Autor Wątek: Wężogłowy nowicjusz !  (Przeczytany 2428 razy)

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Wężogłowy nowicjusz !
« dnia: 09 Stycznia 2023, 22:02 »
Witam,
Jestem w trakcie oczekiwania na nowy zbiornik. Za dwa tygodnie ma być u mnie. Akwarium o pojemności 720l. Akwarium bedzie stało u mnie w mieszkaniu gdzie temperatura w sezonie grzewczym to jakieś 22stopnie, latem w zależności od pogody ale w upalne dni schładzamy się klimą więc wyższa temperatura jest tylko jeżeli nie ma nikogo w domu.

Podstawowe pytanie czy w takich warunkach można utrzymać jakąś odmianę channy?

Najbardziej podobały by mi się odmiany mniejsze np. Channa gachua bengal blue. Z tego co zdążyłem sie dowiedzieć to jest dobra dla początkujących. Chociaż u mnie w okolicy nie do zdobycia raczej. Na tę chwilę jedyna opcja jaką mam to zamówienie u kogoś ryb z wysyłką.

W akwarium bedzie dużo korzeni. Już suszę dwa ładne korzenie olchy i mam kilka nazbieranych przez lata. Nieprzesadnie dużo roślin. Ze starego baniaka zostało mi troche kryptokoryny karbowanej, nurzańca olbrzymiego i anubiasów. Dodam na pewno jeszcze jakaś roślinę pływającą. Troche skałek i drobny żwirek z cienką warstwą ziemii ogrodowej. Można powiedzieć, nic szczególnego ale sprawdzało mi się do tej pory. Filtracja to dwa kubły jbla które zostały mi po starym akwarium. Oświetlenie planuje sinkor led ii 3 lub 4 sztuki po 60 cm.


« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2023, 22:22 wysłana przez Bartosz93 »

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Stycznia 2023, 14:45 »
720L - ale jakie wymiary baniaka?

Odwieczny dylemat : wężogłów subtropikalny, czy tropikalny?

Wybór nie jest trudny, tropikalnych jest znacznie mniej.

W takim baniaku ( a domyślam się, że będzie to około 200 długości minimum ) możesz trzymać małe i średnie wężogłowy.

Pomyśl o chłodziarce do akwa, która obniży temperaturę wody w odpowiednim okresie, a jeżeli nie chłodziarką to trzeba szukać innego rozwiązania, jak schłodzić wodę?

Pobór energii/koszty :
- subtropikalne : okresowe działanie chłodziarki, załóżmy 4-6 miesięcy, a potem temperatura pokojowa, która rośnie wraz z porami roku.

- tropikalne : grzałka włączona cały rok, która z termostatem włącza się i wyłącza.

Wężogłowów subtropikalnych jest znacznie więcej i moim zdaniem są bardzie atrakcyjniejsze od tropikalnych, nie tylko pod względem wizualnym, ale również zachowaniami.

Faktycznie dla początkuąch channa gachua jest idealnym rozwiązaniem, ale przy takich gabarytach baniaka, szkoda tego nie wykorzystać i nie pokusić się o jakiś większy gatunek.

W dzisiejszych czasach nie ma większego problemu z dostępnością przeróżnych wężogłowów, oczywiście związane jest to z transportem ryb.

Aranżacja akwarium uzależniona jest od wężogłowa jakiego zapragniesz hodować, ponieważ ziemia ogrodowa w połączeniu z channa, która czasami zachowuje się jak koparka to nie dobry pomysł.




Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Stycznia 2023, 22:50 »
Akwarium dokładnie będzie miało 197,5x60x60 cm czyli 711l.

Gatunki subtropikalne bardziej mi się podobają. Szczególnie te bardziej kolorowe z niebieskimi lub czerwonymi akcentami.

 Jak narazie znalazłem jednego dostawcę ,który dowozi ryby do mojego miasta osobiście, firma znaleziona na znanym portalu z ogłoszeniami. W ofercie na ten moment posiadają Channa bleheri oraz Channa asiatica. Poza tymi odmianami i z przesyłką znalazłem jeszcze Channa ornatipinis i Channa aurantimaculata. Admin jeżeli możesz doradzić, gdzie mógłbym szukać jeszcze prócz owego portalu ?

Chłodziarki przejrzałem w internecie ale odstraszyła mnie ich cena w granicach 2000zł. Czy faktycznie trzeba liczyć się z wydatkiem takiego rzędu?

Mam jeszcze jedną możliwość na zimowanie. W tej chwili mam jeszcze dwa zbiorniki w piwnicy gdzie zimą temperatura wacha sie w okolicy 15 stopni. Jeden zbiornik 410l zajęty przez pielegnicę pawiooką. Drugi 330l i w tej chwili jest pusty i wystawilem go na sprzedaż ale od dłuższego czasu nikt konkretny się nie odzywa więc istnieje szansa na to , że zostanie na dłużej ze mną. Tak więc zalewam na zimę zbiornik 330l i tam zimuję ryby lub robię zamianę i pielęgnice przenoszę do mieszkania ,a channy idą do piwnicy. Wtedy nie musiałbym odpalać kolejnego baniaka. Problem jest tylko taki ,że wcale nie chciałbym mieć ich w piwnicy. Co prawda jestem tam codziennie ale tylko na chwilę. Rozumiem ,że dla ryb byłoby to zapewne optymalne rozwiązanie. Jednak ja wolałbym cieszyć oko widząc je w tym głównym akwarium w mieszkaniu. Poza tym moją leciwą już wysłużoną pielęgnice też dobrze byłoby zostawić w spokoju i nie robić jej przeprowadzki dwa razy w roku. Ostatnio i tak nie wie co się dzieje bo nagle ma kilku współmieszkańców z 330, których tymczasowo do czasu aż wszystkie sprzedam/oddam musi znosić.

Gdzieś w internecie wyczytałem ,że niektórzy hodowcy radzą sobie z zimowaniem przez częste podmiany zimną wodą. Sam wpadłem jeszcze na pomysł wrzucania kostek z lodem. Kostki pływałyby a zimno przechodziłoby przez wszystkie partie wody do dna. Termometr ułożyłbym na dnie i starał się wyczuć ile kostek muszę wrzucać w ciągu dnia. Podejrzewam, że szybko wybijecie mi to z głowy. Istniałoby ryzyko skoków temperatury a to jak się domyślam nie może nastąpić.

Co do ziemii ogrodowej. Ostatnio miałem ją w zbiorniku z ziemiojadami  :D Poradziłem sobie z tym tak ,że ziemia była tylko w miejscach gęsto zarośniętych przez kryptokoryny i nurzańca. Rośliny te mocno się ukorzeniają i ryby dawały sobie spokój z kopaniem w tych miejscach mając sporo przestrzeni do kopania w centralnej części zbiornika. Pytanie więc czy faktycznie nie dawać ziemii ? Bez niej mam obawy co do wzrostu roślin. Z mojego doświadczenia wynika ,że przy małej ilości ryb w zbiorniku rośliny nie są naturalnie nawożone i w samym żwirku szybko mi umierały. Z kolei na nawożeniu innymi sposobami kompletnie się nie znam i nie chcę w to brnąć ponieważ dla mnie rośliny w akwarium mają być , poprawiać wygląd zbiornika ale przede wszystkim nie zabierać mi czasu.

Jeżeli ktoś będzie ciekawy to mogę wrzucać jakieś zdjęcia do tego wątku z powstawania zbiornika. Na tę chwilę mam tylko przygotowaną szafkę, suszące się korzenie w kotłowni i rośliny w akwarium w piwnicy więc raczej nikogo to nie interesuje. Chyba, że ktoś taki się znajdzie to mogę nawet to pokazać.

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Stycznia 2023, 14:32 »
Po przemyśleniu sprawy z zimowaniem, myślę że lepszy dla mnie byłby gatunek tropikalny. Pytanie tylko jaki jest wybór. W kilku miejscach znalazłem informację,że wspominana wczesniej przeze mnie Channa gachua nie wymaga zimowania. Czy faktycznie tak jest? Jakie jeszcze dostępne gatunki nie wymagają zimowania?

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Stycznia 2023, 19:46 »
Gdzieś na forum była taka tabelka ryb sub i tropikalnych.
Tak na szybko :
parachanna, fireback, bankanensis, pulchra, lucius, limbata.

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Stycznia 2023, 01:14 »
Pulchra to jakiś kosmos. Nie trafiłem na nią jeszcze ale jest piękna. Fajnie bo jest też większa więc byłaby bardziej widoczna. Tylko gdzie ją dostać? Fireback i limbata również w moim guście. Czy limbata to to samo co gachua?

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Stycznia 2023, 11:48 »
Zobacz ten filmik. Pulchra bodajże żyje w wodach o mniejszy zakresie wahań temperatury - 21-26. Piękny wąż a odpada zimowanie.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Stycznia 2023, 14:16 »
Wybierz sobie upragnione wężoglowy i pomożemy Ci je zdobyć.

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Stycznia 2023, 07:59 »
Admin, na 100% Channa Pulchra :) Na olx znalazłem jedno ogłoszenie z wysyłką. Cena za sztukę to 100zł. Nie orientuję się czy to dużo czy też nie. Napisałem z prośbą o jakieś zdjęcia żeby Wam pokazać do weryfikacji ale jak na razie bez odezwu. W dziale zbytu jakiś czas temu jeden z użytkowników też miał w ofercie Pulchry i w dużo lepszej cenie. Z tego co zrozumiałem to nie mieszka w Polsce więc pewnie tylko w okresach kiedy tu przyjeżdża można kupić u niego ryby. Narazie do zakupu ryb w sumie mam jeszcze czas ale gdyby znalazł się ktoś kto sprzedaje to mógłbym zarezerwować kilka ryb.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Stycznia 2023, 11:47 »
Wyluzuj. Channy to ryby długowieczne, a później trudno znaleźć dla nadwyżek sensowny nowy dom. Zakup naprawdę musi być przemyślany. Ja też kontaktowałem się z tą osobą z Warszawy. Cytuję odpowiedź : "nie wiem ile mają centymetrów, dowiem się od hurtownika" . Cena zależy od wielu zmiennych, jednym z istotnym jest rozmiar sprzedawanej ryby. Więc 100 zł może być dużo lub mało. Ps. doczytałem, że dajesz sobie czas i tak trzymaj :).
W razie czego ja też jestem zainteresowany pulchrą.

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Stycznia 2023, 16:54 »
Myślałem o 5-6 młodych osobnikach pisząc kilka, a jak to będzie i czy będę musiał szukać dla nich nowy dom to już bardziej wróżenie niż przemyślenia. Aż tak daleko nie ma co wybiegać  :D. Widocznie gość wystawił ogłoszenie a jeszcze ryb nie posiada. No to jest Nas dwóch :) Czyli wnioskuję z tego co napisałeś ,że maluchy powinny być tańsze ?

Jak myślicie czy taka liczba na początek to dobry pomysł do tego zbiornika? Jeżeli chodzi o docelową obsadę to pewnie w miarę dorastania ryb okażę się co z tego wyjdzie.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Stycznia 2023, 17:20 »
Na forum są bardziej kompetentne niż ja, ale pozwolę sobie wyrazić opinię. Jeżeli zakładasz uzyskanie pary, to musisz kupić kilka ryb. Założenie jest takie, że ryby same się sparują i docelowo tylko ta para może w tym zbiorniku pozostać. Reszta, jeśli przeżyje, może znaleźć nowy dom, ale wielu zaczynało z kilkoma maluchami i jakoś tych nadwyżkowych dorosłych na giełdzie nie widać. Gdzieś czytałem, że mając w zbiorniku ponad 10 maluchów agresja rozkłada się ( znana metoda kontrolowanego przerybienia), ale sam nie próbowałem. Walka zaczyna się też przy ograniczonej liczbie  kryjówek. Czasami lepiej dla grupy nie dawać możliwości obejmowania rewiru - nie ma o co walczyć. Channy , jak każde zwierzęta mają cechy indywidualne. Możesz spotkać łagodniejsze, ale też sparowana para może się skonfliktować i pozostanie jeden osobnik.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Stycznia 2023, 18:01 »
Channa pulchra 5-7 cm m, grupa 8 sztuk w cenie 40€ plus koszt wysyłki.
Jeśli chcesz to działamy w temacie...

Rafi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Stycznia 2023, 18:14 »
@Bartosz93

Cytuj
Widocznie gość wystawił ogłoszenie a jeszcze ryb nie posiada.
-ja czekałem na laosy ok 3 tyg.jak dobrze pamiętam,a kasę musiałem przelać od razu.Żaden z tych gamoni na olx nie powie Tobie,że nie ma danych ryb.Tylko będzie wciskał jakiś kit, aby kupić sobie trochę czasu.Oni pewnie zbierają zamówienia i jak już mają ilość,którą im się opłaca ściągnąć,wtedy dopiero zamawiają i rozprowadzają.Myślę,że tak to działa.

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Wężogłowy nowicjusz !
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Stycznia 2023, 18:45 »
Admin: oczywiście ,że działamy.

Rafi: też myślę ,że tak to wygląda... im to się musi opłacać ,a zrezygnować z pieniędzy i powiedzieć szczerze jak to będzie wyglądało jest ciężko bo większość by zrezygnowała z zakupu.