Autor Wątek: Z ChinaTown do Kongo  (Przeczytany 18805 razy)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #150 dnia: 29 Grudnia 2018, 20:52 »

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #151 dnia: 29 Grudnia 2018, 21:19 »
Matti ja doskonale wiem co to znaczy pawiookie 😉  Wychował mnie portal pawiookie.pl sto lat temu 😉  Tylko tam nie byłam Raciczką a poprostu Moniką. To były czasy analogiczne do naszej channa club - początki i rowój. To była skarbnica wiedzy i grupa zapaleńców - coś jak my 😋

Będę stosowała pewien patent aby nie mieć problemu z azotanami. Opiszę wszystko jak ruszy. Juz to stosowałam przy Malawi i działa😉
 Peterku ryb już u mnie dość. Prosiaki rosną bardzo szybko. Rownie szybką mają przemianę materii.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2018, 21:20 wysłana przez Raciczka »
Pozdrawiam,
Monia

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #152 dnia: 30 Grudnia 2018, 08:37 »
Cóż ... za małe a przynajmniej jedna z nich była za mała. Czyli muszę dokupić 4 szt i najlepiej ciupkę większe :P
Pozdrawiam,
Monia

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #153 dnia: 30 Grudnia 2018, 09:12 »
Upssss czyli był posiłek :(.  Ja też czerpałem wiedzę z pawiookie.pl jak miałem te rybki :)
Matti

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #154 dnia: 30 Grudnia 2018, 09:23 »
Cóż ... za małe a przynajmniej jedna z nich była za mała.

 :P


Ja też czerpałem wiedzę z pawiookie.pl jak miałem te rybki :)

Ja tez bylem na tym forum ale ze wzgledu na ciekawe tematy wezoglowow 8)
Channa maculata,Channa gachua,Channa bleheri i Channa marulius/marulioides oraz chyba auranti.
Byly tez tam interesujace tematy o innych drapieznikach.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudnia 2018, 09:25 wysłana przez Peterek »

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #155 dnia: 30 Grudnia 2018, 10:24 »
Też wchodziłem na tamto forum. Na pawiookie się nie zdecydowałem. Dużo z nimi roboty a ja miałem tylko 240l. Pamiętam Moniko, że chyba w 200l udawało Ci się Pawie trzymać. Gdybym kiedyś wrócił do pielęgnic to byłaby zagwozdka: Pawiooka czy Cytrynowa. Miałem Cytrynową, dorosło w 200l. Oczywiście tylko przez jakiś czas. Później ją wydałem. Super charakterna ryba. Atakowała mnie aż miło.
Czy zniknęły wszystkie pawice?
200 litrów

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #156 dnia: 30 Grudnia 2018, 14:39 »
W tych 200l to trzy byczki wyrosły na 28 cm, ale utrzymanie tam parametrów to była katorga. Podmiany prawie codziennie po 100l. Dramat, ale bakcyla połknęłam :)

Dwa maluchy przeżyły. Dokupione kolejne sztuki, ale wszystkie łącznie z wczorajszymi są w 54l na podtuczenie. Akurat mąż zmieni obsadę bo z obecnej sądzę, że nic nie zostanie (krewetki i endlerki).
W sumie jest 11 sztuk pawic, oczywiście nie wszystkie będą na stałe. Planuję zostawić max 2 pary, ale nie wiem czy to się uda. Życie zweryfikuje.

Chciałam tylko nominatywne, ale moja druga połowa stanęła okoniem i chciała także białasy. Oczywiście brudasy totalne, ale co tam - i tak przecież nie będą szły ewentualne maluchy dalej w świat.
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #157 dnia: 30 Grudnia 2018, 19:10 »
Podmiany prawie codziennie po 100l.

Jak ja sie ciesze iz wybralem wezoglowy ;) :P ;D

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #158 dnia: 31 Grudnia 2018, 09:42 »
Cytuj
Podmiany prawie codziennie po 100l
Pielęgnice są bardzo ciekawe, aktywne i inteligentne. Jednak ta aktywność ma swoją cenę. Nie jestem gotowy na taką intensyfikację pracy przy baniaku  :)
Jak miałem Cytrynową to podmiany w 200l robiłem 2 razy w tygodniu.
200 litrów

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #159 dnia: 31 Grudnia 2018, 11:37 »
Ej, ale to była ekstremalna sytuacja. Trzymanie 3 pawiookich w 200 l to totalna głupota.
Przy zapewnieniu optymalnych warunków, bez ekscesów w karmieniu to podmiany raz w tygodniu. Tyle tylko, że te optymalne warunki to min dla pary 450l - gdzie i tak ciasnawo.

Myślę, że w moim przypadku decyzja o wprowadzeniu pielęgnic to jeszcze jedno. Niestety komunikatywność obscur w porównaniu z np marudami to przepaść :( Z marudami był kontakt, czuło się interakcję, to ze te ryby obserwowały i nawiązywały kontakt. U obscur tego brak - przynajmniej u mnie :(
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #160 dnia: 31 Grudnia 2018, 12:47 »
Myślę, że w moim przypadku decyzja o wprowadzeniu pielęgnic to jeszcze jedno. Niestety komunikatywność obscur w porównaniu z np marudami to przepaść :( Z marudami był kontakt, czuło się interakcję, to ze te ryby obserwowały i nawiązywały kontakt. U obscur tego brak - przynajmniej u mnie :(

Interesujace spostrzezenie.
Tomaso,a jakie Ty masz odczucia do swojej obscury?

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #161 dnia: 31 Grudnia 2018, 15:09 »
Ja też coś napiszę od siebie. Pawiookie które miałem - sztuk 3 w 450l były jak psy. Zawsze wiedziały kiedy wracałem z pracy i pluskaniem mnie witały :) czuło się to przywiązanie do nich.
Channa marulius - zimna jak cholera zero takiej interakcji.
Pleuro - lepiej jak marulius ale do pawiookich było im daleko.
Aurantii - to prawie jak pawiookie są ruchliwe reagują podpływaniem jak przechodzisz obok akwarium i tak jakby się cieszyły, że jesteś. Oczywiście najbardziej jak idzie papu :P
Matti

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #162 dnia: 31 Grudnia 2018, 22:00 »
10 lat temu miałem pawiookie. To były moje drugie drapole po szczupieńczykach. Wiedze czerpałem  pawiookie.pl choć nigdy się nie zarejestrowałem. Miałem 6 sztuk. Cztery w 620l akwarium i dwie w 475. Piękne czasy i wdzięczne ryby aż się łezka w oku kręci. Od czasu do czasu jeżdżę z dziećmi do akwarium Gdyńskiego poglądać pawie pływające z płaszczkami.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #163 dnia: 01 Stycznia 2019, 11:47 »
Powiem tak, ani Stewartii ani Obscura nie wykazuje zachowań, które można by było porównać do zachowań większych pielęgnic. Wśród tych ostatnich interakcja też zauważana jest z różną intensywnością w zależności od gatunku. Amphilophusy znane są z dużej interakcji z opiekunem. Pawiookie to wręcz symbol ryb określanych mianem Wet Pet. Tilapia Butti - również jest bardzo aktywną i inteligentną ryba.
Jak byłem u Raciczki to zachowanie Marud było niewiarygodne. Te ryby faktycznie patrzyły swoimi mądrymi oczkami na widownię spoza akwarium. U Obscury przeszkadza mi to, że mimo wielkich rozmiarów ciężko ją w ogóle zobaczyć.
Potrafię zrozumieć Monikę. Niestety Obscury nie dadzą tych zachowań, które wiążą się z interakcją.
200 litrów

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Z ChinaTown do Kongo
« Odpowiedź #164 dnia: 01 Stycznia 2019, 11:52 »
Raciczka, na Twoim miejscu, odszedłbym od biotopu. Zostawiłbym Obscury i dodał podrośnięte Pawiookie. Parachanny pełniłyby rolę sumów, czy Glonojadów.
W taki układzie będziesz miała i interakcję i magię wężogłowów. Na plus dla Obscur jest fakt, że mniej brudzą wodę niż inne powszechnie stosowane wypełniacze akwarium z Pawicami.
200 litrów