Autor Wątek: Moja Tajwanka  (Przeczytany 757 razy)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Lutego 2024, 22:18 »
Udało mi się coś cyknąc przed chwilą.4 fotki jak uważacie na których samiec a na których samica?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Lutego 2024, 22:55 »
Porownujac ryby pod wzgledem budowy ciala,budowy pyska i ubarwienia typuje tak od gory:
Numer 1 samica
Numer 2 samiec
Numer 3 samica
Numer 4 samiec

Nastepnym razem jak sie uda to zrob fotke zeby bylo mozna porownac ich pletwy.

Wiem ze to zupelnie dwa inne gatunki ale zobaczcie jak wygladala samica porownujac do samca u Parachanna africana.
Male-samiec
Female-samica.



lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Lutego 2024, 23:22 »
Dzięki. Jestem rozdarty wewnętrznie. Zamówiłem młode azjatki. Prawdopodobnie będą w piątek. Za małe, żeby teraz łączyć z Tajwanką. Być może w niedzielę, będę miał  dojrzałego samca i samicę- parę. Myślałem, żeby Tajwankę i samca  przegrodzić  szyba z plexi z otworami i zobaczyć ich reakcję na siebie. To jednak ryzykowne. Szkoda stracić Tajwankę. Bardziej bezpieczna jest opcja połączyć Tajwankę z podrośniętymi młodymi. Przez wiek i wielkość raczej ona rządziła by w akwarium. Coś muszę zdecydować i to szybko, bo tylko w nowym akwarium łączenie ma sens.🤔

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Lutego 2024, 16:20 »
Porownujac ryby pod wzgledem budowy ciala,budowy pyska i ubarwienia typuje tak od gory:
Numer 1 samica
Numer 2 samiec
Numer 3 samica
Numer 4 samiec

Nastepnym razem jak sie uda to zrob fotke zeby bylo mozna porownac ich pletwy.


Dokładnie tak, jak ma się do porównania 2 sztuki dobrze widać różnicę dlatego jestem prawie pewien że Lanner ma samicę. Postaram się jeszcze coś pocykać u mnie samiec ma zdecydowanie większą płetwę grzbietową.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Lutego 2024, 16:24 »
Dzięki. Jestem rozdarty wewnętrznie. Zamówiłem młode azjatki. Prawdopodobnie będą w piątek. Za małe, żeby teraz łączyć z Tajwanką. Być może w niedzielę, będę miał  dojrzałego samca i samicę- parę. Myślałem, żeby Tajwankę i samca  przegrodzić  szyba z plexi z otworami i zobaczyć ich reakcję na siebie. To jednak ryzykowne. Szkoda stracić Tajwankę. Bardziej bezpieczna jest opcja połączyć Tajwankę z podrośniętymi młodymi. Przez wiek i wielkość raczej ona rządziła by w akwarium. Coś muszę zdecydować i to szybko, bo tylko w nowym akwarium łączenie ma sens.🤔
Myślę że jak zobaczysz tego kilkuletniego samca to zrezygnujesz ja bym chyba jednak szedł w grupę młodych

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Lutego 2024, 20:15 »
Jest to, myślę, opcja bezpieczniejsza, choć wcale nie gwarantująca sukcesu. Jeżeli przejmiemy, że Taiwanka to samica, to trzeba by chyba z młodych czekać na zdeklarowanego samce i zabrać konkurencyjne samice względem Taiwanki

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Lutego 2024, 20:15 »
Jest to, myślę, opcja
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2024, 20:17 wysłana przez lanner1 »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Lutego 2024, 21:39 »
Posłuchałem rady Kolegów i dzisiaj dotarły do mnie młode channa asiatica (5 szt). Oswajają się z otoczeniem. Są większe, niż się spodziewałem. Zmierzyłem w siatce i wyszło mi ok 14 cm największa rybcia. Teraz tylko, żeby nie przegapić  łączenia się w pary ???. Literatura podaje graniczny rozmiar 18 cm. Taiwanka jest w jednym zbiorniku, młodzież w drugim a trzeci dojrzewa. W tym będę łączył. Oczywiście trudność polega na tym, że teraz są zbyt małe ??? i Tajwanka by je zjadła, a jak będą zbyt duże, to mogą mieć już samce inne preferencje w stadzie.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 363
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Lutego 2024, 00:30 »
U Ciebie to się dzieje... :D A masz jakieś fotki nowych? 14 cm to już raczej nie będzie chciała zjeść. Duża jest miedzy nimi różnica tak na "oko"? Miałem kiedyś parkę asiatica która dobrała się  jak miała 15cm mam nawet gdzieś filmik jak się kręcą.
A tą starą parę też będziesz brał?
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2024, 05:41 wysłana przez Grzecho »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Lutego 2024, 11:19 »
Po starą parę miałem jechać przy okazji pobytu w Gdyni. Nie wyszło, chciałbym zobaczyć tą parę, porozmawiać z hodowcą. Może będzie jeszcze okazja.
Co do młodych strasznie się biją. W akwarium gąszcz, one jakby lubiły się tłuc, żaden nie chce ustąpić. Widziałem jednego nieźle postrzępionego , ale w dobrym humorze. To niezłe zakapiory. Co do porównania wielkości to są długie jak małe węgorze. Niby w centymetrach nie aż tak wielka różnica ale w masie bez porównania. Tajwanka wg Smoczycy też urosła. Duży baniak dojrzewa, młode przejdą kwarantannę. To jest trochę "sprzedaż " wiązana. Muszę uruchomić akwarium na kominku( to dawny projekt), tam docelowo znajdą miejsce c.pulchra. W dużym baniaku są rośliny do tego kuchennego (kominkowego). Wtedy po kwarantannie i trochę podrośnięciu -łączenie. Te 14 ma największy. Reszta bliżej 12 cm.
Przy okazji nowy dom Tajwanki. Akwaria są w podobnym stylu , bo podobne materiały użyte do wystroju.
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2024, 11:43 wysłana przez lanner1 »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Lutego 2024, 18:56 »
Mam wrażenie, że Tajwanka zmężniała :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Marca 2024, 23:40 »
No widze ze naprawde niezle sie wkreciles w te wezoglowy !  8)
Kolejne rybki i kolejne baniaki !
Super !
Bardzo ladne sa te male asiatica.

A moze po prostu na jakis czas ograniczyc troche karmienie tajwanki a wiecej podkarmiac mlode asiatica?

Twoja tajwanka jest piekna i bardzo ladnie odrasta jej ten ogon :)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Marca 2024, 23:10 »
Tajwanka trafiła do akwarium, w którym ma szansę znaleźć sobie partnera. jednocześnie wpuściłem do tego samego akwarium tą młodą parę. Wszystko dzieje się szybko, ta nowo utworzona "para"  jeszcze nie jest stabilna, "miłość" szorstka. Zaryzykowałem trójkąt. W pierwszej dobie łomoty. Później widziałem parę i trochę się zaniepokoiłem o Tajwankę. Dziś widziałem Tajwankę, ale nie widzę "pary". Chyba jej ( "pary") nie zjadła :(. Tajwanka pływa z neonami i karmazynami :o
« Ostatnia zmiana: 07 Marca 2024, 23:18 wysłana przez lanner1 »

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Marca 2024, 19:34 »
W akwarium jest Tajwanka i prawdopodobnie Chinka i Chinek. Co do płci nie jestem pewien. Zakładam, że Tajwanka to samica, ten osobnik, który był w poprzednim akwarium bez uszczerbku na zdrowiu to Chinek a trzeci osobnik to samica-Chinka. Minęły 2 doby od połączenia. Tajwanka jak zwykle pływa przy szybie lub siedzi w korzeniach z widokiem na wolną przestrzeń. Chinkę od wpuszczenia widziałem raz( zawsze była płochliwa). Chinek pokazał się z 3 razy, raz przy karmieniu dość jawnie pływał w otwartej przestrzeni. Na filmikach widać , jak Chinek płynie na otwartej przestrzeni i jest obserwowany przez Tajwankę. Na drugim filmiku żeruje razem z Tajwanką. Oczywiście, co do płci mogę się mocno mylić, ale jedno jest pewne - do tej pory Tajwanka nie wykazuje jakieś przesadnej agresji. No i ciekawostką jest pływająca im przed pyskami grupa kardynałów i neonów. Te rybcie miały być starterami. Myślałem, że je odłowię, ale nierealne. Po wpuszczeniu chann pożegnałem się z nimi, a tu niespodzianka.
Niestety jakość filmów słaba. Nagrywałem jeną ręką, pomieszczenie oświetlone słońcem, drugą ręką karmiłem. Chinek/Chinka wydaje się duża, ale to ono było początkowo na pierwszym planie, później można porównać. Tak, czy inaczej okazja do mordobicia była :).

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Moja Tajwanka
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Marca 2024, 11:43 »
Z tymi Neonkami i Kardynałkamito ciekawa sprawa.
Moja Stewartii pływała z Neonkami i żadnego nie capnęła.
Były też z nimi Brzanki i Hokejówka. Zero polowania.
Obscura z kolei, mając 40 cm wyłapała 50 sztuk Neonów i Bystrzyków Amandy.
Aktualna Pulchra mając 10-12 cm, w pierwszym dniu od wpuszczenia zaatakowała 3 Gupiki, które były tam zadomowione.
Nie ma więc reguły.
Sądzę, że Kardynałki u mnie by nie przetrwały.
200 litrów