub na odwrot.
Dlatego dobrze miec awaryjnie przygotowane drugie akwa zeby odlowic jedna sztuke.
To dotyczy sie tej oryginalnej,dzikiej odmiany.
Niewiem jak to sie ma do innych odmian asiatica a szczegolnie do Twojej tajwanskiej.
Dlatego w razie czego obserwuj je i reaguj w razie wojny.

Jeszcze raz gratuluje udanego tarla i trzymam kciuki za mlode !
Wrzucaj fotki i filmiki ale niedenerwuj rodzicow ;)


Widać też różnice między samicą a samcem w budowie: samica bardziej krępa z mniejszą głową w porównaniu do reszty ciała samiec natomiast smuklejszy z większym łbem.

I tak przewaznie jest.
Jeszcze samce moga miec wyzsze,dluzsze czy kolorowsze pletwy.

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #79 dnia: 29 Stycznia 2024, 07:30 »
Witam.
Wspaniałe wieści i gratulacje!
Czyli mam nadzieję, że uda się za pierwszym razem z niewielką ilością tarła?
Ale nawet jeśli nie, to tak jak pisze Piotr, masz zapewnioną parę i kolejny wylęg.
Owszem, trzeba będzie teraz bacznie obserwować parę i w razie agresji interweniować i rozdzielić ryby. Byłoby wielką szkodą stracić którąkolwiek z ryb.
Bądźmy jednak optymistami  ;)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #80 dnia: 30 Stycznia 2024, 03:51 »
 Nie dziękuje ;)Dokładnie tak jak piszecie najważniejsze ze jest para i ze mają się ku sobie. Ryby młode i ikry bardzo mało więc nie wiem czy coś z tego będzie ale jak na razie jest ok myślę ze jesli bedzie tak dalej za 3 dni powinny pojawić sie larwy-zobaczymy. Faktycznie asiatica potrafi byc bardzo agresywna w stosunku do partnera nawet gdy tylko pojawią sie jaja samiec może byc bardzo wrogo nastawiony do samicy, moj jak narazie jest bardzo łagodny razem z samica siedzą przy ikrze.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #81 dnia: 31 Stycznia 2024, 19:33 »
Niestety słabo widać ale dzisiaj pojawiły się larwy.
https://youtube.com/shorts/YZXxhCuK_tU?si=fuFuXjvzdY3OJqgl

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #82 dnia: 01 Lutego 2024, 07:35 »
Kolejny udany krok został wykonany!
Jeśli to ta drżąca chmura u góry filmu, to wygląda na to, że nie jest ich tak mało  :D

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 355
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #83 dnia: 01 Lutego 2024, 23:10 »
Oczywiście pilnie śledzimy sukcesy pary :)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #84 dnia: 02 Lutego 2024, 18:14 »
Dzisiaj "kijanki" wypłynęły na szerokie wody opiekuńczy tatuś próbuje je z powrotem przenieś do domu

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 355
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #85 dnia: 02 Lutego 2024, 19:10 »
Coś pisałeś, że mało ikry........., będzie niewiele.... ;)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #86 dnia: 05 Lutego 2024, 20:50 »
GRATULACJE !!!  8) 8) 8)
Super nowinka !!!
Bardzo sie ciesze !

Na filmiku super uchwyciles jak samczyk(chyba) polyka maluchy.
Swietny widok.
Musze podkreslic ze ta ryba ma piekna sylwetke.

Jest jeszcze cos interesujacego.
Napisales ze chyba ryby byly poltora miesiaca w piwnicy w oddzielnych zbiornikach.
Ciekawe jest to ze nawet po takim czasie i w separacji ryby sie poznaly,zaakceptowaly siebie nawzajem znowu,podeszly do tarla i maja teraz mlode 8)
Interesuje mnie czy takie cos odbywa sie w naturze.........

Jak teraz zachowuja sie rodzice?
No i oczywiscie maluchy ;D

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #87 dnia: 06 Lutego 2024, 12:01 »
Nie wiem czy coś z maluchów będzie... nie wiem dlaczego ale nie chcą pobierać pokarmu próbowałem już żywej artemi, żywej rozwielitki,
żywych widłonogów które były naprawdę malutkie próbowałem  też mrożonych wersji tych i innych pokarmów które nawet zblendowalem żeby były mniejsze,kupiłem też gotowy pokarm w płynie dla narybku ale też rączej nie chcą. Narybek jest bardzo mały i jakby nie potrafił sobie poradzić z żadnym pokarmem który im proponuję ale wymienione widłonogi były naprawdę mikroskopijne. Ciekawe czy wielkości samicy ma wpływ tylko na ilość czy również wielkość larw, może były zbyt małe żeby sobie poradzić. Aktualnie pływa może ok 50 kijanek.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 355
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #88 dnia: 06 Lutego 2024, 12:21 »
Kiedyś dla bojowników na garści siana i liściu kapusty hodowałem pantofelki. Może kijanki jednak coś jedzą :-[

Ja mam zawsze obawy wsobnego chowu. Nie wiem, jak to jest w naturze tych ryb, ale np. kuropatwy mają instynktowną niechęć do łączenia w pary w ramach stadka rodzinnego. Może w naturze te ryby dobierają sobie partnerów z innych par. Jeżeli w rzece czy dużym bajorze funkcjonuje kilka par i rozradzają się w jednym czasie taki mix genetyczny jest możliwy. Może też demonizuję ten wpływ pokrewieństwa. Za mało danych.
« Ostatnia zmiana: 06 Lutego 2024, 12:29 wysłana przez lanner1 »

Zimna Zośka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #89 dnia: 08 Lutego 2024, 06:49 »
Dokładnie tak jak napisał lanner1, z karmą dla bojowników. Właśnie na grupie o bojownikach przeczytałem o karmie dla nich o nazwie Hobby protogen. Może warto spróbować. Sam kupię bo mam problematyczny narybek, który ledwo widzę. 
To opis:
Zakonserwowany granulowany koncentrat drobnoustrojów różnej wielkości, wyhodowany na pożywkach, które w kontakcie z wodą i przy pomocy zawartych w kulturze składników pokarmowych ożywają w krótkim czasie i dalej się rozwijają.

 
Takie małe organizmy są idealnym pokarmem dla narybku i małych ryb. W przypadku większych ryb zalecamy Artemię jako żywy pokarm. Mikroorganizmy nie są agresywne, a ich obecność w akwarium nie przeszkadza rybom. Ilość z jednej ampułki 20 ml wystarcza do wyhodowania 5 dużych narybków.
Jeśli ampułka jest dobrze zamknięta i zapobiega się zawilgoceniu, trwałość produktu jest prawie nieograniczona.