Autor Wątek: Akwarium dla 5 aurantimaculata  (Przeczytany 9316 razy)

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Czerwca 2019, 20:09 »
To co piszesz jest bardzo... ciekawe, zastanawiające. Szczerze mówiąc sam nie wiem co by zrobił.
Ja pozbyłem się najmniejszej która dostawała łomot. U nowego właściciela teraz jest głównym bosem i ma fajne warunki. Pozostałe 4 się dogadują i też zaczynają całodniowe tańce w lotosie. Osobiście nie jestem zwolennikiem dzielenia sztucznego akwarium ale wiadomo każdy robi jak uważa. Trzymam kciuki abyś osiągnął efekt jaki chcesz.
Matti

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #46 dnia: 14 Czerwca 2019, 11:41 »
Też jestem przeciwnikiem dzielenia, ani to ładne ani wygodne. Przy tempie wzrostu auranti po 3-4 miesiącach będę miał 4 ładne szt, wymiarowo podobne, ale czy się dogadają? No i muszę się pozbyć średniej chyba.

do dzielenia akwarium kupiłem te: https://lyson.com.pl/kraty-plytki-i-siatki/3962-krata-odgrodowa-langstroth-amerykanski-czarna-plastikowa-42x511-cm-2059766053216.html

do sadzenia roślin: https://lyson.com.pl/kraty-plytki-i-siatki/2267-krata-odgrodowa-winidurowa-dadant-425x495cm-2059766024056.html

Gdybym miał teraz opcje to bym wziął 6szt młodych 15cm i później sprzedał 1 lub 2. Strasznie mi dało w dupe to kupowanie w Gliwicach. Dysproporcji w wielkości ryb bez dzielenia nie przeskoczysz.  Auranti od tamtego momentu są niedostępne.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #47 dnia: 14 Czerwca 2019, 12:39 »
Akwarium przedzieliłem na 2 części bo najmniejsza zbierała łomot od jednej dużej i średniaka aż się płakać chciało. Dwie małe dostały około 2/5 akwarium, dwie duże plus średnia dostały resztę. 

Nowy problem: średniak albo dostaje lanie od dużych albo leje małe. Wrzuciłem go do małych i dwie największe spokojnie razem siedzą. Zastanawiam się czy zostawić tylko te dwie większe czy ewentualnie pozbyć się średniej i później połączyć 4 szt.
Bardzo zależy mi na dobraniu się pary. Dwie największe coś tam kiedyś tańczyły ale z drugiej strony to pozostała część jest chyba jeszcze za mała na zaloty.

Rozumiem Twoj niepokoj.
Niestety te ryby sa nieprzewidywalne i nigdy niejestesmy pewni co one moga zrobic.
To,ze te dwie najwieksze plywaja razem to jeszcze nieznaczy iz jest to parka(Duchu mial podobny przypadek ze swoimi bleherkami a na koniec sie okazalo iz parka ktora podchodzi do tarla i sklada ikre to jednak inne ryby ;) ).
Piszesz iz sie kiedys krecily.Jak to dokladnie wygladalo?

Bardzo dobrze Cie rozumiem iz chcesz sie pozbyc tych przesladowanych ryb ale z drugiej strony zmniejszasz szanse na dobranie sie parki z tej grupy.
Juz nieraz slyszalem iz najmniejsza i najslabsza ryba nagle zaczynala bardzo duzo jesc i doganiala oraz przeganiala we wzroscie inne ryby.
Wiec jest to taka loteria z tymi rybami.

To juz wszystko zalezy od Ciebie samego co zrobisz bo to Ty widzisz te ryby i widzisz jak one sie zachowuja.
Najlepsza opcja a zarazem najbardziej brutalna zeby miec pewna parke w zbiorniku to jest zostawienie ryb samych sobie i pozwolic Matce Naturze to zrobic za Ciebie.
Oczywiscie niejest to dla wszystkich bo naprawde szkoda ryb.
Ale jest to najpewniejsze rozwiazanie.
Ryby same wiedza kogo sie pozbyc i ktora z ktora sie dobierze w parke.
Jak zobaczysz iz jakies dwie ryby sa naprawde ku sobie i razem zaczynaja atakowac inne ryby bardzo agresywnie to wtedy mozna wylowic reszte i te dwie zostawic same.

I co o tym wszystkim myslisz?


Do dzielenia akwarium też użyłem krat grodziowych dla pszczół tyle że sztywniejszych. Sprawdzają się idealnie bo są bardzo wytrzymałe i nietoksyczne.

Bardzo ciekawe rozwiazanie 8)

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #48 dnia: 14 Czerwca 2019, 15:37 »
Mi przychodzi jeszcze jeden pomysł do głowy ale okupiony sporym ryzykiem. Wymieszać Twoje sztuki z innymi od kogoś. Tylko żeby w jednym i drugim akwa zostały ryby podobnej wielkości. Oczywiście nie masz gwarancji że nie będzie jeszcze gorzej. Tutaj przynajmniej poniekąd wiesz czego się spodziewać. Te nasze pupile pod względem zachowania są gorsze jak puzzle składające się z kilku tysięcy części 😃
Matti

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #49 dnia: 14 Czerwca 2019, 15:44 »
Mi przychodzi jeszcze jeden pomysł do głowy ale okupiony sporym ryzykiem. Wymieszać Twoje sztuki z innymi od kogoś. Tylko żeby w jednym i drugim akwa zostały ryby podobnej wielkości. Oczywiście nie masz gwarancji że nie będzie jeszcze gorzej. Tutaj przynajmniej poniekąd wiesz czego się spodziewać.

Hodowla wezoglowow to jedno,wielkie ryzyko.
Szczegolnie takiego gatunku ;)


Te nasze pupile pod względem zachowania są gorsze jak puzzle składające się z kilku tysięcy części 😃

 ;D ;D ;D

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #50 dnia: 14 Czerwca 2019, 17:43 »
Hodowla wezoglowow to jedno,wielkie ryzyko.
Szczegolnie takiego gatunku ;)


 ;D ;D ;D

Może i tak ale i tak bym aurantii nie zamienił 😃😃😃
Matti

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #51 dnia: 30 Czerwca 2019, 09:51 »
Jak sie zachowuje Twoja banda teraz?

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #52 dnia: 10 Lipca 2019, 14:50 »
Trzy mniejsze trochę się tłuka ale względnie jest spokój. Dwie duże ciągle kopią i też nie widać większych walk. Akwarium przyjemnie zarosło kryptokoryną.

Dostałem wstępną wycenę szkła:
320x100x70H - 4800zł, szkło 15mm
320x120x80H - 8500zł, szkło 19mm

Ktoś się orientuje czy to dobra cena?

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #53 dnia: 10 Lipca 2019, 15:12 »
Baniaki zapowiadają się mega wielkie,
A z jakiego szkła?
W cenie wliczony jest komin?

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #54 dnia: 10 Lipca 2019, 15:56 »
Dokładnie pytanie jakie szkło i czy jest komin. Ja kilka ładnych lat temu za akwa z sumptem komin szyby nakrywowe z 3 szybami opti grubość 12 mam płaciłem niecałe 6000. 230x60x60.
Matti


Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #56 dnia: 10 Lipca 2019, 16:24 »
Jak chcesz uderz do Niego. Warty polecenia
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #57 dnia: 10 Lipca 2019, 16:54 »
Ojciec przy dużych akwariach gdzie szkło musi być grube nie ma co szukać na siłę oszczędności. Połasisz się na 1000 zł a potem płacz jak coś cieknie albo strzeli.  Poza tym grube szkło to ceny też od razu idą w górę i to znacznie. Ja tam w tzw okazje nie wierzę jeśli chodzi o auta i akwaria.
Matti

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #58 dnia: 10 Lipca 2019, 18:03 »
Komin z 3 otworami 200zł/szt

Szkło standard float.

Jeśli boki i fornt opti white 7100zł i 11600zł

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #59 dnia: 10 Lipca 2019, 18:32 »
Trzy mniejsze trochę się tłuka ale względnie jest spokój. Dwie duże ciągle kopią i też nie widać większych walk. Akwarium przyjemnie zarosło kryptokoryną.

Poprosze o jakies nowe fotki ryb i calego zbiornika.


PS.Fajne wymiary tych basenikow :)