CHANNIDAE > Powitanie

Powitanie początkującego.

(1/11) > >>

lanner:
Dobry wieczór!
Pewnie przyznacie mi rację, że o wielu rzeczach w naszym życiu decyduje przypadek.W akwariach mam Tanganikę i Amazonkę. Zwłaszcza przy dyskowcach dbanie o ich komfort psychiczny ( jednoznaczne ze zdrowiem) jest pracochłonne i kosztowne. Moja żona, potocznie zwana "Domowym Organem Represji" wyłączyła pewnego dnia wszystkie urządzenia pobierające prąd oprócz akwarium i zaprowadziła mnie do licznika energii. Poczułem powiew powietrza od wirującego dysku licznika :). Szybko zrozumiałem aluzję ( nie trzeba było być geniuszem) i usiadłem do kompa wpisując "ryby akwariowe zimnolubne" i tak wyskoczyły mi wężogłowy. Poczytałem , obejrzałem filmy , popatrzyłem w oczy Channa barca i "zassałem". Tak, wiem to się nazywa "Channamania". Jestem na etapie czytania, oglądania i zbierania informacji. Z góry proszę o wyrozumiałość, jeżeli moje pytania okażą się zbyt dociekliwe, ale tak już mam ;D. Pozdrawiam serdecznie i przy okazji wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Mariusz

Wojtek G.:
Witam na forum.
Cieszę się, że nasze grono się powiększa, lecz czuję się w obowiązku ostrzec Cię, że wężogłowy "zimnolubne," czyli subtropikalne wymagają zimowania w niskich temperaturach, co wymaga zastosowania prądożernych i dość drogich w zakupie chłodziarek akwarystycznych, więc nie pomoże to ukoić nerwów Twojej żony. Natomiast channy tropikalne już prędzej. Wymagają utrzymywania przez cały rok stałej temperatury na takim poziomie jaką mamy w większości normalnych pomieszczeń, więc lepiej dobrać w tym wypadku ryby "ciepłolubne niż zimnolubne". Czytaj, pytaj i zatapiaj się w temacie. Gorąco pozdrawiam.

lanner:
Dziękuję za informacje. Czy temperatura 18 stopni wystarczy do "zimowania"? W mojej kuchni, tam , gdzie mam akwarium, rano mam temp. 17,5-18 stopni. Oczywiście są zmiany dobowe, podejrzewam , że oświetlenie led też daje trochę ciepła. Filtr także się nagrzewa.  Może głupawe pytanie, ale jaka jest temperatura maksymalna, przy której możemy uznać, że proces zimowania nastąpił? Pozdrawiam

Wojtek G.:
Zazwyczaj przyjmuje się górną granicę ok 16 stopni, ale dużo zależny skąd pochodzi ryba i jakie warunki ma w danym środowisku.

Ryszard Ff:
Witaj na forum :) tak jak pisał mój poprzednik zapoznaj sie dokładnie z warunkami dla poszczególnych Chann , dodaj do tego zbiornik jakim dysponujesz ( głównie dla Chann jest ważna podstawa Szer. x głębokość ) wysokość nie gra dla nich większej roli i wtedy będziesz wiedział na co możesz sobie pozwolić. Dowiedz się również o jedzonku jakie powinieneś im podawać , na pewno nie powinieneś podawać wołowiny i kurczaka- w przeciwieństwie do Dyskowców. Życzę Ci sukcesów i jeśli dałeś sobie radę z dyskami to tu również powinieneś. Czeka ciebie duuuużo mniej treningu na tężyznę fizyczną gdyż przy Channach nie trzeba co tydzień latać z wiadrami wody do podmian.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej