Autor Wątek: Chruścik - Trichoptera  (Przeczytany 2074 razy)

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Chruścik - Trichoptera
« dnia: 14 Maja 2018, 23:15 »
Połowa maja, więc możemy samodzielnie uganiać się za pożywieniem dla naszych podopiecznych,
Wielość pożywienia lata, pełza, skacze itp po łakach, parkach...
Ja postanowiłem w słoneczny dzień wybrać się nad małą rzeczkę i...zauwarzyłem, że jest mnóstwo chruścików,
Kilka złapałem i wrzuciłem do akwarium, gdzie są channy gachua blue bengal,
Początkowo ryby obawiały się nowego żywego pokarmu, bacznie go obserwowały, podpływały i płochliwie odpływały, jednak z czasem wszystkie chruściki zostały skonsumowane,
« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2018, 23:19 wysłana przez Admin »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Maja 2018, 15:23 »
Ja i moje ryby jeszcze nieznamy tego pokarmu ;)
Czy to zamieszkuje wszystkie rzeczki,strumyki czy stawy?
Ja raczej nigdzie nieszukam takiego pokarmu w terenie tylko otwieram okna w domach i samo mi wlatuje,wskakuje,czy wpelza do srodka ;D
Idealna opcja iz te chrusciki ruszaja sie normalnie pod woda co jeszcze bardziej pobudzi moje afrykanskie drapole 8)

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Maja 2018, 20:38 »
Dawno temu wyławiałem chruściki jako przynęta na wędkowaniu,
Przypomniałem sobie o tym, gdy je zobaczyłem w rzeczce,
Chruściki to owady, których larwy żyją w wodzie, a jako dorosłe prowadzą typowo lądowy tryb życia,
Z tego powodu określane są jako owady amfibiotyczne (dwusiedliskowe),
Wystepują w jeziorach, małych zbiornikach wodnych, rzekach, rzeczkach oraz w małych źródełkach,
Larwy występują we wszystkich typach wód śródlądowych.

Łacińską nazwę Trichoptera – włoskoskrzydłe – zawdzięczają  licznym włoskom, które występują na skrzydłach u postaci dorosłej. Chruściki są blisko spokrewnione z motylami. Postacie dorosłe przypominają małe motyle nocne (ćmy) – odróżniają się znacznie dłuższymi czułkami oraz (co trudniej zobaczyć) inaczej zbudowanym aparatem gębowym (brak typowej dla motyli trąbki),
Szacuje się, że współcześnie występuje około 50 tysięcy gatunków chruścików ,jednakże do tej pory opisano ponad 13 tys.
Owad ten nie występuje jedynie na Antarktydzie,

W cyklu życiowym chruścika można wyróżnić :
  • jajo
  • kilka stadiów larwalnych (najczęściej 5)
  • poczwarka
  • poczwarka „pływająca”
  • owad doskonały – imago

Larwy i poczwarki zasiedlają środowisko wodne, natomiast imago prowadzi typowo lądowy tryb życia i jest aktywny w porze wieczornej oraz nocnej,
Poczwarka wydostaje się z "domku" ( kokonu ), potrafi świetnie pływać dzięki długim kończynom. Te „pływające poczwarki” często zjadane są przez ryby. Po roślinie lub kamieniach poczwarka taka wypełza na ląd, tam następuje ostatnia linka i odlatuje owad doskonały.

Chruściki cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na zdolności konstruktorskie larw. Larwy tych owadów budują różnorodne konstrukcje, od przenośnych domów po sieci łowne i norki.
Niektóre larwy budują sieci, z których tworzą obszerne budowle. Wewnątrz tych siecie larwy się poruszają. Sieci te służą również do łowienia zdobyczy (martwe szczątki organiczne lub inne, mniejsze zwierzęta). Otwór takiej budowli skierowany jest zawsze pod prąd wody, dzięki czemu wpadają w nią liczne organizmy wodne stanowiące pokarm dla larw chruścików.
Trichoptera wszystkich stadiów są zjadane przez ryby i często tworzą ich podstawowy pokarm, dlatego i ja postanowiłem poczęstować moje bengale,

Duża obecność churścików świadczy o dobrym stanie środowiska przyrodniczego. Larwy niektórych gatunków (filratorzy) uczestniczą w biologicznym samooczyszczaniu rzek,

Zwyczajowym prawem nazywane również „kłódkami”. Nazwa ta pochodzi od kłody (kłódka to mała kłoda), co nawiązuje do domków larwalnych zbudowanych z małych patyczków i fragmentów detrytusu (martwe szczątki organiczne) - co widać na zdjęciu,
Nazywane są również „obszywkami” ( ta nazwa częściej pojawia się na kresach wschodnich ) i nawiązuje do języka staroruskiego – larwy żyjące w domkach niczym w ubrankach, są „obszyte” fragmentami roślin i różnymi „nitkami”. W innych regionach Polski nazywane są także klajdunkami lub kadukami.

Aby ukazać niezwykłość oraz efektowność tego owada, przedstawiam film:








« Ostatnia zmiana: 15 Maja 2018, 20:41 wysłana przez Admin »

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maja 2018, 07:38 »
Ja miałam zawsze obawy na przynoszenie do domu ze stawów rożnych zwierząt jako karmówka ze względu na pasożyty.
Wolałabym nie musieć odrobaczać marud.
A może nie powinnam się tym przejmować ?
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maja 2018, 13:02 »
Dzieki za wyczerpujace przedstawienie tego dziwnego owada ;D
Poszukam ich w moich rejonach gdzie mam malutkie strumyczki i maly staw.
Super i ciekawy filmik zmontowales 8)

Igor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Maja 2018, 23:26 »
Bardzo fajny podkład do filmiku. Z racji tego ze nie mam jeszcze akwarium w pokoju chętnie bym sobie taki filmik na wieczór do snu włączył. Macie może taki pol godzinny lub godzinny?

ChrUsciki to ciekawy pomysł taki polski „Take away” dla Chann. Czy one trawią jakoś te chruścikowe domki? Ciekawe jakby zjadły ślimaka.

50 000 tysięcy gatunków - niezle.
« Ostatnia zmiana: 16 Maja 2018, 23:33 wysłana przez Igor »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Maja 2018, 02:01 »
Na ta chwile przychodzi mi tylko ten 20 minutowy film o rodzinie auranti 8)

Igor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Sierpnia 2018, 21:59 »
Wypróbowałem tego chruścika,
Znalazłem tego dziwaka przy brzegu rzeki - sporo ich jest, tylko trzeba się bardzo wpatrywać ponieważ schowane są w takie rurki i to wygląda jakby słomka/rurka sama chodziła po dnie,
Aby pomóc Laosom wypycham larwę z tej słomki, łapie pensetą i do akwarium,
Większą część chruścików wpuściłem ze słomkami do akwarium, a teraz widze że zostały na dnie tylko słomki :)
Wniosek : smakowało.

Film świetny - zainspirowł mnie do poszukiwania tego owada,
Nawet nie wiedziałem, że taki dziwak istnieje na ziemi.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Sierpnia 2018, 00:11 »
Prawde mowiac to tego chruscika jeszcze nigdy na oczy niewidzialem ;D

Igor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Sierpnia 2018, 15:08 »
To zaplanuj polowanie na Chruścika,
Peterek - z informacji zamieszczonych na stronie oraz forum wynika, że przebywasz w uk - i tutaj może być problem z chruścikiem, ponieważ podobnie jak łabędzie może on należeć do królowej :)
Ciekawe co ona z nim robi? Czyżby również miała wężogłowy?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Sierpnia 2018, 19:10 »
 ;D ;D ;D

Wlasnie sie zastanawiam co ona moze robic ze 199 gatunkami chruscikow ktore sa w UK :P

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Chruścik - Trichoptera
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Sierpnia 2018, 11:16 »
Chruścik jest niesamowity...
Występuje prawie wszędzie, więc jest pokarmem również chann w ich naturalnym środowisku,