Autor Wątek: Afryka zachodnia - 240l  (Przeczytany 4325 razy)

Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Afryka zachodnia - 240l
« dnia: 23 Stycznia 2019, 14:59 »
Mam do dyspozycji akwarium o pojemności 240 litrów. powierzchnia dna 120x40.

Wiem, że jak na ryby z biotopu, który chciałbym odtworzyć, nie jest to zbyt dużo. Mimo wszystko poniżej podeślę listę stworzeń, które chciałbym hodować:
Parachanna Africana
Polypterus Senegalus
Polypterus Gelhezi

Chciałbym też posiadać jakiś gatunek buszowców. Mam dostęp do Ctenopoma acutirostre (niestety maluchy po 3-4 cm, wiec obawiam się że zostaną zeżarte zanim dorosną) i Ctenopoma Kingsleyae (te już większe bo około 10 cm)

Pytanie do Was czy da się pogodzić taki układ w tak małym akwarium i w jakich ilościach?

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Stycznia 2019, 15:30 »
Mam kapkę większy zbiornik u siebie. A w Nim: 3 Delhezi; 29 cm, 15 cm i sznuròwkę 8 cm. 2x Senegale: 12 cm i nie 10 cm. 4 Synodontisy, 2 Motylowce, 4x Buszowce. Wg. Mnie akurat. Mam zamiar dorzucić 2x Africana pòki małe są. Ale nie bawem zwiększam litraż. Raz zdarzyło mi się, że P.Endlicheri zeżarł mi małego Busza. Ale był to osobnik wyjątkowo psychotyczny. Pewnie będziesz wpuszczał małe okazy, ktòre beda razem rosły co zwiększy szanse na spokòj w akwa. Nigdy nie masz gwarancji ale takie akcję zazwyczaj sprawdzają się. Tu na forum jak inu innych pasjonatòw.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Stycznia 2019, 15:48 »
Mialem wczesniej  akwa 120x50 a w nim:
-dobrana parka Parachanna africana (21-23cm)
-Polypterus delhezi x1 (20cm)
-Polypterus palmas buettikoferi x1 (18cm)
-Ctenopoma acutirostre x2 (10-12cm)
plus inne ryby.

i bez zadnego problemu ryby zyly ze soba :)

Wedlug mnie Twoje akwa bedzie dobre dla tej obsady co wymieniles:

Parachanna Africana
Polypterus Senegalus
Polypterus Gelhezi


Ctenopoma kingsleyae rosnie wieksza niz acutirostre i nigdy jej niemialem wiec sie niewypowiem na ich temat.
Ale moge sie zapytac znajomego co je posiada wraz z africanami i innymi smokami w 150cm.

Parachanny africany masz wlasnie dostepne bo sa na sprzedaz po 45zl sztuka.
Zostalo ich 10 po jakies 10cm.
A smoki co wymieniles sa ciagle w sprzedazy z tego co wiem.

Pytania:
Czy chcesz miec kilka sztuk african i ewentualnie z tej grupy parke jak sie dobiora czy wolisz jedna sztuke raczej?
Jaka ilosc smokow by Cie interesowala i buszowcow?

Tomaso na forum ma te smoki co chcesz ale w 150cm wiec na pewno takze Ci cos pomocnego i ciekawego napisze ze swoich obserwacji ;)

A tutaj tak te ryby wygladaly w moich 120x50cm.


Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Stycznia 2019, 18:59 »
Dzięki za odpowiedzi.

Peterek wolałbym parę, ale rozumiem, że to raczej nierealne, by para dobrała się z zakupionych dwóch sztuk, więc raczej skupię się na jednej chnnce. Chyba że ma ktoś doświadczenie że da radę w dorosłości utrzymać np. 4 sztuki.
Wynika to z tego, że moje córki traktują ryby niemalże jak psy, nadają imię każdej nielawicowej sztuce i naprawdę przeżywają to jak jakaś padnie, albo jakąś oddaję. Dlatego zrezygnowałem już z dobierania par z grup ryb.

Co do smoków. Ma słałem nad 3-4 sztukami senegalus i 1 Delhezi ( lub innym gatunkiem w tym bardziej "smoczo-dinizaurowym" wydaniu.

Brałem też pod uwagę trzciniaki, ale nie wiem czy nie będzie im u mnie ciasno.

No i buszowce 3-4 sztuki.

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Stycznia 2019, 19:41 »
Habba delhezi mają kształt jak senegale. Bardziej smokowate są endli, ale zbiornik za mały na nie niestety.
Z buszy weź acutirostre, ładniejsze są  :P oczywiście moim skromnym zdaniem 😉
Pozdrawiam,
Monia

Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Stycznia 2019, 21:04 »
Rzeczywiście, to ta sama grupa smoków. Więc pozostałbym przy senegalus-delhezi 3:1.

To prawda Raciczka, acutirostre są zdecydowanie ładniejsze, mam tylko zastrzeżenie do tego chomika rozmiarów, na tyle na ile udało mi się zorientować w handlu są niemalże wyłącznie 4 cm maluchy, a biorąc pod uwagę info, że rosną zdecydowanie wolniej od polypterusów, obawiam się że przy równoczesnym wpuszczeniu, szybko zostaną potraktowane jako karma. Stąd uwagę kieruję w stronę większych Kingsleyów.
Nie chcę też wpuszczać ryb z dużymi przerwami, żeby uniknąć potencjalnych bójek.


Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Stycznia 2019, 00:06 »
Peterek wolałbym parę, ale rozumiem, że to raczej nierealne, by para dobrała się z zakupionych dwóch sztuk, więc raczej skupię się na jednej chnnce.

Zgadza sie.
Jest to bardzo watpliwe,zeby z dwoch sztuk dobrala sie parka.


Chyba że ma ktoś doświadczenie że da radę w dorosłości utrzymać np. 4 sztuki.

Tutaj niechodzi o doswiadzczenie.
Wezoglowy sa nieprzewidywalne i to wszystko zalezy od nich samych ile i jakie sztuki zostana w akwa.
My akwarysci,raczej duzo niemamy do powiedzenia w tej kwestii ;)


Wynika to z tego, że moje córki traktują ryby niemalże jak psy, nadają imię każdej nielawicowej sztuce i naprawdę przeżywają to jak jakaś padnie, albo jakąś oddaję. Dlatego zrezygnowałem już z dobierania par z grup ryb.

To zaden problem.
Mozesz trzymac jednego wezoglowa z innymi rybami.


Co do smoków. Ma słałem nad 3-4 sztukami senegalus i 1 Delhezi

Tutaj niech sie wypowie Tomaso i Ojciec bo maja te ryby w troszke wiekszych zbiornikach.


Brałem też pod uwagę trzciniaki, ale nie wiem czy nie będzie im u mnie ciasno.

Ja tez je sobie odpuscilem w 120cm.


No i buszowce 3-4 sztuki.

Tomaso,Ojciec i chyba jeszcze Windus.
Raciczka tez je ma ale w basenie ;)
Ja mialem 2 sztuki i idealnie pasowaly do 120cm.


Stąd uwagę kieruję w stronę większych Kingsleyów.

Ctenopoma kingsleyae rosnie podobno w akwariach do 20cm.
To spora rybka patrzac na jej budowe.
Raciczko,a Tobie to chyba endli polowaly na male buszowce a nie inne smoki tak?

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Stycznia 2019, 05:17 »
Nie wiem który smok polował na busze. Generalnie polują wszystkie jeśli się da, ale ja nie wpuściłam w tym samym czasie. Było ok miesiąca przerwy.
Rosną rzeczywiście baaardzo wolno. Z grupy ok 3,5 cm sztuk ostał się jeden mający teraz ok 6 może 7 cm. Urósł tyle w ciągu 6 miesięcy.
Kingsley'a miałam przez chwilę dorosłego. Okaz był moim zdaniem ok 25 cm, ale bardzo szybko mi padł. Przyczyny nie znam niestety. Fajna ryba, ale masywniejsza i o innym kształcie niż ostropyskie.

Ja u siebie mam 3/3/2 senegale/delhezi/endli i zwłaszcza tych pierwszych dwóch wydaje się dużo. Są u mnie bardzo ruchliwe. Wszędzie ich pełno. Z perspektywy czasu pewnie bym brała 4 delhezi bez senegali a za to 3 endli albo tylko 4 endli :P

Pozdrawiam,
Monia

Windus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Stycznia 2019, 07:58 »
Fakt Ctenopoma Acutirostre to bardzo ładna rybka. Moje niestety musiałem oddać (co mi wypomina żona) bo miałem za małe akwarium ale trafiły w bardzo dobre ręce.
Tu o nich trochę poczytasz:
https://forum.channa.club/index.php?topic=186.0

Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Stycznia 2019, 08:33 »
Windus, dzięki za wątek, chociaż zanim się zarejestrowałem, to przeorałem forum wzdłuż i wszerz.  :)
Acutirostre to moja afrykańska miłość od pierwszego wejrzenia, świetnie prezentująca się ryba. Chociaż trzymałem kiedyś proporce, niestety trudno mi było utrzymać latem temperaturę odpowiednią dla nich, więc musieliśmy się rozstać.

Tak więc zdecyduję się na 4 -5  sztuk C. Acutirostre i za 3-4 miesiące jak podrosną do tych 7 cm wpuszczę Parachannę i 4 Polypterusy (idąc za podpowiedzią Raciczki zdecyduję się pewnie na jeden gatunek (raczej delhezi).

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Stycznia 2019, 11:48 »
Dużo też zależy od tego czy bd w przyszlości kupował większę akwa ale domyślam się, że nie, jak pisałeś wcześniej. Uważam, że dopuszczenie małych Senegali i Delhezi do podrośniętych już Buszy to taka sama sytuacja jak wpuszczenie ich razem. Ctenopoma rośnie tak bardzo wolno, że Senegale po kròtkim czasie i tak je przegonią. Raciczka pisała o znikających Buszach. Myśle, że to sprawka Endli tak jaknu mnie. Gdybym mògł coś zaproponować to proponowałbym układ 2:3:5 w Twoim zbiorniku jeśli ma być na lata. Czyli Senegale, Delhezi i Busze. Ewentualnie coś mało ruchliwego przydennego z biotopu jeśli poszedłeś w tę stronę. Np. Małe gatunki pierzastowąsowatych. Pòźniej dodam foty wzrostu smokòw żeby zoobrazować poròwnanie. A i parachana.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Habba

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Stycznia 2019, 11:55 »
Ojciec, dzięki za podpowiedź. Oczywiście chętnie zobaczę foty. Czyli rozumiem, że spróbowałbyś mimo wszystko wpuścić towarzystwo razem?


Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Stycznia 2019, 12:54 »
To tylko sugestia. Ja po prostu robię tak od zawsze. Smoki i tak są bardziej terytorialne, agresywne, szybsze tempo wzrostu. A więc tak. 1 foto: rozmiar w którym kupiłem 2 sztuki Senegali, albino i zwykły. Kolejne foty: rozmiar obecny. Następny: Jeden z 3 Buszy, ktòre zakupiłem razem z Senegalskimi miesiąc, może półtorej temu. I bonus.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Stycznia 2019, 12:58 »
Spòjrz na Albino. One zawsze będą mniejsze, słabsze bo to bubel genetyczny. Ale w tak kròtkim czasie podwoił na pewno swoją masę i wydłużył się. O klasycznym nie wspomne. Delhezi nie pokazałem bo nie mam zdjęć od dzieciństwa.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Afryka zachodnia - 240l
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Stycznia 2019, 13:26 »
Widze,ze temat nabral mocy i dobrze :)

A wiec Habba,rozmawialem z moim znajomym o Ctenopoma kingsleyae i mi powiedzial ze akwa 120cm jest dla nich za male wiec jeden problem masz z glowy.Bierz lamparty ;)

Zobacz jak to u niego wyglada w 150m.Sprawdz sobie tez obsade bo moze cos Ci sie spodoba.



Co do smokow i buszowcow to Raciczka i Ojciec Ci pomagaja z ustaleniem ilosci widze.
Poczekaj jeszcze az Tomaso sie odezwie bo tez ma delhezi,senegale i busze.

Ojciec Ci takze doradzil cos na dno.
A myslales o gornej partii zbiornika?
Ja proponuje mini-arowane czyli Motylowca-Pantodon buchholzi.
Jest to interesujacy i unikatowy wyjadacz much,ciem,swierszczy czy pajakow :)

Te smoki,buszowce i motylowce sa w handlu.
Ale africany sa rzadko w sprzedazy wiec musisz sie zastanowic nad wszystkim w miare szybko jesli chcesz africany.
Sklep Plaszczka ma je teraz na sprzedaz.
https://forum.channa.club/index.php?topic=63.0

A co myslisz o wystroju akwarium?