Autor Wątek: Przesiadka z Malawi  (Przeczytany 428 razy)

Pozner

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Przesiadka z Malawi
« dnia: 16 Czerwca 2022, 22:33 »
Witam.
Dizękuję za przyjęcie do grupy. Od kilkunastu lat chowam pyszczaki z Malawi i trochę mi się "przejadły" Wcześniej chowałem pielęgnice z SA. Od zawsze pociągały mnie pielęgnicowate i Channy odkryłem niedawno. Niestety mogę sobie pozwolić na razie tylko na te tropikalne. Dlatego zacznę od Ch. gachua. Mam w związku z tym kilka pytań:.
1) mam akwarium 180x80x65, czy jest możliwość utrzymania dwóch par?
2) jakie gatunki innych ryb mogę dodać? Zależy mi na jak najbardziej biotopowym akwarium, ale bez przesady.
3) to samo dotyczy roślin. Wiem o Pistii, Lotosach, Cryptocoronach, Microsorium. Co jeszcze?

Pozner

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Przesiadka z Malawi
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Czerwca 2022, 22:56 »
jeszcze tak się prezentuje moje póki co akwarium.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Przesiadka z Malawi
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Czerwca 2022, 07:41 »
Witaj wśród Nas,

Baniak masz fajnych rozmiarów,

Ja na Twoim miejscu pomyślałbym o jakimś większym wężogłowie, ponieważ baniak daje takie możliwości,
Proponuję Parachanna africana z 7 młodych sztuk, aby dobrała się para,

Z hodowaniem w tym samym baniaku towarzystwa dla wężogłowów to różnie bywa, czasami zaakceptują współlokatora.

Biotopy to już zależy od pochodzenia ryb, na przykład Indie mają wiele biotopów  z jednej strony "kałuże leśne" po rwące kamienne potoki.

W dzisiejszych czasach naprawdę jest dostęp do wężogłowów oraz informacji o środowisku w jakim występują - co mnie osobiście bardzo cieszy.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Przesiadka z Malawi
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Czerwca 2022, 16:03 »
Do Ch. Gachua - może jakieś Gurami. Jest kilka ciewkawych gatunków. Gurami oddychają tak jak Wężogłowy powietrzem atmosferycznym i zajmują środkowe strefy akwarium.
Jak się zdecydujesz na trochę większe Africany do dodałbym do nich Buszowce - takie już trochę podrośnięte.
Twoje akwarium daje sporo możliwości. Co do utrzymania dwóch par Gachuy nie potrafię odpowiedzieć.
200 litrów

kocur

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Przesiadka z Malawi
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Czerwca 2022, 22:49 »
Szkoda baniaka na takie maleństwa. Wrzucaj coś większego.
Jak chcesz mięć więcej niż parę w zbiorniku to pomyśl o pleuro tylko musi być z 6 sztuk lub więcej. Fajne parówy, kumate, nie płochliwe i da się utrzymać więcej niż parę ale musi być ich z 6 imho. Pływają w toni, nie są zbyt aktywne. I coś tam można do nich dorzucić różnego od nich kształtem i niezbyt szybkiego.
I rośliny niepotrzebne, a jakbyś się upierał to kryptokorynę można dorzucić.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Przesiadka z Malawi
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lipca 2022, 21:20 »
Witaj Pozner na forum :)
Jak chcesz tropikalne ryby to w takim baniaku proponuje zrobic Afryke z Parachanna africana + buszowce,jakies srednie polypterusy,trzcinniaki i motylowce na tafle.

PS.fajne to malawi z tym nimbochromisem na gorze.