Autor Wątek: Channa Limbata  (Przeczytany 1165 razy)

Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Channa Limbata
« dnia: 17 Czerwca 2020, 08:20 »
Witam, nie znalazłem na forum żadnego topicu o Channa limbata, więc założyłem nowy z racji że ostatnio takową nabyłem ;). Jeśli są tu jeszcze inni posiadacze takich channek to podzielcie się co żeście się nauczyli :D

Z mojej strony to tak
-z racji że mam ograniczony metraż nie mogłem pozwolić sobie na Auranti czy Argusa :/, ale stało akwarium roślinno krewetkowe 60l ale w formie "jamnika" (tylko 25cm wysokości). Stwierdziłem że kupie channe gachua! No i znalazłem indie lake, już chciałem brać stadko (z drugiego końca polski), ale znajomy zadzwonił że w hurtowni w której zawsze robię zakupy była dostawa wężogłowów i mają dwa gatunki, w tym limbate. Po perypetiach ze sprzedażą narybków innych gatunków stwierdziłem że już nie rozmnażam innych ryb, bo potem jest tylko problem ze sprzedażą i trzeba oddawać do hurtowni... Wiec kupiłem jedną szt. z perspektywy czasu był to błąd... nie zawsze ryby jest aktywna, nie ma konkurenta do jedzenia tym samym nie zawsze ma wielki apetyt. Mimo to gdy karmiłem ją małymi porcjami codziennie była zazwyczaj aktywna jak tylko wszedłem do pokoju. Warto zaznaczyć że jak na małe rozmiary to w młodym wieku jest z niej naprawdę mocny zabójca ;P na pierwszy ogień poszło ok 300 krewetek które już wcześniej były w akwa, zniknęły w przeciągu 5 dni... oczywiście jako że kupiłem drapieżnika to te krewetki były strikte dla niej, chodź liczyłem że zajmie jej to więcej czasu. Potem zrobiłem lekki błąd ponieważ wyjeżdżając na pare dni pojechałem dzień wcześniej do hurtowni i kupiłem 11x danio pręgowanych na pokarm. Nie pływał za długo bo nie minęło nawet 6h jak 10cm'owa limbata je wdmuchnęła... potem stwierdziłem że dostanie na wyjazd stynke, którą również wdmuchnęła. Jak przyjechałem to channa siedziała sobie w zacisznym miejscu i czekała, już nie była aktywna jak kiedyś. Po prostu najwyraźniej się przejadła, następnie dieta 2 tyg i dalej niezbyt aktywna. Ale powoli wracamy do normy karmiąc 1 dziennie małymi porcjami.

Powoli przymierzam się do nowego akwa, 100x40x35 (140l) i ciachałbym spróbować dodać jej jakiegoś konkurenta do jedzenia, byle sam nie skończył jako jedzenie... i teraz pytanie co? Myślałem o bocjach nie koniecznie wspaniała ale może jakiś inny gatunek tylko już wyrośnięty aby nie zmieścił się channie do pyska. Może macie jakieś inne sprawdzone gatunki?

Jeśli chodzi o wystrój to moja limbata woli robić go sama ;) akwa przestawione do góry nogami. bardziej lubi siedzieć gdzieś w pół zakopana w piasku czy między kamieniami aniżeli w roślinach. Teraz przy tworzeniu akwa będę stawiał jeden duży korzeń kilka większych kamieni i kilka sadzonek bucefalandry, no może jeszcze jedna jakaś roślina dla zieleni w akwa.
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwca 2020, 10:34 wysłana przez Viper »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Limbata
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwca 2020, 23:51 »
Witaj Viper :)

Tak to jest z singielkami.
Sa mniej aktywne bo jak sam widzisz niema zadnej rywalizacji czy zagrozenia w akwarium.
Niemusza marnowac energii na polowanie bo i tak wiedza ze jak wrzucisz jedzenie to bedzie tylko dla nich.

A jaki wymiar ma to akwarium?
Fajny "balagan" w srodku panuje 8)
Rybce sie pewnie podoba.
Osobiscie co bym zmienil to tylko podloze na ciemniejsze bo na jasnym te ryby niepokaza swoich najpiekniejszych barw i sie bardziej stresuja.

Ladna limbata :)
Jak duza teraz jest?
W jakiej temperaturze ja trzymasz.

PS.Przeniose Twoj watek do Galerii-Wezoglowy jesli Ci to nieprzeszkadza.


Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Channa Limbata
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Czerwca 2020, 07:13 »
A jaki wymiar ma to akwarium?
80x30x25 to jest 120l przecięte po wyskości na pół czyli 60l
Ale jak już wcześniej pisałem niedługo wleci nowy baniak 140l (100x40x35h)
Fajny "balagan" w srodku panuje 8)
Rybce sie pewnie podoba.
Osobiscie co bym zmienil to tylko podloze na ciemniejsze bo na jasnym te ryby niepokaza swoich najpiekniejszych barw i sie bardziej stresuja.

A dziękuje chciałem zrobić taki taki mały pseudo dziki strumyczek, ale i tak channka robi swoje porządki ;)
Też chciałem prznajmniej bazalt albo aktywne podłoże ale akurat w hurtowni mieli strasze ceny na ciemne podłoża a musiałem się trochę pospieszyć bo nazajutrz miałem odebrać rybę z transportu :/ ale w następnym baniaku będzie już ciemno.

Ladna limbata :)
Jak duza teraz jest?
W jakiej temperaturze ja trzymasz.

Ładna jest raczej z tego względu że była złapana na wolności.
kupiłem ją w kwietniu i miała 5cm teraz na dzień 18.06 ma 13-14 cm więc nie narzekam na wolny wzrost
Uprzedzam pytanie nie je one żadnych suchych karm, Leci ona tylko na żywcu (owady, ryby) i mrożonkach (kryl, krewetki, stynki, ochotka, solowiec), praktycznie cała szuflada zamrażalki jest dla channki ;P
Temperatura w akwa 24 stopnie.

PS.Przeniose Twoj watek do Galerii-Wezoglowy jesli Ci to nieprzeszkadza.

Spoko

Jakoś może gdzieś wrzucę filmik z jej karmienia żywcem. Jest tutaj taka możliwość czy tylko YT?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Limbata
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Czerwca 2020, 12:02 »
80x30x25 to jest 120l przecięte po wyskości na pół czyli 60l

Spoko.
Na fotce wydaje sie wieksze :)


Ale jak już wcześniej pisałem niedługo wleci nowy baniak 140l (100x40x35h)

Wystarczy jej to w zupelnosci i jakims jej towarzyszom :)


ale w następnym baniaku będzie już ciemno.

I sam zobaczysz ze lepiej sie ona bedzie prezentowac wtedy.


kupiłem ją w kwietniu i miała 5cm teraz na dzień 18.06 ma 13-14 cm więc nie narzekam na wolny wzrost

Szybki wzrost ale jak pewnie wiesz to dzieki zywemu pokarmowi ;)


Leci ona tylko na żywcu (owady, ryby) i mrożonkach (kryl, krewetki, stynki, ochotka, solowiec), praktycznie cała szuflada zamrażalki jest dla channki ;P

Uwazaj z zywcem bo pozniej moze byc problem z przyjmowaniem padliny.
Ten kryl czy ochotka niesa dla niej za male?


Temperatura w akwa 24 stopnie.

Jesli mnie pamiec niemyli to limbaty sa chyba subtropikalne.
Trzymasz ja bez grzalki?


Jakoś może gdzieś wrzucę filmik z jej karmienia żywcem. Jest tutaj taka możliwość czy tylko YT?

Tylko przez YT :P

Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Channa Limbata
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Czerwca 2020, 12:38 »

Wystarczy jej to w zupelnosci i jakims jej towarzyszom :)

Ale kogo jej dać, żeby nie skończył jako poczęstunek?

Uwazaj z zywcem bo pozniej moze byc problem z przyjmowaniem padliny.
Ten kryl czy ochotka niesa dla niej za male?
Żywiec wchodzi raz na miesiąc maks więc raczej nie ma takiej opcji żeby jej zbrzydła padlina, no chyba że złapie jakąś muchę/komara ;P
Kryl jest duży jak złote krewetki albo i większy poza tym i tak wyłączam filtr podczas karmienia i zazwyczaj nie dociera to do dna, a nawet jak to zbiera resztki w ciągu kilku chwil.

Jesli mnie pamiec niemyli to limbaty sa chyba subtropikalne.
Trzymasz ja bez grzalki?

No ja wyczytałem że są tropikalne ale co prawda jest mało info na jej temat, a grzałka jest ale rzadko chodzi głównie w zimniejsze dni jak wietrze w pokoju.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Limbata
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Czerwca 2020, 14:38 »
Żywiec wchodzi raz na miesiąc maks więc raczej nie ma takiej opcji żeby jej zbrzydła padlina, no chyba że złapie jakąś muchę/komara ;P

I tak trzymaj ;D


No ja wyczytałem że są tropikalne ale co prawda jest mało info na jej temat, a grzałka jest ale rzadko chodzi głównie w zimniejsze dni jak wietrze w pokoju.

To zalezy z jakiego obszaru pochodzi bo tych limbat jest sporo.
Wystepuja np w Malezji,Tajlandii czy Laosie.
Czyli zapewne jak w przypadku Channa gachua najbezpieczniej je po prostu trzymac bez grzalki no chyba ze znasz 100% miejsce polowu w co watpie ;)



Ale kogo jej dać, żeby nie skończył jako poczęstunek?

Towarzysze musza byc to jakies wieksze ryby niemieszczace sie do pyska.
Musza takze byc spokojne i nieterytorialne.
Takze dobrze by bylo jakby niebyly za mocno aktywne zeby niedraznily Twojego pupilka.
Wedlug mnie najlepszymi towarzyszami dla Chann sa Polypterusy.
Do Twojego akwa tego 100cm by sie nadaly te najmniejsze jak senegalus.




Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Channa Limbata
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Czerwca 2020, 16:29 »

Do Twojego akwa tego 100cm by sie nadaly te najmniejsze jak senegalus.


Przecież to bydle  ;D

Myślałem bardziej o.jakiś bardziej wyrosnietych bocjach albo czyms innym azjatyckim mniej wiecej z jej biotopu.
Zakładałem ogólnie też bardziej ryby z typu które są szybkie i nie dadzą się zjeść aniżeli bichiry które rosną wolno ale do.duzych rozmiarów. Na szybko sprawdzilem do sensegalus rosnie do 60-70cm 😱

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa Limbata
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Czerwca 2020, 22:52 »
Senegalus z farmy to dobije max do 25 cm. Może 2 cm więcej
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Limbata
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Czerwca 2020, 12:20 »
Na szybko sprawdzilem do sensegalus rosnie do 60-70cm 😱

Piszesz o Polypterus senegalus meridionalis ;)
Ja mowilem o zwyklym senagalusie ktory rosnie duzo,duzo mniejszy.


Myślałem bardziej o.jakiś bardziej wyrosnietych bocjach albo czyms innym azjatyckim mniej wiecej z jej biotopu.

Ja wczesniej mialem Botia almorhae z moimi wezoglowami i byl to dobry uklad 8)
Te bocje dodawaly zycia w akwarium,wyjadaly resztki co wezoglowy zostawily i ogolnie fajnie taki zestaw wygladal.
One nieprzeszkadzaly moim Parachannom.


Senegalus z farmy to dobije max do 25 cm. Może 2 cm więcej

No i niestety one rosna coraz mniejsze :(
Nieraz niedobijaja nawet do 20cm.
Dzikie senegalusy dorastaja do 30cm.
Senegalus z Jeziora Turkana nawet przekracza 40cm.